Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 09:20:39 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Από που ξεκινάμε?  (Αναγνώστηκε 13690 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 25, 2012, 03:40:54 μμ »

giannist, έστειλα την προσφορά σου στην GIA, είμαι σίγουρος ότι δεν θα περάσει απαρατήρητη. Το πιθανότερο είναι να σου στείλει η GIA μια ωραία φωτογραφία όπως ακριβώς αυτή που βλέπεις και πλαστικοποιημένη κιόλας. Πάντως προχώρα, μην κολλάς, η προσπάθεια μετράει.
Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 25, 2012, 04:06:14 μμ »

Η πετρα που εγω εντελως τυχαια εστειλα ειναι βεβαια πανακριβη. Αυτη του Αναργυρου ειναι fancy deep brownish yellow διαμαντι Γιαννη που πιστευω θα μπορουσες να την αποκτησεις με οχι αρκετα χρηματα.Θα ψαξω και θα σου βρω μια με 100 ευρω λοιπον και θα στην στειλω, οποιος αλλος θελει ας με ενημερωσει.Παναγιωτης
Καταγράφηκε
Kisifer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 119


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 25, 2012, 07:00:52 μμ »

Μια έτσι ερώτηση κρίσεως...ποιές πέτρες εκτός από τα διαμάντια θεωρούνται άκρως επενδυτικά και ποια λιγότερο? Επίσης υπάρχει κάποιος μπούσουλας για τις τιμές των διάφορων πετραδιών?

Ξένοφών
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 25, 2012, 10:45:22 μμ »

συγνωμη παιδια μπορει να φανει αφελης η ερωτηση
Σ αυτην την εικονα το πετραδι συμπεριλαμβανεται στην καρτα-ειναι κλειστο μεσα της ή παει χωρια η καρτα χωρια το πετραδι; Και αν συμβαινει το δευτερο τι πιστοποιηση ειναι αυτη και πως μου εγγυαται οτι θα παρω το ιδιο πετραδι;
Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 26, 2012, 06:54:11 πμ »

Αναργυρε οταν παιρνεις διαμαντι η τελοσπαντων ενα πολυτιμο λιθο πρεπει να ειναι κλειστος στο πλαστικο οπως το διαμαντι που εβαλες πριν το καφε κιτρινο συνοδευομενο απο το πιστοποιητικο που σου ειπα πριν. Αυτο θα κανεις αν παρεις κατι ως επενδυση. Θα το παρεις θα το βαλεις εκει και καποια στιγμη στο μελλον το πουλας οπως το αγορασες. Αν το βγαλεις βεβαια και το κανεις ας πουμε δακτυλιδι για την γυναικα σου και αποφασισεις καποια στιγμη στο μελλον να το πουλησεις τοτε: Εχεις το πιστοποιητικο ηδη και ο αγοραστης εαν εχει γνωσεις θα ξερει οτι προκειται για το ιδιο διαμαντι. Αλλιως πατε σε ανεξαρτητο Γεμολογο που σας επιβεβαιωνει οτι ειναι το ιδιο.
Βεβαια η χρηση μπορει να κανει ζημια. Να θυμαστε οτι τα διαμαντια μονο απο αλλο διαμαντι γδερνονται και αν εχετε κατι μεγαλο ας πουμε να το βαζετε παντα μονο γιατι μια μικρη γρατσουνια αλλαζει την τιμη.Προσοχη στα δυνατα χτυπηματα επισης γιατι σπανε (δυσκολα αλλα σπανε). Καλημερα , Παναγιωτης
Καταγράφηκε
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 26, 2012, 08:24:13 πμ »

συγνωμη παιδια μπορει να φανει αφελης η ερωτηση
Σ αυτην την εικονα το πετραδι συμπεριλαμβανεται στην καρτα-ειναι κλειστο μεσα της ή παει χωρια η καρτα χωρια το πετραδι; Και αν συμβαινει το δευτερο τι πιστοποιηση ειναι αυτη και πως μου εγγυαται οτι θα παρω το ιδιο πετραδι;
epop, εσύ ρωτάς να μάθεις (και καλά κάνεις) τι γίνεται αν άλλα στοιχεία λέει το χαρτί και άλλης ποιότητας στοιχεία έχει η πέτρα. 'Ελα ντε, τί γίνεται ; Καταρχήν, ότι σου είπε ο Παναγιώτης, όλα πάνε μαζί (πιστοποίηση και πέτρα μαζί και όχι χώρια).  Εν συνεχεία μπορεί να ρωτήσεις : και αν την πέτρα την βάλω σε δαχτυλίδι και την πάω μετά σε γεμολόγο να πάρω πιστοποίηση και υπάρχει διαφορά; (διότι όποια διαφορά στην πέτρα και στο χαρτί συνεπάγεται διαφορά σε χρήμα). Τότε η απάντηση είναι πάλι απλή : δεν γίνεται τίποτα, θα πεθάνεις με την απορία ( ποιός π...στης μου την έκανε, ο χρυσοχόος, ο καρφωτής, η εταιρία πιστοποίησης; ). Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι (αφού βρεις ανθρώπους ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ που εμπιστεύεσαι), τέτοιες περιπτώσεις δεν είναι συχνές.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2012, 04:16:07 μμ από dimoς » Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
anna t
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


kolie


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 26, 2012, 10:05:08 μμ »

γεια σας παιδια!ηθελα απλα να σας κανω μια ερωτηση επειδη εσεις γνωριζετε σιγουρα πολλα πραγματα περι του θεματος!εγω δεν ειμαι συλλεκτρια ομως ηθελα να σας ρωτησω αν θεωρειται το μαργαριταρι πολυτιμος λιθος εχω ενα μαργαριταρενιο κολιε με φυσικα (ακατεργαστα μαργαριταρια)το οποιο δεν θα το φορεσω και μου δωσαν την ιδεα πως συλλεκτες που τους αρεσουν τα μαργαριταρια μπορουν να τα αγορασουν!γνωριζεται τι θα μπορουσα να κανω με τα μαργαριταρια?αν θα μπορουσα να τα δωσω σε καποιο συλλεκτη?μπορειτε να μου δωσετε μια λυση εσεις που γνωριζεται απο αυτα?σας ευχαριστω εκ των προτερων!
Καταγράφηκε
evelina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 26, 2012, 11:01:07 μμ »

Εγω απο μαργαριταρια δεν γνωριζω. Παρ' ολα αυτα, ως φιλολογος γνωριζω απο αλλου ειδους ''μαργαριταρια'' :

Τι είναι οι βιταμίνες;
Οι ßιταµίνες ßρίσκονται ακριßώς ανάµεσα από τις αλφαµίνες και τις γαµαµίνες.
Έκθεση
"Ο γλάρος είναι αποδημητικό πουλί. Το καλοκαίρι πάει στην παραλία, το χειμώνα στις ακτές. Ενδιαμέσως στους σκουπιδότοπους και λιμάνια. "


http://www.mathima.gr/education/dialeimma/03_margaritaria.php
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 27, 2012, 11:26:10 πμ »

Μπράβω evelina, ήταν ότι έπρεπε για κυριακή πρωί,μαζί με  καφέ !!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences