Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 19, 2024, 05:24:15 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Είναι νόμιμο να έχω στην κατοχή μου αρχαία νομίσματα;  (Αναγνώστηκε 108835 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Gentas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 04, 2018, 03:58:40 μμ »

το να ειναι καποιος συλλεκτης η και ακομη εμπορος!!!αρχαιων νομισματων ειναι νομιμο αλλα, αρκετα πολυδαπανο,χρονοβορο,και μερικες φορες επικινδυνο!!!οπως πολυ σωστα εγραψε ο φιλος villy_valo,μια επισκεψη στην οδο πολυγνωτου 13,στην πλακα πανω απο τους αερηδες που λεμε,καποιος υπαλληλος αρχαιολογος,θα σας εξηγησει ολες τις διαδικασιες,πανω σε αυτο που λεγονται κινητα αρχαιολογικα αποκτηματα,με ολες τις λεπτομερειες,ποια απαγορευονται?τροποι φυλαξης,αγορες,κατοχες αντικειμενων,κλπ,χαιρετω,γιαννηςτ.
Επειδή εκτιμώ τις απόψεις σου και για να μην γίνει και καμία παρεξηγηση ΅το να είναι κάποιος συλλέκτης ή ακόμη και έμπορος!!! αρχαίων νομισμάτων ΅ επισημένω πως από αυτά που έχω διαβάσει η πώληση αρχαίων νομισμάτων δεν επιτρέπεται σε κανένα στην Ελλάδα, στα υπόλοιπα συμφωνώ.

Δηλαδή και να έχεις στην κατοχή σου νόμιμα αρχαία νομίσματα, είναι παράνομο να τα πουλήσεις σε κάποιον άλλον? Αν γίνει μεταφορά στο όνομα αυτού του άλλου με συμβολαιογραφική πράξη (όπου και εσυ προφανώς θα του ζητήσεις λεφτά....) αυτό είναι παράνομο???
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 07, 2018, 11:45:10 πμ »

νομιζω οτι ειναι νομιμο αυτο
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Medvet
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 07, 2018, 10:09:37 μμ »

Επιτρέπεται η μεταβίβαση αρκεί να προηγηθεί αίτημα στην εφορεία αρχαιοτήτων ένα μήνα πριν, όπου θα αναφέρεται η πρόθεση για μεταβίβαση και τα στοιχεία του νέου κατόχου.
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 10, 2018, 05:48:52 μμ »

Επιτρέπεται η μεταβίβαση αρκεί να προηγηθεί αίτημα στην εφορεία αρχαιοτήτων ένα μήνα πριν, όπου θα αναφέρεται η πρόθεση για μεταβίβαση και τα στοιχεία του νέου κατόχου.

Και η πώληση επιτρέπεται, αρκεί στην αίτηση να δηλωθεί το ποσό.
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2641



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 26, 2018, 12:09:34 μμ »

Δεν ειναι αστειο

https://www.naftemporiki.gr/story/1354288/sunelifthi-38xronos-gia-polisi-arxaiou-nomismatos-meso-internet
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 26, 2018, 12:37:22 μμ »

Φυσικα δεν ειναι αστειο, αφου θα μπει μεσα και θα ξεχασει να βγει ο Αρκας!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2018, 12:38:09 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1777


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 27, 2018, 02:57:29 μμ »

Φυσικα δεν ειναι αστειο, αφου θα μπει μεσα και θα ξεχασει να βγει ο Αρκας!

Δεν θα μπει μέσα, ούτε μια μέρα αγαπητέ Αθανάσιε. Θα «καθαρίσει» με μια αναστολή. Εδώ βγαίνουν έξω στο χρόνο, στυγνοί εγκληματίες, δολοφόνοι και βιαστές. Άλλωστε, δεν πούλησε και τον Παρθενώνα..
Καταγράφηκε
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 291



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 04, 2018, 10:39:09 μμ »

Μια ερώτηση: αν κάποιος έχει στην κατοχή του μη ελληνικά νομίσματα προ του 1453 (πχ κελτικά, ουγγρικά, αραβικά κλπ) τι ισχύει;
Καταγράφηκε
Medvet
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 05, 2018, 10:07:02 πμ »

Την ίδια απορία έχω και εγώ για αρχαία νομίσματα (πχ της Ρωμαικής Αυτοκρατορίας) που έχουν εκδοθεί απο νομισματοκοπεία πολύ πέραν την Ελληνικής (σε οποιαδήποτε χρονική περίοδο της ιστορίας) επικράτεια (πχ Londinium - Λονδίνο, Mediolanum - Μιλάνο κλπ). Και επειδή μάλλον δεν υπάρχει απάντηση, προτιμώ την λύση της δήλωσης στην Αρχαιολογική υπηρεσία, η οποία σαφώς και τα δέχεται και εκδίδει την άδεια κατοχής.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4133


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 05, 2018, 09:25:41 μμ »

Το να κατέχεις αρχαίο νόμισμα είναι παράνομο.Όμως μπορείς να είσαι νόμιμος και να έχεις άφθονα από αυτά αν βγάλεις άδεια από την αρχαιολογική υπηρεσία.Με 2 διαφορετικά ας πούμε ενδιαφέροντα... Σαν κάτοχος αν πχ. τα έχεις κληρονομήσει... και σαν συλλέκτης αν θες να αγοράζεις ή και να πουλάς.Φυσικά πρέπει να περνούν από την εφορεία αρχαιοτήτων πρώτα... Αυτά μου είχε πει διευθύντρια αρχαιολογικού μουσείου που έχει εκδώσει και βιβλίο με θέμα αρχαία νομίσματα
Καταγράφηκε
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 12, 2018, 04:59:48 μμ »

Βλεπω στο catawiki καποιους ξενους που πουλανε αρχαια νομισματα,και με ενδιαφερει να παρω ετσι για το γουστο καποια με χαμηλες τιμες.

1)Ειναι νομιμο ολο αυτο ή στο ταχυδρομειο θα πανηγυριζουν οτι συνελαβαν τον Ελληνα Αλ Καπονε και θα υπαρχει σε ολα τα ΜΜΕ φωτο μου ανφας με παπουτσια χωρις κορδονια;

2)Πως μπορω να εξακριβωσω την αυθεντικοτητα; Απλα κοιταζω να ειναι σοβαρος ο dealer;









Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 12, 2018, 06:53:31 μμ »

γνώμη μου είναι αν το προσπεράσεις αυτό το hobby άθλημα
Καταγράφηκε
Medvet
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 12, 2018, 07:51:19 μμ »

Γνώμη μου είναι να ΜΗΝ το προσπεράσεις αυτό το hobby. Μπορείς να αγοράσεις οτιδήποτε από τα site δημοπρασιών (επέλεξε πωλητές από την Ευρωπική Ένωση) ΑΛΛΑ όταν τα παραλάβεις και εντός ευλόγου χρονικού διαστήματος πρέπει να προβείς στις απαραίτητες δηλώσεις στην οικεία σου Εφορεία Αρχαιοτήτων, ώστε να αποκτήσεις άδεια κατοχής. Υπόψη ότι θα σου ζητηθεί το παραστατικό αγοράς (η απόδειξη που στέλνει ηλεκτρονικα το catawiki ή οποιοσδήποτε άλλος δημοπράτης) από μια τέτοια συναλλαγή. Πίστεψέ με, είναι ένα υπέροχο συλλεκτικό πεδίο.
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 12, 2018, 08:03:27 μμ »

Συλλέγω αρχαία νομισματα κοντα 4 χρονια τωρα. Αν τα κανεις ολα νομιμα, δεν εχεις να φοβηθείς τιποτα.
Πριν μπεις στη διαδικασια να παρεις, ψαξε σε ποια εφορια αρχαιοτητων ανήκεις για να ξερεις. Ακομα σου προτείνω να προτιμήσεις καποιο οικο δημοπρασιων και οχι eBay, catawiki κτλ. Για να εχεις μια παραπανω ασφάλεια στο θεμα γνησιοτητας. Και καλο θα ειναι να ειναι απο ευρωπαϊκή ενωση ωστε να μην μπλεξεις με τελωνεία.


Καταγράφηκε
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 13, 2018, 11:47:08 πμ »

Ακομα σου προτείνω να προτιμήσεις καποιο οικο δημοπρασιων και οχι eBay, catawiki κτλ. Για να εχεις μια παραπανω ασφάλεια στο θεμα γνησιοτητας. Και καλο θα ειναι να ειναι απο ευρωπαϊκή ενωση ωστε να μην μπλεξεις με τελωνεία.

Μπορεις να προτεινεις καποιον οικο;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo