Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 01:03:13 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 δραχμές 1884.  (Αναγνώστηκε 19339 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 12:42:49 μμ »

Μια καλη κινηση Γιωργο θα ηταν να του ζητουσες καθαρες φωτο σε φυσικο φως να σου στειλει στο mail σου.Το κανω συχνα εγω ειδικα σε τετοιες "πλαστικες" φωτο..

Γιάννη έχεις απόλυτο δίκιο!

Όπως είπα στο αρχικό σχόλιό μου, η βλακεία είναι αποκλειστικά δική μου, διότι του'χα στείλει μήνυμα, πριν το "χτυπήσω", ρωτώντας αν το νόμισμα είναι καθαρισμένο και αυτός (μεγάλη "μαλαγάνα"!) δεν μου απάντησε...!
Εκεί εγώ έπρεπε να κάνω πίσω, αλλά παρασύρθηκα επειδή -τάχα μου!- είναι επαγγελματίας και όχι ιδιώτης και σκέφτηκα ότι απλώς δεν απάντησε λόγω φόρτου εργασίας.

Είναι αυτό που'πα:
Ήθελέστα και παθέστα...!
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 12:43:04 μμ »

Να αποφεύγεις να αγοράζεις με τέτοιες φωτογραφίες, ο πωλητής και κάθε πωλητής κάνει το καλύτερο δυνατό να παρουσιάσει το νόμισμα όσο γίνεται αψεγάδιαστο προκειμένου να πιάσει καλύτερη τιμή, αυτό πρέπει να το γνωρίζεις μετά από τόσο καιρό που ασχολείσαι με το νόμισμα. Παραπλανήθηκες από τις φωτογραφίες και την αξιοπιστία του πωλητή.
Όταν κάτι δεν μου αρέσει στην φωτογραφία των πωλητών ψάχνω να βρω άλλες δημοπρασίες του, να συγκρίνω φωτογραφίσεις πριν καταλήξω να αγοράσω. Θέλει προσοχή Γιώργο.  
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 12:46:17 μμ »

Να αποφεύγεις να αγοράζεις με τέτοιες φωτογραφίες, ο πωλητής και κάθε πωλητής κάνει το καλύτερο δυνατό να παρουσιάσει το νόμισμα όσο γίνεται αψεγάδιαστο προκειμένου να πιάσει καλύτερη τιμή, αυτό πρέπει να το γνωρίζεις μετά από τόσο καιρό που ασχολείσαι με το νόμισμα.
Παραπλανήθηκες από τις φωτογραφίες και την αξιοπιστία του πωλητή.
Όταν κάτι δεν μου αρέσει στην φωτογραφία των πωλητών ψάχνω να βρω άλλες δημοπρασίες του, να συγκρίνω φωτογραφίσεις πριν καταλήξω να αγοράσω.
Θέλει προσοχή Γιώργο.  

Φίλε έχεις απόλυτα δίκιο!

Παρασύρθηκα, όπως είπα, σαν πρωτάρης, απ'την αξιοπιστία του πωλητή.
όλες οι φωτογραφίες που βάζει ίδιες είναι, "πλαστικές" όπως τις χαρακτήρισε ένας φίλος πιο πάνω.

Κοινώς την πάτησα και φταίω εγώ...!
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 12:47:57 μμ »

Αν δεχεται επιστροφες βαλε το σε ενα φακελλο και στειλε το πισω

Αυτό σκέφτομαι να κάνω, διότι όπως είπα και σ'άλλο σχόλιό μου πιο πάνω, υπάρχει ένα όριο στο πόσο επιτρέπεται κάποιος να πειράζει τις φωτογραφίες...!!!
Τέτοιας έκτασης και μεγέθος παρεμβάσεις, κατά την προσωπική μου ταπεινή άποψη συνιστούν δόλο!
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 12:49:10 μμ »

Ζήτησε του να σου επιστρεψει τα χρήματα γιατι δεν εισαι ικανοποιημενος και εξηγησε του το προβλημα αν δεν δεχτει ενημερωσε τον οτι θα ανοιξεις Case και την επιφυλαξη σου για το feedback.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 12:57:07 μμ »

Ζήτησε του να σου επιστρεψει τα χρήματα γιατι δεν εισαι ικανοποιημενος και εξηγησε του το προβλημα αν δεν δεχτει ενημερωσε τον οτι θα ανοιξεις Case και την επιφυλαξη σου για το feedback.

Σωστός φίλε μου...!!!
Ευχαριστώ!
Καταγράφηκε
ig
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 01:18:38 μμ »

Το νομισμα στις φωτογραφίες του ebay εμενα μαρεσει ενω στις δικιες σου φωτο Hannibal δεν μαρεσει (καθολου!) Μεγάλη παραπλάνηση θα έλεγα! Νομιζω θα πρεπει να το γυρίσεις πίσω. Με βάση τις σημειώσεις μου (αν ειναι ακριβης) με τα χρήματα που εδωσες δηλαδη (λίγο) κατω απο τα 300Ε μπορεις να βρεις AU58 πιστοποιημένο.
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 01:55:54 μμ »

Ζήτησε του να σου επιστρεψει τα χρήματα γιατι δεν εισαι ικανοποιημενος και εξηγησε του το προβλημα αν δεν δεχτει ενημερωσε τον οτι θα ανοιξεις Case και την επιφυλαξη σου για το feedback.
+++
Αυτη εδω η πωληση εμπεριεχει δολο και μπολικη παραπλανηση του υποψηφιου αγοραστη,επιεικως απαραδεκτος για εμενα δεν μπα να εχει 12 χιλ θετικες,τσαρλατανος και απατεωνας ειναι και προσπαθησε με πλαγιους τροπους να εξαπατησει και το καταφερε ,εγω θα το εστελνα πισω ασυζητητι οπως προαναφερε ο Θοδωρης
υ.γ φυσιολογικα το ξερει οτι εχει κανει πατατα ο συγκεκριμενος,οποτε θα ειναι προετοιμασμενος
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 02:05:01 μμ »

Μην το φιλοσοφεις καθολου.
Αφου αγοραστηκε μεσω ebay, θα το παρει πισω, δεχεται δεν δεχεται επιστροφες, και θα πει και ενα τραγουδι.
Αυτο με τον ιδιωτη ειναι θεμα μεταξυ σας, λογικα εφοσον το πηρες απο φωτο που δεν φαινονταν ο καθαρισμος, η χωρις φωτο, θα δεχτει να το παρει πισω.
Μην νομισετε οτι οι επαγγελματιες δεν κανουν φουστιτσες.
Μεχρι και πλαστα πουλανε.(ειτε απο ελλειψη σε βαθος γνωσεων, ειτε οχι)
Οταν φιλος μου εψαχνε ταληρο Ερυθραιας, αυτο με τον χοντρο, αφου μελετησε καλα σε ιταλικα φορα τις κοπιες που κυκλοφορουν, εντοπισε τουλαχιστον τρια κομματια απο τις καλες, που πουλιουνταν απο αξιοπιστους επαγγελματιες πωλητες με μεγαλο feedback ως γνησια..
Στο raw νομισμα δεν ειναι να εχεις εμπιστοσυνη ουτε στον θεο τον ιδιο..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 02:22:31 μμ »

Το νομισμα στις φωτογραφίες του ebay εμενα μαρεσει ενω στις δικιες σου φωτο Hannibal δεν μαρεσει (καθολου!) Μεγάλη παραπλάνηση θα έλεγα! Νομιζω θα πρεπει να το γυρίσεις πίσω. Με βάση τις σημειώσεις μου (αν ειναι ακριβης) με τα χρήματα που εδωσες δηλαδη (λίγο) κατω απο τα 300Ε μπορεις να βρεις AU58 πιστοποιημένο.

Είναι όπως τα λες!
Κοινώς την έφαγα την μπανάνα!
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 02:25:14 μμ »

Ζήτησε του να σου επιστρεψει τα χρήματα γιατι δεν εισαι ικανοποιημενος και εξηγησε του το προβλημα αν δεν δεχτει ενημερωσε τον οτι θα ανοιξεις Case και την επιφυλαξη σου για το feedback.
+++
Αυτη εδω η πωληση εμπεριεχει δολο και μπολικη παραπλανηση του υποψηφιου αγοραστη.
Επιεικως απαραδεκτος για εμενα δεν μπα να εχει 12 χιλ θετικες, τσαρλατανος και απατεωνας ειναι και προσπαθησε με πλαγιους τροπους να εξαπατησει και το καταφερε ,εγω θα το εστελνα πισω ασυζητητι οπως προαναφερε ο Θοδωρης
υ.γ φυσιολογικα το ξερει οτι εχει κανει πατατα ο συγκεκριμενος,οποτε θα ειναι προετοιμασμενος

Ακριβώς αυτό που'πα και γω παραπάνω.
Θα του στείλω μήνυμα να το επιστρέψω του παλιομπαγάσα!
Μου'βαλε φωτογραφίες MS και μου στέλνει τελικά XF...;!
Έλεος, υπάρχει ένα όριο...!
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 02:34:08 μμ »

Μην το φιλοσοφεις καθολου.
Αφου αγοραστηκε μεσω ebay, θα το παρει πισω, δεχεται δεν δεχεται επιστροφες, και θα πει και ενα τραγουδι.
Αυτο με τον ιδιωτη ειναι θεμα μεταξυ σας, λογικα εφοσον το πηρες απο φωτο που δεν φαινονταν ο καθαρισμος, η χωρις φωτο, θα δεχτει να το παρει πισω.
Μην νομισετε οτι οι επαγγελματιες δεν κανουν φουστιτσες.
Μεχρι και πλαστα πουλανε.(ειτε απο ελλειψη σε βαθος γνωσεων, ειτε οχι)
Οταν φιλος μου εψαχνε ταληρο Ερυθραιας, αυτο με τον χοντρο, αφου μελετησε καλα σε ιταλικα φορα τις κοπιες που κυκλοφορουν, εντοπισε τουλαχιστον τρια κομματια απο τις καλες, που πουλιουνταν απο αξιοπιστους επαγγελματιες πωλητες με μεγαλο feedback ως γνησια..
Στο raw νομισμα δεν ειναι να εχεις εμπιστοσυνη ουτε στον θεο τον ιδιο..

Φίλε σ'ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο.
Και γω πιστεύω ότι το 20δραχμο θα το πάρει τελικά πίσω.
Για το μισόλιρο που λες, ο άνθρωπος δεν πήγε να με κοροϊδέψει.
Είχε βάλει κανονικά φωτογραφίες, απλώς εγώ δεν ήμουν πιο προσεκτικός.
Δεν φταίει ο άνθρωπος για το μισόλιρο.

Αυτό που λες για τους επαγγελματίες ότι κάνουν..."φουστίτσες" έχεις τελικά δίκιο.
Αποδεικνύεται εξάλλου και απ'την περίπτωσή μου!
Επίσης έχεις δίκιο ότι πουλάνε πλαστά πολλές φορές.
Εγώ το'χω παρατηρήσει πλείστες όσες φορές με τα 20δραχμα του Όθωνα.
Συνήθως τα πουλάνε ως γνήσια, αλλά απ'το ρίμ καταλαβαίνεις αμέσως ότ'είναι κόπια.

Εγώ πιστεύω τελικά ότι για κάποια raw νομίσματα ισχύει αυτό που μου'χε πει κάποτε Λιβανέζος έμπορος χαλιών:
"Υπάρχουν δύο αγαθά, στα οποία είτε πρέπει να'χεις ο ίδιος βαθειές γνώσεις, είτε να'χεις απόλυτη εμπιστοσύνη στον πωλητή: Τα χαλιά και τα διαμάντια...!".
Τώρα έρχομαι εγώ να προσθέσω "και κάποια raw νομίσματα".

Υ.Γ.: Φίλε μου στείλε αν θες κάποιο λινκ με φωτογραφία του νομίσματος της Ερυθραίας, έτσι να το δω από περιέργεια.  Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2016, 03:25:28 μμ από Hannibal » Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 02:42:17 μμ »

Ζήτησε του να σου επιστρεψει τα χρήματα γιατι δεν εισαι ικανοποιημενος και εξηγησε του το προβλημα αν δεν δεχτει ενημερωσε τον οτι θα ανοιξεις Case και την επιφυλαξη σου για το feedback.
+++
Αυτη εδω η πωληση εμπεριεχει δολο και μπολικη παραπλανηση του υποψηφιου αγοραστη.
Επιεικως απαραδεκτος για εμενα δεν μπα να εχει 12 χιλ θετικες, τσαρλατανος και απατεωνας ειναι και προσπαθησε με πλαγιους τροπους να εξαπατησει και το καταφερε ,εγω θα το εστελνα πισω ασυζητητι οπως προαναφερε ο Θοδωρης
υ.γ φυσιολογικα το ξερει οτι εχει κανει πατατα ο συγκεκριμενος,οποτε θα ειναι προετοιμασμενος

Ακριβώς αυτό που'πα και γω παραπάνω.
Θα του στείλω μήνυμα να το επιστρέψω του παλιομπαγάσα!
Μου'βαλε φωτογραφίες MS και μου στέλνει τελικά XF...;!
Έλεος, υπάρχει ένα όριο...!
Σε καταλαβαινω και σε νιωθω αλλα και απο τις φωτογραφιες του το νομισμα δεν μπορεις να πεις οτι ηταν MS στειλε το πισω φιλε μου και μικρο το κακο
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 02:54:01 μμ »

To σημαδι στο μαγουλο ειναι τοιδιο κ στα 2 νομισματα. Οσον αφορα την φωτογραφηση, ο τυπος εχει αλλαξει πολυ την οψη με καποια προγραμμα? Επιστροφη σιγουρα! Για μενα δεν αξιζει τα λεφτα του, σε καμμια περιπτωση
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 03:27:47 μμ »

Ζήτησε του να σου επιστρεψει τα χρήματα γιατι δεν εισαι ικανοποιημενος και εξηγησε του το προβλημα αν δεν δεχτει ενημερωσε τον οτι θα ανοιξεις Case και την επιφυλαξη σου για το feedback.
+++
Αυτη εδω η πωληση εμπεριεχει δολο και μπολικη παραπλανηση του υποψηφιου αγοραστη.
Επιεικως απαραδεκτος για εμενα δεν μπα να εχει 12 χιλ θετικες, τσαρλατανος και απατεωνας ειναι και προσπαθησε με πλαγιους τροπους να εξαπατησει και το καταφερε ,εγω θα το εστελνα πισω ασυζητητι οπως προαναφερε ο Θοδωρης
υ.γ φυσιολογικα το ξερει οτι εχει κανει πατατα ο συγκεκριμενος,οποτε θα ειναι προετοιμασμενος

Ακριβώς αυτό που'πα και γω παραπάνω.
Θα του στείλω μήνυμα να το επιστρέψω του παλιομπαγάσα!
Μου'βαλε φωτογραφίες MS και μου στέλνει τελικά XF...;!
Έλεος, υπάρχει ένα όριο...!
Σε καταλαβαινω και σε νιωθω αλλα και απο τις φωτογραφιες του το νομισμα δεν μπορεις να πεις οτι ηταν MS στειλε το πισω φιλε μου και μικρο το κακο

Ναι, έχεις δίκιο.
Το ότι είναι MS το'πα με υπερβολή ασφαλώς, για να δείξω την έκταση της παραπλάνησης.
Ασφαλώς ούτε στις φωτογραφίες της δημοπρασίας ήταν MS.

Του'στειλα τώρα μήνυμα να του το επιστρέψω!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences