Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 10:11:13 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η μα'ι'μού και ο Κώτσος  (Αναγνώστηκε 8379 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 26, 2012, 03:10:32 μμ »

Πριν κάποιον καιρό μια μεγαλούλα γειτόνισσα, μου έδωσε αυτό το ρολόι προκείμενου να βρω κάποιον να το αγοράσει σε καλή τιμή, μιας και ήταν χρυσό και παλιό καλό ρολόι (αγορασμένο 25+ χρόνια πριν). Το περιεργάστικα για κανά 30λεπτο (αν και δεν είμαι ρολογάς) και διαπίστωσα ότι στα χρυσά μέρη δεν υπήρχε καμιά σφραγίδα (πάνω-κάτω με τον φακό, τίποτα), το τρίβω με λίγο φίνο σμυρίγλι και το ''θαύμα'' έγινε. Το ολόχρυσο ρολόι ήταν ασημένιο που του είχαν κάνει χρύσωμα και για σιγουριά το πήγα και για ανάλυση και το αποτέλεσμα το ίδιο έδειξε. Το ρολόι αν το δείτε έχει ένα σήμα της κακιάς ώρας, όπως της Rolex, επίσης η Rolex είχε βγάλει παλιά ένα ρολόι με την οvομασία Midas (καμία σχέση σαν σχέδιο με αυτό). Αν δεν κάνω λάθος στα παραπάνω που είπα, τότε τον άντρα της Κυρίας τον πιάσαν Κώτσο χοντρά. Της το επέστρεψα βέβαια αφού ούτε καν σαν μέταλλο δεν είχε αξία. Τα λέω όλα αυτά γιατί θυμάμαι τους μεγαλύτερους που έλεγαν : τα παλιά χρόνια οι άνθρωποι ήταν πιο σωστοί, πιο καθαροί, τώρα ο κόσμος έχει χαλάσει, όλο αρπαχτές.

Υ.Γ. Το κουτί στην μέσα του μεριά, γράφει και το μαγαζί στην Πανεπιστημίου που είχε αγοραστεί (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα). Επίσης στην τελευταία φωτογραφία, φαίνεται η διχρωμία του ασημένιου με το χρυσό.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2012, 04:59:27 μμ από dimoς » Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 26, 2012, 03:33:30 μμ »

Το ρολεξ Μιδας του τεραστιου Ελβις, Δημο

http://rolexblog.blogspot.com/2008/07/story-of-elvis-presleys-rolex-king.html
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences