Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 05:04:56 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΛΛΑΣ ΟΜΟΛΟΓΟ [ΑΝΤΑΡΤΙΚΟ 5 ΟΚΑΔΕΣ 1944]  (Αναγνώστηκε 8761 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Leftheris Georgiou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 08, 2016, 02:19:00 μμ »

Μετα την αμφισβητηση της γνησιοτητας του συγκεκριμενου Ανταρτικου Ομολογου επειδη δεν φερει Σειρα και νουμερο Οπισθεν  επανω δεξια,Ζ Η Τ Ω την γνωμη των εγκριτων εκτιμητων-συλλεκτων της Ομαδας.Παραθετω Σημειωσεις απο Διεθνη και Ελληνικα βιβλια οπου φαινεται οτι υπαρχουν και Ομολογα γνησια χωρις Σειρα και νουμερο.Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω για τον χρονο σας.                                Δυστυχως δεν μπορω να αναρτησω αλλες φωτο.Αν χρειαστει ειναι στην διαθεση σας.
Καταγράφηκε
Jeb
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 38



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 08, 2016, 03:07:04 μμ »

Αρκετά ομόλογα βρίσκονται στην συλλεκτική αγορά σήμερα χωρίς σφραγίδα περιοχής και αύξοντα αριθμό αφού όσα παρέλαβε η Π.Ε.Ε.Α. απο το τυπογραφείο έφταναν το ποσό των τεσσάρων εκατομμυρίων οκάδων, αντιπροσωπεύοντας διπλάσιο αριθμό οκάδων σταριού απο αυτόν που τελικά κυκλοφόρησε. Όσα δεν κυκλοφόρησαν δώθηκε η εντολή «να κρατηθούν» , πιθανότατα για ενδεχόμενη μελλοντική τους χρήση. Η 5η παράγραφος της απόφασης της κυκλοφορίας των ομολόγων της 23ης Αυγούστου 1944 αναφέρει πως «τα ομόλογα που δεν φέρουν τη σφραγίδα και τον αύξοντα αριθμό είναι άκυρα». Η συλλεκτική τους αξία σήμερα είναι μάλλον μικρότερη σε σχέση με εκείνη όσων κυκλοφόρησαν.


https://xartomoutro.wordpress.com/2016/02/12/%CF%84%CE%B1-%CE%BF%CE%BC%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CE%B8%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%B1%CE%B3%CF%8E%CE%BD%CE%B1/
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 08, 2016, 03:11:28 μμ »

Οσα δεν κυκλοφορησαν δωθηκε εντολη να σφραγισθουν με σφραγιδα ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟΝ και μοιρασθηκαν στο τελος του πολέμου.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Leftheris Georgiou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 08, 2016, 03:29:55 μμ »

Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τον χρονο σας. Καλυψατε απολυτα τις αποριες μου.
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 08, 2016, 03:55:49 μμ »

Υπήρξε κάποιος στην Λαμία που έφτιαχνε τέτοια πλαστά χωρίς αυξοντες αριθμούς οι παλιότεροι ίσως γνωρίζουν την ιστορία.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 08, 2016, 05:49:31 μμ »

H σφραγίδα του δεν μου αρέσει μάλλον πλαστό είναι...Λαμιώτικο!!!
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 08, 2016, 08:56:31 μμ »

Μετα την αμφισβητηση της γνησιοτητας του συγκεκριμενου Ανταρτικου Ομολογου επειδη δεν φερει Σειρα και νουμερο Οπισθεν  επανω δεξια,Ζ Η Τ Ω την γνωμη των εγκριτων εκτιμητων-συλλεκτων της Ομαδας.Παραθετω Σημειωσεις απο Διεθνη και Ελληνικα βιβλια οπου φαινεται οτι υπαρχουν και Ομολογα γνησια χωρις Σειρα και νουμερο.Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω για τον χρονο σας.                                Δυστυχως δεν μπορω να αναρτησω αλλες φωτο.Αν χρειαστει ειναι στην διαθεση σας.

Η σφραγίδα του εν λόγω ομολόγου είναι εκείνη του Γενικού Στρατηγείου Π.Ε.Ε.Α.
Με την σφραγίδα αυτήν σφραγίστηκαν αρκετά ομόλογα.
Το κείμενο της είναι το εξής : ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΙΚΟΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΤΙΚΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ (Ε.Λ.Α.Σ.) ΓΕΝΙΚΟΝ ΣΤΡΑΤΗΓΕΙΟΝ 1943
Αρκετά απο τα ομόλογα που φέρουν την συγκεκριμένη σφραγίδα δεν φέρουν αριθμό, όπως φαίνεται στον πίνακα απο τον κατάλογο του κ. Φυσίκα, πίνακα τον οποίο παρέθεσα στο άρθρο μου εκείνο στο blog μου, στο οποίο ο Jeb έδωσε τον σύνδεσμο προηγουμένως. Το ομόλογο φαίνεται γνήσιο.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2016, 09:46:26 μμ από Helios » Καταγράφηκε

Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 08, 2016, 09:03:10 μμ »

Η σφραγίδα του εν λόγω ομολόγου είναι εκείνη του Γενικού Στρατηγείου Π.Ε.Ε.Α.
Με την σφραγίδα αυτήν την οποία σφραγίστηκαν αρκετά ομόλογα.
Το κείμενο της είναι το εξής : ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΙΚΟΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΤΙΚΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ (Ε.Λ.Α.Σ.) ΓΕΝΙΚΟΝ ΣΤΡΑΤΗΓΕΙΟΝ 1943
Αρκετά απο τα ομόλογα που φέρουν την συγκεκριμένη σφραγίδα δεν φέρουν α.α.
Το ομόλογο φαίνεται γνήσιο.


Ότι λάμπει δεν είναι χρυσός...Προσωπικά απο το ίντερνετ δεν θα το αγόραζα ΜΟΝΟ  αν το εξέταζα στο χέρι.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 08, 2016, 09:27:53 μμ »

Όπως το βλέπω απο τις φώτο μου φαίνεται για γνήσιο 99,9%. Βεβαίως υπάρχουν γνήσια χωρίς αρίθμηση, με χαμηλότερη αξία όμως απο τα αριθμημένα
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 09, 2016, 08:10:54 πμ »

Η σφραγίδα του εν λόγω ομολόγου είναι εκείνη του Γενικού Στρατηγείου Π.Ε.Ε.Α.
Με την σφραγίδα αυτήν την οποία σφραγίστηκαν αρκετά ομόλογα.
Το κείμενο της είναι το εξής : ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΙΚΟΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΤΙΚΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ (Ε.Λ.Α.Σ.) ΓΕΝΙΚΟΝ ΣΤΡΑΤΗΓΕΙΟΝ 1943
Αρκετά απο τα ομόλογα που φέρουν την συγκεκριμένη σφραγίδα δεν φέρουν α.α.
Το ομόλογο φαίνεται γνήσιο.


Ότι λάμπει δεν είναι χρυσός...Προσωπικά απο το ίντερνετ δεν θα το αγόραζα ΜΟΝΟ  αν το εξέταζα στο χέρι.



Υπήρξε κάποιος στην Λαμία που έφτιαχνε τέτοια πλαστά χωρίς αυξοντες αριθμούς οι παλιότεροι ίσως γνωρίζουν την ιστορία.

H σφραγίδα του δεν μου αρέσει μάλλον πλαστό είναι...Λαμιώτικο!!!

Αφου σχολιάστηκε η προηγούμενη δημοσίευση μου, υποχρεούμαι να απαντήσω.

Οι σοβαρές εκτιμήσεις για την γνησιότητα ή όχι ενός αντικειμένου βασίζονται επάνω σε συγκεκριμένα χαρακτηριστικά του εκάστοτε τύπου που παρεκκλίνουν ή όχι απο τα standards και όχι επάνω σε παροιμίες τύπου "ότι λάμπει δεν είναι χρυσός" και σε -χωρίς σοβαρές ενδείξεις-, άσκοπες και υπέρμετρες ανησυχίες και καχυποψίες.
Το ομόλογο -για τους λόγους που ανέφερα στο προηγούμενο μου μήνυμα- φαίνεται γνήσιο, βάσει στοιχείων και συγκρίσεων που έχω κάνει με πολλά άλλα παραδείγματα του τύπου. Δεν φαίνεται να έχει τυπωθεί σε κάποιον μοντέρνο εκτυπωτή, δείχνει σημάδια που μάλλον υποδεικνύουν την γνησιότητα του, η σφραγίδα του είναι υπαρκτή, συνηθισμένη και δεν μαρτυρά τίποτε το ύποπτο, ενώ δεν έχουμε καμία σύγκριση και απόλυτη ταύτιση του εν λόγω ομολόγου (στην ακριβή θέση της σφραγίδας κλπ) με κάποιο αποδεδειγμένα πλαστό αντίτυπο του τυπου.
Το εαν "κάποιος στην Λαμία" κάποτε έκανε πλαστά, αυτό απο μόνο του δεν λέει τίποτα και δεν είναι σοβαρό στοιχείο που προσδίδει κάτι στο θέμα για το εν λόγω ομόλογο. Σε μια σοβαρή συζήτηση όπως αυτή για την γνησιότητα ή όχι οποιουδήποτε αντικειμένου καλό θα είναι να μιλάμε βάσει πραγματικών στοιχείων και σοβαρών ενδείξεων.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2016, 09:05:20 πμ από Helios » Καταγράφηκε

Leftheris Georgiou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 09, 2016, 09:05:18 πμ »

Καλη σας μερα.Ομιλω σαν μεγαλος ηληκειακα με πολλες εμπειριες ζωης.Στο στεκι συλλεκτων εχει γινει μια υπεροχη εργασια και σας αξιζουν συγχαρητηρια.Εχω διαπιστωσει ομως και σε παλαιοτερες οπτικες επικοινωνιες οτι υπαρχουν μελη και μαλιστα χρυσα με πολλα αστερια που προσπαθουν να αμαυρωσουν αυτο το τεραστιο εργο που καποιοι δημιουργησαν με ατυχεις εκφρασεις και υπονοουμενα.Σας ευχαριστω και παλι.
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 09, 2016, 03:10:48 μμ »

Αγαπητε συλλέκτα με τις πολλες γνώσεις με την τραπεζικό υπάλληλο και τις χρυσές λίρες νομίζεις οτι μασάμε κουτόχορτο?Απορία
Αλήθεια πόσους λογαριασμούς έφτιαξες εδώ μέχρι να μπεις με το πραγματικό σου όνομα Ρούληηηηηη?Απορία?
Όταν μπαίνεις και ζητάς εκτίμηση πρέπει να δέχεσαι τις απαντήσεις.
Φίλε Ήλιος δεν νομίζω να σου έχω δώσει ποτέ  λαβή για σχόλια.Δεν σχολίασα τα δικά σου σχόλια στον Ρούλη έγραφα...
Τις εκφράσεις σου για σοβαρούς εκτιμήτες και  μη καλύτερα να μην τις σχολιάσω....
Εγώ θα πρόσεχα πολύ πριν αγοράσω το συγκεκριμμένο χαρτονόμισμα    γιατι η σφραγίδα του δεν φαίνεται καλά στην φωτογραφία και δεν μου πολυαρέσει.
Όπως είδατε ακόμη και οι ΣΟΒΑΡΟΙ εκτιμητές χρησιμοποιούν εκφράσεις του τύπου "φαίνεται γνήσιο", "δείχνει σημάδια που μάλλον υποδεικνύουν την γνησιότητα του"....μαλλον,ίσως,φαίνεται....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2016, 03:19:47 μμ από Smartmorpheus » Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 09, 2016, 03:56:01 μμ »

Aν και τώρα αρνείσαι πως σχολίασες το δικό μου post, όλοι βλέπουν πως το δικό μου post παρέθεσες, στο δικό μου post απάντησες, κάνοντας μάλιστα bold μια λέξη του...

Τέλος πάντων, ας το παραβλέψω αυτο και ας πάω παρακάτω, στην ουσία των πραγμάτων:

Πέρα απο το ότι δεν μας αφορά ο "πόλεμος" που έχετε ανοίξει με τον εν λόγω κύριο κατα το παρελθόν, σου επαναλαμβάνω πως το κομμάτι φαίνεται τυπικότατο και άριστο. Αυτό το υποστηρίζω με βάση την προσωπική μου ενασχόληση με το συγκεκριμένο θέμα, αυτό των ομολόγων της Π.Ε.Ε.Α. Σου θυμίζω επίσης πως, θέματα που αφορούν την γνησιότητα ή οχι κάποιων αντικειμένων πρέπει να τα κρίνουμε μόνο μέσα απο τα χαρακτηριστικά τα οποία τα αντικείμενα παρουσιάζουν, και μόνο μέσα απο αυτά, ανεπηρέαστοι απο συναισθηματισμούς, απο το ποιος προσφέρει τα αντικείμενα, ανεπηρέαστοι απο το πόσο τα προσφέρει, απο το γιατι τα προσφέρει κλπ.
Είναι απόλυτο δικαίωμα σου να λές πως δεν θα αγόραζες το ομόλογο βάσει μιας φωτογραφίας απο το διαδίκτυο.
Αυτό όμως δεν σου δίνει σε καμία περίπτωση την άνεση να το κρίνεις ως πλαστό χωρίς να έχεις και χωρίς να παρουσιάζεις κανένα απολύτως στοιχείο που να δικαιολογεί την κρίση σου αυτή.
Το κυριότερο είναι πως φαίνεται να παραβλέπεις ή να αγνοείς πως σε κάθε δημόσια μας τοποθέτηση για τέτοια και παρόμοια θέματα (και ειδικά για ότι έχει να κάνει με το "λεπτό" αυτό θέμα της γνησιότητας ή όχι αντικειμένων), κρίνεται εκεί έξω απο όλους και η φερεγγυότητα των γνώσεων και των χαρακτήρων μας.
Θα ήταν καλύτερα να προστατεύουμε τους εαυτούς μας και να μην επιμένουμε χωρίς στοιχεία σε πράγματα που δεν γνωρίζουμε καλά διότι, παίζοντας σε χωράφια που δεν πατάμε γερά αυξάνουμε πολύ επικίνδυνα τις πιθανότητες να εκτεθούμε.

Καλό σου απόγευμα,

Νίκος
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2016, 04:51:51 μμ από Helios » Καταγράφηκε

Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 09, 2016, 04:01:35 μμ »

Δεν έχω κανένα πόλεμο με κανέναν την άποψη μου γράφω αν σε ενοχλει προσπέρασε την.

Καλό σου Βράδυ.

Θοδωρής.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Impact
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 09, 2016, 05:32:00 μμ »

Η σφραγίδα του εν λόγω ομολόγου είναι εκείνη του Γενικού Στρατηγείου Π.Ε.Ε.Α.
Με την σφραγίδα αυτήν την οποία σφραγίστηκαν αρκετά ομόλογα.
Το κείμενο της είναι το εξής : ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΙΚΟΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΤΙΚΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ (Ε.Λ.Α.Σ.) ΓΕΝΙΚΟΝ ΣΤΡΑΤΗΓΕΙΟΝ 1943
Αρκετά απο τα ομόλογα που φέρουν την συγκεκριμένη σφραγίδα δεν φέρουν α.α.
Το ομόλογο φαίνεται γνήσιο.


Ότι λάμπει δεν είναι χρυσός...Προσωπικά απο το ίντερνετ δεν θα το αγόραζα ΜΟΝΟ  αν το εξέταζα στο χέρι.

+1 συμφωνω απολυτα με τον θοδωρη ....... Προσωπικα το "φαινετε γνησιο" δεν καλυπτει κανεναν!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences