Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 05:40:10 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 δραχμές 1930  (Αναγνώστηκε 19501 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 10, 2012, 09:47:11 μμ »

Πώς σας φαίνεται αυτό (κατάσταση - βαθμονόμηση κ γενικές εντυπώσεις)

Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 11, 2012, 02:50:14 μμ »

με προβληματίζει που δεν απάντησε κανείς.... έτρεχε κάτι περίεργο με το παραπάνω νόμισμα? σε δημοπρασία που έκλεισε χτες ηταν... Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 11, 2012, 02:58:38 μμ »

GREECE 1930 20 Drachmai Neptune Silver VF-XF

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&_trksid=p4340.l2557&hash=item2a1bec10c6&item=180857082054&nma=true&pt=LH_DefaultDomain_0&rt=nc&si=dWtE8H4XDFdwkoCpExCF2w%252BZERE%253D&orig_cvip=true&rt=nc
επειδη ισως ο δημοπρατης τα ελεγε μια χαρα
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 11, 2012, 03:11:53 μμ »

Εννοείς ότι επειδή ήταν "εντάξει, ειλικρινής"..?
Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι εννοείς....ίσως είμαι αφελής και δεν το έπιασα...δε θέλω να πάει ο νους μου αλλού................................

πάντως το είχα βάλει στο μάτι χτες , γι αυτό κ πόσταρα λίγα λεπτά πριν κλείσει για να μην κάνω βιαστική κίνηση κ ζήτησα την γνώμη σας...
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 11, 2012, 05:16:01 μμ »

Πες μου φίλε Epop γιατί πραγματικά θα σκάσω από την περιέργεια.....!!!!!!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 11, 2012, 05:25:45 μμ »

το νομισμα ειναι vf+ κατα την αποψη μου και η τιμη που πουληθηκε ικανοποιητικη για αγορα.Δεν απαντησε κανεις ισως γιατι εκεινη την ωρα ''τρεχαν'' πολλα θεματα στο στεκι μαζι.Απο την αλλη ισως και καποιος  που το ηθελε για τον εαυτο του δεν ηθελε ανταγωνιστη.Στην  κατασταση αυτη υπαρχει πληθωρα κερματων.Θα βρεις και αλλο για την συλλογη σου.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 11, 2012, 05:31:23 μμ »

ισως καποιος πηγε να το καθαρισει?και τελικα τα καταφερε!!!τι να πω?υγρασια,παντως θα συμφωνησω με τον αναργυρο.γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 11, 2012, 05:43:04 μμ »

με κάλυψες πλήρως Ανάργυρε (αν θυμάμαι καλά είσαι συνονόματος)....σε πρώτη φάση κ εμένα εκεί πήγε ο νούς μου...ότι απλά το ήθελε κ κάποιος άλλος κ γι αυτό την ώρα εκείνη δεν πήρα απάντηση αφού ήταν στα τελευταία λεπτά η δημοπρασία, αλλά στο κάτω κάτω της γραφής τώρα που το καλοσκέφτομαι, αυτό είναι απόλυτα λογικό κ σεβαστό Χαμόγελο
Βέβαια μπορεί να συνέβη και απλά το περί κίνησης στο φόρουμ..

Anyway,

Πιο πολύ επέμενα να πάρω απάντηση για να επιβεβαιώσω την δική μου "πρωτάρικη" εκτίμηση...και να μάθω μέσα απ αυτό, γιατί κ στα δικά μου μάτια φάνηκε καλή τιμή για την συγκεκριμένη ποιότητα του νομίσματος, κ ήμουν με το δάχτυλο στη σκανδάλη για να το χτυπήσω...ένιωθα όμως κ μια σχετική ανασφάλεια για το αν έχω κρίνει σωστά το νόμισμα και την πατίνα που κουβαλάει...

Τώρα ηρέμησα...κ οφείλω κ ένα ευχαριστώ όχι μόνο για την απάντησή σου, αλλά κ επειδή έχω αρχίσει να μαθαίνω πολύτιμα πράγματα εδώ μέσα, που θα μου έπαιρνε μήνες να τα μάθω μόνος μου Χαμόγελο

υγ..κ μια ερώτηση που δεν επείγει περι δημοπρασιών...: όταν κάποιος δημοπρατεί κάτι με αρχική τιμή χαμηλή...και όσο περνάει ο χρόνος για κακή του τύχη δεν φτάνει σε τιμή που θέλει να το πουλήσει, σε μια λογική τιμή έστω. πχ το παραπάνω νόμισμα να έμενε στ 2$ ας πούμε..., τι γίνετε? πωλείται στα 2$ ή ο δημοπράτης ακυρώνει την δημοπρασία πριν τη λήξη της αν θέλει?
Γιατί αν δεν μπορεί να την ακυρώσει, επειδή όπως βλέπω οι περισσότερες δημοπρασίες ξεκινάνε από χαμηλά ακόμα κ για νομίσματα μεγάλης αξίας,υπάρχει ο κίνδυνος να κλείσει-πουληθεί πχ 100δραχμο του 1876 στα 5$...

φιλικά, Αργύρης
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 11, 2012, 05:51:24 μμ »

υπάρχει ο κίνδυνος να κλείσει-πουληθεί πχ 100δραχμο του 1876 στα 5$...

φιλικά, Αργύρης

To συγκεκριμενο αποκλειετε γιατι εχει ρεζερβα   Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 11, 2012, 05:59:26 μμ »

 Χαμόγελο Χαμόγελο για τα υπόλοιπα που δεν είναι "ρεζερβε" Απορία? μπορεί ο δημοπράτης να ακυρώσει αν δεν πιάσει ικανοποιητική τιμή???
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 11, 2012, 06:15:18 μμ »

Χαμόγελο Χαμόγελο για τα υπόλοιπα που δεν είναι "ρεζερβε" Απορία? μπορεί ο δημοπράτης να ακυρώσει αν δεν πιάσει ικανοποιητική τιμή???

Αναλογα με τους ορους χρησης του σαιτ στο οποιο υπαρχει αναρτημενη η δημοπρασια,
στο εβαυ ειναι συνηθες να γινετε παντως  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 11, 2012, 06:19:09 μμ »

κ λογικό να γίνεται πιστεύω...αλλιως ακόμα κ τα καλά κομμάτια οταν τα δημοπρατούμε θα είχαν τον κίνδυνο να πουληθούν σε ξεφτίλα τιμή......

μάλιστα!

Thanks a lot!

υγ..το "ρεζέρβα" το κρατάω σοβαρά υπόψην μου...να παίρνω χαμπάρι τι γίνεται σιγά-σιγά.. Κλείσιμο ματιού

φιλικά, Αργύρης
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 11, 2012, 06:48:11 μμ »

υγ..το "ρεζέρβα" το κρατάω σοβαρά υπόψην μου...να παίρνω χαμπάρι τι γίνεται σιγά-σιγά.. Κλείσιμο ματιού
φιλικά, Αργύρης


Για πες βρε φιλε Αργυρη, τι ακριβως καταλαβες οταν ειπα εχει ρεζερβα γιατι ειμαι σχεδον

σιγουρος οτι αλλου πηγε ο νους σου  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 11, 2012, 07:01:14 μμ »

Ε τι να καταλάβω βρε Αντώνη....ότι παρά την "δημόσια δημοπρασία", παίζουν συναλλαγές κάτω απ το τραπέζι....πέφτει κατα τη διαρκεια της δημοπρασίας συνεννόηση τέλος πάντων κ πριν καν κλεισει η δημοπρασία έχει συμφωνηθεί η πράξη..."είναι ρεζερβέ το τραπέζι"....

ξέρω γω? κάτι τέτοιο κατάλαβα...!

αλλιως, αν το παρουμε ετοιμολογικά, ρεζερβα σημαινει "έχω απόθεμα...καβάτζα.."...και για ενα 100δραχμο που έχει κοπεί μόλις σε καμια 80αρια κομμάτια, δεν νομίζω οτι καποιος έχει κ ρεζέρβα!

Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 11, 2012, 07:06:09 μμ »

Καλα καταλαβα, οτι καταλαβα, οτι δεν καταλαβες   Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Απλα ο πωλητης για το 100σταρικο του 1876 εχει βαλει RESERVED  PRICE που σημαινει

οτι εχει ορισει μια τιμη που πρεπει να ξεπεραστει απο τις πλειοδοσιες για να πωληθει το νομισμα.... Κλείσιμο ματιού

Τωρα το καταλαβες    ??    Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences