Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:50:39 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πρόταση για νέα κατηγορία  (Αναγνώστηκε 7199 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 18, 2012, 09:48:27 πμ »

Μια νέα κατηγορία που θα ήθελα να δω στο Στέκι είναι για : Κοσμήματα&Πέτρες. Χρειάζεται ένας οδηγός με χρήσιμες συμβουλές. Παρακαλώ την γνώμη σας.
Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 18, 2012, 10:53:15 πμ »

εγω πιστευω,παντα σαν προσωπικη αποψη,οτι μπορει καποιος να εκτιμησει ενα κοσμημα,(και παλι μεσες ακρες)χρυσο η παλαιο,αλλα? για τους πολυτιμους η ημιπολυτιμους λιθους,χωρις τις καταλληλες επιστημονικες γνωσεις,θα λεμε ανευθυνες και ισως,σοβαρα λανθασμενες εκτιμησεις.ο φιλος παναγιωτης(κορνηλιος)σαν ειδικος γεμολογος, πιστευω οτι μπορει να πει την γνωμη του, σαν γνωστης του αντικειμενου,για ενα τοσο σοβαρο και πολυδαπανο αθλημα!!!!!χαιρετω,γιαννηςτ.υγ.τελος, σε καθε μεγαλη πολη, υπαρχουν ειδικοι εκτιμητες με ειδικα οργανα,που εναντι αμοιβης, σου δινουν πιστοποιητικα ελενχου,και ακριβεις στοιχεια, για τους πολυτιμους λιθους.
Καταγράφηκε
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 18, 2012, 11:28:06 πμ »

εγω πιστευω,παντα σαν προσωπικη αποψη,οτι μπορει καποιος να εκτιμησει ενα κοσμημα,(και παλι μεσες ακρες)χρυσο η παλαιο,αλλα? για τους πολυτιμους η ημιπολυτιμους λιθους,χωρις τις καταλληλες επιστημονικες γνωσεις,θα λεμε ανευθυνες και ισως,σοβαρα λανθασμενες εκτιμησεις.ο φιλος παναγιωτης(κορνηλιος)σαν ειδικος γεμολογος, πιστευω οτι μπορει να πει την γνωμη του, σαν γνωστης του αντικειμενου,για ενα τοσο σοβαρο και πολυδαπανο αθλημα!!!!!χαιρετω,γιαννηςτ.υγ.τελος, σε καθε μεγαλη πολη, υπαρχουν ειδικοι εκτιμητες με ειδικα οργανα,που εναντι αμοιβης, σου δινουν πιστοποιητικα ελενχου,και ακριβεις στοιχεια, για τους πολυτιμους λιθους.
Συγνώμη, αλλά από που και ως που(έστω και μέσες-άκρες) ξέρει κάποιος-όχι ειδικός-να εκτιμήσει ένα κόσμημα; Πώς μπορεί να ξέρει αν έχει κατασκευαστεί σωστά; Πώς μπορεί να ξέρει αν οι πέτρες έχουν τοποθετηθεί(καρφωθεί) με σωστό τρόπο; Κ.τ.λ. Υπάρχουν πολλές λεπτομέρειες (και φυσικά και η ποιότητα των πετρών)που ανεβάζουν και κατεβάζουν την τιμή του κοσμήματος και επειδή ο μέσος άνθρωπος μόνο για την αισθητική του αντικειμένου μπορεί να  έχει άποψη, γι'αυτό προτείνω την δημιουργία ενότητας για κοσμήματα&πέτρες.
Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 18, 2012, 12:12:51 μμ »

αγαπητε φιλε δημο, αυτο εννοω,γραφωντας μεσες ακρες.οταν δουμε ενα κοσμημα με πολυτιμες πετρες σε φωτογραφια!!!τι  εκτιμηση μπορουμε να κανουμε?μονο εμπειρικη για την εποχη του κοσμηματος,και να του υποδειξουμε,αν?γνωριζουμε εναν ειδικο!!!η σελιδα τι θα ωφελησει?για να εχουμε να λεμε?αντε το πολυ να θαυμασουμε ενα ομορφο κοσμημα,τιποτα αλλο!!!αν καποιος ενδιαφερεται για αγορα?υπαρχει παραγραφος για πωλησεις.ποσοι απο την ιστοσελιδα εχουν γνωσεις σοβαρες!!!για πολυτιμους λιθους,καρατια,καθαροτητα,εγκλεισμους,τιμες,κλπ.το πολυ μετρημενοι στα δακτυλα των χεριων μας,και πολλους βαζω!!!προς τι αυτο το μενος,εναντιον μου?οταν γραφω οτι τουλαχιστον απο πετρες ειμαι σχεδον ασχετος,και γνωριζω λιγα πραγματα απο εργα τεχνης,αντικες,παλαια οπλα,γκραβουρες,κλπ.η ενοτητα που γραφεις ειναι δωρον-αδωρον,αφου υπαρχει ιδια με εκτιμησεις,κλπ.γιαυτο μαλιστα αναφερα και ενα μελος που εχει σπουδασει γεμολογια.διαβαζε πιο προσεκτικα,και μην βγαζεις βιαστικα συμπερασματα!!!φιλικα,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 18, 2012, 06:18:10 μμ »

Φίλε giannist, δεν βγάζω μένος εναντίον κανενός, γράφω βιαστικά γιατί ταυτόχρονα κάνω και μια δουλειά. Τέλος πάντων, ας δούμε τι μπορεί να πουν και άλλα μέλη.
Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 19, 2012, 09:56:18 πμ »

φωνη βοωντος, εν τη ερημω!!!κανενα μπριγιαν,πεντακαρατο?να δουμε μια καλη πετρα!!!γιαννηςτ.σοβαρα μιλωντας, πουλαω ρουμπινι καλης ποιοτητος,4,2 καρατια, με τα στοιχεια του,και πιστοποιητικο αγορας,σοβαρες προτασεις.γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 19, 2012, 10:19:20 πμ »

φωνη βοωντος, εν τη ερημω!!!κανενα μπριγιαν,πεντακαρατο?να δουμε μια καλη πετρα!!!γιαννηςτ.σοβαρα μιλωντας, πουλαω ρουμπινι καλης ποιοτητος,4,2 καρατια, με τα στοιχεια του,και πιστοποιητικο αγορας,σοβαρες προτασεις.γιαννηςτ.
giannist ασε τα 5κάρατα διαμάντια, θα σου πέσουν βαριά. Πάρε ένα πολύ ωραίο βραχιόλι, που πάρα πολύ προσπάθησαν να το αντιγράψουν χωρίς επιτυχία.
Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 19, 2012, 11:23:36 πμ »

πανεμορφο βραχιολι!!!παντως εχεις δικιο,η κλοπη (η μαλλον), η αντιγραφη κοσμηματων εχει γινει μαστιγα, για τους γνησιους εμπορους.πιο πολυ γιαυτο ειχα, οχι αντιρησεις αλλα ενδοιασμους,γιατι το κοσμημα μονο απο κοντα το θαυμαζεις, πραγματικα!!!βλεπεις τα χρωματα,τις λεπτομερειες,τις πετρες,τις χαραξεις τα καρφωματα,και ολα οσα κρυβει η παναρχαια τεχνη του κοσμηματος.ειχα εναν συμμαθητη στο λυκειο, που σπουδασε χαρακτης στην γαλλια,και γεμολογος,λογω οικογενειακης επιχειρησης.ο πατερας του, ειχε εργαστηριο χρυσοχοοιας στην πλακα,και τωρα ο ιδιος στην οδο μητροπολεως.οταν τον επισκεπτομε,εγω πινω καφε, και αυτος δημιουργει εργα τεχνης!!!εκλησιαστικα σκευη,κοσμηματα,τιαρες,και ενα σωρο χρυσα και αργυρα αντικειμενα.το κοσμημα σιγουρα ειναι δημιουργια.αλλα στις ημερες μας εχει γινει απλησιαστο!!!παλια μπορουσες να κανεις ενα καλο δωρο σε μια σχεση σου,η σε μια κοινωνικη υποχρεωση,σημερα ποσα? πρεπει να δωσεις,για να παρεις κατι αξιοπρεπες(δεν μιλαμε για υπερβολες).δυστηχως δυσκολοι καιροι για πριγκηπες,σε χαιρετω,γιαννηςτ.ΥΓ.την πετρα(ρουμπινι) την αγορασα απο φιλο ελβετο,οσο την ειχε προμηθευτει απο γνωστο οικο πολυτιμων λιθων,ειναι μεγαλη και με το παραμικρο φως βγαζει υπεροχες αντανακλασεις.
Καταγράφηκε
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 19, 2012, 11:49:53 πμ »

Φίλε giannist, το βραχιόλι αυτό λέγεται ''surprise'' το γιατί, φαίνεται στις φωτογραφίες. Όσον αφορά τον φίλο σου στην πλάκα, ίσως έχεις καιρό να τον επισκεφτείς γιατί στις μέρες μας στα 10 εργαστήρια τα 9,6 δεν έχουν δουλειά εξαιτίας της κρίσης. Στην άλλη παρατήρησή σου, για τα απλησίαστα καλά κοσμήματα, αυτό έχει αλλάξει προς όφελος των αγοραστών (εξαιτίας πάλι της κρίσης). Γι΄αυτό σκέφτηκα να προτείνω αυτήν την κατηγορία, όχι για να κάνει κάποιος εκτίμηση κάποιου κοσμήματος από το site, αλλά για να συμβουλέψει κάποιος γνώστης του αντικειμένου κάποιον υποψήφιο αγοραστή. Καλό μεσημέρι.
Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 19, 2012, 01:07:16 μμ »

το καταλαβα οτι ανοιγει, απο την πρωτη φωτογραφια σου,και ειναι πανεμορφο για μια κυρια!!!σιγουρα οπως λες εχουν κλεισει πολλα καταστηματα,ο φιλος μου εχει σιγουρα και αυτος την αναλογη καμψη,αλλα δουλευει πολυ με ιερατικα,εκκλησιες,και  εχει καποια σχετικη, κινηση.αλλα γενικα, οπως ξερουμε,οι καλες πετρες,η τα μεταλλα(χρυσος,αργυρος)την τιμη τους,θα την εχουν.δεν εχω λογους να εχω αντιρησεις,αρκει να υπαρχουν ειδικοι!!! πανω στις πετρες,τα υπολοιπα ακολουθουν τον γενικο κανονα,παλαιωτητας,τεχνικης,κλπ.σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 21, 2012, 08:10:51 πμ »

Μιας και δεν το βλέπω να γίνεται κατηγορία με κοσμήματα&πέτρες, ας βάλω και κάτι ακόμα μπας και 
βρεθεί καμιά γυναίκα στο site και με υποστηρίξει.
Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 21, 2012, 03:28:03 μμ »

Η κατηγορια εχει γινει φιλε μου  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 21, 2012, 03:50:24 μμ »

Επειδη ο εξαιρετος φιλος Γιαννης με ανεφερε και μολις τωρα το ειδα, εγω με χαρα μπορω να βοηθησω οποιον φιλο θελει κατι σε σχεση με κοσμηματα και πολυτιμους λιθους. Απλα τα διαμαντια και οι πολυτιμοι λιθοι γενικοτερα ειναι κατι που σαφως δεν μπορει να εκτιμηθει σε μια φωτογραφια. Απο κει και περα επειδη ειμαι και Κυπρο τα πραγματα ειναι ακομη πιο δυσκολα. Παρολα αυτα θα προσπαθησω και οποιος χρειαζεται κατι μπορω να εκφερω αποψη και να βοηθησω αν μπορω. Θα προσπαθησω να δειξω σε φωτογραφιες και καποιες πολυτιμες πετρες και διαμαντια απο την προσωπικη μου συλλογη με μικρες αναφορες χωρις αυτο να εκληφθει και ως επιδειξη απλα ειναι ευκαιρια καποιοι που το επιθυμουν να μαθουν καποια πραγματα αφου ειναι πραγματικα ενδιαφερον.  Παναγιωτης
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 21, 2012, 04:01:10 μμ »

Φιλε Παναγιωτη σε καμια των περιπτωσεων δεν θα επρεπε να περασει απο καποιου το μυαλο οτι προσφερωντας τις γνωσεις μας σε αλλου να θεωρηθει οτι κανουμε επιδειξη!!
Εδω πας να βοηθησης καποιους να μαθουν κατι και θα βρεθεις κατηγορουμενος?
Αλιμονο!!
Εχε υποψιν σου οτι για τους πολυτιμους λιθους ανοιξα αλλη ενοτητα διπλα στα κοσμηματα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 21, 2012, 04:09:43 μμ »

Οκ Γιωργο θα προσπαθησω να γραφω καποια πραγματα για διαφορες πολυτιμες πετρες οχι μονο τα διαμαντια και εαν υπαρχει ενδιαφερον ευχαριστως να βοηθω.Παναγιωτης
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences