Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 01, 2024, 04:38:30 πμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΞΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΞΕΝΩΝ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ  (Αναγνώστηκε 41150 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΜΑΡΙΑ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 37


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 27, 2012, 07:20:37 μμ »

καλησπερα Μαρια! Χαμόγελο τωρα ειναι κανονικα η φωτο... ο οβολος που εχεις ειναι πολυ φτηνο κομματι σε κυκλοφορημενη κατασταση.. (με φθορα, χτυπηματακια κτλ..)

και το ξενο που εχεις... 10 νεες πεννες αγγλιας.. ειναι πολυ φτηνο κομματι.. οχι κατι ιδιαιτερο.. αν θυμαμαι καλα... εχουν και το μεγαλυτερο τιραζ (ποσα ιδια κοπηκαν αυτη την χρονια..) αυτα με ημερομηνια 1968.... στις 10 νεες πεννες...

το καλυτερο απο αυτα που εβγαλες ειναι του 1846....
ευχαριστω για την απαντηση. εχω αρκετα νομισματα πεννες σε διαφορες χρονιες κοπης και χωρες. σχετικα με το νομισμα του 1846 αυτο που μου ανεφερες για 1-2 μεροκαματα, το πρωι, τι ακριβως εννοουσες?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 27, 2012, 08:34:43 μμ »

Αγαπητη φιλη μας το νομισμα του 46 εχει και αυτο πολλα προβληματα και δεν ειναι σε τοσο καλη κατασταση οπως φαινοταν αρχικα!!
Εχει προβλημα σκουρια , προβλημα ψωρας (αρρωστια του χαλκου οπως την ξερουν πολλοι) και επιπλεον στην περιμετρο λειπουν κομματια απο μεταλλο!!
Προσωπκη εκτιμηση ειναι 30 ευρω το πολυ!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 27, 2012, 09:29:34 μμ »

με το 1-2 μεροκαματα εννοουσα... εκει γυρω στα 25- 30 αντε μεχρι 50 ευρω..

τωρα αν οντως οπως λεει ο Γιωργος παραπανω.. εχει τελικα σκουρια, λειπουν κομματια και το εχει πιασει η ψωρα... ριχνουν την τιμη... αν και δεν ειμαι ειδικος...

δεν μπορω να δω καλα την φωτογραφια... μονο τα κομματακια που ελλειπαν ειδα.. αλλα μου φαινοταν καλη κατασταση....

Γιωργο, η ψωρα ειναι το πρασινο που γινεται σκονη;; γιατι αν ειναι κατι τετοιο... ειναι ο καρκινος του χαλκου (οπως πχ υπαρχει και ο καρκινος του μαρμαρου... για οσους δεν ξερουν... και ειναι το μαυρισμα του μαρμαρου που εισχωρει μεσα... δεν μιλαω για βρωμα.. αλλα για κατι που δημιουργειτε απο υγρασια, εκθεση σε αερα, ηλιο... αναλογα με τις συνθηκες... τελος παντων.. και φυσικα δεν γινεται παντα... ειναι αναλογα και το μαρμαρο.. η κατασταση, η ποιοτητα... ), και απλα προσπαθεις να το επιβραδυνεις οσο μπορεις... δεν νομιζω να εχει γιατρεια και μαλιστα κολλαει και τα αλλα νομισματα! ετσι πρεπει να το εχεις μονο του... και πρεπει να καθαρισεις προσεκτικα την περιοση εκει.. αλλιως... τρωει στην κυριολεξια το νομισμα που το κανει σκονη... και του ανοιγει τρυπες...
νομιζω κατι βαζουν πανω του.. για να μην εξαπλωθει η αρρωστια αυτη.... αλλα δεν θυμαμαι...

φυσικα... ενα τετοιο νομισμα.... εχει χασει πολυ απο την αξια του....
Καταγράφηκε
ΜΑΡΙΑ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 37


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 27, 2012, 09:54:06 μμ »

σιγουρα ξερετε κατι παραπανω απο μενα αναμφισβητα. κριμα, γιατι πιστευα πως ηταν κατι καλο σε αξια. οπως και να εχει ομως, σας ευχαριστω ολους που ασχοληθηκατε με το θεμα μου, παρα πολυ και για τον χρονο σας και για την υπομονη σας.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences