Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 04:18:42 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΕΡΜΑ ΕΥΡΩ ΜΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΟ ΣΦΑΛΜΑ  (Αναγνώστηκε 3759 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 31, 2016, 10:17:22 μμ »

Καλησπέρα σε όλους και μπράβο για την εξαιρετική δουλειά που κάνετε!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει ειδική συλλεκτική αξία ένα κέρμα των 2 ευρώ, το οποίο όμως έχει κατασκευαστικό σφάλμα.

Πρόσφατα αγόρασα ένα μασούρι με ακυκλοφόρητα αναμνηστικά κέρματα των 2 ευρώ από τη Σλοβενία, έτους 2008, με θέμα τα 500 χρόνια από τη γέννηση του Primoz Trubar. Καθένα από αυτά τα κέρματα κοστίζει κανονικά στη συλλεκτική αγορά 3,5 με 4 ευρώ και αυτό επειδή είναι ακυκλοφόρητα.

Όμως, προς έκπληξή μου, ένα από τα κέρματα στο μασούρι είχε κατασκευαστικό σφάλμα! Ένα τυπικό κέρμα των 2 ευρώ αποτελείται από έναν ασημένιο δακτύλιο, που φέρει τα αστέρια τής Ευρωπαϊκής Ένωσης, ο οποίος περιβάλλει ένα χρυσό δίσκο, που φέρει την παράσταση του νομίσματος. Ωστόσο, το κέρμα αυτό είναι όλο ασημένιο. Δηλαδή δεν υπάρχει χρωματική διαφορά μεταξύ του δακτυλίου και του δίσκου, αν και τα όρια μεταξύ τους διακρίνονται σαφώς με αύλακα. Επίσης, η παράσταση του νομίσματος, η οποία κανονικά θα έπρεπε να περιοριζόταν στα όρια του κεντρικού δίσκου, επεκτείνεται λίγο και πάνω στο δακτύλιο. Σίγουρα πρόκειται για κατασκευαστικό σφάλμα από το νομισματοκοπείο και αν το είχαν ανακαλύψει εκεί, κανονικά θα έπρεπε να το είχαν οδηγήσει προς καταστροφή και να μην το είχαν δώσει προς κυκλοφορία.

Αναρωτιέμαι, λοιπόν, το κέρμα αυτό, λόγω αυτού και μόνο τού κατασκευαστικού σφάλματος, θα μπορούσε να έχει ιδιαίτερη συλλεκτική αξία; Μπορείτε να με κατατοπίσετε σχετικά;

Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 10:33:48 μμ »

Καλωσόρισες στο Στέκι.Θα πώ το τετριμμένο:Βάλε καθαρές φωτογραφίες και των δύο όψεων του νομίσματος,σίγουρα θα πάρεις τις απαντήσεις που θέλεις.
Να το δούμε κι εμείς οι άτυχοι,που όλο Γερμανικά δίευρα σε ρέστα παίρνουμε. Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 11:03:36 μμ »

Ορίστε και οι φωτογραφίες! δεν ξέρω αν φαίνεται καθαρά η ομοιομορφία τού χρώματος μεταξύ δακτυλίου και δίσκου, όμως σίγουρα φαίνεται ότι η παράσταση του κέρματος επεκτείνεται και στο δακτύλιο.

Αν δεν βοηθάνε καθόλου αυτές, θα προσπαθήσω να βγάλω άλλες.
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 11:13:23 μμ »

Μα σαφως και δεν φαινεται τιποτα...
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 11:36:43 μμ »

Τώρα καλύτερα;
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 11:37:34 μμ »

Ορίστε και η μπροστινή όψη
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 12:04:33 πμ »

κατεμε χωρις να ειναι το πεδιο που ασχολουμαι συλλεκτικα φιλε εχει υπεραξια ,τωρα το ποση και τι δεν ξερω να σου πω,ειναι παρα πολυ ομορφο σφαλμα με αρκετες ιδιαιτεροτητες,να το χαιρεσαι
Καταγράφηκε
mikekon
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 751



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 01:11:20 πμ »

Κυκλοφορούν  και πολλά  πλαστά  ..
Καταγράφηκε
geo33
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 103


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 01:19:58 πμ »

Καλησπέρα!

Από τη στιγμή που το έβγαλες από μασούρι και είναι UNC , έχει μεγάλη υπεραξία. Μπορεί και 10 ευρώ.
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 01:44:06 πμ »

Το νόμισμα είναι σίγουρα UNC, όπως φαίνεται και από την καθαρότητά του. Το μασούρι το αγόρασα από το ebay, από έναν Σλοβένο πωλητή. Όταν το παρέλαβα, ήταν μεν λίγο σκισμένο από πάνω, αλλά τα κέρματα μέσα φαίνονταν άθικτα. Ο μονός τρόπος το νόμισμα να είναι ψεύτικο, είναι ο πωλητής να μπήκε στον κόπο να αντικαταστήσει ένα από τα κέρματα του μασουριού με το δικό του κατασκεύασμα. Μου φαίνεται, όμως, λίγο παρανοϊκό αυτό και δεν μπορώ να φανταστώ ένα λόγο να κάνει κάτι τέτοιο!

Αν και δεν έχω ακούσει για πλαστά κέρματα των 2 ευρώ, φτιαγμένα από παραχαράκτες, θα μπορούσε να πει κανείς ότι το συγκεκριμένο κέρμα, αφού δεν ανταποκρίνεται απόλυτα στις αυστηρές προδιαγραφές τής Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας για τα νομίσματα ευρώ, είναι κατά κάποιο τρόπο "πλαστό", έστω και αν έχει κατασκευαστεί από πραγματικό νομισματοκοπείο! Έτσι δεν είναι;
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 04:15:14 πμ »

Ωραίο το νόμισμα... κάτι πήγε λάθος κατά την παραγωγή του.
Τώρα η τιμή για τέτοιου είδους νομίσματα είναι τελείως σχετική.
Εξαρτάται από την ζήτηση και την προσφορά.
Δεν είναι πολλοί που συλλέγουν τέτοιου είδους σφάλματα, οπότε αν σε ενδιαφέρει να το πουλήσεις
καλύτερα να απευθυνθείς και σε ξένα φόρουμ και όλο και κάποιον ενδιαφερόμενο θα βρεις ή το βάζεις στο ebay και ότι πιάσει. Εγώ πάντως στην θέση σου θα το κρατούσα...
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 07:09:21 μμ »

Καλησπερα φιλε μας, το νομισμα σου ειναι αρκετα ιδιεταιρο και σπανιο θα ελεγα! Τιμη δεν ξερω να σου πω, αλλα ισως κρατας κατι καλο στα χερια σου.

Στειλτο για πιστοποιηση να δεις τι θα σου γραψουν στο ταμπελακι, γιατι ετσι θα εξαλειφτουν οι υποψιες περι πλαστοτητας.

Ενα μελος μας εδω ειχε βρει τυχαια ενα τετοιο το οποιο χαρακτηριστηκε ως δοκιμιο (Ελληνικο νομιζω ηταν) και το ειχε βρει στα σακουλακια προσαρμογης οταν διατεθησαν στο κοινο. Δεν θυμαμαι αν το πουλησε αλλα ειχε καλες προσφορες τοτε.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 07:23:08 μμ »

Καλησπερα φιλε μας, το νομισμα σου ειναι αρκετα ιδιεταιρο και σπανιο θα ελεγα! Τιμη δεν ξερω να σου πω, αλλα ισως κρατας κατι καλο στα χερια σου.

Στειλτο για πιστοποιηση να δεις τι θα σου γραψουν στο ταμπελακι, γιατι ετσι θα εξαλειφτουν οι υποψιες περι πλαστοτητας.

Ενα μελος μας εδω ειχε βρει τυχαια ενα τετοιο το οποιο χαρακτηριστηκε ως δοκιμιο (Ελληνικο νομιζω ηταν) και το ειχε βρει στα σακουλακια προσαρμογης οταν διατεθησαν στο κοινο. Δεν θυμαμαι αν το πουλησε αλλα ειχε καλες προσφορες τοτε.
Ναι εγώ έχω ένα κι αυτό του φίλου είναι το τρίτο γνωστό σε δημοπρασία έκλεισε 4900 ελβετικά φράγκα
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 08:02:11 μμ »

Ονομα δεν ειπα παντως  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 08:20:17 μμ »

Ονομα δεν ειπα παντως  Σαρκασμός
οχι ρε φίλε δεν έχω εγώ τέτοια προβλήματα
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences