Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 19, 2024, 05:39:07 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Είναι νόμιμο να έχω στην κατοχή μου αρχαία νομίσματα;  (Αναγνώστηκε 108836 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
KOKO-27
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 618


god of war


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 11:02:26 μμ »

Μιας και είναι παράνομο να κατέχει κανείς νομίσματα από το 1830 και πιο πριν δίχως χαρτιά, μου γεννήθηκε η εξής απορία.
Αφού ο νόμος απαγορεύει να κατέχει κάποιος νομίσματα 185 ετών και άνω χωρίς χαρτιά και εγώ έχω στα χέρια μου νομίσματα του 1893 και νεότερα, σε 70 χρόνια που θα είναι κι αυτά άνω των 185 ετών (192 για την ακρίβεια) ο νόμος φαντάζομαι θα αλλάξει, θα αυξήσει το όριο, μπορεί πχ να το κάνει 1900. Τότε τι θα γίνει; Θα είναι παράνομο να έχει κάποιος τέτοια νομίσματα; Εγώ μιας και δε νομίζω να ζω τότε, τα παιδιά μου θα φοβούνται μην τυχόν πάνε φυλακή; Εγώ ξέρω άτομα που έχουν στην κατοχή τους κέρματα από τις αρχές του 19ου αιώνα, περί το 1800 με 1810. Τα είχε ο προ προ πάππος τους και τώρα τα έχουν αυτοί. Τα άτομα αυτά μπορώ να τα καταδώσω στην αστυνομία προφανώς.... ή κάνω κάπου λάθος;
το εχω ξαναπει ,ότι ο νομος είναι πρόχειρος και αστειος.
για αυτό και η κληρονομια μας (που συμφωνα με το κρατος προστατευεται),
είναι στο εξωτερικο.


Καταγράφηκε

δεν χανω ποτε.... η κερδιζω η μαθαινω.
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 11:04:31 μμ »

Όπως τα γράφει η Δώρα είναι.Ο νομοθέτης όρισε χρονολογία,όχι ηλικία νομισμάτων.Για τους γνωστούς σου καλο είναι να μην λες χωρίς να ξέρεις,καθώς το σάιτ το διαβάζουν πολλοί.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 20, 2015, 09:15:20 πμ »

Οι φοίνικες του 1828 απαγορεύονται;
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 20, 2015, 09:18:42 πμ »

Οι φοίνικες του 1828 απαγορεύονται;
Αν απαγορεύονταν οι μισοί συλλέκτες θα ήταν "μέσα"! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
KOKO-27
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 618


god of war


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 20, 2015, 09:40:57 πμ »

Οι φοίνικες του 1828 απαγορεύονται;
Αν απαγορεύονταν οι μισοί συλλέκτες θα ήταν "μέσα"! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
ερχεστε στα λογια μου!!
Καταγράφηκε

δεν χανω ποτε.... η κερδιζω η μαθαινω.
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 20, 2015, 10:03:12 μμ »

Τα νομίσματα του Καποδίστρια με χρονολογία 1828 και ο πρώτος τύπος των νομισμάτων του 1830 κόπηκαν στο χρονικό διάστημα από 12 Μαΐου 1829 και μέχρι της 18 Μαϊου 1830. Τα νομίσματα του 1828 δεν κόπηκαν το 1828 αλλά μέχρι και τις αρχές του 1830. Άρα νομίσματα του 1828 έχουν κοπεί 1830 .
Καταγράφηκε
stingray
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


diem perdidi


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 11:32:31 πμ »

Αν αγοράσει κάποιος αρχαία νομίσματα από ιδιώτη συλλέκτη του εξωτερικού αλλά εκτός ebay (άρα χωρίς κανονικό τιμολόγιο) τι γίνεται με την νομιμοποίηση; Θα αρκούσε πχ μια υπεύθυνη δήλωση του πωλητή συνοδευόμενο από την απόδειξη του paypal η οποία όμως δεν περιγράφει ακριβώς τι αγοράστηκε;
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 11:43:45 πμ »

Τα νομίσματα του Καποδίστρια με χρονολογία 1828 και ο πρώτος τύπος των νομισμάτων του 1830 κόπηκαν στο χρονικό διάστημα από 12 Μαΐου 1829 και μέχρι της 18 Μαϊου 1830. Τα νομίσματα του 1828 δεν κόπηκαν το 1828 αλλά μέχρι και τις αρχές του 1830. Άρα νομίσματα του 1828 έχουν κοπεί 1830 .
Σωστός αλλα άντε εξήγησέ το στους ""αρμόδιους""!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 11:57:47 πμ »

Υποθέτω οτι με τα Ιονικά δεν υπάρχει πρόβλημα γιατι δεν θεωρούνται ελληνικά. Σωστά;
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 01:05:11 μμ »

Εχουν όμως Ελληνικη γραφη?και ανηκουν στον Ελλαδικο χωρο.
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 01:18:56 μμ »

Εχουν όμως Ελληνικη γραφη?και ανηκουν στον Ελλαδικο χωρο.
Αρα; Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 01:32:21 μμ »

και τα σικελικά δεν θεωρούνται ελληνικά.
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 03:06:59 μμ »

Αν αγοράσει κάποιος αρχαία νομίσματα από ιδιώτη συλλέκτη του εξωτερικού αλλά εκτός ebay (άρα χωρίς κανονικό τιμολόγιο) τι γίνεται με την νομιμοποίηση; Θα αρκούσε πχ μια υπεύθυνη δήλωση του πωλητή συνοδευόμενο από την απόδειξη του paypal η οποία όμως δεν περιγράφει ακριβώς τι αγοράστηκε;

Όταν πας να δηλώσεις νομίσματα έχεις να κανεις με δημόσιους υπαλλήλους. Που σημαίνει ότι το 99% δεν ασχολείται να μάθει τι καινούργιος νόμος έχει βγει ή ακόμα και τους παλιούς. Λειτουργούν μπακαλίστικα. Για αυτό τον λόγο, αν θες να κάνεις τη δουλειά σου, τους ρωτάς και κάνεις ότι σου πούνε για να τελειώσεις σε 5 λεπτά. Αλλιώς δεν τελειώνεις ούτε σε πέντε χρόνια!

Από εκεί και πέρα. Η εφορία αρχαιοτήτων δεν έχει καμία δουλειά να σου ζητάει απόδειξη. Αυτό είναι δουλειά της οικονομικής εφορίας. Η εφορία αρχαιοτήτων πρέπει να αρκεστεί στη δήλωσή σου για το πώς βρέθηκε στην κατοχή σου το/τα νομίσματα. Το αν κόπηκε απόδειξη για την αγορά, είναι δουλειά των οικονομικών εφοριών.

Αν θέλετε να έχετε ήσυχο το κεφάλι σας, πριν την αγορά να έχετε εξασφαλίσει ότι θα υπάρχει απόδειξη.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 07:23:24 μμ »

Για αυτό τον λόγο, αν θες να κάνεις τη δουλειά σου, τους ρωτάς και κάνεις ότι σου πούνε για να τελειώσεις σε 5 λεπτά. Αλλιώς δεν τελειώνεις ούτε σε πέντε χρόνια!

Σωραίος!

Αν αγοράσει κάποιος αρχαία νομίσματα από ιδιώτη συλλέκτη του εξωτερικού αλλά εκτός ebay (άρα χωρίς κανονικό τιμολόγιο) τι γίνεται με την νομιμοποίηση; Θα αρκούσε πχ μια υπεύθυνη δήλωση του πωλητή συνοδευόμενο από την απόδειξη του paypal η οποία όμως δεν περιγράφει ακριβώς τι αγοράστηκε;

Αυτό είναι άσχετο. Στας Ευρώπας και στας Αμερικάς το τιμολόγιο δεν αποδείχνει τη "νομιμότητα" της συναλλαγής.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 22, 2015, 12:43:13 πμ »

Είναι νόμιμο να έχω στην κατοχή μου αρχαία νομίσματα;

 Προστατευόμενα από το νόμο θεωρούνταν, με τον προηγούμενο αρχαιολογικό νόμο, τα νομίσματα από το 1453 και πίσω, εφόσον πρόκειται για μεμονωμένα κομμάτια και από το 1830 και πίσω, για θησαυρούς νομισμάτων. Στην συνέχεια όμως, σύμφωνα με τον νέο αρχαιολογικό νόμο 3028/2002 (ΦΕΚ 153/28.6.2002) που ψηφίστηκε, προστατευόμενα από το νόμο είναι τα μεμονωμένα νομίσματα που χρονολογούνται από το 1830 και πίσω. Το ίδιο ισχύει και για τους θησαυρούς νομισμάτων, όπως διαβάσατε και πιο πάνω, προστατευόμενοι από τον νόμο θεωρούνται οι θησαυροί που χρονολογούνται από το 1830 και πίσω.



αυτο το πραγμα οτι με το νεο αρχαιολογικο νομο τα νομισματα απο το 1830 και πισω υπαγονται στο νομο περι αρχαιοτητων που το βρηκες??? πως το συμπερανες? διαβασες το νομο? μπορεις να μας ανεβασει το σημειο του νομου που το αναφερει?

πεφτεται ολοι σε ενα μεγαλο λαθος! αντι να διαβασετε μονοι σας ακουτε τι λεει ο καθε αρχαιολογος ο οποιος και αυτος με τη σειρα του βαριεται να διαβασει και λεει οτι εχει ακουσει απο τον προισταμενο του!

για να το λυσουμε το θεμα και να μην παραπληροφορουμε τον κοσμο, τιποτα δεν αλλαξε στα μετα το 1453 αντικειμενα με το νεο αρχαιολογικο νομο του 2002 εκτος και υπαρχει καμια εγκυκλιος η προεδρικο διαταγμα που μου διαφευγει! σιγα μην υπαρχει! ολα τα αντικειμενα απο 1453 και πισω υπαγονται στις διαταξει του αρχαιολογικου νομου και για τα μετα το 1453 υπαγονται οι εικονες, τα εκλησιαστικα βιβλια και σκευη και τα ευρηματα νομισματα, κοσμηματα κτλ! ακομα και ενα νομισμα να ειναι (μετα το 1453) αν αποδειχτει οτι το εβλαλες απο το χωμα με ανιχνευτη μεταλων κτλ εμπειπτει! σε πανε μεσα!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo