Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 01:46:43 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: εκτίμηση κατάστασης δρχ 1883  (Αναγνώστηκε 3311 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 07, 2012, 04:05:56 μμ »

Καλησπέρα!
Θα μπορούσατε να εκτιμήσετε τον βαθμό - κατάσταση αυτής της δραχμής???
(το νόμισμα είναι προφανώς καθαρισμένο...δεν ξέρω αν τα καθαρισμένα μπορούν να πιστοποιηθούν με βαθμό..)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2012, 04:16:35 μμ από skiron » Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 07, 2012, 09:36:26 μμ »

Συμπαθητική δραχμή, όντως καθαρισμένη.
Μπαίνει σε κουτί αλλά δεν ξέρω αν είναι gradable.
Αξία γύρω στα 50 ευρώ καλοπληρωμένη.
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 07, 2012, 11:16:41 μμ »

Thanks!
κ για να μαθαίνω κ κάτι..... μια τέτοια δραχμή αν ήταν UNC πόσο θα κόστιζε περίπου?
έτσι για να χω μια ιδέα του πώς διαμορφώνονται οι τιμές με βάση την κατάσταση του νομίσματος...κάπου πήρε το μάτι μου πως αν ηταν UNC θα μιλάγαμε για κανα 1300άρι ευρώ....κ αν αυτό ισχύει, εντυπωσιάζομαι από την μεγάλη απόκλιση της τιμής, μιας κ αυτή που πόσταρα πιο πάνω δεν είναι κ σε μαύρα χάλια, κ ας μην είναι ακυκλοφόρητη...αλλά απ τα 50€ στα 1300€ είναι τεράαααστια διαφορά!

φιλικά, Αργύρης
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 08, 2012, 08:01:51 πμ »

αγαπητε φιλε skiron,πρεπει να ξερεις οτι το νομισμα,απο μια διαβαθμιση σε μια αλλη υψηλωτερη,μπορει να εχει τεραστια διαφορα.η δικη σου ειναι μια συμπαθητικη vf καθαρισμενη,οπως σωστα γραφει ο φιλος ηλιας.για προσπαθησε να αγορασεις μια ιδια δραχμη,ms65!!!ισως και τα 1300 ευρω ειναι λιγα.δεν απαξιωνω το νομισμα σου,αλλα σε αυτην την κατασταση βρισκετε ευκολα,παραπανω ειναι τα ζορια!!!το αναλογο στον υπερθετικο βαθμο, συμβαινει και στα διδραχμα του 1883 που ειναι τα δυσκολωτερα του γεωργιου του Α.σε εναν υπαιθριο πωλητη,η, σε ον λαιν πωλησεις,την δραχμη σου,μπορει να την πωλουν ακριβωτερα,για προφανεις λογους,αλλα αυτο δεν σημαινει, οτι ειναι ενα σπανιο η δυσευρετο νομισμα.ισως αν κοιταξεις σε δημοπρασιες,η σε σοβαρα συλλεκτικα καταστηματα,η μια βολτα απο την πνε(μιαουλη 15,αθηνα,κυριακη), θα αντιληφθεις οτι το νομισμα εχει αρκετες ιδιορυθμιες,που δεν εχουν σχεση με αλλα συλλεκτικα αντικειμενα.σε χαιρετω,σου ευχομαι καλη ανασταση οπως και σε ολην την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 08, 2012, 08:05:43 πμ »

οταν θα βουτηξεις για τα καλα στα βαθια του συλλεκτισμου θα καταλαβεις γιατι υπαρχει αυτη η τεραστια διαφορα στην τιμη.Μπορεις ευκολα να βρεις κυκλοφορημενα νομισματα ,ειδικα στην Ελλαδα που δεν ειχε ποτε συλλεκτικη παιδεια αλλα τα ακυκλοφορητα ειναι πολυ δυσκολα.
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 08, 2012, 11:09:27 πμ »

Καλή σας μέρα! Χαμόγελο
Κ μόνο οι τεράστιες αποκλίσεις στις τιμές μεταξύ VF και MSxx, αρκούν για να αποδείξουν αυτό που μου γράφετε......πόσο μάλλον όταν μου το δηλώνει κ η εμπειρία σας την οποία κ εμπιστεύομαι!
Απλά όταν το αντιλήφθηκα για πρώτη φορά, έπαθα ένα σοκ.....

ευχαριστώ κ τους δύο,
Χρόνια Πολλά σ' εσας κ' οσους αγαπάτε!
Αργύρης
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 08, 2012, 11:42:58 πμ »

Οπως ειπαν οι φιλοι παραπανω η δραχμη σου ειναι μια συμπαθητικη vf καθαρισμενη,δεν την απαξιωσαν πιστευω
η τιμη του ειναι περιξ των πενηντα ευρω, γιατι αν ηταν του 1873, θα σου ελεγαν 20 ευρω,απο κατασταση σε κατασταση η ανοδος ειναι γεωμετρικη, ομως αν σε ικανοποιει κρατα την για την συλλογη σου, αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να την θεραπευσεις κατα καποιο τροπο απο τον καθαρισμο,τυλιξε την σε ενα βελουδινο υφασμα 'η σε δερματινο σαν αυτα που πουλαν τα βενζιναδικα, και σε 3-4 χρονια θα ξαναπαρει πατινα.
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 08, 2012, 11:50:05 πμ »

Ενδιαφέρον και δεν το γνώριζα...σ ευχαριστώ φίλε!!!
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 09, 2012, 06:33:18 μμ »

αγαπητε φιλε skiron,πρεπει να ξερεις οτι το νομισμα,απο μια διαβαθμιση σε μια αλλη υψηλωτερη,μπορει να εχει τεραστια διαφορα.η δικη σου ειναι μια συμπαθητικη vf καθαρισμενη,οπως σωστα γραφει ο φιλος ηλιας.για προσπαθησε να αγορασεις μια ιδια δραχμη,ms65!!!ισως και τα 1300 ευρω ειναι λιγα.δεν απαξιωνω το νομισμα σου,αλλα σε αυτην την κατασταση βρισκετε ευκολα,παραπανω ειναι τα ζορια!!!το αναλογο στον υπερθετικο βαθμο, συμβαινει και στα διδραχμα του 1883 που ειναι τα δυσκολωτερα του γεωργιου του Α.σε εναν υπαιθριο πωλητη,η, σε ον λαιν πωλησεις,την δραχμη σου,μπορει να την πωλουν ακριβωτερα,για προφανεις λογους,αλλα αυτο δεν σημαινει, οτι ειναι ενα σπανιο η δυσευρετο νομισμα.ισως αν κοιταξεις σε δημοπρασιες,η σε σοβαρα συλλεκτικα καταστηματα,η μια βολτα απο την πνε(μιαουλη 15,αθηνα,κυριακη), θα αντιληφθεις οτι το νομισμα εχει αρκετες ιδιορυθμιες,που δεν εχουν σχεση με αλλα συλλεκτικα αντικειμενα.σε χαιρετω,σου ευχομαι καλη ανασταση οπως και σε ολην την παρεα,γιαννηςτ.

οποιος πουλα δραχμη 1883 ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ με 13 κατοσταρικα την αγοραζω εγω.Και λεφτα να μην εχω δανειζομαι απο τον αδελφο μου και ερχομαι να την παρω τωρα.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences