Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:17:56 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τί πιστευετε για τον χρυσο το 2014 ?
Θα αυξηθει κι'αλλο - 173 (39%)
Θα εχει πτωση - 77 (17.3%)
Θα παραμεινει σταθερος - 44 (9.9%)
Δεν μπορω να αποφασισω - 21 (4.7%)
Σαφως ειναι η καλυτερη επενδυση - 114 (25.7%)
Δεν τον εμπιστευομε καθολου - 15 (3.4%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 330

Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 148
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΡΥΣΟΣ!! ΔΥΝΑΤΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ Η ΟΧΙ??  (Αναγνώστηκε 762537 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 15, 2010, 01:20:30 πμ »

H αποτίμηση της αξίας του χρυσού παραμένει γρίφος μέχρι σήμερα. Eπενδυτές, τραπεζικοί, αναλυτές και  trader δεν έχουν καταφέρει να συμφωνήσουν ποιο είναι το «fair value» του χρυσού.

Αυτό σε απλά ελληνικά σημαίνει "ο χρυσός είναι υπερτιμημένος".
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 15, 2010, 07:47:01 πμ »

Αγαπητοί φίλοι

Μεταξύ σοβαρού και αστείου με βάλατε όλη νύχτα και σκεφτόμουν ένα θέμα που δεν είχα ξανασκεφτεί καθόλου, γιατί, όπως ξέρετε βλέπω τα πράγματα διαφορετικά... από τους περισσότερους που έγραψαν κάτι εδώ...

Το συμπέρασμα, λοιπόν, είναι μια ερώτηση. Ας υποθέσουμε ότι με κάποιον μαγικό τρόπο μαθαίνουμε ότι για τα επόμενα δύο χρόνια η τιμή του χρυσού θα είναι γύρω στα 700 ευρώ και μετά θα ανέβει γύρω στα 900 ευρώ. Τι θα κάνατε; Θα πουλάγατε άρον-άρον όσο χρυσό έχετε;

*Για να πάρεις μια καλή απάντηση, πρέπει να κάνεις μια καλή ερώτηση. Αλέξανδρος (ο γνωστός)*
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 15, 2010, 08:39:51 πμ »

Αγαπητε Γιωργο διαφωνο ως προς το ---> <Οι επενδύσεις σε καμιά περίπτωση δεν είναι για τους "απλούς" ανθρώπους.> Επενδυση μπορει να κανει καποιος και με 1000 ευρω!!Τοσα εχει τοσα επενδυει!!Ερχομαστε τωρα στο θεμα των μασουριων...... Πες πως αγοραζεις αυτα τα 12000 μασουρακια... Που θα τα πουλησεις και σε ποσο χρονο? ? ? ? ? Ποτε θα παρεις τα λεφτα σου πισω??? Ας απαντησουν και αλλοι αν θελουν σε αυτο το σκελος αν θελουν.....
Αν ομως ΒΡΕΙΣ και αγορασεις σημερα χρυσες λιρες με 195-200 ευρω (στα 30000 ειναι 150 λιρες)  και βγεις σε δυο μηνες και τις πουλησεις με 220 ευρω εχεις βγαλει 3000 ευρω κερδος. Αυτο ειναι ενα μικρο παραδειγμα. Αν αυτα τα 30000 χιλιαρικα τα ειχα στην τραπεζα τι τοκο θα επαιρνα στους δυο μηνες??? ΤΙΠΟΤΑ! Αλλα το θεμα μας εδω μεσα μερικων μερικων ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ!! Το θεμα μας αγαπητε Γιωργο ειναι οτι ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ την καταρευση του ΧΑΡΤΙΝΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ!! Και λεμε αν καταρευση το χρημα να εχουμε τα λεφτα μας (οσα και αν εχει ο καθενας 1000 ευρω-20000 ευρω) σε χρυσα νομισματα!! ΕΠΕΝΔΥΟΥΜΕ λοιπον σε χρυσα νομισματα ΟΧΙ για να κερδισουμε , αλλα για να μην ΧΑΣΟΥΜΕ!!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 15, 2010, 05:39:49 μμ »

Το 2003 φέρεται να έχουν εκδοθεί 650.700 πεντάλεπτα. Είναι λίγο πιο πάνω από 30.000 ευρώ (ή με 30.000 ευρώ + κάποιο μπαχτσίσι παίρνεις 600.000 πεντάλεπτα του 2003, τα υπόλοιπα τα αφήνεις για τα blister). 600.000 πεντάλεπτα είναι 12.000 μασούρια. Τα πουλάς στη χονδρική 50 ευρώ το μασούρι (λιανική είχαν φτάσει 150 ευρώ). Με 700 μασούρια έχεις βγάλει τα λεφτά σου. Τα υπόλοιπα 11.300 τα πουλάς όσο θέλεις.

Ή κρατάς 300 μασούρια και τα υπόλοιπα 11.000 τα ρευστοποιείς. Εισπράτεις συνολικά 700*50=35.000 + 11.000*2,50=27.500 = 62.500 και σου έχουν μείνει και 300 μασούρια.

Αναφέρομαι σε κάτι που συνέβη πραγματικά. Δεν ξέρω αν συγκεκριμένος κύριος αγόρασε 12.000 ή 10.000 ή 8.000 μασούρια και πόσο ακριβώς τα έδινε σε χονδρική, αλλά τα υπόλοιπα έγιναν κάπως έτσι.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 15, 2010, 05:49:31 μμ »

Το θεμα μας αγαπητε Γιωργο ειναι οτι ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ την καταρευση του ΧΑΡΤΙΝΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ!!

Στην αρχή μπερδεύτηκα από τον τίτλο που έγραφε για επένδυση. Μετά κατάλαβα ότι συζητάτε για το παραπάνω....

Τέλος πάντων. Δεν έχω άποψη για το θέμα, αλλά μπορώ να βοηθήσω τη συζήτηση με την ερώτηση που έκανα: Αν μάθαινες ότι σε δύο μήνες ο χρυσός θα είναι στα 650 ευρώ η ουγγιά (και θα μείνει εκεί για 1-2 χρόνια) τι θα έκανες;

Άσχετα με το θέμα, το αστείο είναι ότι εγώ θα την ήθελα πολύ την κατάρρευση του χάρτινου χρήματος (!) γιατί... έχω στεγαστικό δάνειο για άλλα 21 χρόνια. Βέβαια θα χάσω αρκετά πράγματα, αλλά αν μου μείνει ένα σπίτι 140 τετραγωνικών τζάμπα!!! (Σίγουρα τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, περισσότερο αστειεύομαι.)
Καταγράφηκε
donjimbeam
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 30


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 06:31:46 μμ »

Δεν διαφωνώ με αυτά που λες.

Αυτό που λέω εγώ είναι ότι οι "επενδύσεις" αφορούν αποκλειστικά: 1. τους επαγγελματίες (τράπεζες κλπ) 2. τους Κεφαλαιοκράτες (π.χ. Κόκκαλη, Βαρδινογιάννη κλπ). Αυτούς που έχουν πραγματικά πολλά λεφτά και θέλουν να τα κάνουν να αυγατίσουν, όχι να τα προστατέψουν.

Οι επενδύσεις σε καμιά περίπτωση δεν είναι για τους "απλούς" ανθρώπους.

Τώρα, αν τις 30.000 που έχεις τις μετατρέψεις σε χρυσό, ή τις χρησιμοποιήσεις (μαζί με κάποιο δάνειο) να αγοράσεις ένα διαμέρισμα, αυτό είναι προσωπικό σου θέμα.

καλησπερα παιδες ειμαι καινουριος στο σαιτ πολυ καλη δουλεια μπραβο σας.ηθελα να ρωτησω κατι τελικα με αυτη την δουλεια με τα πενταλιρα καταλαβε κανεις τι παιζει?μπορει να με βοηθησετε...
Έχω και κάποιες άλλες ιδέες (αλλά πρέπει να έχεις μέσο).

Το 2003 φέρεται να έχουν εκδοθεί 650.700 πεντάλεπτα. Είναι λίγο πιο πάνω από 30.000 ευρώ (ή με 30.000 ευρώ + κάποιο μπαχτσίσι παίρνεις 600.000 πεντάλεπτα του 2003, τα υπόλοιπα τα αφήνεις για τα blister). 600.000 πεντάλεπτα είναι 12.000 μασούρια. Τα πουλάς στη χονδρική 50 ευρώ το μασούρι (λιανική είχαν φτάσει 150 ευρώ). Με 700 μασούρια έχεις βγάλει τα λεφτά σου. Τα υπόλοιπα 11.300 τα πουλάς όσο θέλεις.

Ή κρατάς 300 μασούρια και τα υπόλοιπα 11.000 τα ρευστοποιείς. Εισπράτεις συνολικά 700*50=35.000 + 11.000*2,50=27.500 = 62.500 και σου έχουν μείνει και 300 μασούρια.

Από το χρυσό μπορείς να βγάλεις τα διπλά σε ένα χρόνο; Προφανώς όχι.

Αν και γίνομαι εκνευριστικός, ανακεφαλαιώνω:
1. Επένδυση = έχουμε λεφτά που κάθονται και ψάχνουμε να τα αξιοποιήσουμε. ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Όσο μεγαλύτερο ρίσκο έχει η επένδυση, τόσο μεγαλύτερη απόδοση. Για αυτό τον λόγο + ότι δύσκολα μπορεί να προβλέψει οποιοσδήποτε τι θα γίνει σε πέντε χρόνια, μια σοβαρή επένδυση χρειάζεται μεγάλη διασπορά (κάπου θα μπεις μέσα, κάπου θα βγάλεις κέρδος).
2. Αρπαχτή = έχουμε λεφτά (πιθανώς επενδυμένα κάπου), τα ρευστοποιούμε, κάνουμε την αρπαχτή και τα ξαναεπενδύουμε. Απαραίτητη προϋπόθεση η σωστή "δικτύωση", αλλιώς...
3. ;;;;;; = έχουμε κάτι λεφτουδάκια στην άκρη και κοιτάμε πώς να τα ασφαλίσουμε (αγοράζουμε λίρες, τα βγάζουμε στην Ελβετία κλπ). Απαραίτητη προϋπόθεση ο μηδενισμός του ρίσκου (άρα δεν μιλάμε για επένδυση).
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 06:41:01 μμ »

Γεια σας. Καλως ηρθατε στο φορουμ Χαμόγελο Ηθελα να σχολιασω καποια πραγματα που παραθεσατε. Ο χρυσος, ειναι μια δυνατη επενδυση (εαν ειναι σε μορφη ραβδων η λιρων, οχι νομισματων η αντικειμενων με συλλεκτικη αξια η αξια παλαιοτητος) και ειναι για ολα τα επιπεδα. Οτι εχει ο καθενας. Ξερω ανθρωπο που εχει χρυσο αξιας 1.000 ευρω και ξερω και ανθρωπο που εχει χρυσο αξιας 10.000.000 ευρω. Εγω για παραδειγμα, ειχα αγορασει το ετος 2004 που ημουν 11 χρονων την πρωτη μου λιρα 89 ευρω!! Τωρα εχει (αν την πουλησω) 220-230 ευρω!! Οχι μονο δεν εχασα τα χρηματα μου αλλα κερδισα σχεδο τα 3πλασια!
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 06:42:20 μμ »

Συγνωμη και εαν ειναι συλλεκτικης αξιας η παλιαοτητος ειναι επενδυση αλλα υπαρχουν και αλλοι παραγντες (χομπυ, κ.λ.π.)
Καταγράφηκε
donjimbeam
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 30


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 07:43:32 μμ »

ρε παιδια στην Αθηνα απο καταστημα που μπορω να αγορασω ξερει κανεις?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 08:08:44 μμ »

ρε παιδια στην Αθηνα απο καταστημα που μπορω να αγορασω ξερει κανεις?
Ενεχυροδανειστηρια γυρω απο την Ομονοια και το Συνταγμα!! Εκει μπορεις να παζαρεψεις την τιμη αλλα δεν ξερεις τι θα σου δωσουν μια και οι ιδιοι ειναι ασχετοι απο θεμα αυθεντικοτητας ή οχι!!
Τραπεζα της Ελλαδος, απο εκει οτι παρεις ειναι ελεγμενο-αυθεντικο αλλα η τιμη διαμορφωνετε καθημερινα βαση του ανεβοκατεβασματος του χρυσου!!
Ο φιλος παραπανω μας εκανε μια αναλυση σχετικα με το πενταλεπτο του ευρω του 2003 το οποιο βγηκε σε μικρο τιραζ θελοντας να μας δειξει οτι εκτος του χρυσου υπαρχουν και αλλα νομισματα τα οποια μπορει να εχουν τρελη αποδοση!!
Ελπιζω να βοηθησα Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
byzantinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 09:09:29 μμ »

Το σενάριο με τα πεντάλεπτα είναι εντελώς φανταστικό. Χρειάζεται και ένα φορτηγάκι να μεταφερθούν 12.000 μασούρια και μια αποθήκη να αποθηκευτούν κτλ κτλ. Για το χρυσό ως ασφαλές επενδυτικό καταφύγιο όχι μόνο διατήρησης του πλούτου αλλά και αύξησής του, έχω να σημειώσω τα εξής:
Θυμηθείτε τον υπερπληθωρισμό της Γερμανίας το 1923. Τυπώνονταν χαρτονομίσματα εκατοντάδων εκατομμυρίων μάρκων δίχως αξία. Μόνον ο χρυσός κράτησε την αξία του. Θυμηθείτε την γερμανική κατοχή και τα πρώτα μετακατοχικά χρόνια. Η λίρα ήταν το μοναδικό νόμισμα εμπιστοσύνης. Όσοι συγκέντρωναν γκοτζαμάνηδες, βγήκαν χαμένοι. Δέν ξέρω γιατί, αλλά 3.000 χρόνια τώρα, ο χρυσός παραμένει αληθινό νόμισμα. Οι κυβερνήσεις εν μιά νυκτί υποτιμούν όσο γουστάρουν τα χάρτινα νομίσματα ή και ευτελίζουν, άμα χρειαστεί, εντελώς την αξία τους. Ο μικροκαταθέτης και οι κόποι μιάς ζωής πάνε χαμένοι.
Καταγράφηκε
byzantinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 09:29:11 μμ »

Είναι γεγονός οτι το 1980-1981 ο χρυσός έκαμε ένα σύντομο ράλλυ μέχρι τα 850$ (2.200$ σήμερα) και ευθύς ξανακατέβηκε στα μισά και παρακάτω. Ξέρω άνθρωπο που έχτισε σπίτι με αυτή την απότομη μεταβολή. Ρευστοποίησε έγκαιρα. Τώρα όμως έχουμε σταθερή δυναμική σχεδόν μία δεκαετία (2000-2010) Είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε οτι τουλάχιστον 2-3 χρόνια το πράγμα θα τραβήξει έτσι. Οι Αμερικανοι παρουσιάζουν το $ σαν χαρτί τουαλέτας. Το "σκληρό" ευρώ πόσο θα αντέξει; Μήπως η Ε.Κ.Τ. δεν διαθέτει μηχανές να κόψει όσο πληθωριστικό χαρτονόμισμα θέλει; Το κρατούν σκληρό οι Γερμανοί που θυμούνται το 1923. Τώρα που γράφω θυμήθηκα την υποτίμηση της δραχμής επι Μαρκεζίνη το 1954. Οι κάτοχοι των χρυσών λιρών διπλασίασαν τα λεφτά τους σε μια νύχτα (9-4-1954)
Καταγράφηκε
byzantinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 09:38:07 μμ »

...και μια δ/νση για να μάθουμε τι είναι το fiat money
www.noblecoins.com/Numismatic-Articles/Coin-collecting/what-is-fiat-money...
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 11:09:25 μμ »

ρε παιδια στην Αθηνα απο καταστημα που μπορω να αγορασω ξερει κανεις?
μην περιμενεις απο κανεναν μας εδω μεσα να σου πει απο που να αγορασεις λιρες γιατι το θεμα ειναι πολυ λεπτο και ο καθενας μπορει να βγει εκτεθειμενος ειδικα οταν παιζονται τοσο μεγαλα ποσα.Να ηταν αναλωσιμα θα μπορουσαμε να σου πουμε κανα δυο μαγαζια αλλα λιρες δεν ειναι δεοντολογικο.Εδω στις μερες μας σπανιζει η εμπιστοσυνη προ τον αδερφο ποσο μαλλον σε καποιον γνωστο.Γι αυτο και ο Γιωργος σου απαντησε τοσο γενικολογα για ενεχυροδανειστηρια και την τραπεζα.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 11:15:31 μμ »

Το κλειδι στην υποθεση ειναι η γνωση εστω και μικρη.Πρωτα ρωτας μαθαινεις διαβαζεις και υστερα απο πολυ σκεψη αποφασιζεις.Μερικα χρονια που ασχολουμαι με χρυσα εχω δει πολλους συλλεκτες να ξεκινανε χωρις υποβαθρο χωρις τιποτα και αγοραζουν οτι βρουνε γρηγορα ομως κωλωνουνε γιατι ρα χρηματα δεν ειναι στραγαλια.Μετα διαπιστωνουν οτι αυτα που αγορασαν δεν ταιριαζουν στο συλλεκτικο ή επενδυτικο προφιλ που αυτοι εχουν.Και συνηθως βγαινουν χαμενοι γιατι μετα βιαζονται να πουλησουν.Γι αυτο λοιπον η δικη μου γνωμη ειναι χαλαρα μεινε εδω γυρω θα μαθεις αρκετα ,παρε και κανενα βιβλιο κανενα καταλογο και θα ερθει και η ωρα να παρεις χρυσα.Βουρ στον πατσα, μονο σε οτι αφορα τις γκομενες οχι το χρυσο Κλείσιμο ματιού.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 148
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences