Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 03:18:19 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απορία για νόμισμα  (Αναγνώστηκε 2834 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Marion
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 17, 2012, 09:31:57 μμ »

Καλησπέρα σε όλους! Εδω και μερικές μέρες-με αφορμή μια συζήτηση που είχα με ενα γνωστό για τις χρυσές λίρες και τα μονογράμματα όπως τα έλεγε εκείνος, mintmarks τα λέτε εδώ-βρήκα το φόρουμ και έχω διάβασει διάφορα θέματα και πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί από τις πληροφορίες που βρήκα. Έχω και γω κάποια νομίσματα στην κατοχή μου και για κάποια από αυτά έχω ήδη κατατοπιστεί μέσα από τις συζητήσεις σας για την σπανιότητά τους ή όχι και την αξία τους ή μη. 'Ομως έχω και ένα περίεργο νόμισμα το οποίο είναι μάλλον πολύ φθαρμένο ή και πολύ παλιό και δεν μπορώ να διακίνω κατι για να μπορέσω να καταλάβω τι είναι και από που προέρχεται. Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε; Ευχαριστώ.
 
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 17, 2012, 09:40:23 μμ »

ειναι ρωμαικο το κερμα σου.Απο τους τελευταιους αυτοκρατορες αλλα ειναι πολυ χαμηλης εως καθολου αξιας γιατι υπαρχουν εκατομμυρια ιδια.Επισης επειδη ειναι απο τα νομισματα τα οποια απαγορευει ο νομος μπορει να σε βαλει σε πολλους μπελαδες.
Καταγράφηκε
AndreasB
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 178



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 17, 2012, 09:43:28 μμ »

φιλε μου το νομισμα σου ειναι παρα πολυ παλιο και ειναι παρανομο να το εχεις διαβασε το σχετικο Post τι πρεπει να κανεις για να το εχεις νομιμα και αν μην εχεις προβληματα.

ριξε μια ματια εδω:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=2661.0
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 17, 2012, 09:46:36 μμ »

κωνσταντινος ο πρωτος, πρεπει να ειναι!!!πολυ κοινο,επικινδυνο!!! και σε αυτην την κατασταση αξιζει 20-30 ευρω,η μερικους μηνες φασολια!!!ο νοων νοειτω!!!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Marion
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 18, 2012, 12:02:45 μμ »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Πάντως, δεν το είχα φανταστεί ποτέ ότι κάτι τόσο φθαρμένο και τόσο κοινότυπο
όπως λέτε θα μπορούσε να δημιουργήσει τόσους μπελάδες!!!!Είχα διαβάσει την ενότητα περί νομιμότητας κατοχής νομισμάτων αλλά είχα καταλήξει στο συμπέρασμα ότι δεν με αφορούσε...!!!!!! Τελος πάντων, θα ρωτήσω μια γνωστή μου αρχαιολόγο για το διαδικαστικό του πράγματος και αν είναι ταλαιπωρία θα προτιμήσω να το χάσω κάπου και ας τρέξει ο επόμενος που θα το βρει!!!!
Πάντως από απλή περιέργεια και μόνο θα ήθελα να καταφέρω να βρω τι απεικονίζεται στο νόμισμα... προσπαθώ από χτες να βρω στο νετ φωτο από τέτοια νομίσματα μήπως μοιάζει με κάποια, αλλά δεν ταιριάζει με τα άπειρα που υπάρχουν...

Ευχαριστώ και πάλι.
Καταγράφηκε
AndreasB
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 178



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 18, 2012, 01:38:16 μμ »

αν δεν κανω λαθος φιλε μου το νομισμα σου ειναι αυτο:


διαβασε και το σχετικο αρθρο εδω:
http://digitalschool.minedu.gov.gr/modules/ebook/show.php/DSGL-A102/45/335,1361/
Καταγράφηκε
Marion
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 18, 2012, 06:24:14 μμ »

Πάντως μοιάζει πάρα πολύ. Βρήκα κι άλλα που απεικονίζουν το Θεοδόσιο Β και πρέπει να είναι αυτό. Πολύ ενδιαφέρον και το άρθρο . Στο σχόλιο που συνοδεύει το νόμισμα το περιγράφει ως "χρυσό". Υπάρχει περίπτωση να είναι και το δικό μου;


Ευχαριστώ,
Μαρία
Στο στεκι δεν ασχολουμαστε με αρχαια νομισματα που εμπιπτουν στον νομο.Οι καιροι ειναι πονηροι.Φαινεται Μαρια δεν το καταλαβες με την πρωτη οταν σου γραψαμε παραπανω.Γι αυτο κλειδωνω το θεμα περισσοτερο για δικη σου προστασια και τα παραπανισια ποστ θα τα διαγραψω.Σε παρακαλω να μην επανελθεις επι του θεματος.Ελπιζω τωρα να γινω κατανοητος.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2012, 06:30:53 μμ από epop » Καταγράφηκε
AndreasB
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 178



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 18, 2012, 06:26:56 μμ »

ποτε δεν ξερεις μαρια αυτο πρεπει να το πας σε εναν αρχαιολογο να σου πει απο τι ειναι φτιαγμενο ποια η αξια του και ποσο χρονολογειται.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences