Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:39:14 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 69
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2016 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 243124 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 13, 2016, 11:39:03 πμ »

Φίλοι μου θέλω να σας ευχηθώ από καρδιάς καλή και δημιουργική χρονιά.Όλοι βέβαια θα έχετε αγωνία για το νέο νομιςματικό πρόγραμμα. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι το πρόγραμμα θα συνεχιστεί κανονικά. Στο μεταξύ θα έχω το "προνόμιο" να γνωρίζω ποιός θα προβλέψει καλύτερα τα θέματα. Πρέπει επίσης να επισημάνω ότι η συνέχεια του προγράμματος είναι για μας μιά κατάκτηση που παρά τα προβλήματά της σας χαρίζει νομισματικά προϊόντα που γι αυτά έχουμε κάνει κατάθεση ψυχής Σα ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και την αγάπη σας...
Κύριε Σταματόπουλε,με αφορμή τη πρόβλεψη των θεμάτων θα ήθελα να σας πώ.
Μετά από κουβέντα που είχαμε με φίλο συλλέκτη, σκεφτήκαμε:
Θα ήταν πολύ ωραίο με αφορμή το 2021, και τα 200 χρόνια από την Ελληνική επανάσταση,
να φτιαχνόταν ένα νόμισμα από του χρόνου με γεγονότα από τον τότε Ελληνισμό,για κάθε χρονιά,
2017,2018 κλπ. Πχ κρυφό σχολειό,Ρήγας Φεραίος.  Και αποκορύφωση το 2021. Με λίγα λόγια,σειρά!
Πιστεύω να γίνομαι αντιληπτός.
Θα ήθελα και τη γνώμη όλων επίσης, ως προς την ιδέα και με παραλλαγές.
Μιχάλη είναι πολύ ωραία η ιδέα σου και ίσως λόγω του ότι τελείωσαν και οι αρχαίοι τραγωδοί, θα μπορούσε να ξεκινήσει σειρά με ήρωες του 1821. Βέβαια θα σηκωθεί πολύ κουβέντα, δηλαδή γιατί Διάκος και όχι Ανδρούτσος, γιατί Κανάρης και όχι Μιαούλης, κοκ. Ίσως αν έβγαιναν δύο-δύο και "τράβαγαν" και μετά το 2021...
Μία αδυναμία, όχι όμως πολύ μεγαλύτερη από τα υπόλοιπα ελληνικά, είναι ίσως ότι δεν υπάρχει μεγάλη αναγνωρισιμότητα εκτός Ελλάδος, οπότε μπορεί να χρειάζεται επανεκτίμηση του τιράζ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2016, 11:55:06 πμ από nikos11 » Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 13, 2016, 12:05:15 μμ »

....Μία αδυναμία, όχι όμως πολύ μεγαλύτερη από τα υπόλοιπα ελληνικά, είναι ίσως ότι δεν υπάρχει μεγάλη αναγνωρισιμότητα εκτός Ελλάδος, οπότε μπορεί να χρειάζεται επανεκτίμηση του τιράζ.
Δεν νομίζω να χρειαστεί επανεκτίμηση του tirage. Οι συλλέκτες ευρώ συλλέγουν ό,τι εκδίδει η κάθε χώρα. Τα υπόλοιπα πηγαίνουν στην κανονική κυκλοφορία.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 13, 2016, 12:18:54 μμ »

....Μία αδυναμία, όχι όμως πολύ μεγαλύτερη από τα υπόλοιπα ελληνικά, είναι ίσως ότι δεν υπάρχει μεγάλη αναγνωρισιμότητα εκτός Ελλάδος, οπότε μπορεί να χρειάζεται επανεκτίμηση του τιράζ.
Δεν νομίζω να χρειαστεί επανεκτίμηση του tirage. Οι συλλέκτες ευρώ συλλέγουν ό,τι εκδίδει η κάθε χώρα. Τα υπόλοιπα πηγαίνουν στην κανονική κυκλοφορία.
Θανάση την καλημέρα μου, αναφερόμουνα στην περίπτωση που έβγαιναν σε ασημένια 10ευρα. Αν είναι για δίευρα, τότε συμφωνώ απολύτως μαζί σου
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 13, 2016, 12:44:02 μμ »

Καλημέρα, Νίκο, ίσως εγώ να παρανόησα. Είμαστε απόλυτα σύμφωνοι!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
VasDeKoin
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 170



Προφίλ WWW
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 13, 2016, 01:44:47 μμ »

Για ασημένια πάντως, μια καλή σειρά θα ήταν νομίζω οι δώδεκα άθλοι του Ηρακλή που είναι αναγνωρίσιμος και διεθνώς!
ή και τα επτά αρχαία θαύματα του κόσμου που τα πέντε εκ των εφτά ήταν ελληνικά (https://el.m.wikipedia.org/wiki/Επτά_θαύματα_του_αρχαίου_κόσμου)  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Περισσότερα νομίσματα:
http://www.facebook.com/CoinsWorldGR
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 13, 2016, 02:12:42 μμ »

.....
Θα ήταν πολύ ωραίο με αφορμή το 2021, και τα 200 χρόνια από την Ελληνική επανάσταση,
να φτιαχνόταν ένα νόμισμα από του χρόνου με γεγονότα από τον τότε Ελληνισμό,για κάθε χρονιά,
2017,2018 κλπ. Πχ κρυφό σχολειό,Ρήγας Φεραίος.  Και αποκορύφωση το 2021. Με λίγα λόγια,σειρά!
.....

Είναι μια πολύ αξιόλογη ιδέα η παραπάνω.
Θεωρώ ότι αν εκδοθεί μια τέτοιου είδους σειρά σε ασημένια 10Ε, με σχετικά χαμηλό
τιράζ, θα γινόταν ανάρπαστη (τουλάχιστον από τους Έλληνες συλλέκτες.

Επίσης, η συγκεκριμένη θεματολογία, θα μπορούσε να να αποτυπωθεί και στα νομίσματα
των 2Ε ξεκινώντας από το 2017.

 
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 13, 2016, 02:16:24 μμ »

Για ασημένια πάντως, μια καλή σειρά θα ήταν νομίζω οι δώδεκα άθλοι του Ηρακλή που είναι αναγνωρίσιμος και διεθνώς!


Εμένα αυτή η σειρά θα μου άρεσε και σε χρυσό  Χαμόγελο
12 Άθλοι, 12 Νομίσματα σε 12 Χρόνια.

Ή σε ασημένια των 2oz, που θα έκανε αίσθηση και είμαι σίγουρος ότι
θα γινόταν και ανάρπαστη  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 13, 2016, 03:27:51 μμ »

Επειδή... η ιδέα είναι κυρίως δική μου... δεν έχει νόημα να πιάσουμε τους ήρωες και τους πρωταγωνιστές. Θα καταλήξουμε σε σειρές 50 και 100 κομματιών...

Εκείνο που μπορεί να γίνει είναι να εμφανιστο'υν όλα όσα οδήγησαν στην Ελληνική Επανάσταση, ώστε να "ζήσουμε" τη γέννεσή της μέχρι το 2021. Ο Νεοελληνικός Διαφωτισμός, η ανάπτυξη της εθνικής συνείδησης στους λαούς της Ευρώπης (και της Αμερικής), οι "ΜΚΟ" της εποχής (Ελληνομουσείο, Λόγιος Ερμής < η Φιλική Εταιρεία ήδη εμφανίστηκε), η ελληνική αστική τάξη της διασποράς, το... αίτημα για εκδημοκρατισμό και εξευρωπαϊσμό, ακόμα και το όραμα του Ρήγα για... μια νέα "ρωμαίικη" (άλφα γιώτα γιώτα) ταυτότητα... Ένα θέμα κάθε χρόνο...

Και όλα αυτά θα έχουν και νόημα (και απήχηση) και στους Ευρωπαίους.

(Το πιθανότερο όλα αυτά θα γίνουν αποδεκτά από το σύνολο των Ελλήνων μετά το 2821...)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2016, 03:38:19 μμ από sac » Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 13, 2016, 03:48:49 μμ »

Σωστός ο sac
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 13, 2016, 03:58:26 μμ »

Επειδή... η ιδέα είναι κυρίως δική μου... δεν έχει νόημα να πιάσουμε τους ήρωες και τους πρωταγωνιστές. Θα καταλήξουμε σε σειρές 50 και 100 κομματιών...

Εκείνο που μπορεί να γίνει είναι να εμφανιστο'υν όλα όσα οδήγησαν στην Ελληνική Επανάσταση, ώστε να "ζήσουμε" τη γέννεσή της μέχρι το 2021. Ο Νεοελληνικός Διαφωτισμός, η ανάπτυξη της εθνικής συνείδησης στους λαούς της Ευρώπης (και της Αμερικής), οι "ΜΚΟ" της εποχής (Ελληνομουσείο, Λόγιος Ερμής < η Φιλική Εταιρεία ήδη εμφανίστηκε), η ελληνική αστική τάξη της διασποράς, το... αίτημα για εκδημοκρατισμό και εξευρωπαϊσμό, ακόμα και το όραμα του Ρήγα για... μια νέα "ρωμαίικη" (άλφα γιώτα γιώτα) ταυτότητα... Ένα θέμα κάθε χρόνο...

Και όλα αυτά θα έχουν και νόημα (και απήχηση) και στους Ευρωπαίους.

(Το πιθανότερο όλα αυτά θα γίνουν αποδεκτά από το σύνολο των Ελλήνων μετά το 2821...)
+1 Λύπη Λύπη Λύπη
Καταγράφηκε
VasDeKoin
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 170



Προφίλ WWW
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 13, 2016, 04:31:53 μμ »

Για ασημένια πάντως, μια καλή σειρά θα ήταν νομίζω οι δώδεκα άθλοι του Ηρακλή που είναι αναγνωρίσιμος και διεθνώς!


Εμένα αυτή η σειρά θα μου άρεσε και σε χρυσό  Χαμόγελο
12 Άθλοι, 12 Νομίσματα σε 12 Χρόνια.

Ή σε ασημένια των 2oz, που θα έκανε αίσθηση και είμαι σίγουρος ότι
θα γινόταν και ανάρπαστη  Κλείσιμο ματιού

Και εγω αυτο πιστευω. Θα φευγανε στο μπαμ!
αλλα οχι σε χρυσο. ασημι! να ειναι μεγαλουτσικο για να χορταινεις την παρασταση! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Περισσότερα νομίσματα:
http://www.facebook.com/CoinsWorldGR
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 13, 2016, 05:16:36 μμ »

Επειδή... η ιδέα είναι κυρίως δική μου... δεν έχει νόημα να πιάσουμε τους ήρωες και τους πρωταγωνιστές. Θα καταλήξουμε σε σειρές 50 και 100 κομματιών...

Εκείνο που μπορεί να γίνει είναι να εμφανιστο'υν όλα όσα οδήγησαν στην Ελληνική Επανάσταση, ώστε να "ζήσουμε" τη γέννεσή της μέχρι το 2021. Ο Νεοελληνικός Διαφωτισμός, η ανάπτυξη της εθνικής συνείδησης στους λαούς της Ευρώπης (και της Αμερικής), οι "ΜΚΟ" της εποχής (Ελληνομουσείο, Λόγιος Ερμής < η Φιλική Εταιρεία ήδη εμφανίστηκε), η ελληνική αστική τάξη της διασποράς, το... αίτημα για εκδημοκρατισμό και εξευρωπαϊσμό, ακόμα και το όραμα του Ρήγα για... μια νέα "ρωμαίικη" (άλφα γιώτα γιώτα) ταυτότητα... Ένα θέμα κάθε χρόνο...

Και όλα αυτά θα έχουν και νόημα (και απήχηση) και στους Ευρωπαίους.

(Το πιθανότερο όλα αυτά θα γίνουν αποδεκτά από το σύνολο των Ελλήνων μετά το 2821...)
+1 Λύπη Λύπη Λύπη
+2 Λύπη
Καταγράφηκε
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 14, 2016, 01:10:13 πμ »

Να δουμε και κανένα χρωματιστό καμια φορά... Αν πχ οι 12 αθλοι του Ηρακλή ηταν χρωματιστά θα κάναν θραύση!
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 14, 2016, 10:31:54 πμ »

Προσωπικά τα χρωματιστά τύπου στρουμφάκια, Τεν Τεν, κλπ δεν με συγκινούν. Νομίζω ότι ξεφεύγουν κάπως από την έννοια του νομίσματος και πηγαίνουν προς το μετάλλιο Αναποφασιστικότητα.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 14, 2016, 10:53:36 πμ »

Προσωπικά τα χρωματιστά τύπου στρουμφάκια, Τεν Τεν, κλπ δεν με συγκινούν. Νομίζω ότι ξεφεύγουν κάπως από την έννοια του νομίσματος και πηγαίνουν προς το μετάλλιο Αναποφασιστικότητα.
Συμφωνώ. Αυτά (τα χρωματιστά) δεν είναι για συλλέκτες νομισμάτων, αλλά για συλλέκτες άλλου είδους.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 69
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences