Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 09:05:52 πμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σλαμπαρισμα  (Αναγνώστηκε 15690 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 10:19:05 μμ »

το χειροτερο που εχεις να κανεις ειναι να δινεις γυμνα νομισματα σε ασχετους να τα πιανουν στα χερια μπορει να κανουν οτιδηποτε και εσυ εκεινη την ωρα να βαρας απανωτα εγκεφαλικα θελει προσοχη
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 12:28:13 πμ »

Eται οπως σου δαχτυλωσε το πεντολιρο Σωκρατη επρπε να του τσακισεις τα χερια.Ηταν και προυφ κομματι.Για να φυγουν οι δαχτυλιες πλυσιμο με χλιαρο νερο και σαπουνακι.Γρατσουνιες αμα εκανε με το τριψιμο δεν φευγουν.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 15, 2011, 03:31:32 μμ »

καλησπερα

δηλαδη πληρωνεις 20 δολαρια και σου λενε τι εχεις σωστα.τα καλα κομματια που εχει καποιος αξιζει τα αλλα οχι
υπαρχει περιπτωση καποια νομισματα να χαθουν στο δρομο

ποσο καιρο κανει η διαδικασια απο την ωρα που το στελνεισ μεχρι που επιστρεφει στα χερια σου

Καταγράφηκε

epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 15, 2011, 07:23:51 μμ »

http://www.ngccoin.com/services/services.asp
ναι 20$ στο κομματι ειναι το φτηνοτερο.Κοιταξε τον τιμοκαταλογο τους και το  χρονο που χρειαζεται.Τα νομισματα ασφαλως και μπορουν να χαθουν στο δρομο,οπως μπορει να χαθει και καθε γραμμα στο ταχυδρομειο.Απλως αυτοι σου διασφαλιζουν το νομισμα οσο ειναι μεσα στην εταιρια.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 15, 2011, 09:03:57 μμ »

σε ευχαριστω πολυ
Καταγράφηκε

pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 30, 2011, 04:44:53 μμ »

Παιδιά θα ήθελα να σλαμπάρω κάποια νομίσματα από τη συλλογή μου χρυσά και αργυρά.
Είναι όμως η πρώτη φορά που μπαίνω στη διαδικασία και το μόνο που γνωρίζω είναι αυτά που αναφέρει ο ιστότοπος της NGC και σε παραπέμπει στους κατά τόπου αντιπροσώπους.
Δεν με ενδιαφέρει η πώλησή τους, άλλωστε 20 χρόνια τώρα που αγοράζω νομίσματα όποτε μου το επιτρέπουν οι συνθήκες και ο μισθός μου δεν έχω πουλήσει ούτε ένα.
Έχω όμως στην κατοχή μου ορισμένα κομμάτια που πιστεύω πως τους αξίζει η πιστοποίηση.
Υπάρχει κάποιος από εδώ να βοηθήσεί?
Ευχαριστώ.
 Συγχωνευσα τα δυο θεματα αφου πραγματευονται μια ερωτηση.
Epop
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2011, 05:53:14 μμ από epop » Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 30, 2011, 08:36:31 μμ »

Προσφατα εστειλα χαρτονομισματα στην PMG, που ειναι θυγατρικη της NGC, αρα προφανως ακολουθεις την ιδια διαδικασια. Γραφεσαι συνδρομητης στο collector society, premium member, που εχει και δωρεαν πιστοποιησεις. Ειναι γυρω στα 100 δολλαρια, τα οποια ουσιαστικα σου τα επιστρεφουν με τις δωρεαν πιστοποιησεις. Απο εκει και περα , αφου συμπληρωσεις μια online φορμα, ουσιαστικα το τιμολογιο, στελνεις στη διευθυνση που θα σου πουνε, διευκρινιζοντας τους τον τροπο που θα τα στειλεις και πως θελεις να σου τα στειλουν. Εγω τα εστειλα με fedex, και ζητησα να επιστραφουν με Usps (αμερικανικα ταχυδρομεια). Με fedex εκανε 3 μερες για να φτασει, για να επιστρεψει εκανε καμια 10αρια. Μολις λαβουν τα νομισματα σου θα χρεωσουν την πιστωτικη σου το ποσο που λεει το τιμολογιο στην online φορμα. Οι οδηγιες που εχουν στο site ειναι αρκετα κατατοπιστικες και δε νομιζω να μπερδευτεις.
Απο εκει και περα μπορεις να στειλεις και στην pcgs, επικοινωνοντας με τον εδω αντιπροσωπο τους, τον Βασιλακη, νομιζω ειναι και στο forum, ως rakosyllektis. Ισως ειναι καλυτερα γιατι γλυτωνεις και το αγχος των μεταφορων.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 31, 2011, 08:07:53 μμ »

Κατά την άποψή μου το σλαμπάρισμα είναι το μέλλον και απο ότι βλέπω οι Αμερικάνοι σλαμπάρουν μέχρι και
δίφραγκα του  1976. Υπερβολή βέβαια αλλά αυτό δείχνει την τάση.
Είναι μια καλή λύση για αγορά χωρίς να δεις το νόμισμα ζωντανά και από ότι βλέπω τα σλαμπαρισμένα φεύγουν πιο εύκολα και ας είναι με premium.
Συγνώμη αν είμαι λίγο εκτός θέματος.
Καταγράφηκε
Nick the Greek
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Γνώθι σαυτόν


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 01, 2011, 06:57:09 μμ »

 Θα συμφωνήσω πως τα slabs μάλλον είναι το μέλλον στα νομίσματα .  Εγώ προσωπικά είμαι κατά των slabs, επειδή έτσι είναι λες και το νόμισμα βρίσκεται σε βιτρίνα: Μπορείς μονάχα να το βλέπεις! Σε δύο μόνο περιπτώσεις είμαι υπέρ τους, όταν το νόμισμα είναι πολύ σπάνιο,όπως είπατε νωρίτερα, ή όταν κάποιος αγοράζει νομίσματα από το ίντερνετ πχ από το ebay, γιατί  με το slab είναι σίγουρος ότι το νόμισμα είναι αυθεντικό και όχι  πλαστό  κινέζικο ή σοκολατένιο Μεγάλο χαμόγελο !
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 27, 2013, 04:51:43 πμ »

Ποσο βλημα πρεπει να εισαι για να κολλας αυτοκολλητα χαρτακια πανω στα σλαμπς γραφοντας ακριβως οτι γραφει και το καρτελακι στο σλαμπ???  Απορία Απορία Απορία
Ποσο ηλιθιος πρεπει να εισαι για να κολλας επισης αυτοκολλητα χαρτακια πανω στα σλαμπς δινοντας τους δικο σου πολυψηφιο αριθμο λες και της εταιρειας ειναι κατωτερος η δεν μπορεις να τον καταχωρισεις σωστα???

ΥΓ. Δεν εβρισκα που αλλου να κοτσαρω τα νευρα μου.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 27, 2013, 09:53:02 πμ »

Θα συμφωνήσω πως τα slabs μάλλον είναι το μέλλον στα νομίσματα .  Εγώ προσωπικά είμαι κατά των slabs, επειδή έτσι είναι λες και το νόμισμα βρίσκεται σε βιτρίνα: Μπορείς μονάχα να το βλέπεις! Σε δύο μόνο περιπτώσεις είμαι υπέρ τους, όταν το νόμισμα είναι πολύ σπάνιο,όπως είπατε νωρίτερα, ή όταν κάποιος αγοράζει νομίσματα από το ίντερνετ πχ από το ebay, γιατί  με το slab είναι σίγουρος ότι το νόμισμα είναι αυθεντικό και όχι  πλαστό  κινέζικο ή σοκολατένιο Μεγάλο χαμόγελο !
+1
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 27, 2013, 09:53:39 πμ »

Ποσο βλημα πρεπει να εισαι για να κολλας αυτοκολλητα χαρτακια πανω στα σλαμπς γραφοντας ακριβως οτι γραφει και το καρτελακι στο σλαμπ???  Απορία Απορία Απορία
Ποσο ηλιθιος πρεπει να εισαι για να κολλας επισης αυτοκολλητα χαρτακια πανω στα σλαμπς δινοντας τους δικο σου πολυψηφιο αριθμο λες και της εταιρειας ειναι κατωτερος η δεν μπορεις να τον καταχωρισεις σωστα???

ΥΓ. Δεν εβρισκα που αλλου να κοτσαρω τα νευρα μου.
σε καταλαβαινω απολυτα!!!!!
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 27, 2013, 01:31:10 μμ »

Περαστικα φιλε giannist! Γρηγορη αναρρωση ευχομαι και ξανα δυνατος!

Και γραφω οτι γραφω παραπανω γιατι η κολλα απο τα αυτοκολλητα χαρτακια δεν βγαινει καθολου ευκολα. Και ολα αυτο σου χαλαει ολη την αισθητικη και του σλαμπ και του νομισματος.
Υπαρχουν δε και ακομα χειροτερα. Το να κολλας τετοια αυτοκολλητα χαρτακια πανω σε θηκες αναμνηστικων που ειναι απο πολυ λεπτο και ευαισθητο πλαστικο οπως αυτες του 1996 και 93. Ε εκει δεν προκειται να βγει αυτο το πραγμα με τιποτα και ποτε η θα πρεπει να καταστρεψεις τη θηκη!
Και αυτοι που το κανουν ειναι συνηθως συλλεκτες και οικοι δημοπρασιων και υποτιθεται οτι θα προσεξουν λιγο παραπανω απο εναν ασχετο! Αμ δε!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 27, 2013, 06:39:55 μμ »

Καποτε για ενα τετοιο καρτελακι εβαλα διαλυτικο για να βγαλω την κολλα οπου ειχε παραμεινει.
Το αποτελεσμα ηταν να θαμπωσω ολη την επιφανεια του σλαμπ!!
Μετα δοκιμασα με το οινοπνευμα και εαν θυμαμε καλα και βγαινουν οι κολλες απο τα αυτοκολητα και δεν υπαρχει ζημια στο πλαστικο!!
Ισως ομως απο εταιρια σε εταιρια να παιζουν διαφορες ως προς την συθνεση του πλαστικου, δοκιμαζετε το οινοπνευμα σε μια μικρη γωνια πρωτα και  εφοσον δν επηρεαζετε το καλυμα καθαριζετε το μετα οπου εχουν μεινει οι κολλες!!
Παντως  γενικα ειναι πολυ σπαστικο αυτο, εφοσον ειναι σλαμπ θα μπορουσαν ναα το βαζουν μεσα σε πλαστικη θηκη για σλαμπ και να κολλανε απο πανω οσα βρωμοχαρτα ηθελαν!!
Λιγο μυαλο και ευαισθησια χρειαζωταν.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 27, 2013, 09:04:32 μμ »

τα σλαμπ της PCGS ειναι πιο μ αλακα απο της ΝGC.  προσοχη στα διαλυτικα και στο τριψιμο οπως ειπε και ο Γιωργος. Ειχα καποια μικρα αποτελεσματα στις γρατζουνιες μεενα προιον που λεγεται slabrenew. Aλλα ιδιως στης NGC ηταν πολυ φτωχα. Δοκομασα το προιον σε αυτικολητα πανω σε σλαμπ κια ειχα καλα αποτελεσματα,Φυγαν οι κολες
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences