Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:37:15 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 69
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2016 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 243145 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 07, 2016, 03:08:20 μμ »

Η επιμονή τους όμως να κόβουν μονόλεπτα και δίλεπτα που έχουν κόστος κατασκευής πάνω από την ονομαστική είναι χαρακτηριστική. Τι νόημα έχει να κόβεις κάθε χρόνο τόσα εκατομμύρια κέρματα και ο κόσμος να τα "φυτεύει" σε πάρκα, κήπους και σκουπίδια;
Πότε θα βάλουν μυαλό να τα καταργήσουν;

Έχει να κάνει με την ζήτηση... αν τα supermarket και τα υπόλοιπα καταστήματα τους ζητούν και η τράπεζα δεν έχει να δώσει αναγκαστικά πρέπει να τυπώσει...
Αν παρθεί η απόφαση να καταργηθούν θα πρέπει να γίνει ολόκληρη καμπάνια ενημέρωσης, να κάνουν σαφές ότι ο κάθε ένας που έχει μαζεμένα θα μπορεί να τα ανταλλάξει οποιαδήποτε στιγμή κτλ...
Οπότε από το να μπλέκουν σε διαδικασίες απλά τυπώνουν...  Χαμόγελο (ας μπαίνουμε και λίγο μέσα).
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 07, 2016, 03:18:25 μμ »

Έχουν ήδη καταργηθεί σε 4 χώρες της Ευρωζώνης, βγαίνουν μόνο για συλλέκτες.
Ποιος τα ζητάει;
Μπα δεν νομίζω. Είναι μια εμμονή ότι το λεπτό έχει αξία. Εμμονή που ξεπερνά κάθε λογική και φτάνει στον παραλογισμό.
Αν όντως τα ζητούσαν κάποιοι θα τα πρόσεχαν και θα είχαν να τα δώσουν πίσω στις συναλλαγές.

Σκεφτείτε μόνο αυτό: Πόσα κέρματα των 5 δραχμών είχατε το 2002 στην τσέπη σας; (14 χρόνια πριν). Σχεδόν κανένα, από 10δραχμο και πάνω οι συναλλαγές. 5 δραχμές ήταν 1,5 λεπτά και 10 δραχμές ήταν 3 λεπτά. Μετά από τόσα χρόνια και τέτοιο πληθωρισμό θεωρώ ότι είναι ανοησία να κόβεις μονόλεπτα και δίλεπτα.
Καταγράφηκε

dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 07, 2016, 03:20:05 μμ »

Αφήστε ρε παιδιά να κόβουν να βρίσκω κάτι  χαχα 😂
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 07, 2016, 03:29:00 μμ »

Εχει να κανει πιστευω με το πως συμπεριφερομαστε εμεις οι ιδιοι απεναντι σε αυτα,εμεις οι Ελληνες δεν τους δινουμε σημασια απο την αλλη και στο μαγαζι  και στο ξενοδοχειο το καλοκαιρι δεν υπαρχει Γαλλος που να μην τα κουβαλαει και να τα εκμεταλλευεται ,εχει να κανει με την ιδιοσυγκρασια των Λαων πιστευω
Καταγράφηκε
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 07, 2016, 04:02:51 μμ »

Ειναι και θεμα ταξης,οσο υπαρχουν οι τιμες του τυπου 5,99 που ειναι ξενοφερτη τακτικη marketikg (κατα τη γνωμη μου ηλιθια) τα μονολεπτα-διλεπτα θα υπαρχουν....
Καταγράφηκε
hellor
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 65


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 07, 2016, 07:52:05 μμ »

Το προγραμμα ειναι ετοιμο και λογικα θα ανακοινωθει μεσα στις επομενες μερες

Σήμερα στο τηλέφωνο μου είπαν ότι το πρόγραμμα θα ανακοινωθεί σε 10-15 μέρες. Αν ισχύει, πιστεύω ότι καθυστερούν απαράδεκτα να το ανακοινώσουν.  Θυμός
Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 07, 2016, 10:16:15 μμ »

Το προγραμμα ειναι ετοιμο και λογικα θα ανακοινωθει μεσα στις επομενες μερες

Σήμερα στο τηλέφωνο μου είπαν ότι το πρόγραμμα θα ανακοινωθεί σε 10-15 μέρες. Αν ισχύει, πιστεύω ότι καθυστερούν απαράδεκτα να το ανακοινώσουν.  Θυμός

Η τραπεζα το ειπε αυτο?
Καταγράφηκε
hellor
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 65


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 07, 2016, 11:59:58 μμ »

Όχι, η Διεύθυνση Κίνησης Κεφαλαίων Εγγυήσεων και Δανείων (Δ25) στο τηλ 2103338983
Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 09, 2016, 05:07:32 μμ »

Όχι, η Διεύθυνση Κίνησης Κεφαλαίων Εγγυήσεων και Δανείων (Δ25) στο τηλ 2103338983

Αμα στο ειπαν αυτοι ετσι θα ναι γιατι αυτοι ειναι οι κυριοι υπευθυνοι για την εκδοση του προγραμματος. Οποτε υπομονη για αλλη μια φορα......
Καταγράφηκε
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 09, 2016, 05:32:25 μμ »

Η γραφειοκρατεία φίλοι μου είναι κάτι το ασύλληπτο μόνο για τα σχέδια των μακετών έχουμε φάει μήνες.Ολοι είναι ειδικοί και όλοι έχουν κάτι να πούνε και να παρατηρήσουν.Πολλοί από αυτούς πρέπει με κάθε τρόπο να δικαιολογήσουν την ύπαρξη τους και τη θέση τους.Πολύ λίγοι δείχνουν τον ανάλογο σεβασμό στους δημιουργούς των έργων πού έχετε στα χέρια σας.Αυτοί οι λίγοι οι ελάχιστοι είναι η αιτία του νομισματικού προγράμματος! Υπομονή και θα έρθουν οι ανακοινώσεις. Καλό κουράγιο!!!
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 12, 2016, 08:30:27 μμ »

Φίλοι μου θέλω να σας ευχηθώ από καρδιάς καλή και δημιουργική χρονιά.Όλοι βέβαια θα έχετε αγωνία για το νέο νομιςματικό πρόγραμμα. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι το πρόγραμμα θα συνεχιστεί κανονικά. Στο μεταξύ θα έχω το "προνόμιο" να γνωρίζω ποιός θα προβλέψει καλύτερα τα θέματα. Πρέπει επίσης να επισημάνω ότι η συνέχεια του προγράμματος είναι για μας μιά κατάκτηση που παρά τα προβλήματά της σας χαρίζει νομισματικά προϊόντα που γι αυτά έχουμε κάνει κατάθεση ψυχής Σα ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και την αγάπη σας...

Κύριε Σταματόπουλε,με αφορμή τη πρόβλεψη των θεμάτων θα ήθελα να σας πώ.
Μετά από κουβέντα που είχαμε με φίλο συλλέκτη, σκεφτήκαμε:
Θα ήταν πολύ ωραίο με αφορμή το 2021, και τα 200 χρόνια από την Ελληνική επανάσταση,
να φτιαχνόταν ένα νόμισμα από του χρόνου με γεγονότα από τον τότε Ελληνισμό,για κάθε χρονιά,
2017,2018 κλπ. Πχ κρυφό σχολειό,Ρήγας Φεραίος.  Και αποκορύφωση το 2021. Με λίγα λόγια,σειρά!
Πιστεύω να γίνομαι αντιληπτός.
Θα ήθελα και τη γνώμη όλων επίσης, ως προς την ιδέα και με παραλλαγές.
 
Καταγράφηκε
eythimiosgr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 51


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 13, 2016, 11:14:04 πμ »

Κύριε Σταματόπουλε,με αφορμή τη πρόβλεψη των θεμάτων θα ήθελα να σας πώ.
Μετά από κουβέντα που είχαμε με φίλο συλλέκτη, σκεφτήκαμε:
Θα ήταν πολύ ωραίο με αφορμή το 2021, και τα 200 χρόνια από την Ελληνική επανάσταση,
να φτιαχνόταν ένα νόμισμα από του χρόνου με γεγονότα από τον τότε Ελληνισμό,για κάθε χρονιά,
2017,2018 κλπ. Πχ κρυφό σχολειό,Ρήγας Φεραίος.  Και αποκορύφωση το 2021. Με λίγα λόγια,σειρά!
Πιστεύω να γίνομαι αντιληπτός.
Θα ήθελα και τη γνώμη όλων επίσης, ως προς την ιδέα και με παραλλαγές.
 

Ακούγεται πολύ ωραία ιδέα! Μπράβο! Και ακόμα πιο ωραίο θα ήταν αν ήταν 2 OZ η νέα σειρά για την επανάσταση του 1821 για να διαφοροποιείται λιγο και σε μέγεθος απο τα αλλα νομίσματα του κάθε έτους.
Καταγράφηκε
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 13, 2016, 11:23:39 πμ »

Είναι πολύ ωραία η ιδέα σου και θα εισηγηθώ σχετικά. Πρέπει όμως να ξέρετε ότι η επιρροή μου στους "θεσμούς" είναι περιορισμένη.Δεν είναι εύκολο να ταρακουνήσεις  αναπαυτικούς θώκους!Οσο λιγότερα κάνουν τόσο πιο ασφαλείς αισθάνονται.
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 13, 2016, 11:26:05 πμ »

Από πλατινα να βγάλουμε και κάτι..  Εδώ μέχρι οι βουλγαροι έχουν... 
Καταγράφηκε
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 13, 2016, 11:32:19 πμ »

Κάποιοι μέσα στο forum ανακάλυψαν και τα γενέθλιά μου στις 12 του μήνα! Τους ευχαριστώ όλους και ιδιαίτερα τους διαχειριστές για την προσπάθειά τους να έχουμε όλοι ένα βήμα για μιλάμε γι αυτό που αγαπάμε και υπηρετούμε. Σας ευχαριστώ!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 69
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences