Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 07:01:31 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με ebay.  (Αναγνώστηκε 5393 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 10:38:29 μμ »

Πούλησα μια λίρα πρίν λίγο καιρό μέσω εμπαυ.Ο αγοραστής είναι στην Αγγλία.Το κομμάτι φαίνεται ότι πέρασε στο Αγγλικό Αεροδρόμιο και κόλησε εκει στις 22 Ιανουαρίου και 3-4 ημέρες μετά 9 ημέρες μόλις απο την αγορά ο αγοραστής άνοιξε case ότι δεν παρέλαβε....
Δεν είναι καθόλου συνενοήσιμος ούτε συνεργάσιμος και το μόνο που ζητάει είναι τα χρήματα του πίσω...
Επειδή κάπου διάβασα μια παρόμοια ιστορία με φορητά σκάνερ που έχουν οι ταχυδρόμοι στην Αγγλία και μπορεί να έχει σκαναριστεί η παραλαβή με τέτοιο και απο λάθος να μην έχει περαστεί στο κεντρικό σύστημα....
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?Απορία

Υπάρχει κάποιο μέλος του στεκιού που να μένει Αγγλία και να μπορέσει να με βοηθήσει???

Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 10:57:46 μμ »

Απο ποιο σαιτ το παρακολουθεις Θοδωρα;
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 11:06:09 μμ »

Απο αυτό http://www.track-trace.com/post
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 11:12:32 μμ »

ελα θοδωρη καλησπέρα
1) το εστειλες σαν γραμμα συστημενο με re το δεματακι σου ? .....εάν ναι μπορεις να το κανεις tracking αλλα συνηθως είναι ανανεωσιμο και τακτικο μεχρι την εξοδο από την ελλαδα ...μετα είναι στο χερι της εκάστοτε υπηρεσίας της χωρας παραλαβης για το πως και ποτε θα ξανασκαναριστει !!! οποτε η καθυστερηση σου στο σημειο παραδοσης του μπορει να είναι εικονικη απλα γιατι υπαρχει περιπτωση να εχει φτασει στο τοπικο ταχυδρομειο η στον παραληπτη και να μην εχει ανανεωθει η πληροφορια του online συστηματος ...
2) εάν σου ανοιξε refund case απλα περιμενεις και προσπαθεις να βρεις μια μεση λυση μαζι του ...εάν και εφόσον δεν εχει παραλαβει το δεμα /φακελο ....μου εχει τυχει να εχουν παρει το αντικειμενο που εστειλα και να κανουν το κοροιδο ότι δεν το ελαβαν επειδή ειχαν καθυστερησει στην ανανεωση του συστηματος tracking ...οποτε προσεξε το και αυτό
3) από ότι καταλαβα εστειλες το δεμα καπου στις 15-1 ....νομιζω ότι 20 μερες και κατι δεν είναι τρομερη καθυστερηση η μεγα συμβαν ....μου εχει καθυστερησει δεμα πανω από 40 μερες στην γερμανια γιατι ειχαν απεργια τα γερμανικα ταχυδρομεια για 1 εβδομαδα ( εγινε τον χειμωνα που περασε ) με αποτέλεσμα ο γερμανος παραληπτης να με πιεζει καθημερινα ...
Δες το και από εδώ http://www.postoffice.co.uk/track-trace
κοιτα σε ποια πολη πηγαινει το δεμα και βρες τα κατά τοπους ταχυδρομεια και προσπαθησε με εμαιλ η τηλεφωνικα να μαθεις τι εχει γινει ....
Για αυτό και εγω εχω σταματησει εδώ και καποιο καιρο το ebay ...εχει καταντησει μεγαλη φυρα .
Καλο κουραγιο και ευχομαι να βρεις συντομα την λυση
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 11:13:30 μμ »

Στειλε μου σε πμ το track number να προσπαθησω κατι
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 11:21:23 μμ »

ok
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 09:43:05 πμ »

ελα θοδωρη καλησπέρα
1) το εστειλες σαν γραμμα συστημενο με re το δεματακι σου ? .....εάν ναι μπορεις να το κανεις tracking αλλα συνηθως είναι ανανεωσιμο και τακτικο μεχρι την εξοδο από την ελλαδα ...μετα είναι στο χερι της εκάστοτε υπηρεσίας της χωρας παραλαβης για το πως και ποτε θα ξανασκαναριστει !!! οποτε η καθυστερηση σου στο σημειο παραδοσης του μπορει να είναι εικονικη απλα γιατι υπαρχει περιπτωση να εχει φτασει στο τοπικο ταχυδρομειο η στον παραληπτη και να μην εχει ανανεωθει η πληροφορια του online συστηματος ...
2) εάν σου ανοιξε refund case απλα περιμενεις και προσπαθεις να βρεις μια μεση λυση μαζι του ...εάν και εφόσον δεν εχει παραλαβει το δεμα /φακελο ....μου εχει τυχει να εχουν παρει το αντικειμενο που εστειλα και να κανουν το κοροιδο ότι δεν το ελαβαν επειδή ειχαν καθυστερησει στην ανανεωση του συστηματος tracking ...οποτε προσεξε το και αυτό
3) από ότι καταλαβα εστειλες το δεμα καπου στις 15-1 ....νομιζω ότι 20 μερες και κατι δεν είναι τρομερη καθυστερηση η μεγα συμβαν ....μου εχει καθυστερησει δεμα πανω από 40 μερες στην γερμανια γιατι ειχαν απεργια τα γερμανικα ταχυδρομεια για 1 εβδομαδα ( εγινε τον χειμωνα που περασε ) με αποτέλεσμα ο γερμανος παραληπτης να με πιεζει καθημερινα ...
Δες το και από εδώ http://www.postoffice.co.uk/track-trace
κοιτα σε ποια πολη πηγαινει το δεμα και βρες τα κατά τοπους ταχυδρομεια και προσπαθησε με εμαιλ η τηλεφωνικα να μαθεις τι εχει γινει ....
Για αυτό και εγω εχω σταματησει εδώ και καποιο καιρο το ebay ...εχει καταντησει μεγαλη φυρα .
Καλο κουραγιο και ευχομαι να βρεις συντομα την λυση

Θοδωρα καλημερα απο το αλλο που σου εχω στειλει δεν μου βγαζει κατι αλλα αν χρησιμοποιησεις το λινκ που εχει βαλει ο Χαρης παραπανω δειχνει καθαρα οτι το δεμα εχει φθασει στο Χηθροου 22/01 και ωρα 16.14 οποτε ο αγγλος δεν μπορει να ισχυρισθει οτι δεν το εχεις στειλει και φυσικα αυτο μπορεις να το δειξεις και στο ebay
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 10:34:35 πμ »

Eτσι ....για να μην μας περνανε για κοροιδα τα αμερικανοαγγλακια κλπ καλοπαιδα του ebay  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 10:54:07 πμ »

Παιδιά αυτό το ΄γνωρίζω το έχω ήδη γράψει παραπάνω το θέμα είναι πως θα μπορούσαμε να μάθουμε περισσότερα και αυτη η απροθυμια του να το ψαξει μου λεει οτι το χει ηδη παρει.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
geo33
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 103


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 11:12:04 πμ »

Καλημέρα!

Θα σου πρότεινα στο case που έχει ανοιχτεί στο PayPal να απαντήσεις ότι το έχεις στείλει με συστημένο.
Να τους στείλεις (στο PayPal) τη φωτογραφία της απόδειξης με τον αριθμό του συστημένου. Έχεις αρκετές ελπίδες να δικαιωθείς στο case του PayPal , γιατί έχει κάνει το λάθος να ανοίξει case πολύ νωρίς. Δε θα γλιτώσεις την αρνητική αξιολόγηση πιθανόν, αλλά τουλάχιστον δε θα χάσεις τα λεφτά σου.

Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 11:53:57 πμ »

Σε ευχαριστώ. Στην paypal δεν εχει case ακόμα αρα δεν μπορώ να κανω κατι .
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 08:40:30 μμ »

Δοκίμασε να δεις αυτό τι σου βγάζει:

http://www.trackitonline.ru/

Δε χρειάζεται να συμπληρώσεις υπηρεσία αποστολής.

Εξηγησέ του όμορφα και ωραία ότι αυτός ως κάτοικος της χώρας υποδοχής οφείλει στο πλαίσιο της καλής συναλλαγής να αναζητήσει το αντικείμενο, από τη στιγμή που έφτασε στο νησί και το ανέλαβαν οι υπηρεσίες της χώρας του. Εσύ είσαι καλυμμένος.
Αν δε συνεργαστεί, ενημέρωσέ τον ότι προτίθεσαι να ζητήσεις τη συμβουλή του Εβαυ.
Ακόμα και προώρα αρνητική αξιολόγηση να σου βάλει, μπορεί να την αναιρέσει όταν λάβει, αν του κανεις σχετικό request.

Τα βρετανικά συστήματα είναι περίεργα, πέρυσι μου έστειλε ένας γραμματόσημα με το Royal Mail και στην Ελλάδα τα ανέλαβε η ACS ( Απορία). Η επιστολή καθόταν 4 μέρες στην ACS, γιατί δε φαινόταν καθαρά η διεύθυνση στο χαρτί που κόλλησαν πάνω στο φάκελο. Πήγα ο ίδιος και την πήρα, αφού είδα στο σαιτ που σου έδωσα που είναι.

σαλονίκο
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 08:47:52 μμ »

Ευχαριστώ για την βοήθεια, όμως όλα τα trackers τα ιδια μου δείχνουν...

22.01.2016 16:14
Arrival at international place of exchange
United Kingdom
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 08:56:07 μμ »

Δοκίμασε να δεις αυτό τι σου βγάζει:

http://www.trackitonline.ru/

Δε χρειάζεται να συμπληρώσεις υπηρεσία αποστολής.

Εξηγησέ του όμορφα και ωραία ότι αυτός ως κάτοικος της χώρας υποδοχής οφείλει στο πλαίσιο της καλής συναλλαγής να αναζητήσει το αντικείμενο, από τη στιγμή που έφτασε στο νησί και το ανέλαβαν οι υπηρεσίες της χώρας του. Εσύ είσαι καλυμμένος.
Αν δε συνεργαστεί, ενημέρωσέ τον ότι προτίθεσαι να ζητήσεις τη συμβουλή του Εβαυ.
Ακόμα και προώρα αρνητική αξιολόγηση να σου βάλει, μπορεί να την αναιρέσει όταν λάβει, αν του κανεις σχετικό request.

Τα βρετανικά συστήματα είναι περίεργα, πέρυσι μου έστειλε ένας γραμματόσημα με το Royal Mail και στην Ελλάδα τα ανέλαβε η ACS ( Απορία). Η επιστολή καθόταν 4 μέρες στην ACS, γιατί δε φαινόταν καθαρά η διεύθυνση στο χαρτί που κόλλησαν πάνω στο φάκελο. Πήγα ο ίδιος και την πήρα, αφού είδα στο σαιτ που σου έδωσα που είναι.

σαλονίκο



Τι ευγενικα να μιλήσω??? Αυτος μου στειλε μηνυμα οτι ειμαι απατεωνας και πάω να του φάω το νόμισμα κι αυτο ενω βλεπει οτι ο φάκελος είναι Αγγλία...
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 09:10:50 μμ »

Aυτό λέμε, επειδή οι υστερίες, οι εκρήξεις και οι σχιζοφρένειες δε βγάζουν, ως γνωστόν, πουθενά, μην παρασύρεσαι.
Συμβουλή μου: θέσε του ένα χρονικό όριο για να δείτε την ενημέρωση του συστήματος π.χ. 11/02/2016 και αν η κατάσταση μένει ίδια, μίλα με Εβαυ.
Το θέμα δεν είναι πού είναι το νόμισμα, αλλά πού είναι η επιστολή.
Αυτό πρέπει να αντιληφθεί ο παραλήπτης και επειδή φαίνεται να είναι απροθυμος να κινηθεί προς αυτήν την κατεύθυνση (είτε από πονηριά είτε από παραφροσύνη), εσύ οφείλεις να είσαι ψύχραιμος και να του το εξηγήσεις. Παράνοιες δε χρειάζονται. Χορτάσαμε.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences