Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 11:15:40 πμ
Σελίδες: 1 ... 53 54 [55] 56 57 ... 69
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2016 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 243223 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #810 στις: Νοέμβριος 03, 2016, 04:50:37 μμ »

Το ολοκαύτωμα της Μονής Αρκαδίου


Κορυφαία πράξη του απελευθερωτικού αγώνα των Κρητών, σύμβολο ηρωισμού και θυσίας. Είναι το
σημαντικότερο επεισόδιο της Κρητικής Επανάστασης του 1866.

Η κακοδιοίκηση και η καταπίεση της τουρκικής διοίκησης ανάγκασε την Παγκρήτια Συνέλευση που συνήλθε
στα Χανιά να αποστείλει στις 14 Μαΐου 1866 αναφορά στον Σουλτάνο με μια σειρά αιτημάτων. Συγκεκριμένα,
 ζητούσε: βελτίωση του φορολογικού συστήματος, σεβασμό της χριστιανικής θρησκείας, αναγνώριση του
πληθυσμού να εκλέγει ελεύθερα τους δημογέροντές του και τη λήψη μέτρων για την οικονομική ανάπτυξη
του νησιού.

Παράλληλα, απέστειλε μυστικό υπόμνημα προς τους μονάρχες της Αγγλίας, της Γαλλίας και της Ρωσίας, με
το οποίο τους καλούσε να ενεργήσουν για την ένωση της Κρήτης με την Ελλάδα ή να μεσολαβήσουν στη
χορήγηση από τον Σουλτάνο «Οργανικού Νόμου». Στη συγκέντρωση αυτή συμμετείχε και ο Γαβριήλ
Μαρινάκης, ηγούμενος της Μονής Αρκαδίου, που ήταν το επαναστατικό κέντρο της περιοχής Ρεθύμνης.

Οι Μεγάλες Δυνάμεις αδιαφόρησαν, ενώ η ελληνική κυβέρνηση δήλωνε ουδετερότητα και δεν πήρε ανοιχτά
το μέρος των επαναστατών. Μόνο η Ρωσία κινήθηκε δραστήρια, χάρη στους υποπροξένους της στο νησί
Ιωάννη Μιτσοτάκη και Σπυρίδωνα Δενδρινό.

Μη αναμένοντας βοήθεια από πουθενά, οι Κρητικοί αποφάσισαν να ξεσηκωθούν μόνοι τους και ύψωσαν τη
σημαία της Επανάστασης στις 21 Αυγούστου 1866, με το σύνθημα «Ένωσις ή Θάνατος» και αρχηγούς τον
Ιωάννη Ζυμβρακάκη στα Χανιά, τον Ελλαδίτη συνταγματάρχη Πάνο Κορωναίο στο Ρέθυμνο και τον Μιχαήλ
Κόρακα στο Ηράκλειο. Στην Ελλάδα συγκροτήθηκαν εθελοντικές ομάδες, που βοήθησαν τους Κρητικούς, με
 χρήματα, τρόφιμα και άλλα εφόδια.

Ο Σουλτάνος θορυβήθηκε από την εξέγερση και έστειλε στις 30 Αυγούστου 1866 τον Μουσταφά Ναϊλή Πασά,
με εντολή να την καταστείλει, αφού προηγουμένως είχε απορρίψει τα αιτήματα των Κρητικών. Ο Πασάς έφερε
το προσωνύμιο Γκιριτλί (Κρητικός), επειδή είχε συντελέσει στην κατάπνιξη της επανάστασης του 1821 στην
Κρήτη. Πρώτα προσπάθησε να καλοπιάσει τους επαναστάτες και να τους πείσει να επιστρέψουν στις δουλειές
τους. Όταν αυτοί αρνήθηκαν, αποφάσισε να θέσει σε εφαρμογή το στρατιωτικό του σχέδιο για την κατάπνιξη
 της επανάστασης.

Τον Σεπτέμβριο και Οκτώβριο προέβη σε εκκαθαριστικές επιχειρήσεις στην περιοχή των Χανίων και στη
συνέχεια στράφηκε προς το Ρέθυμνο και τη Μονή Αρκαδίου, όπου ήταν η έδρα της τοπικής επαναστατικής
επιτροπής, αποθήκη πολεμοφοδίων και τροφίμων, καθώς και καταφύγιο πολλών χριστιανών. Ο Μουσταφά
Πασάς έφθασε έξω από το μοναστήρι το απόγευμα της 6ης Νοεμβρίου 1866. Στη διάθεσή του είχε 15.000
άνδρες (Τούρκους, Αλβανούς, Αιγυπτίους και Τουρκοκρητικούς) και ισχυρό πυροβολικό. Στη Μονή βρίσκονταν
 966 άνθρωποι, από τους οποίους μόνο 250 μπορούσαν να πολεμήσουν. Επικεφαλής των αγωνιστών του
Αρκαδίου ήταν ο πελοποννήσιος ανθυπολοχαγός Ιωάννης Δημακόπουλος και ο ηγούμενος Γαβριήλ.

Οι προτάσεις προς παράδοση απορρίφθηκαν από τους πολιορκημένους και το πρωί της 8ης Νοεμβρίου άρχισαν
οι εχθροπραξίες. Οι Οθωμανοί, παρά τις λυσσαλέες επιθέσεις τους, δεν κατάφεραν να καταλάβουν τη Μονή
την πρώτη μέρα. Το βράδυ ζήτησαν ενισχύσεις και μετέφεραν ένα μεγάλο πυροβόλο από το Ρέθυμνο. Την
επομένη, 9 Νοεμβρίου, άρχισε το δεύτερο κύμα της επίθεσης. Νωρίς το απόγευμα γκρεμίστηκε το δυτικό
τείχος της Μονής από τις βολές του πυροβόλου και οι επιτιθέμενοι εισέβαλαν στο μοναστήρι, αρχίζοντας
τη μεγάλη σφαγή.

Στη μπαρουταποθήκη της μονής γράφτηκε η τελευταία πράξη του δράματος και μία ακόμα ένδοξη σελίδα της
ελληνικής ιστορίας. Ο Κωστής Γιαμπουδάκης ή κατ' άλλους ο Εμμανουήλ Σκουλάς την ανατίναξε, σκορπίζοντας
το θάνατο, όχι μόνο στους χριστιανούς, αλλά και στους εισβολείς. Αμέσως μετά, οι Τουρκοκρητικοί και οι
Αλβανοί όρμησαν και κατέσφαξαν όσους είχαν διασωθεί, ενώ έκαψαν τον ναό και λεηλάτησαν τα ιερά
κειμήλια.

Από τους Έλληνες που βρίσκονταν στη Μονή, μόνο 3 ή 4 κατόρθωσαν να διαφύγουν, ενώ περίπου 100
πιάστηκαν αιχμάλωτοι. Μεταξύ αυτών και ο Δημακόπουλος, που εκτελέστηκε λίγο αργότερα. Ο ηγούμενος
της Μονής Αρκαδίου Γαβριήλ Μαρινάκης είχε σκοτωθεί πριν από την ανατίναξη της μπαρουταποθήκης. Οι
νεκροί και τραυματίες του Μουσταφά ανήλθαν σε 1.500 ή σε 3.000, σύμφωνα με κάποιους υπολογισμούς.

Το Ολοκαύτωμα του Αρκαδίου, όπως είχε συμβεί με την καταστροφή των Ψαρών και την Έξοδο του
Μεσολογγίου, συγκίνησε όλο τον χριστιανικό κόσμο κι ένα νέο κύμα φιλελληνισμού δημιουργήθηκε στην
Ευρώπη. Σπουδαίες προσωπικότητες της εποχής, όπως ο Τζουζέπε Γκαριμπάλντι και ο Βίκτωρ Ουγκώ,
πήραν θέση υπέρ του Κρητικού Αγώνα και ξένοι εθελοντές έσπευσαν να ενισχύσουν από κοντά την
Επανάσταση. Σημαντικές ήταν και οι χρηματικές συνεισφορές από τη Ρωσία και τις ΗΠΑ, με προεξάρχοντα
τον φιλέλληνα Σαμουήλ Χάου.

Η Κρητική Επανάσταση φυλλορρόησε τον Ιανουάριο του 1869, αλλά ο Σουλτάνος δεν μπόρεσε να
καθυποτάξει ολοκληρωτικά τους Χριστιανούς της Κρήτης. Έτσι, υπό την πίεση των Μεγάλων Δυνάμεων
αναγκάστηκε να παραχωρήσει τον «Οργανικό Νόμο» (3 Φεβρουαρίου 1868), ένα είδος Συντάγματος,
 που προέβλεπε προνόμια για τους χριστιανούς και καθεστώς ημιαυτονομίας για το νησί. Η Ένωση
της Κρήτης με την Ελλάδα πήρε αναβολή για το 1912.

Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #811 στις: Νοέμβριος 03, 2016, 04:53:43 μμ »

Για να μαθαίνουμε και την ιστορία κάθε νομίσματος  Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #812 στις: Νοέμβριος 03, 2016, 05:41:00 μμ »

Μόνο που άλλαξε, τελικά, ο τίτλος. Από "ολοκαύτωμα" μας προέκυψε "πυρπόλυση". Η συνεχής υποχώρηση στις αχαρακτήριστες αιτιάσεις του καθενός με κάνει να αισθάνομαι ...ανιστόρητος. Ελεος!!!!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #813 στις: Νοέμβριος 03, 2016, 06:22:53 μμ »

.....................
 Αρκεί να περάσουν στο ντούκου. Να μην μάθει κανείς ΤΙΠΟΤΑ!!! Στα μουλωχτά!!!  Σφραγισμένα χείλη



Εσύ βρε Μιχάλη τι περίμενες, να βγάλουν επίσημη ανακοίνωση ?
Αυτά έτσι μαθαίνονται συνήθως, από στόμα σε στόμα ...

Εγώ αυτό που δεν κατάλαβα είναι ποιοι πρόβαλλαν αντιρρήσεις ?
Οι εξ ανατολών γείτονές μας? Αυτοί δεν είναι καν στην Ε.Ε. πως έχουν λόγο  Απορία


Έχουν κι παραέχουν Αποστόλη!!  Κολλητάρια με τους Γερμανούς, βλέπεις! 80 εκατομμύρια κεφάλια είναι.
Μία Γερμανία και βάλε, αγορά!!
Αυτό που με έχει εξοργίσει είναι οι δικοί μας. Που το πέρασαν στα μουλωχτά. Νέα ήττα!!!! Ντροπή



Ξέρετε από πότε το αρχείο PDF της παρουσίασης του νομισματικού προγράμματος 2016 έχει αλλάξει τη λέξη ολοκαύτωμα με τη λέξη πυρπόληση;

Έχω 10 διαφορετικά αρχεία PDF στον υπολογιστή μου.
Από την πρώτη έκδοση στις 12/4/2016 μέχρι και την 8η έκδοση στις 1/7/2016 γράφει ολοκαύτωμα.
Η επόμενη 9η έκδοση με ημερομηνία 6/9/2016 γράφει πυρπόληση. Άρα αγαπητοί συλλέκτες το όλο γεγονός έλαβε χώρα από 1/7/2016 μέχρι 6/9/2016 το αργότερο. Και το μάθαμε τώρα;
Α καλάάά  Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός

Υ.Γ. Στις ιδιότητες του αρχείου της 9ης έκδοσης βλέπω ημερομηνία τροποποίησης 31/8/2016

http://prntscr.com/d2ltm1



Η προσφυγή Διονύση έγινε μετά την ανακοίνωση για το δίευρω. Η απόφαση βγήκε τον Σεπτέμβρη.
Τσιμουδιά όμως!!!!!! Σφραγισμένα χείλη
Δεν πρέπει να το μάθει κανεις! Εντολή άνωθεν!!!
Τι να το κάνω πλέον το δίευρω;; Για ποιό ιστορικο γεγονός θα βγεί;; Σε μερικά χρόνια θα ξεχαστεί,εφόσον
δεν θα το βλέπω. Εμείς καλά εντάξει θα το θυμόμαστε. Η νέοι που θα το δούν μετά από 20 χρόνια,
τι θα καταλάβουν;; Γιατί βγήκε;; Διαφήμιση της εκκλησιάς Αρκαδίου....θα λένε. Τουριστική ατραξιόν!!!
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #814 στις: Νοέμβριος 03, 2016, 06:39:10 μμ »

Μη βιάζεσαι, Μιχάλη. Οπως το βλέπω, υπάρχει περίπτωση και να μη βγει και να μείνουμε στο ένα αναμνηστικό.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #815 στις: Νοέμβριος 03, 2016, 06:41:24 μμ »

Έτσι όπως έγινε βρε Αθανάσιε......καλλίτερα να μη βγεί. Ντροπή
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #816 στις: Νοέμβριος 03, 2016, 06:43:57 μμ »

Έτσι όπως έγινε βρε Αθανάσιε......καλλίτερα να μη βγεί. Ντροπή

Συμφωνώ και το εύχομαι!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #817 στις: Νοέμβριος 03, 2016, 11:08:07 μμ »

Μια παρατήρηση... στην φωτογραφία του νομίσματος που στάλθηκε στην Ευρωπαϊκή επιτροπή γράφει σκέτο Μονή Αρκαδίου και έτσι έγραφε από την αρχή. Το σχέδιο του νομίσματος δεν άλλαξε... (Από όσο ξέρουμε).
Ο τίτλος της θεματολογίας άλλαξε.
Οπότε δεν υπάρχει λόγος να καταστραφούν νομίσματα και τέτοια...
Πάντως δεν μου μοιάζει και τόσο υποχώρηση παρά για διευκρίνιση. Όταν λέμε εμείς Ολοκαύτωμα και σε μας πηγαίνει το μυαλό στις θηριωδίες των Ναζί.
Όταν λέμε ολοκαύτωμα της μονή Αρκαδίου καταλαβαίνουμε την πυρπόληση, μπουρλότιασμα (και όπως θέλετε να το πείτε) της μονής μια ηρωική πράξη των παγιδευμένων στην μονή για να μην πέσουν στα χέρια του εχθρού και να πάρουν όσους περισσότερους γίνεται μαζί τους...
Μπορεί και να κάνω λάθος αλλά εγώ έτσι το βλέπω...

ειλικρινα χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης ,δεν θεωρω οτι ειναι περιττο να κατανοησω την αναγραφη της λεξεως ''κυκλοφοριας'' σε μπλιστερ της ττε...τι σημαινει?....υπαρχει οδηγια απο ε.ε. οτι το 5 ευρω μπορει να χριμοποιηθει στο περιπτερο?..το 5 ευρω το γερμανικο μπορει?

Σίγουρα δεν υπάρχει τέτοια διάθεση από κανέναν. Απλά, ίσως δεν το διατύπωσα σωστά ή δεν έγινε κατανοητό από κάποιους αναγνώστες. Με λίγα λόγια δεν είναι το λεγόμενο proof. Οσον αφορά τη δεύτερη παρατήρηση, κάθε αναμνηστικό μπορεί να κυκλοφορεί σαν κυκλοφορίας στη χώρα έκδοσης και μόνο.

Με το κυκλοφορίας εννοεί ότι δεν είναι επιμελημένη κοπή... όπως το γράφει και στα 2Ε. Όλα τα νομίσματα που εκδίδει η ΤΤΕ μπορεί να γίνουν αποδεκτά σε συναλλαγές εντός της Ελλάδας με την αναγραφόμενη τιμή... απλά δύσκολα να έδινες το χρυσό 100Ε για 100Ε. Αν το πας πάντως στην ΤΤΕ πρέπει να το πάρει σε αυτή την τιμή.
Στην Γερμανία τα 5Ε φτιάχτηκαν για την κυκλοφορία όπως και πολλά 10Ε (το ίδιο και στην Αυστρία)... θεωρητικά μπορείς να ψωνίσεις με αυτά αλλά στην πράξη κανείς δεν το κάνει γιατί τα παίρνουν οι συλλέκτες.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #818 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 01:50:29 μμ »

Μια παρατήρηση... στην φωτογραφία του νομίσματος που στάλθηκε στην Ευρωπαϊκή επιτροπή γράφει σκέτο Μονή Αρκαδίου και έτσι έγραφε από την αρχή. Το σχέδιο του νομίσματος δεν άλλαξε... (Από όσο ξέρουμε).
Ο τίτλος της θεματολογίας άλλαξε.
Οπότε δεν υπάρχει λόγος να καταστραφούν νομίσματα και τέτοια...
Πάντως δεν μου μοιάζει και τόσο υποχώρηση παρά για διευκρίνιση. Όταν λέμε εμείς Ολοκαύτωμα και σε μας πηγαίνει το μυαλό στις θηριωδίες των Ναζί.
Όταν λέμε ολοκαύτωμα της μονή Αρκαδίου καταλαβαίνουμε την πυρπόληση, μπουρλότιασμα (και όπως θέλετε να το πείτε) της μονής μια ηρωική πράξη των παγιδευμένων στην μονή για να μην πέσουν στα χέρια του εχθρού και να πάρουν όσους περισσότερους γίνεται μαζί τους...
Μπορεί και να κάνω λάθος αλλά εγώ έτσι το βλέπω...




Ευάγγελε ένσταση!!!!
Το σχέδιο του αρχικού νομίσματος το ξέραμε;; Απορία
Εγώ έχω το πρώτο νομισματικό πρόγραμμα και σχέδιο δεν υπάρχει! Ημερομηνία σύνταξης του πρώτου
νομισματικού ήταν στις 12/Απριλίου του 2016. Το pdf εννοώ με τις εικόνες.
Πότε είδαμε την πρώτη φωτογραφία του νομίσματος;
Δεν έχω λοιπόν κανένα λόγο να μην πιστέψω ότι μου είπαν. Δηλαδή τα νομίσματα που αρχικά τυπώθηκαν,
πήγαν για καταστροφή. Ξέρουμε αν έγραφε ''150 χρόνια από το ολοκαύτωμα της Μονής Αρκαδίου'';; Απορία
Το τελικό σχέδιο (σημερινό) βγήκε στη φόρα από τους πωλητές στο ιμπέι στα μέσα του Αυγούστου.
Και αυτό είναι και το μοναδικό σχέδιο που γνωρίζουμε. Το πραγματικό πρώτο σχέδιο το γνώριζε κάποιος;  Απορία

Και φυσικά η μεγάλη ένσταση είναι για τη λέξη ''ολοκαύτωμα''.
Η λέξη ολοκαύτωμα είναι σύνθετη. Από τη λέξη ''όλο'' και ''καίω'' Και σημαίνει '' καθετή που καταστρέφεται
ολοκληρωτικά από φωτιά''
Μεταφορικά: ''ολοκληρωτική θυσία, ιδιαίτερα για κάποιο σκοπό''
Τα στοιχεία τα πήρα από το λεξικό '' ΤΕΓΟΠΟΥΛΟΥ - ΦΥΤΡΑΚΗ ''
 
Τώρα το αν μετά λέγοντας ολοκαύτωμα,εννοούμε το ναζιστικό ολοκαυτωμα σε σχέση με τους Εβραίους,
είναι άλλο.{( για πια θυσία μιλάμε) είναι όμως μεγάλη ιστορία και ένα φόρουμ δεν θα μας φτάσει! Μεγάλο χαμόγελο }
Αλλά κανείς δεν μπορεί να μου απαγορεύσει να πώ ''ολοκαύτωμα μονής Αρκαδίου''
Σημειολογικά εννοώ αυτό που λέει η λέξη. Είναι Ελληνική και περιγράφει αυτό που εννοώ και θέλω
να δηλώσω.
Τώρα αν κάποιοι θέλουν να αλλάξουν την ιστορία μας, αυτό δεν σημαίνει και ότι έχουν δίκιο!!!
 Άλλωστε δεν είναι το μόνο ολοκαύτωμα από τους Τούρκους στην Ελλάδα.
Απ'άκρη σ'άκρη αυτού του τόπου, κάποιοι θυσιάστηκαν για την ελευθερία και τα ιδανικά.
Σήμερα φτάσαμε να τους χλευάζουμε και να τους περιφρονούμε. Γιατί έτσι θέλει η παγκοσμιοποίηση!!!!

Βαγγέλη δεν είναι επί προσωπικού.(το ξέρεις πόσο σε εκτιμώ) απλά βρήκα πόρτα ανοικτή και μπήκα.... Κλείσιμο ματιού



https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%8D%CF%84%CF%89%CE%BC%CE%B1_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%A3%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CE%B8%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%B7%CF%82

https://antexoume.wordpress.com/2014/04/22/%CF%84%CE%BF-%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%8D%CF%84%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BD%CE%AC%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B1%CF%82%CE%B7-%CE%B8%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD/

http://www.stoxos.gr/2013/06/1821-1000-2500.html

https://olympia.gr/2013/11/14/%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%83-%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%BA%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%83-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CE%BF%CE%BB%CE%BF/

http://www.anogeia.gr/civilaziation/holocaust/holocaust-anogia.html
Καταγράφηκε
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #819 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 02:02:00 μμ »




Μιχάλη θα δανειστώ την παραπάνω έκφρασή σου προς τον Βαγγέλη και θα σου πω το ίδιο δηλ. ξέρεις
ότι σε εκτιμώ αλλά ο σύνδεσμος που έβαλες και παραπέμπει σε κόμμα, πολιτική οργάνωση (πες το όπως
θες) που αποδεδειγμένα μέλη της έχουν καταδικαστεί για εγκλήματα, δεν συνάδει με το πνεύμα του φόρουμ ...
Δεν είμαι πολιτικοποιημένος αλλά θεωρώ ότι κάποιους τους προσβάλλει ...
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #820 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 02:14:45 μμ »




Μιχάλη θα δανειστώ την παραπάνω έκφρασή σου προς τον Βαγγέλη και θα σου πω το ίδιο δηλ. ξέρεις
ότι σε εκτιμώ αλλά ο σύνδεσμος που έβαλες και παραπέμπει σε κόμμα, πολιτική οργάνωση (πες το όπως
θες) που αποδεδειγμένα μέλη της έχουν καταδικαστεί για εγκλήματα, δεν συνάδει με το πνεύμα του φόρουμ ...
Δεν είμαι πολιτικοποιημένος αλλά θεωρώ ότι κάποιους τους προσβάλλει ...
+1
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #821 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 02:40:55 μμ »

ποιο από όλα παιδιά;;; στην αρχή έκανα λάθος και το διόρθωσα. Ήταν πραγματική απροσεξία μου και
λυπάμε για αυτό μου το λάθος!!! Ντροπή  
Άλλο ήθελα ν βάλω και ο διάολος του κομπιούτερ............βλέπετε!! Αναποφασιστικότητα
υπάρχει και άλλο;;
πες τε να το αλλάξω τώρα που μπορώ.  Ντροπή
Πραγματικά δεν το γνωρίζω. Έχω κάνει και άλλη ανοησία;; Ντροπή
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #822 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 02:54:53 μμ »

Μια παρατήρηση... στην φωτογραφία του νομίσματος που στάλθηκε στην Ευρωπαϊκή επιτροπή γράφει σκέτο Μονή Αρκαδίου και έτσι έγραφε από την αρχή. Το σχέδιο του νομίσματος δεν άλλαξε... (Από όσο ξέρουμε).
Ο τίτλος της θεματολογίας άλλαξε.
Οπότε δεν υπάρχει λόγος να καταστραφούν νομίσματα και τέτοια...
Πάντως δεν μου μοιάζει και τόσο υποχώρηση παρά για διευκρίνιση. Όταν λέμε εμείς Ολοκαύτωμα και σε μας πηγαίνει το μυαλό στις θηριωδίες των Ναζί.
Όταν λέμε ολοκαύτωμα της μονή Αρκαδίου καταλαβαίνουμε την πυρπόληση, μπουρλότιασμα (και όπως θέλετε να το πείτε) της μονής μια ηρωική πράξη των παγιδευμένων στην μονή για να μην πέσουν στα χέρια του εχθρού και να πάρουν όσους περισσότερους γίνεται μαζί τους...
Μπορεί και να κάνω λάθος αλλά εγώ έτσι το βλέπω...



Ευάγγελε ένσταση!!!!
Το σχέδιο του αρχικού νομίσματος το ξέραμε;; Απορία
Εγώ έχω το πρώτο νομισματικό πρόγραμμα και σχέδιο δεν υπάρχει! Ημερομηνία σύνταξης του πρώτου
νομισματικού ήταν στις 12/Απριλίου του 2016. Το pdf εννοώ με τις εικόνες.
Πότε είδαμε την πρώτη φωτογραφία του νομίσματος;
Δεν έχω λοιπόν κανένα λόγο να μην πιστέψω ότι μου είπαν. Δηλαδή τα νομίσματα που αρχικά τυπώθηκαν,
πήγαν για καταστροφή. Ξέρουμε αν έγραφε ''150 χρόνια από το ολοκαύτωμα της Μονής Αρκαδίου'';; Απορία
Το τελικό σχέδιο (σημερινό) βγήκε στη φόρα από τους πωλητές στο ιμπέι στα μέσα του Αυγούστου.
Και αυτό είναι και το μοναδικό σχέδιο που γνωρίζουμε. Το πραγματικό πρώτο σχέδιο το γνώριζε κάποιος;  Απορία

Και φυσικά η μεγάλη ένσταση είναι για τη λέξη ''ολοκαύτωμα''.
Η λέξη ολοκαύτωμα είναι σύνθετη. Από τη λέξη ''όλο'' και ''καίω'' Και σημαίνει '' καθετή που καταστρέφεται
ολοκληρωτικά από φωτιά''
Μεταφορικά: ''ολοκληρωτική θυσία, ιδιαίτερα για κάποιο σκοπό''
Τα στοιχεία τα πήρα από το λεξικό '' ΤΕΓΟΠΟΥΛΟΥ - ΦΥΤΡΑΚΗ ''
 
Τώρα το αν μετά λέγοντας ολοκαύτωμα,εννοούμε το ναζιστικό ολοκαυτωμα σε σχέση με τους Εβραίους,
είναι άλλο.{( για πια θυσία μιλάμε) είναι όμως μεγάλη ιστορία και ένα φόρουμ δεν θα μας φτάσει! Μεγάλο χαμόγελο }
Αλλά κανείς δεν μπορεί να μου απαγορεύσει να πώ ''ολοκαύτωμα μονής Αρκαδίου''
Σημειολογικά εννοώ αυτό που λέει η λέξη. Είναι Ελληνική και περιγράφει αυτό που εννοώ και θέλω
να δηλώσω.
Τώρα αν κάποιοι θέλουν να αλλάξουν την ιστορία μας, αυτό δεν σημαίνει και ότι έχουν δίκιο!!!
 Άλλωστε δεν είναι το μόνο ολοκαύτωμα από τους Τούρκους στην Ελλάδα.
Απ'άκρη σ'άκρη αυτού του τόπου, κάποιοι θυσιάστηκαν για την ελευθερία και τα ιδανικά.
Σήμερα φτάσαμε να τους χλευάζουμε και να τους περιφρονούμε. Γιατί έτσι θέλει η παγκοσμιοποίηση!!!!

Βαγγέλη δεν είναι επί προσωπικού.(το ξέρεις πόσο σε εκτιμώ) απλά βρήκα πόρτα ανοικτή και μπήκα.... Κλείσιμο ματιού


Μιχάλη δύο πράγματα θέλω να προσθέσω. Όπως γράφεις και εσύ δεν ξέρουμε το πρώτο σχέδιο... πως ξέρουμε ότι αυτό που βλέπουμε δεν είναι το 1ο σχέδιο; Γιατί μου φαίνεται περίεργο να τα τυπώσαν τα νομίσματα χωρίς την έγκριση (την είχαν πατήσει οι Βέλγοι μια φορά). Δεν μπορώ να αμφισβητήσω τα λεγόμενα αυτών που σου τα είπαν αλλά δεν μπορώ και να τα δεχτώ εφόσον δεν υπάρχει κάτι επίσημο. Ίσως ο χαράκτης να μπορούσε να μας πει.
Από εκεί και πέρα νομίζω ότι δεν αλλάζει η ουσία του γεγονότος όπως και να το πει κανείς... Αν κάποιος έχει την περιέργεια να δει τι έγινε στην Μονή Αρκαδίου θα το ψάξει... η πλειοψηφία δεν θα κοιτάξει καν το σχέδιο του νομίσματος είτε έγραφε σκέτο Μονή είτε Ολοκαύτωμα είτε Πυρπόληση. Αυτό εννοούσα ότι δεν μου κάνει διαφορά. Άλλωστε το σημαντικό του γεγονότος είναι η θυσία και όχι το πως έγινε. Οι λέξεις δεν αλλάζουν την ουσία.
Και όσων αφορά το πως το ονομάζει ο Καθένας δυστυχώς ή ευτυχώς όταν είσαι σε μια ένωση πρέπει να υπάρχουν αμοιβαίες υποχωρήσεις. Δεν επιτρέπεται σε νομίσματα που κυκλοφορούν σε όλη την Ευρώπη να υπάρχουν παρεξηγήσεις ή παρερμηνείες... (Ας θυμηθούμε τι έγινε με το Βέλγικο νόμισμα του Βατερλώ που ακυρώθηκε - ενώ εδώ έχουμε απλά παρερμηνεία μιας λέξης και για αυτό το θέμα προχώρησε κανονικά). Σε αξίες που δεν είναι να κυκλοφορήσουν πανευρωπαϊκά γράφεις ότι θέλεις.
Πάντως επειδή εδώ το κοινό στοιχείο όλων μας είναι η αγάπη για το νόμισμα, δεν νομίζω ότι αξίζει να το χαλάσουμε πολιτικοποιώντας το - γιατί προς τα εκεί το βλέπω να οδηγείται. Όταν μάλιστα δεν έχουμε και ξεκάθαρη εικόνα.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #823 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 02:59:27 μμ »

... Ίσως ο χαράκτης να μπορούσε να μας πει...

Δυστυχώς, από όσα έχει γράψει στο παρελθόν, νομίζω δεν είναι σε θέση να μας διευκρινίσει.
Ασε που λόγω εργασίας έχει να μπει από 04 Απριλίου 2016
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2016, 03:21:54 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #824 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 03:19:26 μμ »

Έχεις δίκιο Ευάγγελε, δεν πρέπει να το πολιτικοποιήσουμε. Κλείσιμο ματιού Με συνεπήρε το πάθος!

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 53 54 [55] 56 57 ... 69
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences