Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 05:00:45 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νομισμα Βυζαντινής περιόδου  (Αναγνώστηκε 2197 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Υπερίωνας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 03:44:07 μμ »

Γνωρίζει κάποιος συλλέκτης τη χρονολογία του νομίσματος , ποιος Αυτοκράτορας είναι και εάν έχει αξία?
Είναι Νόμισμα το οποίο έχω παραδώσει στη τοπική εφορία Αρχαιοτήτων της περιοχής μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2016, 03:57:01 μμ από Υπερίωνας » Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 03:55:12 μμ »

Χωρίς φωτογραφία ή κάποια επιπρόσθετη πληροφορία αυτό είναι αδύνατο. Μπορεί ο Κωνσταντίνος, μπορεί ο Αλέξιος Κομνηνός, μπορεί...μπορεί. Τουλάχιστον επισύναψε κάποια ιστοσελίδα να δούμε κάτι αντίστοιχο..
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Υπερίωνας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 04:01:12 μμ »

Χωρίς φωτογραφία ή κάποια επιπρόσθετη πληροφορία αυτό είναι αδύνατο. Μπορεί ο Κωνσταντίνος, μπορεί ο Αλέξιος Κομνηνός, μπορεί...μπορεί. Τουλάχιστον επισύναψε κάποια ιστοσελίδα να δούμε κάτι αντίστοιχο..

Εκ παραδρομής φίλε μου πάτησα την αποστολή χωρίς να ανεβάσω φωτογραφίες.
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 04:02:41 μμ »

Γνωρίζει κάποιος συλλέκτης τη χρονολογία του νομίσματος , ποιος Αυτοκράτορας είναι και εάν έχει αξία?
Είναι Νόμισμα το οποίο έχω παραδώσει στη τοπική εφορία Αρχαιοτήτων της περιοχής μου.

Αν όντως το έχεις παραδώσει δεν τίθεται θέμα θα σε ενημερώσουν αυτοί όποτε θα σου λυθεί η περιέργεια.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Υπερίωνας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 08:21:20 μμ »

Γνωρίζει κάποιος συλλέκτης τη χρονολογία του νομίσματος , ποιος Αυτοκράτορας είναι και εάν έχει αξία?
Είναι Νόμισμα το οποίο έχω παραδώσει στη τοπική εφορία Αρχαιοτήτων της περιοχής μου.

Αν όντως το έχεις παραδώσει δεν τίθεται θέμα θα σε ενημερώσουν αυτοί όποτε θα σου λυθεί η περιέργεια.

Εδώ υπάρχει Θέμα.
 Συνολικά τους έχω παραδώσει 19 κομμάτια. Απ ότι μου είπανε είναι βυζαντινής περιόδου εκτός από Κανά δυο τα οποία ούτε οι ίδιοι δε τα γνωρίζανε.
Μου είπανε ότι θα σταλούνε  στην Αθήνα, για εξέταση – ταυτοποίηση από νομισματαλόγο ξεχωριστά για κάθε ένα, όπως επίσης και θα εκτιμηθεί. Η διαδικασία από αυτή απαιτεί αρκετό χρόνο όπως επίσης όλα τα ευρήματα (όχι μόνο τα δικά μου) εξετάζονται κατά Νομό και σειρά προτεραιότητας. Γενικά η διαδικασία θα πάρει πάνω από ένα χρόνο. Φυσικά είναι κάτι το οποίο δε με απασχολεί, αλλά θα ήθελα να γνωρίσω ή να μάθω από κάποιους γνώστες την Ιστορία τους και φυσικά την αξία τους.
Εννοείται ότι η παράδοση  έγινε σύμφωνα με όλες τις προβλεπόμενες και νόμιμες διαδικασίες και με πρωτόκολλα παράδοσης - παραλαβής.
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 08:26:56 μμ »

Πρέπει να είναι folis του Κωνσταντίνου VII  & Romanus I 945-950 m.x
http://www.beastcoins.com/Byzantine/ConstantineVII-RomanusI/Z5264.jpg
http://www.beastcoins.com/Byzantine/ConstantineVII-RomanusI/ConstantineVII-RomanusI.htm   είναι το πέμπτο νόμισμα

Constantine VII and Romanus I, Ζ Follis, 945-950, Constantinople
+COnSt' bA_SIL' ROm'
Facing bust of Constantine VII with short beard, wearing crown and vertical loros, akakia in right hand, globus cruciger in left
+COnST / En QEO bA / SILEVS R / OmEOn
Legend in four lines
25mm x 27mm, 7.59g
SB 1761; DO 26
Καταγράφηκε
Υπερίωνας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 09:30:40 μμ »

Πρέπει να είναι folis του Κωνσταντίνου VII  & Romanus I 945-950 m.x
http://www.beastcoins.com/Byzantine/ConstantineVII-RomanusI/Z5264.jpg
http://www.beastcoins.com/Byzantine/ConstantineVII-RomanusI/ConstantineVII-RomanusI.htm   είναι το πέμπτο νόμισμα

Constantine VII and Romanus I, Ζ Follis, 945-950, Constantinople
+COnSt' bA_SIL' ROm'
Facing bust of Constantine VII with short beard, wearing crown and vertical loros, akakia in right hand, globus cruciger in left
+COnST / En QEO bA / SILEVS R / OmEOn
Legend in four lines
25mm x 27mm, 7.59g
SB 1761; DO 26

Να σαι καλά φίλε μου.
 Πάμε στο επόμενο. Είπα. 19 Κομμάτια έχω παραδώσει. Όσα έβγαλα φωτογραφία θα τα αναρτήσω.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences