Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:27:58 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τί πιστευετε για τον χρυσο το 2014 ?
Θα αυξηθει κι'αλλο - 173 (39%)
Θα εχει πτωση - 77 (17.3%)
Θα παραμεινει σταθερος - 44 (9.9%)
Δεν μπορω να αποφασισω - 21 (4.7%)
Σαφως ειναι η καλυτερη επενδυση - 114 (25.7%)
Δεν τον εμπιστευομε καθολου - 15 (3.4%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 330

Σελίδες: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 148
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΡΥΣΟΣ!! ΔΥΝΑΤΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ Η ΟΧΙ??  (Αναγνώστηκε 762748 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #270 στις: Ιούνιος 23, 2012, 05:31:55 μμ »

η πιο δυνατη επενδυση ειναι η μπακα που φτιαχνω επιμελως εδω και 8 χρονια.Τα τελευταια 4 μαλιστα που διατελλω παντρεμενος εχω πολυ καλα αποτελεσματα.Μια ολοστρογγυλη μπακα εκτος απο κιμπαριλικι σε κανει να νιωθεις φανταστικα καθε φορα που την γεμιζεις  με καθε λογης εκλεκτα καλουδια Κλείσιμο ματιού
Με κάνα δίμηνο πείνα εξαφανίζεται Ανάργυρε.
Δηλαδή τη βγάζεις κάνα μήνα με νερό μόνο όπως και εγώ?
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #271 στις: Ιούνιος 23, 2012, 06:35:28 μμ »

Τον χρυσο τον αγοραζεις και μετα ξεχνας οτι υπαρχει!!

Και οσο για αυτο που λες φιλε Αντωνη οτι ο χρυσος δεν ειναι επενδυση αλλα αποταμιευση σου δινω κατι στοιχεια και επεξεργασου τα , το 2002 η καθε λιρα πουλιωταν 45 ευρω!! Το 2012 η λιρα παει 330 ευρω!!
Βαλε με το μυαλο σου μια επενδυση με 10,000 ευρω ποσο ειναι σημερα , βαλε 10,000 ευρω σε ενα οικοπεδο ΤΟΤΕ ποσο κανει σημερα και βαλε τα λεφτα πχ στο χρηματιστηριο ποσα θα ειχες βγαλει εαν τα επαιζες απο τοτε και πες μου αν ειναι επενδυση ή οχι ο χρυσος!!


γιωργο οσοι επαιρναν λιρες τοτε καθαρα σε θεμα αποταμιευσης η και επενδυσης σαφως και τωρα κερδιζουν.το 2002 δεν ασχολουταν κανεις ολοι ειχαν φυγει δαρμενοι απο το χρηματιστηριο και οσοι ειχαν καποια χρηματα στην ακρη η με δανεια αγοραζαν ακινητα.ποσοι αγοραζαν λιρες εστω και πριν 3 χρονια?τωρα επεσαν ολοι στις λιρες γιατι εχουμε και το κατοχικο συνδρομο οπως εγραψε και ο βασιλης λες και με με ενα μασουρι θα σωθουμε.προσωπικη εκτιμηση ειναι οτι για 2 χρονια ακομα θα ανεβαινει με σκαμπανεβασματα μεχρι να γινει ενα ομορφο ξεφoρτωμα.

Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #272 στις: Ιούνιος 23, 2012, 07:51:58 μμ »

Μπάκα σημαίνει,να έχεις μια αποθήκη και σιγά-σιγά,να την γεμίζεις με μεγάλης ποσότητας τροφίμων,με γάλα σε σκόνη,τσά'ι',καφέ,μέλι,ζυμαρικά,όσπρια,ρύζια,κριθαράκια,κονσέρβες,τενεκέδες με λάδια,και οτιδήποτε άλλο υπάρχει σε τρόφιμα μεγάλης διάρκειας,και όταν πλησιάζει η ημερομηνία λήξεως των τροφίμων,τα αναπληρώνεις με καινούργια τρόφιμα.Επίσης γεμίζεις την αποθήκη με κεριά,αναπτήρες,φακό,μπαταρίες,γκαζάκια(προσοχή,μην την ανατινάξεις μόνο)παραφυνέλαιο.Ειδικά σε τέτοιες εποχές πιθανής πτώχευσης,ή και πολεμικής σύρραξης.
Και όλα αυτά δεν αξίζουν και πολύ.Άντε να ρευστοποιήσεις το πολύ-πολύ,3 χρυσές λίρες,να τουμπανιάσεις την αποθήκη,και να έχεις τρόφιμα,για τουλάχιστον 2 χρόνια!    Φιλί  Φιλί  Φιλί
Και άσε τους άλλους,τους άσχετους να ξοδεύουν 1 χρυσή λίρα για 1 τενεκέ λάδι!!!  Γλώσσα  Γλώσσα  Γλώσσα
Αυτή είναι η ΜΠΑΚΑ!!!  Έκπληξη  Έκπληξη  Έκπληξη

 Καταλαβα.
Μπακα το καναμε το τοπικ. Σαρκασμός
Επιπλεον αυτο που καταλαβα ειναι οτι η ανιδιοτελεια εχει παει περιπατο. Απορω δηλαδη με την εμμονη ορισμενων να προστατεψουν τις ξενες τσεπες. Γιατι αλλο αποψη και αλλο εμμονη.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #273 στις: Ιούνιος 23, 2012, 08:22:50 μμ »

μπακα εδω στην γκατζολια λεμε τον ενα και μοναδικο καλογυμνασμενο κοιλιακο μυ.Μου πηρε χρονια να τον φερω σε αξιοπρεπη κατασταση και Ηλια πιστεψε με για να εξαφανιστει θελει πολυ περισσοτερο χρονο απο εναν μηνα Σαρκασμός
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #274 στις: Ιούνιος 23, 2012, 08:31:28 μμ »

Μπραβο βρε Αναργυρε !!
Και εγω τωρα τελευταια το εχω ριξει στην γυμαστικη και εχω κανει κατι κοιλιακους μα τι κοιλιακους!!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #275 στις: Ιούνιος 23, 2012, 11:34:44 μμ »

Όσο πιο μεγάλο στομάχι έχεις τόσο πιο πολύ πεινάς όταν μένεις νηστικός. Κοινώς, αν έχεις μεγάλη μπάκα θα σου γυρίσει το μάτι πιο γρήγορα ανάποδα από την πείνα. Καλύτερα να ξεκινήσουμε δίαιτα από τώρα για να είμαστε προπονημένοι.
Και για να μην νομίζετε ότι δεν μιλάω σοβαρά, βάζω την παρακάτω φωτογραφία από την Πείνα στην Κατοχή. Ήταν η πιο ανώδυνη που βρήκα. Αλήθεια πώς νιώθανε οι γονείς αυτών των παιδιών να τα βλέπουν να λιώνουν από την ΠΕΙΝΑ; Να τους λένε ΠΕΙΝΑΩ και να μην έχουν να τους δώσουν τίποτε για να φάνε;
Κουφάλες Γερμανοί και τα τσιράκια σας οι δωσίλογοι και οι μαυραγορίτες, βγήκατε όλοι ξανά στον αφρό και το παίζετε κυρίαρχοι και εξουσιαστές. Άραγε μέχρι πότε;
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #276 στις: Ιούνιος 23, 2012, 11:57:20 μμ »

Μία λέξη άκουγες στους δρόμους της Αθήνας εκείνη την περίοδο.
''ΠΕΙΝΑΩ''
Και έβλεπες νεκρούς να κείτονται στα πεζοδρόμια.
Και κάθε μέρα οι υπάλληλοι του Δήμου Αθηναίων,φόρτωναν στο καρότσι που έσερναν,τους νεκρούς Έλληνες που πέθαναν από την πείνα.
Καταγεγραμμένοι 330.000 νεκροί Έλληνες μόνο στην Αθήνα,μέσα σε μόνο 1 χρόνο,από την πείνα.
Δεν λες καλά,που ήρθαν οι Αμερικάνοι με το σχέδιο Μάρσαλ,γιατί σε μια 5ετία δεν θα υπήρχε Έλληνας ζωντανός.
Αυτά,για να μαθαίνουν οι νέοι τι έγινε τότε.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #277 στις: Ιούνιος 24, 2012, 02:27:14 μμ »

συγγνώμη κύριε Βασίλη, νομίζω πως συζητάμε αν είναι καλή επένδυση ο χρυσός ή όχι, ειδικά στις μέρες μας όπου το περιβάλλον είναι αβέβαιο. Εγώ υποστηρίζω πως διασφαλίζεις ένα μέρος του πλούτου σου αγοράζοντας χρυσό, αυτό και μόνο αυτό. ΑΛΛΑ ειναι ΠΡΟΦΑΝΕΣ, αφενός, πως το ελληνικο νόμισμα ειναι ομορφοτερο απο τις κωλολίρες , αφέτερου ειναι δεδομένο πως αν κάποιος έχει 10κ για επένδυση και παει και αγοράσει λίρες αντί για ενά υπέροχο ελληνικο ακυκλοφορητο, δεν θα πρεπει να γράφει στο site αυτό.
Νομίζω με 10οζ χρυσο  και 10 ντενεκεδες λαδακι ειμαστε καλλυμμενοι αν γίνει πολεμος . Τα υπόλοιπα τα παιρνουμε γραμματοσήμα και οσονουπω νομισματα.φιλικα.Βασίλης.

Εγω απο τα 10 κ θα εδινα τα 1500 για ενα ΑΚ47 με πεντε γεμιστηρες των 30 και θα το εβαζα σε ενα μπαουλο οπως λει ο Γιωργος και θα του ελεγα καθε βραδυ που θα γυριζα απο τη δουλεια,ΕΠΑΕ ΒΑΖΩ ΕΣΕ ΚΑΙ ΣΕ ΚΟΙΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΠΑΡΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΣΕ.
Με τα υπολοιπα 7500 θα εκανα ακυκλοφορητη συλλογη Γεωργιου Α ,με χαλκινα 1869,1878,1882 ολα κοκινα ακυκλοφορητα μσ64 και δραχμες 1868,1873,1910,1911 καρακυκλοφορητες μσ64 και δυφραγκο 1911 μσ63 ,και ενα χρυσο 20δραχμο 1884 μσ63 kαι τα χαλκονικελινα 1895 και 1894 και εαν περισευε και τιποτα που θα περισεψει θα τα εδινα στο Βασιλη να τα κανει PCGS.

Οποτε και για την πεινα θα ειμαι ετοιμος να ρημαξω τα κοτετσια και τα αγριογουρουνα στα βουνα και τρελες καυλες με την συλλογη που θα δαπανουσα 7500.

με 10κ σε λιρες το μονο που θα πετυχεις σε καταστασεις αμοκ και πανικου της κοινωνιας ειναι η να σε σκοτωσουν να στις κλεψουν η να ζησεις 3 μηνες παραπανω απο τους μη προνοητικους που ΔΕΝ επενδυσαν σε ΑΚ47.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2012, 09:42:41 μμ από rakosyllekths » Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #278 στις: Ιούνιος 24, 2012, 02:28:49 μμ »

Συνοψιζοντας ειναι πασιφανες οτι ορισμενοι θεωρουν τα  μεταλα και ιδικα τον χυσο ως εναν τοπο εξασφαλισης των  κοπων  τους σε μακροχρονια βαση, ενατι των χατονομισματων, ιδικα σε εποχες κρισης
Αλλοι θεωρουν οτι ειναι κακη επενδυση και πεταμενα χρηματα.
Προσωπικα θεωρω οτι οι πρωτοι ειχαν  συγκροτημενα επιχειρηματα και ειναι διαβασμενοι.
Απο τους αντιθετους προσωπικα δεν θωρω οτι εχω ακουσει ουτε ενα επιχειρημα , γιατι δεν θα θεωρησω επιχειρημα φυσικα αυτο του στιλ< οταν πεφτει 3% η τιμη η ψυχη σας παει στην κουλουρη> αλλα και πολλα αλλα.
Τωρα για την κατηγορια εκεινων που οχι μονο δεν εχουν επιχειρηματα  και απλα βγαινουν ως συνηθως off topic  για να μιλησουν  με καθε ευκαιρια για τα κοτερα τους .......τι να πω. Ντροπή

ποια κοτερα ρε φιλαρακο, καμια λιριτσα πουλαμε να βγαλουμε κανα χαρτζηλικακι οπως ταπες.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #279 στις: Ιούνιος 24, 2012, 02:30:20 μμ »

Η αλήθεια είναι οτι από καιρό σε καιρό το στέκι του συλλέκτη μετατρέπεται σε "στέκι του σαράφη".
Ολόκληρη θεματολογία που δε σχετίζεται με το συλλεκτισμό και κάθε τρεις και λίγο επανέρχετε στην επιφάνεια. Πιο πολλά έχουν γραφεί για το πώς ξεχωρίζουμε πλαστή λίρα παρά για το πώς πλαστά χάλκινα του Όθωνα.
Όταν βαρεθείτε να παριστάνετε τους "Οβριούς" ανοίχτε καμιά κουβέντα για το Ελληνικό Νόμισμα. Σαρκασμός Σαρκασμός


Γεια σου ρε Γιωργο ,εισαι ακαταμαχητος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #280 στις: Ιούνιος 24, 2012, 02:31:46 μμ »

Η αλήθεια είναι οτι από καιρό σε καιρό το στέκι του συλλέκτη μετατρέπεται σε "στέκι του σαράφη".
Ολόκληρη θεματολογία που δε σχετίζεται με το συλλεκτισμό και κάθε τρεις και λίγο επανέρχετε στην επιφάνεια. Πιο πολλά έχουν γραφεί για το πώς ξεχωρίζουμε πλαστή λίρα παρά για το πώς πλαστά χάλκινα του Όθωνα.
Όταν βαρεθείτε να παριστάνετε τους "Οβριούς" ανοίχτε καμιά κουβέντα για το Ελληνικό Νόμισμα. Σαρκασμός Σαρκασμός

Αγαπητε φιλε εχεις δικιο. Το forum πραγματικα ειναι γεματο απο διαφορετικες  αποψεις ιδεες, συνηθειες πιστευω και λογικες . Αυτο ειναι παρα πολυ καλο. Τωρα αν καποιος επιδιωκει να  πηγαινει καθε φορα σε τοπικ που δεν ειναι της αρεσκειας του απλα για να κανει παραπονα , να το κατακρινει ή  να το ανακατεψει, καλο ειναι να παει στο τοπικ που τον εκφραζει........ Eιναι πασιφανως λαθος ενας συλλεκτης καποιου ειδους να παραπονιεται διοτι ως υποστηριζει αποτελει μειοψηφια ως επιλογη συλλεκτισμου, ειτε ειναι ετσι ειτε οχι.
Eiναι απλα ενα τοπικ με συγκεκριμενο θεμα , και υπαρχουν τοσα πολλα.......

Φιλικα

ΜΑ ΣΤΕΚΙ ΣΥΛΛΕΚΤΩΝ δεν λεγετε το φορουμ?Μπας και ειναι στεκι Οβριων με κατοχικο συνδρομο?? Σαρκασμός
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #281 στις: Ιούνιος 24, 2012, 02:33:52 μμ »

Τον χρυσο τον αγοραζεις και μετα ξεχνας οτι υπαρχει!!

Και οσο για αυτο που λες φιλε Αντωνη οτι ο χρυσος δεν ειναι επενδυση αλλα αποταμιευση σου δινω κατι στοιχεια και επεξεργασου τα , το 2002 η καθε λιρα πουλιωταν 45 ευρω!! Το 2012 η λιρα παει 330 ευρω!!
Βαλε με το μυαλο σου μια επενδυση με 10,000 ευρω ποσο ειναι σημερα , βαλε 10,000 ευρω σε ενα οικοπεδο ΤΟΤΕ ποσο κανει σημερα και βαλε τα λεφτα πχ στο χρηματιστηριο ποσα θα ειχες βγαλει εαν τα επαιζες απο τοτε και πες μου αν ειναι επενδυση ή οχι ο χρυσος!!


+100 ευγε!!!!

γιωργο οσοι επαιρναν λιρες τοτε καθαρα σε θεμα αποταμιευσης η και επενδυσης σαφως και τωρα κερδιζουν.το 2002 δεν ασχολουταν κανεις ολοι ειχαν φυγει δαρμενοι απο το χρηματιστηριο και οσοι ειχαν καποια χρηματα στην ακρη η με δανεια αγοραζαν ακινητα.ποσοι αγοραζαν λιρες εστω και πριν 3 χρονια?τωρα επεσαν ολοι στις λιρες γιατι εχουμε και το κατοχικο συνδρομο οπως εγραψε και ο βασιλης λες και με με ενα μασουρι θα σωθουμε.προσωπικη εκτιμηση ειναι οτι για 2 χρονια ακομα θα ανεβαινει με σκαμπανεβασματα μεχρι να γινει ενα ομορφο ξεφoρτωμα.

ΑΡΙΣΤΑ 10 ,ΞΑΝΑ ΕΥΓΕ!+100

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2012, 03:39:56 μμ από rakosyllekths » Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #282 στις: Ιούνιος 24, 2012, 04:36:13 μμ »

Βιλ καμια λυριτσα απο εκεινες τις μασουρατες σου εμεινε?
Φιλε solferino απο γραμματοσημα πιστευω πως τοσα χρονια η αγορα ηταν υπερβολικα ψηλα, νομιζω τωρα οι τιμες εχουν γινει λογικες, στα νομισματα τα ακυκλοφορητα που υπαρχουν ειναι σχετικα λιγα, ενω στα γραμματοσημα ειδικα ο Καραμητσος αλλα και αλλοι, καθε μηνα βγαζουν πολυ υλικο, υπαρχει παρα πολυ μεγαλη προσφορα, ειδικα σε σειρες του 1924-60 και νομιζω οτι αδικαιολογητα ηταν τοσο πολυ αυτα τα χρονια. Ασε που οι καταλογοι με τις τιμες ειναι πραγματικα να γελας.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #283 στις: Ιούνιος 24, 2012, 04:36:26 μμ »

Σε εχω προλάβει ήδη. Για τα ακκλοφόρητα δεν ξέρω, σας είπα ειμαι καινούριος με το χόμπυ αυτό, μου αρέσει πολυ αλλα δεν γνωρίζω καταστάσεισ και τιμές. ΑΛΛΑ για το ΑΚ47 αστο . Εχω ενα ωραιότατο G3 με 200 σφραγισμένες λιμπιστές ζουμερές χρσαφιένες σφαίρες 7,62 έτεοιμες για απογείεωση. Είμαι εθνοφύλακασ γι αυτο το γράφω obv.
Για τα νομίσματα που προαναφέρατε θα τα χω υπόψη μου, σας ευχαριστώ, φιλικά Βασίλης.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #284 στις: Ιούνιος 24, 2012, 04:39:45 μμ »

ΗΕΡΕΤΙΚ, οι τιμές είναι για γέλια των καταλόγων , οι τιμές των δημοπρασιών επίσης για γέλια στο Ελλάντα. Ψωνίζω κυρίως από εξωτερικό όποτε βγάζουν έλληνικά. Οι διαφορές στις τιμές ειναι κολοσσίες και μπορώ να σου συγκεκριμένα παραδείγματα αν θές και με λινκσ με φοτοσ.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Σελίδες: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 148
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences