Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 01, 2024, 09:03:38 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τί πιστευετε για τον χρυσο το 2014 ?
Θα αυξηθει κι'αλλο - 173 (39%)
Θα εχει πτωση - 77 (17.3%)
Θα παραμεινει σταθερος - 44 (9.9%)
Δεν μπορω να αποφασισω - 21 (4.7%)
Σαφως ειναι η καλυτερη επενδυση - 114 (25.7%)
Δεν τον εμπιστευομε καθολου - 15 (3.4%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 330

Σελίδες: 1 ... 139 140 [141] 142 143 ... 148
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΡΥΣΟΣ!! ΔΥΝΑΤΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ Η ΟΧΙ??  (Αναγνώστηκε 769502 φορές)
0 μέλη και 16 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #2100 στις: Μάιος 24, 2014, 08:38:28 μμ »

Δεκτή η δικαιολογία, θα σας τσιγκλίσω άλλη φορά.  Φιλί
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #2101 στις: Μάιος 24, 2014, 08:39:48 μμ »

Ξεφύγατε απο μια ωραια και πολιτισμένη κουβέντα και το γυρνατε σε επιθέσεις κατα προσωπικού....
Ο καθένας λεει την άποψη του και πράττει οπως νομίζει....
Δεν χρειαζεται κανεις να προσβάλει ούτε να προσπαθεί να επιβάλει την άποψη του στον αλλον.... Εγω ανεξάρτητα με το τι λεει ο καθένας σας θεωρώ σωστό να κανω την αποταμίευση μου σε λίρες κ νομίσματα.... Αν τα εχω σε ρευστό ... Θα με γαργαλάει να τα χάλασω.... Αυτο κανω εγω .. Δεν λεω σε αλλον οτι αν δεν το κάνει ειναι βλάκας....
Χαλαρώστε...
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #2102 στις: Μάιος 24, 2014, 08:43:14 μμ »

βλάκας όχι, ανόητος ίσως;
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #2103 στις: Μάιος 24, 2014, 08:47:22 μμ »

Ούτε.... Ειναι ενα θεμα που ειναι τελειως υποκειμενικό το αν κάποιος μπορει και πως κάνει αποταμίευση ...
Όσο αφορά το τι θα γίνει και τι οχι με την Ελλάδα.... Απλα γελάω με κάποιους που υποστηρίζουν με πάθος οτι ξέρουν τι θα γίνει....
Τα πάντα μπορούν να συμβούν και εμεις ειμαστε απο τους τελευταίους που μπορούν να προβλέψουν τι θα γίνει....
Και αν κάποιος το πετύχει θα ειναι καθαρά απο τυχη
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #2104 στις: Μάιος 24, 2014, 08:49:50 μμ »

Ούτε.... Ειναι ενα θεμα που ειναι τελειως υποκειμενικό το αν κάποιος μπορει και πως κάνει αποταμίευση ...
Όσο αφορά το τι θα γίνει και τι οχι με την Ελλάδα.... Απλα γελάω με κάποιους που υποστηρίζουν με πάθος οτι ξέρουν τι θα γίνει....
Τα πάντα μπορούν να συμβούν και εμεις ειμαστε απο τους τελευταίους που μπορούν να προβλέψουν τι θα γίνει....
Και αν κάποιος το πετύχει θα ειναι καθαρά απο τυχη
+1
Καταγράφηκε
DIMIS707
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 215

Μηδέν άγαν


Προφίλ
« Απάντηση #2105 στις: Μάιος 24, 2014, 08:50:21 μμ »

Ωραια επιχειρηματα, μειωση του αντιπαλου μηπως και φανει κατωτερος. εκει εφθασες

Κοιτα την καμπουρα σου και ασε τους αλλους Και εγω θα μπορουσα να σε κατηγορησω εκ του πονηρου ως δυσλεκτικο
 
"Φιλε μου γατοφατσα σεβομαι ολες τις αποψεις κ κυριως οδες ειναι αντιθετες απι τις δικες μου.

Σρ καποιους αρεσει να μαζευουν χρυσο.μαγκια τους.δε με νιθαζει."

Κραττειν το σιγαν λεμε ......
εκτθεσαι συνεχως

Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #2106 στις: Μάιος 24, 2014, 08:55:52 μμ »

εγραφα απο κινητό.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #2107 στις: Μάιος 24, 2014, 09:02:34 μμ »

Επίσης , μορφωμένος δεν είμαι. Με το ζόρι εβγαλα την Β' Λυκείου.

Τεσπά, σου ζητώ συγγνώμη αν σε προσέβαλλα, αλλά απάντηση στα ερωτήματα μου δεν έδωσες. Και κανένας γενικώς (ειτε δημοσιογράφος , είτε πολιτικός) δεν δίνει διότι δεν υπάρχει απάντηση. Κανενας δεν ξέρει. Ο μόνος τρόπος να μάθεις π.χ. πόσο θα πεφτει ο δείκτης στην Φρανκφούρτη αν βαρεσουμε κανονι ειναι να πατήσουμε εμεις το κουμπί της εξόδου.
Οπότε αντί να γραφουν εδω στο στεκι 15467684 σελίδες για το αν 'ο χρυσος ειναι καλή επένδυση' συνδυαζοντας το με την εξοδο της Ελλάδας απο το ευρώ, ας αναρωτηθούν ΠΟΣΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?Απορία?
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #2108 στις: Μάιος 24, 2014, 09:28:30 μμ »

Τα παντα ειναι πιθανα!!ΤΑ ΠΑΝΤΑ!Κανεις δεν ξερει τι θα συμβει και πότε!!Δεν πρεπει να ειμαστε απολυτοι σε τιποτα!!Μπορει τωρα τα συμφεροντα της Ευρωπης να κρατησαν την Ελλαδα στο ευρω με τεραστιο χρεος αλλα μπορει και στο μελλον να μας πεταξουν εξω για ψυλλου πηδημα!!

Εμενα η γνωμη μου ειναι οτι οσοι εχουν χωμενα ευρω δολλαρια ή χρυσο-ασημι δεν θα χασουν τις περιουσιες τους.Αρκει να φερθουν εξυπνα στην αρχη της μεταβασης.Να πανε κοντρα στο ρευμα!Οταν ολοι πωλουν αυτοι να αγοραζουν και το αντιθετο.

Παντως για να επιστρεψουμε στην δραχμη θα πρεπει να γινει μονομερης κινηση απο την ελληνικη πολιτεια.Σε καμμια περιπτωση απο την στιγμη που χρωσταμε δεν πιστευω οτι θα γινει απο τους εταιρους μας.Και η ιστορια εχει δειξει οτι οσα κρατη κινηθηκαν σε μονομερης κινησεις το πληρωσαν ακριβα!! Αναποφασιστικότητα

Δεν χρειαζεται να κανετε προσωπικες επιθεσεις ο ενας στον αλλον καθως σε γενικες γραμμες τα ιδια λετε!!Δεν χρειαζονται προσβλητικες εκφρασεις που αποπροσανατολιζουν την ουσια της συζητησης.Τον Βασιλη τον ξερω ειναι φανταστικο παιδι αλλα και τον Δημητρη(DIMIS707) τον γνωριζω προσωπικα και ξερω οτι εχει φοβερες γνωσεις και μορφωση!!Και οι δυο εισαστε αξιοπρεπεστατοι και δεν χρειαζεται να μαλωνετε!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2109 στις: Μάιος 25, 2014, 12:43:45 μμ »

Γιαννη μου συμφωνω σε ολα οσα ανεφερες!!!και καλο θα ηταν να παψουν τα διαφορα πηγαδακια!!!του τυπου θα πεσει η θα ανεβει ο χρυσος?ποσα ατομα επενδυσαν? οταν η λιρα ειχε 340 ευρω!!! και ολοι προσδοκουσαν και διατυμπανιζαν οτι θα ανεβει πολυ πιο ψηλα!!!Ας κρατησει ο καθενας τις σκεψεις του για τον εαυτο του η την τσεπη του!!!η εκτος και αν υπαρχει αλλος λογος?πιο εμπορικος!!!Χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
γατοφατσα
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153


Προφίλ
« Απάντηση #2110 στις: Μάιος 25, 2014, 03:30:57 μμ »

Ξεφύγατε απο μια ωραια και πολιτισμένη κουβέντα και το γυρνατε σε επιθέσεις κατα προσωπικού....
Ο καθένας λεει την άποψη του και πράττει οπως νομίζει....
Δεν χρειαζεται κανεις να προσβάλει ούτε να προσπαθεί να επιβάλει την άποψη του στον αλλον.... Εγω ανεξάρτητα με το τι λεει ο καθένας σας θεωρώ σωστό να κανω την αποταμίευση μου σε λίρες κ νομίσματα.... Αν τα εχω σε ρευστό ... Θα με γαργαλάει να τα χάλασω.... Αυτο κανω εγω .. Δεν λεω σε αλλον οτι αν δεν το κάνει ειναι βλάκας....
Χαλαρώστε...
Συμφωνω απολυτα ,εχεις πολυ δικιο.Το ιδιο κανω και εγω ,εχω κατι νομισματα αλλα δεν τα χαλαω γιατι προσπαθω να καλυψω την διαφορα απο την αγορα,ομως αν τα ειχα σε μετρητα ολο και καποια βλακεια θα εκανα που στην συνεχεια θα τα εκλαιγα.Συμφωνω και με τους προλαλησαντες οτι ο καθενας κανει οτι θελει μια απλη κουβεντα κανουμε δεν χρειαζεται να κοντραριζομαστε,αλλωστε η ερωτηση μου ηταν οχι μονο αν εμεις βγουμε απο το ευρω αλλα γενικοτερη αν διαλυθει η ευρωζωνη κ.τ.λ.ολα μα ολα ειναι πιθανα.Να πω και κατι τελευταιο που πιστευω δεν ειναι απαραιτητο να καταστραφουμε με την επιστροφη στην δραχμη ,μπορει να μεινουν τα πραγματα ως εχουν
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #2111 στις: Μάιος 27, 2014, 10:03:41 μμ »

Οπως είπε και ο φίλος Θανάσης (Ονειρα και υποθέσεις θερινής νυκτός. Δραχμαί ΤΕΛΟΣ.).
Υποθέσεις του τύπου γυρνά η Ελλάδα στην δραχμή,είναι καθαρά για συνταξιούχους που φοβούνται τον ίσκιο τους και δυστυχώς είναι πλειονότητα.
Τα πράγματα παγκόσμια είναι άκρως ελεγχόμενα και κατευθυνόμενα ανάλογα με τα συμφέροντα των ισχυρών.
Το Ευρώ ήρθε και έκατσε,είναι το πολυεργαλείο μόχλευσης της Νέας Ευρώπης, δεκαετίες το ετοίμαζαν και θα το χαλάσουν για την Ελλάδα.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #2112 στις: Μάιος 27, 2014, 10:37:51 μμ »

   Επειδή ο καθένας, παραπάνω έγραψε την άποψή του· και πολύ σωστά έκανε, θα ήθελα να πω και την δική μου παιδική άποψη-ερώτηση(μια και όλων το ηλικιών-ανθρώπων εισακούστηκαν για αυτό το θέμα.)
   
   Θα ήθελα να πω, πως καταρχάς δεν βγαίνουμε από το ευρώ ό,τι και να γίνει. Και Κυβέρνηση ΣΥ.ΡΙΖ.Α με Κ.Κ.Ε. να βγει και να μας οδηγεί ο Λένιν είναι αδύνατον να βγούμε από το ευρώ(άποψη μου πάντα), λόγω συμβολαίων κλπ. κλπ. που είχαν υπογράψει τα προηγούμενα χρόνια οι "πατέρες"(τρομάρα τους) του έθνους. Είμαστε σε κατάσταση τέτοια η οποία εγώ την αποκαλώ "βαθμιαία ανεπίσημη χρεοκοπία".

   Δηλαδή· πάτο δεν έχουμε πιάσει. Σύμφωνα με έρευνα από φοιτητές Μαθηματικών Έλληνες, αποδείχτηκε πως πάτο δεν έχουμε πιάσει. Το χρέος θα συνεχίσει να ανεβαίνει, από τόκους, και θα κορυφωθεί το περίπου το 2020. Επαναλαμβάνω πως τα δάνεια είναι αυτά που θα μας ανεβάσουν το χρέος. Θα σκεφτείτε ευθείς αμέσως: " Τι έγινε;;; Από που βγαίνουν όλα αυτά τα χρέη, σιγά μην χρωστάμε κι άλλα! Πόσα ποια!;". Σκεφτείτε όμως, τα δάνεια για τους Ολυμπιακούς Αγώνες και τους Special Olympics, τι έγιναν, μας τα έδωσαν δωρεάν. ΌΧΙ, μας τα έδωσαν με υψηλότατο τόκο! Και οι τόκοι και οι λοιπές χρεώσεις θα κορυφωθούν το 2020, σύμφωνα με τη μελέτη.

   Και έρχομαι τώρα στο ερώτημα. Γνωρίζω πως σε περίπτωση και επαναλαμβάνω σε περίπτωση (που λογικά δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να γίνει κάτι τέτοιο), γυρίσουμε στη δραχμή έχουμε το δικαίωμα να βάλουμε εμείς την ισοτιμίας δραχμής-ευρώ, όποια θέλουμε. 1 ευρώ-->340 δραχμές. Όμως προσοχή,νομίζω και από όσα γνωρίζω σύμφωνα με το τραπεζικό και διεθνές οικονομικό σύστημα, έχουμε και το δικαίωμα να κάνουμε αυτό. 10 δραχμές--> 350 δισ. ευρώ(όσα χρωστάμε). Αυτή είναι η ερώτηση μου και θα ήθελα να απαντηθεί με ένα γίνεται ή με ένα δεν γίνεται πληθωρισμός και δεν ξέρω τι άλλο. Σίγουρα, θα προκύψουν τραγικές συνέπειες, αλλά μήπως θα ξεχρεώσουμε;;;

   Ελπίζω να μην γίνω αφορμή για θερμή λογομαχία και να απαντηθεί η ερώτηση. Για τυχόν λάθη στο λόγο ζητώ συγνώμη και εύχομαι να ακουστεί και επιτέλους μια νεανική άποψη για το θέμα.

Φιλικά πάντα,
Γιάννης
Καταγράφηκε

elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #2113 στις: Μάιος 27, 2014, 11:00:06 μμ »

  Επειδή ο καθένας, παραπάνω έγραψε την άποψή του· και πολύ σωστά έκανε, θα ήθελα να πω και την δική μου παιδική άποψη-ερώτηση(μια και όλων το ηλικιών-ανθρώπων εισακούστηκαν για αυτό το θέμα.)
  
   Θα ήθελα να πω, πως καταρχάς δεν βγαίνουμε από το ευρώ ό,τι και να γίνει. Και Κυβέρνηση ΣΥ.ΡΙΖ.Α με Κ.Κ.Ε. να βγει και να μας οδηγεί ο Λένιν είναι αδύνατον να βγούμε από το ευρώ(άποψη μου πάντα), λόγω συμβολαίων κλπ. κλπ. που είχαν υπογράψει τα προηγούμενα χρόνια οι "πατέρες"(τρομάρα τους) του έθνους. Είμαστε σε κατάσταση τέτοια η οποία εγώ την αποκαλώ "βαθμιαία ανεπίσημη χρεοκοπία".

   Δηλαδή· πάτο δεν έχουμε πιάσει. Σύμφωνα με έρευνα από φοιτητές Μαθηματικών Έλληνες, αποδείχτηκε πως πάτο δεν έχουμε πιάσει. Το χρέος θα συνεχίσει να ανεβαίνει, από τόκους, και θα κορυφωθεί το περίπου το 2020. Επαναλαμβάνω πως τα δάνεια είναι αυτά που θα μας ανεβάσουν το χρέος. Θα σκεφτείτε ευθείς αμέσως: " Τι έγινε;;; Από που βγαίνουν όλα αυτά τα χρέη, σιγά μην χρωστάμε κι άλλα! Πόσα ποια!;". Σκεφτείτε όμως, τα δάνεια για τους Ολυμπιακούς Αγώνες και τους Special Olympics, τι έγιναν, μας τα έδωσαν δωρεάν. ΌΧΙ, μας τα έδωσαν με υψηλότατο τόκο! Και οι τόκοι και οι λοιπές χρεώσεις θα κορυφωθούν το 2020, σύμφωνα με τη μελέτη.

   Και έρχομαι τώρα στο ερώτημα. Γνωρίζω πως σε περίπτωση και επαναλαμβάνω σε περίπτωση (που λογικά δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να γίνει κάτι τέτοιο), γυρίσουμε στη δραχμή έχουμε το δικαίωμα να βάλουμε εμείς την ισοτιμίας δραχμής-ευρώ, όποια θέλουμε. 1 ευρώ-->340 δραχμές. Όμως προσοχή,νομίζω και από όσα γνωρίζω σύμφωνα με το τραπεζικό και διεθνές οικονομικό σύστημα, έχουμε και το δικαίωμα να κάνουμε αυτό. 10 δραχμές--> 350 δισ. ευρώ(όσα χρωστάμε). Αυτή είναι η ερώτηση μου και θα ήθελα να απαντηθεί με ένα γίνεται ή με ένα δεν γίνεται πληθωρισμός και δεν ξέρω τι άλλο. Σίγουρα, θα προκύψουν τραγικές συνέπειες, αλλά μήπως θα ξεχρεώσουμε;;;

   Ελπίζω να μην γίνω αφορμή για θερμή λογομαχία και να απαντηθεί η ερώτηση. Για τυχόν λάθη στο λόγο ζητώ συγνώμη και εύχομαι να ακουστεί και επιτέλους μια νεανική άποψη για το θέμα.

Φιλικά πάντα,
Γιάννης
Μπράβο Γιάννη μου είσαι όλα τα λεφτά η μελέτη που έκαναν οι φοιτητές είναι απόλυτα σωστή,με μόνη διαφωνία ότι θα κορυφωθεί το 2022 βάση νέων μελετών.
Τώρα ερχόμαστε στο ερώτημά σου ουδέν σχόλιο γιατί δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να γίνει κάτι τέτοιο, μην το αναλύσουμε γιατί θα πελαγώσουμε.
Η λύση θα βρεθεί ως δια μαγείας όταν πάρουν αυτά αυτά που θέλουν μπλά μπλα μπλά και τότε θα γίνει ένα βιώσιμο κούρεμα χρέους, που θα το χρειάζονται και αυτοί ώστε να μπορούν να εκμεταλλευτούν αυτά που με τόσο κόπο απέκτησαν από την χώρα μας.
Ολα είναι υπό έλεγχο. Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #2114 στις: Μάιος 27, 2014, 11:06:45 μμ »

  Επειδή ο καθένας, παραπάνω έγραψε την άποψή του· και πολύ σωστά έκανε, θα ήθελα να πω και την δική μου παιδική άποψη-ερώτηση(μια και όλων το ηλικιών-ανθρώπων εισακούστηκαν για αυτό το θέμα.)
  
   Θα ήθελα να πω, πως καταρχάς δεν βγαίνουμε από το ευρώ ό,τι και να γίνει. Και Κυβέρνηση ΣΥ.ΡΙΖ.Α με Κ.Κ.Ε. να βγει και να μας οδηγεί ο Λένιν είναι αδύνατον να βγούμε από το ευρώ(άποψη μου πάντα), λόγω συμβολαίων κλπ. κλπ. που είχαν υπογράψει τα προηγούμενα χρόνια οι "πατέρες"(τρομάρα τους) του έθνους. Είμαστε σε κατάσταση τέτοια η οποία εγώ την αποκαλώ "βαθμιαία ανεπίσημη χρεοκοπία".

   Δηλαδή· πάτο δεν έχουμε πιάσει. Σύμφωνα με έρευνα από φοιτητές Μαθηματικών Έλληνες, αποδείχτηκε πως πάτο δεν έχουμε πιάσει. Το χρέος θα συνεχίσει να ανεβαίνει, από τόκους, και θα κορυφωθεί το περίπου το 2020. Επαναλαμβάνω πως τα δάνεια είναι αυτά που θα μας ανεβάσουν το χρέος. Θα σκεφτείτε ευθείς αμέσως: " Τι έγινε;;; Από που βγαίνουν όλα αυτά τα χρέη, σιγά μην χρωστάμε κι άλλα! Πόσα ποια!;". Σκεφτείτε όμως, τα δάνεια για τους Ολυμπιακούς Αγώνες και τους Special Olympics, τι έγιναν, μας τα έδωσαν δωρεάν. ΌΧΙ, μας τα έδωσαν με υψηλότατο τόκο! Και οι τόκοι και οι λοιπές χρεώσεις θα κορυφωθούν το 2020, σύμφωνα με τη μελέτη.

   Και έρχομαι τώρα στο ερώτημα. Γνωρίζω πως σε περίπτωση και επαναλαμβάνω σε περίπτωση (που λογικά δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να γίνει κάτι τέτοιο), γυρίσουμε στη δραχμή έχουμε το δικαίωμα να βάλουμε εμείς την ισοτιμίας δραχμής-ευρώ, όποια θέλουμε. 1 ευρώ-->340 δραχμές. Όμως προσοχή,νομίζω και από όσα γνωρίζω σύμφωνα με το τραπεζικό και διεθνές οικονομικό σύστημα, έχουμε και το δικαίωμα να κάνουμε αυτό. 10 δραχμές--> 350 δισ. ευρώ(όσα χρωστάμε). Αυτή είναι η ερώτηση μου και θα ήθελα να απαντηθεί με ένα γίνεται ή με ένα δεν γίνεται πληθωρισμός και δεν ξέρω τι άλλο. Σίγουρα, θα προκύψουν τραγικές συνέπειες, αλλά μήπως θα ξεχρεώσουμε;;;

   Ελπίζω να μην γίνω αφορμή για θερμή λογομαχία και να απαντηθεί η ερώτηση. Για τυχόν λάθη στο λόγο ζητώ συγνώμη και εύχομαι να ακουστεί και επιτέλους μια νεανική άποψη για το θέμα.

Φιλικά πάντα,
Γιάννης
Μπράβο Γιάννη μου είσαι όλα τα λεφτά η μελέτη που έκαναν οι φοιτητές είναι απόλυτα σωστή,με μόνη διαφωνία ότι θα κορυφωθεί το 2022 βάση νέων μελετών.
Τώρα ερχόμαστε στο ερώτημά σου ουδέν σχόλιο γιατί δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να γίνει κάτι τέτοιο, μην το αναλύσουμε γιατί θα πελαγώσουμε.
Η λύση θα βρεθεί ως δια μαγείας όταν πάρουν αυτά αυτά που θέλουν μπλά μπλα μπλά και τότε θα γίνει ένα βιώσιμο κούρεμα χρέους, που θα το χρειάζονται και αυτοί ώστε να μπορούν να εκμεταλλευτούν αυτά που με τόσο κόπο απέκτησαν από την χώρα μας.
Ολα είναι υπό έλεγχο. Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση και καταλυτικότατη απάντησή σου. Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 139 140 [141] 142 143 ... 148
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences