Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 04:31:50 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Με τόσα τούρκικα...  (Αναγνώστηκε 6897 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 23, 2012, 11:39:53 μμ »

pepos απο που;
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 23, 2012, 11:58:26 μμ »

νικο εχεις δικιο νικο δεν περναει πια.γιατι βγηκαν τα καινουρια.Αυτο ηταν το πρωτο μετα που κοψαν τα μηδενικα και μετα το ξανααλλαξαν.Εμενα μου μειναν μερικα απο την τελευταια επισκεψη και εχω το καινουριο πενηνταρικο.Η αξια του ειναι 21 ευρω και αγορασα μ αυτο 20 κιλα φυλλα για πιττες φανταστικα χειροποιητα. Γλώσσα

αυτο που εχεις ειναι το καινουργιο.. του 2009! ομορφο κι αυτο αν και ουτε αυτο το εχω δει απο κοντα...
δυστυχως ειναι ακριβο για εμενα....

το αλλο ειναι σε Yeni lira και βγηκε το 2005 αν θυμαμαι καλα...

Το ΥΕΝΙ ειναι το ΝΕΟ... οταν εκοψαν τα 6 μηδενικα... το 1.000.000 λιρες εγινε 1 νεα λιρα (Yeni lira)

με ενα τρυκ...μπορεις να πεις... εξαφανισαν τον πλυθωρισμο... μιας και τα τουρκικα εκατομυρια... τα κοροιδευαν οι ξενοι σαν monopoly money.... και αν το σκεφτεις καλα... εκει που ειχαν μεγαλυτερο το 20 εκατομυρια... (σε ΥΕΝΙ... εγινε απλα 20 λιρες).... εκοψαν 50 και 100!!! αρα μεγαλυτερα ακομα χαρτονομισματα!

οι ΥΕΝΙ ΛΙΡΕΣ ηταν το ενδιαμεσο σταδιο... μεχρι να σταθεροποιηθει η οικονομια τους.. που οντως η υποτιμηση αλλα και η αλλαγη εφερε την αναπτυξη... και σε 4 χρονια... ηρθε ξανα η αλλαγη... απο ΥΕΝΙ σε κανονικες λιρες... με την αναλογια 1 προς 1....

αν θυμαμαι καλα... τοτε που ηταν οι νεες λιρες... και μεχρι να γινει η αλλαγη... τον δεκεμβρη του 2008, η ανταλλακτικη αξια της λιρας ηταν περιπου 2 λιρες = 1 ευρω.... (για τιν ακριβεια...1.8 λιρες =1 ευρω.)

μου λειπουν αρκετα.. αλλα....

απο την νεα σειρα εχω μονο το 5 λιρες.. ακυκλοφορητο.... που θα παει ομως... συνορα ειμαι και εγω..  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 24, 2012, 10:01:28 πμ »

pepos απο που;
Μισός Βουτσαρά Μεγαλόπολης, μισός Επισκοπή Τρίπολης.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 24, 2012, 10:03:14 πμ »

σιγα μην το κρατησω νικο θα το ανταλλαξω με κανα 20αρι κιλα φυλλα στην επομενη επισκεψη.Καλη η συλλογη αλλα οταν γουργουριζει η κοιλια τα ξεχνω ολα. Γλώσσα
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 24, 2012, 12:51:01 μμ »

pepos απο που;
Μισός Βουτσαρά Μεγαλόπολης, μισός Επισκοπή Τρίπολης.
Ωραια πραγματα,Αλλος Αρκας Υπαρχει ΣΤΟ ΣΤΕΚΙ;pepos, Στειλε ενα μυνημα με τηλεφωνο να τα πουμε απο κοντα, Δεν ξερω αν μενεις Αρκαδια ,η οταν Ερθεις.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 24, 2012, 02:21:45 μμ »

σιγα μην το κρατησω νικο θα το ανταλλαξω με κανα 20αρι κιλα φυλλα στην επομενη επισκεψη.Καλη η συλλογη αλλα οταν γουργουριζει η κοιλια τα ξεχνω ολα. Γλώσσα

χαχαχαχα....δεν εχεις κι αδικο.... αλλα.... δεν μαζευεις χαρτονομισματα; Χαμόγελο

αν και μιας και ειναι λεφτα... κι τωρα... ειναι δυσκολο πια... κρατας ενα 5λιρο... και για τα αλλα... εχει ο Θεος... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences