Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:35:40 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τα κατοχικά μου.  (Αναγνώστηκε 98168 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Απρίλιος 19, 2017, 11:03:10 πμ »

Μπραβο Μιμμη!! Ωραια παρουσιαση!! Αψογος, πολυ ομορφη συλλογη.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #61 στις: Απρίλιος 19, 2017, 11:09:05 πμ »

δεν ξερω απο αυτα σχεδον τιποτα αλλα το μονο που εχω να πω οτι ειναι πανεμορφα ολα τους οσο κ αν αξιζουν
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Απρίλιος 19, 2017, 08:57:03 μμ »

 Ευχαριστώ παιδιά Χαμόγελο. Μου λείπουν τα 10δρχ και 50δρχ. αλλά ανοίχτηκα λίγο, και πρέπει να κάνω κρατεί για αυτόν τον μήνα.   Και μετά έχει ακυρωμένα και επισημασμένα στα Isole. Όταν με το καλό τα συμπληρώσω (γιατί θα τα συμπληρώσω!) θα τα βάλω πιο όμορφα και μαζεμένα.
 Πάντως για τρεισήμισι χρόνια γερμανικής κατοχής ( Απρίλιο του 1941 - Οκτώβριο του 1944 ) τυπώθηκαν πολλά χαρτονομισματα, τα Ιsole πχ κυκλοφόρησαν από τον Απρίλιο του 1942 μέχρι και τον Σεπτέμβριο του 1943, κάτι παρόμοιο και τα άλλα. Και τα ελληνικά , τα κανονικά, πως να τα πω? κάθε 15 μέρες τύπωναν και άλλα. Εδω φύγαν οι Γερμανοί (οι φίλοι μας, ξερς ), και ακόμα τύπωναν ( 100δις). Βάλε τωρα τα τοπικά, του βουνού και του λόγγου,μην ξεχνάμε τα ανάγκης, είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο τα κατοχικά..
 Κάποια στιγμή θα ήθελα , τουλάχιστον να προσπαθήσω, να φτιάξω έναν χάρτη με χρονολογίες στο τι τύπωσαν, ίσως να έβαζα και φώτο, θα ήταν πολύ όμορφο...
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 22, 2017, 12:42:14 μμ »

50 δρχ Isole Jonie. Καφέ χρώμα,  υδατογραφημενο με ρομβοειδές σχήματα και αυτό......
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Μάιος 07, 2017, 10:38:01 πμ »

Και με το 10δρχ συμπληρώνω και τα Isole. Σε αυτά υπάρχουν και ακυρωμένα (10,50,100,500, και 1000δρχ) και με επισήμανση Κέρκυρα 1944 ( 50,100,500δρχ), όπως και με σφραγίδα και υπογραφή "Ραποτικας" στο 500,1000,και 5000δρχ.

10δρχ πράσινο, χωρίς υδατόσημο, μπροστά το κεφάλι του Μεγάλου Αλεξάνδρου.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Μάιος 07, 2017, 11:47:50 πμ »

Πολυ ομορφη σειρα  φιλε μου. Να την χαιρεσε!!
Και βλεπω οτι δεν κοιτας να ειναι ολα κορυφαια να  ριχνεις τα ευρω με την σεσουλα  Κλείσιμο ματιού
Αξιοπρεπεις καταστασεις , ομορφες στο ματι , να κλεινει η σειρα!!
Πολυ σπουδαια τακτικη για μετρημενους συλλεκτες  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Μάιος 07, 2017, 11:54:24 πμ »

αντε,με το καλο και στα cassa mediterrannea!!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 07, 2017, 12:25:09 μμ »

 Γιώργο γεια σου και σε ευχαριστώ Χαμόγελο, αν μπορώ να το φτάσω το ακυκλοφόρητο οκ θα το πάρω, όταν όμως η διαφορά ενός  vf h xf  από ένα unc είναι 100, 150 ευρω,  ε τότε Γιώργο μου, θα πάρω το λίγο πιο κάτω.  Αυτό που με ευχαριστεί είναι να ανοίγω το αλμπουμ και να βλέπω όλα όσα είχαν κυκλοφορήσει τότε (το ίδιο και στα νομίσματα).  
 Φίλε Κώστα, έκανα μια αρχή στα cassa mediterranea . Οι τιμές εδώ, ( στην αρχή γέλασα, μετά μου κόπηκε Σφραγισμένα χείλη), σε ακυκλοφόρητα είναι πολύ ψηλά. Για να σκεφτείς σε vg κατάσταση και μου είπαν 60 ευρω. Αν θυμάμαι καλά ήταν το 5000δρχ. Σιγά σιγά όμως κάτι θα κάνουμε, ελπίζοντας σε κάποιες ευκαιρίες …….υπάρχουν Κλείσιμο ματιού!
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 07, 2017, 12:32:26 μμ »

επειδη ειμαι νεος στο χαρτι,αυτο που εχω καταλαβει ειναι πως οτι φθηνο μπορεις να παρεις ακυκλοφορητο,παρε το.στα αλλα,τα δυσκολα-ακριβα,εμενα μου αρκει ενα απροβληματιστο,χωρις σκισιματα η λεκεδες...μπραβο σου μιμη!

για την ωρα ειμαι στα κατοχικα προσπαθοντας να κλεισω τις ποικιλιες στους σειριακους.καλα τα παω!!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Μάιος 07, 2017, 01:16:35 μμ »

+1  Έτσι το βλέπω και εγώ Κώστα. Καλή επιτυχία με τα κατοχικά...
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 07, 2017, 03:31:47 μμ »

και αυτη θεωρω οτι ειναι η σωστη λογικη του συλλεγειν.το 'ολα ακυκλοφορητα' καταντα εμμονη και αρρωστια απο ενα σημειο κ μετα.με το ολα μετρια και κατω,χαλας τσαμπα χρημα..
βεβαια οτι γεμιζει καθεναν,επιλογες ειναι.αλλα οκ...

και μιας και το θεμα ειναι 'τα κατοχικα',ας κανω μερικες ερωτησεις..

το 1000αρικο 1941 εχει δυο ποικιλιες σειριακων και δυο τυπους (εντος-εκτος πλαισιου).αυτα συνδιαζονται κιολας η οχι? δηλαδη υπαρχουν οι δυο διαφορετικοι σειριακοι στο εντος πλαισιου (σιγουρο) αλλα υπαρχουν και οι δυο και στα εκτος πλαισιου? η στα εκτος υπαρχει μονο ο ενας τυπος σειριακου?

το ιδιο θελω να ρωτησω και για το 5000αρο του 1942 με υδατογραφημενο και μη χαρτι αν συνδυαζεται και με τους δυο τυπους σειριακων.
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Μάιος 07, 2017, 09:25:37 μμ »

 Απο όσο γνωρίζω Κωστα και πάντα με επιφύλαξη, (δεν έχουν περάσει και πολλά απο τα χερια μου). Για το 1000αρικο του 1941 στην ποικιλία σε λευκό φόντο, σίγουρα έχει δυο τύπους σειριακού ( Ι και ΙΙ ) . Σε αυτό χωρίς λευκό φόντο, το εχω δει μόνο στον τύπο με τα γράμματα μετά τα νούμερα τύπος Ι (κάπου είχα διαβάσει ότι έχει και τον IV, δεν το εχω δει. Κατοχικά βγαίνουν συνεχώς και τα πράγματα αλλάζουν.
 Για το 5000 του 1942 είναι και σε εμένα μπερδεμένα τα πράγματα. Ξέρω υπάρχουν στον ΙΙ και τον IV τύπο. με και χωρίς υδατογραφία εχω δει (και τα εχω) στον ΙΙ.
 Λευκό φόντο και όχι, έχουμε και στο 10000αρο του 1942. Σε αυτό έχει μόνο μια ποικιλία οσο άφορα τον σειριακό. (μικρά γράμματα μπροστά και μετά τα νούμερα. τύπος ΙΙ) και δυο ποικιλίες όσο αφορά τον λευκό φόντο.
 Είναι ζαλουρα, πρέπει να είσαι με ένα χαρτί στο χέρι με αυτά που έχεις, και όχι με αυτά που σου λείπουν Κλείσιμο ματιού....
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Μάιος 08, 2017, 02:14:30 μμ »

Τα κατοχικα και τις ποικιλιες τους τις καταλαβαινω απολυτα.
Στους χρωματισμους ομως πχ εγω δινω μεγαλη προσοχη διοτι τα μισα απο οσα βλεπω και ακουω δεν τα πιστευω.
<<Πχ ταδε χαρτονομισμα!! Σε πεντε διαφορετικους χρωματισμους!!>>
Γιατι δεν τα πολυπιστευω;;
Διοτι πχ εχω χαρτονομισμα απο ιδια δεσμιδα μαλιστα με κολλημενο τον αριθμο δλδ ολα ιδιο νουμερο και να αρχισει το εντονο χρωμα του σιγα σιγα να ξεθωριαζει και να γινετε λες και το εχει  φαει ο Ηλιος!!
Εαν αυτο πχ επεφτε στα χερια ενος εξυπνακια θα εβγαζε ποικιλιες χρωματισμου στα δισεκατομυρια!!
Δειτε φωτογραφιες
Το κατω ειναι ξεθωριασεμενο λες και το εφαγε ο Ηλιος.
Και ομως ειναι απο την ιδια δεσμιδα.
Αλλο πχ εχει λιγοτερο τονο ξεθωριαμα.
Απλα με την μηχανη δεν μπορω να αποδωσω αυτο που βλεπω στο χερι μου!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 08, 2017, 02:21:24 μμ »

Σε καποιες περιπτωσεις δλδ πιστευω οτι απλα τελιωναν τα μελανια στις μηχανες και γιαυτο υπηρχε η διαφορα χρωματων!!

Σε αλλες δε περιπτωσεις ναι μπορει να φταει η διαφορετικη εταιρια οπου ειχε αναλαβει να τυπωνει χαρτονομισματα.
Εκει μπορεις να πεις ναι διαφορετικα χρωματα διαφορετικη ποικιλια.
Αλλα οταν ειναι απο την ιδια μηχανη;;;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Μάιος 08, 2017, 09:28:24 μμ »

Έχεις δίκιο Γιώργο, και εγω είμαι επιφυλακτικος, μικρός αποχρωματισμος μπορεί να γίνει απο διάφορους λόγους. Δεν πιστεύω οτι το κατατάσει στις ποικιλίες. Τώρα για κανονικές ποικιλίες χρωματισμού, πρέπει να δούμε ίσως, πως τυπώνετε ενα χαρτονόμισμα. Αυτό μπορούμε να το καταλάβουμε με τα χρωματικά δοκίμια που υπάρχουν??. Δηλαδή τα χρώματα περνάνε με την σειρα, αν παραλείψουν ένα χρώμα (η να προσθέσουν)αλλάζει όλο το χαρτονόμισμα (χρωματικά πάντα), τότε γινόντουσαν όλα στο πόδι και στο τακα-τακα. Μπορεί να είναι καφέ και να σου βγει μπλε. Έντονα πράγματα, οχι στο περίπου, σαν να πρασινίζει, σαν να πλεδιζει, σαν να ασπρίζει, σαν , σαν , σαν... η είναι καφέ κανονικά, και τώρα είναι μπλε η είναι κόκκινο, και αυτό είναι πράσινο. Πάντως τα κατοχικά είναι μια συλλογή απο μόνα τους, τεράστια και με μεγάλο ενδιαφέρον.  
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences