Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 12:49:17 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Οι πλάκες εκτύπωσης ΜΚΕ απο τον Louis Fanchini  (Αναγνώστηκε 2831 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« στις: Απρίλιος 25, 2016, 11:08:45 μμ »

Κάποιοι ίσως το έχετε δει σε κάποιους μπορεί να έχει ξεφύγει

Στο λινκ https://vimeo.com/159731211 υπάρχει μια παρουσίαση του Luis Flancini σχετικά με την κατασκευή των πλακών εκτύπωσης των ΜΚΕ

Το βάζω εδω για να υπάρχει και να έχουμε για κουβέντα. Ακόμα αν θέλετε να το έχετε στο αρχείο σας μπορείτε να το κάνετε download απο την επιλογή που έχει χωρίς να κάνετε εγγραφή ή κάτι τέτοιο
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 26, 2016, 12:22:43 πμ »

Αναφέρεται σε πολλά πρίν αλλά και μετά το στάδιο της κατασκευής των πλακών, στα δοκίμια μήτρας, στα δοκίμια πλάκας, αναλύοντας τους σωστούς όρους τους που τελικά επικράτησε να χρησιμοποιούνται, κάνει λόγο για το γαλλικό δοκίμιο του 1858 στο οποίο δοκιμάστηκε η μέθοδος κατασκευής πλακών και εκτύπωσης γραμ/μων που τελικά χρησιμοποιήθηκε και στις ΜΚΕ καθώς και σε αρκετά άλλα και ενδιαφέροντα. Η παρουσίαση αυτή μαζί και με το βιβλίο του κ. Ασημακόπουλου του 2005 "The first Greek Stamp" (στοχευμένο και αυτό σε ότι αφορά το Παρίσι και τα πάντα πρίν και κατά την διάρκεια της εκτέλεσης της ελληνικής παραγγελίας) αποτελούν μια πολύ καλή πηγή πληροφοριών για την πρώτη φάση της ΜΚΕ.
Καταγράφηκε

trifonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 26, 2016, 01:48:57 πμ »

Έψαξα το διαδίκτυο για το βιβλίο του Ασημακόπουλου αλλά δεν το βλέπω πουθενά. Ούτε το βιβλίο του Ure έχω καταφέρει να βρω εδώ και τρεις μήνες. Ξέρετε κανένα που να πουλάει αυτά τα βιβλία;
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 26, 2016, 07:49:50 πμ »

Έψαξα το διαδίκτυο για το βιβλίο του Ασημακόπουλου αλλά δεν το βλέπω πουθενά. Ούτε το βιβλίο του Ure έχω καταφέρει να βρω εδώ και τρεις μήνες. Ξέρετε κανένα που να πουλάει αυτά τα βιβλία;

Η γρήγορη απάντηση είναι δυστυχώς όχι.  Χαμόγελο

Είναι γεγονός πως αρκετοί τίτλοι απο τη βιβλιογραφία είναι αρκετά δυσεύρετοι. Θα δυσκολευτείς αρκετά καθώς ο Ure έχει εξαντληθεί. Γνωρίζω απο τον εκδότη πως υπήρξε η σκέψη το βιβλίο να επανεκδοθεί, άγνωστο όμως εαν αυτό τελικά θα συμβεί. Αραιά και πού αυτό εμφανίζεται σε φιλοτελικά βιβλιοπωλεία του εξωτερικού σε τιμές συνήθως ανώτερες της τιμής που αυτό κόστιζε όταν κυκλοφόρησε το 2010. Σχετικά με το συγκεκριμένο αυτό βιβλίο (2005) του αγαπητού κ. Ασημακόπουλου, τους καιρούς που εγώ το αναζητούσα δεν κατάφερα να το δώ ποτέ κάπου στην Ελλάδα και αγνοώ εαν αυτό υπήρξε/υπάρχει προς διάθεση κάπου στην χώρα. Ο πλήρης τίτλος είναι: Ν. Ασημακόπουλος "ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΟ – Η Ιστορία, τα Β. Διατάγματα, οι Μήτρες, οι Πλάκες, η Εκτύπωση", NJ USA, 2005. Εαν γενικά ενδιαφέρεσαι για την βιβλιογραφία ξεκίνα επαφές με την Ε.Φ.Ε. και ταυτόχρονα συνέχισε εντατικά το ψάξιμο μέσω διαδικτύου σε όλες τις πηγές, οίκους, βιβλιοπωλεία, συλλέκτες και συγγραφείς εντός και εκτός χώρας κλπ, ακόμα και αυτές που θα σου φανούν περισσότερο απίθανο πως μπορεί να έχουν κάτι. Με υπομονή και επιμονή, σε βάθος χρόνου, θα βρείς αρκετά πράγματα.
Καταγράφηκε

trifonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 26, 2016, 03:27:47 μμ »

Helios, σ' ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερή και πολύ ενημερωτική απάντηση. Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση με το βιβλίο του Ασημακόπουλου είναι ότι ούτε καν αναφορά δε μπορούσα να βρω για το συγκεκριμένο βιβλίο. Το βιβλίο του Ure έχει πουληθεί και στο ebay. Απλά δεν το πέτυχα.

Α και κάτι άλλο. Θα στο έγραφα σε προσωπικό μήνυμα αλλά μια που το φερε η κουβέντα... Η ιστοσελίδα σου είναι απίθανη. Ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς σοβαρά το ενδεχόμενο να γράψεις ένα βιβλίο πάνω στις ΜΚΕ. Αν ποτέ γίνει αυτό, κράτα μου το πρώτο αντίτυπο. Σ' ευχαριστώ και πάλι!
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 26, 2016, 10:48:14 μμ »

Helios, σ' ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερή και πολύ ενημερωτική απάντηση. Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση με το βιβλίο του Ασημακόπουλου είναι ότι ούτε καν αναφορά δε μπορούσα να βρω για το συγκεκριμένο βιβλίο. Το βιβλίο του Ure έχει πουληθεί και στο ebay. Απλά δεν το πέτυχα.

Α και κάτι άλλο. Θα στο έγραφα σε προσωπικό μήνυμα αλλά μια που το φερε η κουβέντα... Η ιστοσελίδα σου είναι απίθανη. Ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς σοβαρά το ενδεχόμενο να γράψεις ένα βιβλίο πάνω στις ΜΚΕ. Αν ποτέ γίνει αυτό, κράτα μου το πρώτο αντίτυπο. Σ' ευχαριστώ και πάλι!

Τρύφωνα, αυτό που έγραψες μου θύμισε έναν καλό μου φίλο, συλλέκτη και μελετητή γραμματοσήμων που, λόγω της μάλλον κακής διαχείρισης των αντιτύπων απο την πλευρά του αλλα και της μεγάλης ζήτησης ταυτόχρονα, έφτασε -άγνωστο πράγματι το πως το κατάφερε- στο σημείο να μην κατέχει κάποια στιγμή ούτε ο ίδιος ένα αντίτυπο απο το πρώτο του βιβλίο! Ακούγεται απίστευτο και κωμικοτραγικό, είναι όμως αλήθεια.
Έκτοτε προσπάθησε για μεγάλο χρονικό διάστημα να πετύχει κάποιο αντίτυπο και τελικά το κατάφερε χρόνια μετά, βρίσκοντας κάπου εκεί έξω ένα μάλλον ταλαιπωρημένο, το οποίο τώρα φυλάει ως κόρη οφθαλμού!
Θα μου επιτρέψεις λοιπον το πρώτο αντίτυπο να το κρατήσω εγώ ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!  Μεγάλο χαμόγελο
Ιδεές, υλικό καθώς και στήριξη απο την οικογένεια και τους δασκάλους χρειάζονται και αυτά όλα υπάρχουν. Προχωράμε με αργά και σταθερά βήματα, ένα βήμα κάθε φορά. Σε ευχαριστώ για τα λόγια εκτίμησης.
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences