Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 07:19:40 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τί πιστευετε για τον χρυσο το 2014 ?
Θα αυξηθει κι'αλλο - 173 (39%)
Θα εχει πτωση - 77 (17.3%)
Θα παραμεινει σταθερος - 44 (9.9%)
Δεν μπορω να αποφασισω - 21 (4.7%)
Σαφως ειναι η καλυτερη επενδυση - 114 (25.7%)
Δεν τον εμπιστευομε καθολου - 15 (3.4%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 330

Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 148
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΡΥΣΟΣ!! ΔΥΝΑΤΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ Η ΟΧΙ??  (Αναγνώστηκε 767519 φορές)
0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
conqueror06
Επισκέπτης
« Απάντηση #90 στις: Απρίλιος 07, 2011, 07:21:47 μμ »

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά δεν νομίζω ότι όποιος πραγματικά συγκεντρώνει τέτοιες ποσότητες σε φυσική μορφή έχει ανάγκη να αποδείξει κάτι. Ούτε σε εμάς ούτε σε κανέναν άλλο.

Α και για να μην παρεξηγηθώ προς κάποιον που ίσως θεωρήσει ότι θίγεται, δεν μιλάω για συγκεκριμένο χρήστη, μιλάω γενικότερα για αυτό το φαινόμενο που αν μη τι άλλο υπάρχει στην χώρα. Φουλ επίθεση και απόπειρα καταστροφής και διαπόμπευσης σε όποιον θεωρηθεί ότι υπερέχει. Από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
LARISSEOS
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 35


Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Απρίλιος 07, 2011, 09:55:20 μμ »

Για επενδυση στα συλλεκτικα νομισματα τιεχετε να πιτε;   ΟΧΙ χρυσο 200Ευρω χρυσο;
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Απρίλιος 07, 2011, 10:18:18 μμ »

καλησπερα σε ολη την παρεα,φιλε congueror06 ουτε με τον κυριο που αγοραζει μεταλλα, σε συσκευασιες ,ουτε και με σενα εχω κατι προσωπικο.ελα ομως στην θεση ενος νεου που ξεκιναει να συλλεγει, με το υστερημα του(στις μερες που διαγουμε)αλλοι να συζητανε για κιλα χρυσου,και αυτος να στερειται αλλα πραγματα,για να αγοραση καποιο νομισμα των 10-20 ευρω, που θα τον κανει τουλαχιστον για λιγο χαρουμενο.οποιος εχει, καλυτερα,να μην προκαλει,με το υφος του ,τους υπολοιπους,εδω δεν κανουμε συναγωνισμο ποιος ειναι πιο φραγκατος,αλλα σχολιαζουμε το ομορφο χομπυ μας που εναι πηγη,γνωσεων,και ιστοριας,και επενδυσης αν θελεις.το αν καποιοι σχολιαζουν ειρωνικα, καποιους που μιλανε για μεγαλες ποσοτητες,μηπως δινουν λαβη αυτοι,για να τους σχολιαζουν οι αλλοι?αν ειχα τη ευχερεια να αγοραζω κιλα χρυσου,δεν θα εγραφα,σε αυτην την ιστοσελιδα,αλλα στους ελβετικους,και αλλους οικους,αγορας χρυσου.για ενα σπανιο, και ακριβο νομισμα,η συλλεκτικο αντικειμενο,δεν πιστευω κανεις να σε απαξιωνε,ισα ιισα,που θα μας μαθαινες κατι ενδιαφερον.και εγω σχετικα νεος χρηστης ειμαι σε αυτην την ιστοσελιδα,και εχω δει οτι ολα τα μελη,ειναι ευγενικα και βοηθουν τους αλλους,σε κουρασα,χαιρετω ολη την παρεα γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
conqueror06
Επισκέπτης
« Απάντηση #93 στις: Απρίλιος 07, 2011, 11:46:40 μμ »

Γιάννη συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και θα σου πω ότι αυτούς τους συλλέκτες τους σέβομαι πολύ περισσότερο και από τον μεγαλύτερο συλλέκτη της Ελλάδας και όσο μπορώ προσπαθώ να τους βοηθήσω και ακόμα περισσότερο τους αρχάριους. Γιατί και εγώ ξεκίνησα κάποτε σε αυτό το χόμπι και ξέρω πόσο δύσκολο είναι στην αρχή (κυρίως με τους απατεώνες που υπάρχουν στο χώρο).

Φυσικά και είναι τραγικό αν κάποιος θεωρεί ότι πρέπει να είναι αναγωνιστικός ως προς την περιουσία του και τα λεφτά του και να προσβάλλει τους άλλους μέσα σε ένα φόρουμ ανταλλαγής ιδεών πάνω στο σπουδαίο χόμπι του συλλέκτη!!! Αν είναι δυνατόν, όποιος σκέπτεται έτσι είναι βαθιά κομπλεξικό άτομο και σίγουρα δεν έχει θέση εδώ καθώς μόνο ζημιά μπορεί να προκαλέσει. Ακριβώς όπως το λες και εσύ.

Πάντως και εγώ ομολογώ ότι μου αρέσει πάρα πολύ η παρέα σας εδώ στο φόρουμ όλο αυτό το διάστημα που είμαι μέλος και όποτε μου δοθεί η ευκαιρία είμαι διαθέσιμος να λάβω μέρος δημιουργικά στις συζητήσεις σας.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Απρίλιος 08, 2011, 09:05:58 πμ »

καλημερα,σε ολην τη παρεα, μια φορα ενα γεροντακι μου ελεγε,οτι μερικες φορες,απο τις μγαλυτερες φιλονικιες,δημιουργουνται και οι καλυτερες φιλιες. στο κατω κατω,να στο παιξω πλουσιος,τον εαυτο μου,κοροιδευω.ο καθενας μας εχει τα χουγια του,τα κουμπια του που λεμε, αρκει να σεβεσαι τον εαυτο σου.τοτε μονο μπορεις να σεβαστεις, και το διπλανο σου.εχουμε κανει την ζωη μας,χρονοδιαγραμα,ας αφησουμε και ενα παραθυρο,στην αληθινη ευχαριστηση,συγνωμη,για την πολυλογια μου,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
conqueror06
Επισκέπτης
« Απάντηση #95 στις: Απρίλιος 08, 2011, 09:38:22 πμ »

μερικες φορες,απο τις μγαλυτερες φιλονικιες,δημιουργουνται και οι καλυτερες φιλιες. 
Γιάννη ακριβώς σε αυτό θα σταθώ. Από τις πιο σοφές κουβέντες. Και από προσωπική εμπειρία πόσες και πόσες φορές έχω γνωρίσει κάποιον μέσω κόντρας και μετά γίναμε από τους καλύτερους φίλους. Λίγο οξύμωρο και όμως αληθινότατο αυτό το γεγονός, αν και ανεξήγητο!!!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
conqueror06
Επισκέπτης
« Απάντηση #96 στις: Απρίλιος 08, 2011, 11:27:09 πμ »

Αισίως στα 1470 δολάρια ο χρυσός και νέο ρεκόρ.

Σε ευρώ πάντως βρίσκεται εδώ και 10 μήνες στο ίδιο επίπεδο (1000-1020 ευρώ) με αυξομειώσεις και αυτό λόγω της ισοτιμίας.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Απρίλιος 08, 2011, 04:07:24 μμ »

Αισίως στα 1470 δολάρια ο χρυσός και νέο ρεκόρ.

Σε ευρώ πάντως βρίσκεται εδώ και 10 μήνες στο ίδιο επίπεδο (1000-1020 ευρώ) με αυξομειώσεις και αυτό λόγω της ισοτιμίας.

Μια ισοτιμια που κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι εικονικη και οταν το ευρω προσγειωθει στο 1,15 εναντι του δολλαριου θα τρεχουν ολοι και θα παρακαλανε να αγορασουν λιρες π,χ με 280-290 !!
Και τωρα που τις βρισκουν με 250 στραβωνουν τα μουτρα τους!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
conqueror06
Επισκέπτης
« Απάντηση #98 στις: Απρίλιος 08, 2011, 05:05:59 μμ »

Ακριβώς αυτό ήθελα να πω!

Σκεφτείτε ότι με ισοτιμία ευρώ δολαρίου στο 1.20 η τιμή του χρυσού σε ευρώ θα είναι στα 1.220 από 1.016 που είναι τώρα δηλαδή 20% πάνω! Δηλαδή η λίρα σε αυτή την περίπτωση θα πωλείται στα 331 ευρώ από την ΤΤΕ!!!
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Απρίλιος 08, 2011, 09:05:26 μμ »

αυτο περιμενω και εγω να πεσει το ευρω αλλα που ολο πανω ειναι

η ευρωπη πεφτει σαν τις μυγες και το ευρω ανεβαινει
Καταγράφηκε

Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Απρίλιος 10, 2011, 12:30:15 πμ »

Να πέσει το Ευρώ δεν το βλέπω όσο οι εκτυπωτικές μηχανές της FED δουλεύουν 24ωρα... Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Απρίλιος 29, 2011, 09:51:29 μμ »

Καλα εχει σπασει τα κοντερ.......... Έκπληξη 1560 $  Στριφογύρισμα ματιών


http://www.usagold.com/gold-price-live.html
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
luders1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 22



Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Ιούνιος 29, 2011, 08:31:44 πμ »

απο οτι μπορω να καταλαβω οταν Η αμερικη εχει να πληρωσει 3.4 δισ δολ μεσα στο 2013-2014 Η ευρωπη εχει προβλημα και το παγκοσμιο συστημα παραπαιει μαλλον το χρυσο θα αποτελει ασφαλες λιμανι ακομα...
βεβαια οποιος αρχισει τωρα να αγοραζει ειναι ηδη ψηλα...
Καταγράφηκε

The New Drachma is GOLD
sanak
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1



Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Ιούνιος 29, 2011, 10:08:11 πμ »

καλημερα σε ολους πολυ κατατοπιστικα οσα γραφονται
εγω απο την πλευρα μου θελω να σας δωσω μια διαφορετικη διασταση στο θεμα χρυσος
ερευνωντας διαπιστωσα οτι υπαρχει μια συναρτηση του αυστραλεζικου δολαριου και του χρυσου(κινουνται παραλληλα) θεωρω οτι ο χρυσος πρεπει να γραψει 1602 και το AUD/USD 1,10
μην ξεχνατε πως και ο χρυσος ειναι μια αξια και οπως ολες οι αξιες εχουν τα πανω τους και τα κατω τους ποτε μην διανοηθειτε οτι μια αξια θα ανεβαινει μονο η το αντιθετο
παλιοτερα ηταν στις δοξες τους οι μετοχες και ο χρυσος στην αφανεια
τωρα γινεται το αντιθετο καποια στιγμη σε ανιποπτο χρονο τα κεφαλαια θα μετακινηθουν εκ νεου στις μετοχες
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Ιούλιος 03, 2011, 08:33:47 πμ »

**Eνδιαφερον αρθρο σχετικα με την πορεια του χρυσου

Citi: Το status του δολαρίου θα ορίσει τις "τύχες" του χρυσού


Η προσφορά χρήματος είναι σήμερα ο καταλύτης με τη μεγαλύτερη επίδραση στην πορεία των τιμών του χρυσού και, λιγότερο τα αρνητικά πραγματικά επιτόκια, σχολιάζει σε πρόσφατη έκθεσή της η Citi, διακρίνοντας για το μέταλλο θετικές μακροπρόθεσμες προοπτικές.


Τη δεκαετία του ’70 «οδηγούσαν» το μέταλλο ο υψηλός πληθωρισμός και τα σχεδόν εξίσου υψηλά επιτόκια (σε περιβάλλον αρνητικών πραγματικών επιτοκίων), ωστόσο από το ξέσπασμα της πρόσφατης παγκόσμιας χρηματοπιστωτικής κρίσης και έπειτα, ο υψηλός ρυθμός αύξησης της προσφοράς χρήματος είναι η βασική αιτία για την άνοδο των τιμών του μετάλλου, σημειώνουν οι αναλυτές της Citi, «έστω κι αν οι νομισματικές ‘ενέσεις’ δεν έχουν -ακόμη- δημιουργήσει πληθωρισμό».


Πρόκειται για σημαντικές παρατηρήσεις, αν κάποιος επιδιώκει να «ζυγίσει» τις προοπτικές του χρυσού, σε μία περίοδο μάλιστα που ένα ενδεχόμενο τρίτο «πακέτο» ποσοτικής χαλάρωσης (QE3) ίσως να βρίσκεται στα «χαρτιά», σχολιάζει η Citi.


Το δολάριο


«Οι τύχες του χρυσού είναι ξεκάθαρα συνδεδεμένες με το δολάριο» αναφέρει η έκθεση. Και παρά το γεγονός ότι ο χρυσός... «αρέσκεται» στην αδυναμία του δολαρίου, θα χρειαστεί ακόμη πολύς καιρός έως ότου το αμερικανικό νόμισμα υποκατασταθεί από κάποιο άλλο, στο ρόλο του παγκόσμιου αποθεματικού νομίσματος. Ήδη όμως, υπάρχουν εμφανείς ενδείξεις προς αυτή την κατεύθυνση.


Σύμφωνα με τη Citi, στο α’ τρίμηνο του 2011 το 7% του εξωτερικού εμπορίου της Κίνας διενεργήθηκε στο δικό της νόμισμα, από μόλις 1% έναν χρόνο νωρίτερα. Επίσης, τράπεζες με παγκόσμια παρουσία έχουν κατά καιρούς δηλώσει ότι αν το κινεζικό νόμισμα καταστεί ελεύθερα διαπραγματεύσιμο εντός των επόμενων πέντε ετών, θα μπορούσε να αντιστοιχεί στο 30% του παγκόσμιου τζίρου των τραπεζών και των αγορών. Η Κίνα, από την πλευρά της, έχει «ενορχηστρώσει» μία σειρά από συμφωνίες swap με χώρες όπως η Βραζιλία, η Ρωσία, η Ινδία, η Ν. Αφρική και πολλές άλλες (πιο πρόσφατα, με τη Νέα Ζηλανδία και το Ουζμπεκιστάν). Παράλληλα, το τελευταίο διάστημα πολυεθνικοί όμιλοι έχουν προχωρήσει σε εκδόσεις ομολόγων στο Χονγκ Κονγκ, αποτιμημένων σε κινεζικό νόμισμα.


Οι παράγοντες που επηρεάζουν την πορεία του δολαρίου είναι αυτοί που επηρεάζουν εντονότερα και τις τιμές του χρυσού, σημειώνει η Citi. Σε βραχυπρόθεσμο ορίζοντα ο πληθωρισμός και οι διαφορές στα επιτόκια με άλλα νομίσματα, μεσοπρόθεσμα η προσφορά χρήματος και μακροπρόθεσμα το status του δολαρίου ως παγκόσμιου αποθεματικού νομίσματος (που με τη σειρά του επηρεάζεται από το μακροπρόθεσμο εμπορικό ισοζύγιο του δολαρίου και δομικά χαρακτηριστικά του ελλείμματος).


Προσφορά χρήματος


Από το σύνολο των παραπάνω μεταβλητών, η επιρροή κάποιων αυξομειώνεται με την πάροδο του χρόνου. Όπως εξηγούν οι αναλυτές της Citi, στις δεκαετίες του ’70 και του ’80 η επιρροή των πραγματικών επιτοκίων ήταν ξεκάθαρη στις τιμές του μετάλλου, όμως η επίδραση των αρνητικών επιτοκίων από το ξέσπασμα της πρόσφατης χρηματοπιστωτικής κρίσης εμφανίζεται πιο «συγκρατημένη», όπως καταδεικνύουν οι ποσοστιαίες μεταβολές των τιμών του μετάλλου.


Εν μέρει αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι τόσο ο πληθωρισμός όσο και τα επιτόκια των αμερικανικών τρίμηνων εντόκων γραμματίων ήταν πολύ υψηλά στις δεκαετίες του ’70 και του ’80 και τα αρνητικά πραγματικά επιτόκια επιδρούσαν εντονότερα, καθώς ο χρυσός είναι «ευαίσθητος» τόσο απέναντι στον πληθωρισμό (15% στις ΗΠΑ το 1979), όσο και στα επιτόκια. Σήμερα, αν και τα πραγματικά επιτόκια είναι επίσης αρνητικά, τόσο ο πληθωρισμός όσο και τα επιτόκια των αμερικανικών τρίμηνων εντόκων γραμματίων είναι χαμηλά, σημειώνουν οι αναλυτές της Citi. Και καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι τα πρόσφατα ρεκόρ των τιμών του χρυσού οφείλονται κατά κύριο λόγο στην προσφορά χρήματος και όχι στα αρνητικά πραγματικά επιτόκια.


Αναζητώντας κατεύθυνση


Οι «έξυπνες» κεντρικές τράπεζες σήμερα αγοράζουν χρυσό, αναφέρει η Citi. Μεταξύ αυτών η Κίνα, η Ινδία, αλλά και το Μεξικό που πρόσφατα προχώρησε σε αγορά 100 τόνων έναντι 3 δισ. δολαρίων. Οι ενέργειες αυτές καταδεικνύουν μία μακροπρόθεσμου χαρακτήρα αλλαγή στην συσχέτιση δολαρίου και χρυσού. Δεν επηρεάζονται από βραχυπρόθεσμους παράγοντες, όπως τα επιτόκια των ΗΠΑ, αλλά εστιάζουν περισσότερο στην υπερβάλλουσα προσφορά δολαρίου και, ακόμα πιο μακροπρόθεσμα, στο καθεστώς του δολαρίου ως παγκόσμιου αποθεματικού νομίσματος.


Αν και πρόκειται για ένα μοτίβο που εξελίσσεται αργά, σε σχέση π.χ. με την ταχύτητα που μεταβάλλονται τα επιτόκια των μεγάλων κεντρικών τραπεζών, εμφανίζει συνέπεια και ευνοεί μακροπρόθεσμα την άνοδο των τιμών του μετάλλου, σχολιάζει η Citi.


Σε βραχυπρόθεσμο ή μεσοπρόθεσμο ορίζοντα ωστόσο, η εικόνα είναι πιο ρευστή και οι περιοδικές διορθώσεις πιο πιθανές. Πέραν των αποφάσεων νομισματικής πολιτικής των μεγάλων κεντρικών τραπεζών, παρατηρείται αδυναμία σε κλάδους «παραδοσιακής» χρήσης του χρυσού, όπως αυτός των κοσμημάτων. Το ισχυρό επενδυτικό ενδιαφέρον και η συνακόλουθη άνοδος των τιμών επιτείνει την «ευαισθησία» του κλάδου και επηρεάζει αρνητικά το επίπεδο της ζήτησης.


Σε ό,τι αφορά την επενδυτική ζήτηση, «βαρόμετρο» αποτελεί η αγορά των ETFs στην οποία βρίσκονται τα 3/4 των επενδυτικών θέσεων σε χρυσό παγκοσμίως. Το «άλμα» τους κατά 50% στη διάρκεια της παγκόσμιας χρηματοπιστωτικής κρίσης κατέδειξε το ρόλο του μετάλλου ως «επενδυτικού καταφυγίου». Άνοδος 15% σημειώθηκε και κατά το 1’ τρίμηνο του 2010, ως αντίδραση στην αδυναμία του δολαρίου. Φέτος, σημειώθηκαν πτωτικές τάσεις στο διάστημα Ιανουαρίου-Μαρτίου, από τον Απρίλιο όμως και μετά καταγράφεται ήπια άνοδος, η οποία υποστήριξε υψηλότερες τιμές για το μέταλλο κοντά στα 1.550 δολάρια και αποδίδεται στον εντεινόμενο φόβο για τον πληθωρισμό και την αδυναμία του δολαρίου.



Πηγή:www.capital.gr
     
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 148
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences