Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 01, 2024, 10:28:34 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τί πιστευετε για τον χρυσο το 2014 ?
Θα αυξηθει κι'αλλο - 173 (39%)
Θα εχει πτωση - 77 (17.3%)
Θα παραμεινει σταθερος - 44 (9.9%)
Δεν μπορω να αποφασισω - 21 (4.7%)
Σαφως ειναι η καλυτερη επενδυση - 114 (25.7%)
Δεν τον εμπιστευομε καθολου - 15 (3.4%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 330

Σελίδες: 1 ... 66 67 [68] 69 70 ... 148
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΡΥΣΟΣ!! ΔΥΝΑΤΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ Η ΟΧΙ??  (Αναγνώστηκε 769521 φορές)
0 μέλη και 14 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #1005 στις: Ιούνιος 26, 2013, 10:39:03 πμ »

Μπιλι κατσε γιατι την αλλη βδομαδα θα πουλας με 200  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Ποτε εχουμε παραλαβή απο το grading Ιουνιου να μας ανεβει λιγο το ηθικο;;; Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1006 στις: Ιούνιος 26, 2013, 11:04:42 πμ »

Τα οικονομικά αποτελέσματα πρώτου τριμήνου της Barrick.
Επειδή τα Αγγλικά μου δεν είναι καλά,σωστά κατάλαβα ότι το κόστος εξόρυξης(μέσος όρος από όλα τα ορυχεία της) είναι 561 $ ή κάνω λάθος; Απορία
Με προοπτική να μη ξεπεράσει τα 660$ στα άλλα τρίμηνα; Απορία
Επίσης έχει και τα κόστη από όλα τα ορυχεία της,με μεγάλες διαφορές στα κόστη εξόρυξης ανα ορυχείο!
Επίσημα στοιχεία από την ίδια την Εταιρεία.
Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης. Βοήθεια ζητώ,διότι δεν ξέρω καλά Αγγλικά. Λύπη


http://www.barrick.com/investors/news/news-details/2013/Barrick-Reports-First-Quarter-2013-Results/default.aspx?utm_source=home&utm_medium=ABX&utm_campaign=Q1-2013
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1007 στις: Ιούνιος 26, 2013, 11:11:37 πμ »

Mixalη καπου εκει είναι το κοστος εξόρυξης χρυσου σε νόμιμο ορυχείο. Σωστος είσαι.

Εδω το νουμερο το εχω γραψει και παλαιότερα εδω και το ειχα δεν στο ρεπορταζ χωρις συνορα του Κούλογλου που εκανε ρεπορτάζ για τον χρυσό και ειχα ακούσει εναν ματαζερ εταιρείας εξόρυξης στην Κολομβία που έλεγε το ίδιο νουμερο 500-700δολάρια.

Τα 1100 δολάρια που ελεγε ενας φίλος ειναι λάθος. Πολυ λάθος. Δεν παει καμια εταιρεία να μιλαει απευθείας με υπουργούς ξενων κρατών να κλείσει τόσο 'δύσκολες' δουλειες με απειρες παραμετρους και δυσκολίες για τοσο μικρο κέρδος.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #1008 στις: Ιούνιος 26, 2013, 11:45:24 πμ »

-------------------------------------------

Βασιλη μου, για αυτο το θεμα υπαρχει το τμημα των πωλησεων ...θα σε παρακαλεσω να το χρησιμοποιεις οταν θελεις να πουλησεις κατι  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1009 στις: Ιούνιος 26, 2013, 12:04:22 μμ »

Μιχάλη ,όσον αφορά την Barrick Gold,δεν θα σου πω για τα αποτελέσματα ,πρόκειται για giant miner(γίγαντα) που από τα 46$ διαπραγμάτευσης έφτασε στα 16+$ με τεράστιο πλήγμα τα σταθερό κόστος εξόρυξης 500-700$ και τη βίαιη πτώση του commodity χρυσού.Πράγμα που αποτέλεσε καίριο πλήγμα στον γίγαντα αυτό παρά τη σταθερή μερισματική απόδοση, το buy back (όφελος προς τους μετόχους),και τα αποθέματα χρυσού που αν θυμάμαι καλά ήτο περί το 1-2 δισ. Κοίτα και την Newmond,Yamaha, Iamgold(  τοπόθετηση με δισ. από John Paulson). Η εξόρυξη χρυσού ΣΗΜΕΡΑ ,δεν έχει κέρδος ,είναι ασύμφορη.Το χαρτί ABX ,το είχα με μακροπρόθεσμο ορίζοντα αλλά έχει πληγεί περισσότερο από τα παραπάνω. Σημασία παίζει και ο δανεισμός τους βέβαια. Αυτά για Gold Miners. Κλείσιμο ματιού

Y.Γ- Οι αγορές προβλέπουν στο μέλλον,άρα..........
Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1010 στις: Ιούνιος 26, 2013, 12:26:38 μμ »

Μιχάλη όσον αφορά τα αποτελέσματα της barrick(ABX) ,κοίτα αυτό το link:
Πανωλεθρία, 52 week low  σε pre market price
http://finance.yahoo.com/q;_ylt=Aj8gB4Ds0ZgbjBntO3I8Q25vNu8C;_ylu=X3oDMTEyN2MxcnBjBHBvcwMxMDAEc2VjA3lmaVF1b3Rlc1RhYmxlBHNsawNhYng-?s=ABX
Καταγράφηκε

γατοφατσα
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153


Προφίλ
« Απάντηση #1011 στις: Ιούνιος 26, 2013, 12:52:49 μμ »

Μαζευουν χρυσο σε φυισικη μορφη πριν τον επερχομενο υπερπληθωρισμο και την αλλαγη νομισματος
ΔΙΕΘΝΩΣ.Λυπαμαι που το λεω αλλα το πιστευω κατι ετοιμαζεται
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #1012 στις: Ιούνιος 26, 2013, 01:01:13 μμ »

Μαζευουν χρυσο σε φυισικη μορφη πριν τον επερχομενο υπερπληθωρισμο και την αλλαγη νομισματος
ΔΙΕΘΝΩΣ.Λυπαμαι που το λεω αλλα το πιστευω κατι ετοιμαζεται

+1000000000000
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1013 στις: Ιούνιος 26, 2013, 01:06:38 μμ »

Μαζευουν χρυσο σε φυισικη μορφη πριν τον επερχομενο υπερπληθωρισμο και την αλλαγη νομισματος
ΔΙΕΘΝΩΣ.Λυπαμαι που το λεω αλλα το πιστευω κατι ετοιμαζεται
Φίλε με το πρωτότυπο όνομα, δεν διαφωνώ μαζί σου ΑΛΛΑ όταν η FED(δλδ BERNACKE) μέχρι και σήμερα λέει πως θα μειώνει σταδιακα τη νομισματική χαλάρωση (μέσω επαναγοράς ομολόγων) και βλέπεις καθημερινά ενισχυμένους αμερικάνικους οικονομικους δεικτες με αποεπενδύσεις τρις στα commodities και τοποθετήσεις σε χαρτιά της πραγματικής τους οικονομιας ,πως θα έρθει ο υπερπληθωρισμός?? Εντάξει ο Ντράγκι σήμερα είπε πως δεν θα διακόψει το ΟΜΤ,αλλά μέχρι σήμερα εγώ προσωπικά ξέρω πως μόνο όταν βραχνάται ο Αμερικάνος σύονται τα υπόλοιπα.Άποψη μου ,φυσικά, απλά πιστεύω πως για τα επόμενα 2-3 χρόνια δεν θα αλλάξει αυτή η τάση.

Υ.Γ-είμαι υπέρ της κατοχής φυσικής μορφής χρυσού (σε ατομικό επίπεδο) αλλά και η διασπορά σε υπόλοιπα assets, παρέχει μια δικλείδα ασφαλείας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2013, 01:16:42 μμ από zobels » Καταγράφηκε

robin_hood59
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 111



Προφίλ
« Απάντηση #1014 στις: Ιούνιος 26, 2013, 01:42:53 μμ »

Συμφωνώ με το Υ.Γ. Παναγιώτη. Χωρίς πολλές οικονομικές αναλύσεις δλδ μπακαλίστικα, αφού είναι ασύμφορη η εξόρρυξη χρυσού τι είναι αυτό που συμφέρει τα μεγάλα funds? Η χαλιναγώγιση της τιμής του.
Και γιατί αυτό? Για να συγκεντρωθεί σε φυσική μορφή και φυσικά σε χαμηλή τιμή.
ΜΗΝ ΠΟΥΛΑΤΕ ΧΑΜΗΛΑ. ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΟΣΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΥΞΑΝΟΥΝ ΘΕΣΕΙΣ.

Κώστας
Καταγράφηκε

Το λακωνιζειν εστι φιλοσοφειν
pantos28
Επισκέπτης
« Απάντηση #1015 στις: Ιούνιος 26, 2013, 01:43:20 μμ »

Και ξαφνικά επανηλθε ο οικονομικός παράδεισος ,όλα έγιναν όπως πρώτα και πολυ γρήγορα μάλιστα ..η ζημιές πέντε και πλέον ετών διορθώθηκαν μέσα σε δυο μήνες και ο χρυσός απο 1700 σε 1200 ...μια χαρα κανένα πρόβλημα .σκουπα Philips την ξέρετε ;;;;
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1016 στις: Ιούνιος 26, 2013, 01:57:55 μμ »

Και ξαφνικά επανηλθε ο οικονομικός παράδεισος ,όλα έγιναν όπως πρώτα και πολυ γρήγορα μάλιστα ..η ζημιές πέντε και πλέον ετών διορθώθηκαν μέσα σε δυο μήνες και ο χρυσός απο 1700 σε 1200 ...μια χαρα κανένα πρόβλημα .σκουπα Philips την ξέρετε ;;;;
Εγώ ξέρω τη σκούπα PROFIT μοντέλο SMART MONEY.Αφού της αλλάζω σακούλα και αντί για σκόνη ,χνούδια μου δίνει και καμιά λίρα με 0 euros.  Φιλί
Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1017 στις: Ιούνιος 26, 2013, 02:17:57 μμ »

Και ξαφνικά επανηλθε ο οικονομικός παράδεισος ,όλα έγιναν όπως πρώτα και πολυ γρήγορα μάλιστα ..η ζημιές πέντε και πλέον ετών διορθώθηκαν μέσα σε δυο μήνες και ο χρυσός απο 1700 σε 1200 ...μια χαρα κανένα πρόβλημα .σκουπα Philips την ξέρετε ;;;;
και πέραν των αστείων για να κάνουμε εποικοδομητική συζήτηση. Αναφέρεις ζημιές 5 ετών.Πού στην Ελλάδα??
Εγώ αναφέρομαι στα προηγούμενα posts ,στην Αμερικάνικη Οικονομία που το $ ρυθμίζει κ την τιμή του χρυσού.πόσες Αμερικάνικες εταιρείες είχαν κερδοφορία σε επίπεδα 2007.ΠΟΛΛΕΣ. Και μιλάω όχι μόνο για χρηματοπιστωτικά ιδρύματα αλλά για εταιρείες που συνδέονται με την πραγματική οικονομία.Κοίτα ανεργία, αγορές κατοικιών κ άλλους δείκτες της εν λόγω οικονομίας. Γιατί??? Φυσικά γιατί τύπωσαν σαν τρελοί χρήμα και είχαν φτάσει το $ στο 1.50 .ΟΜΩΣ ,έστω και με κόλπα αλά BERNAΝKE,η εικόνα σήμερα είναι αυτή.Τι να κάνουμε. Δεν το συγκρίνω με την Ελλάδα, εδώ όλοι έχουμε ρημαχτεί σε όποια περιουσία έχει ο καθείς.
Τώρα αν η Ευρώπη παρασύρει όλη την παγκόσμια οικονομία τι να πω.....Χλωμό το βλέπω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2013, 04:24:33 μμ από zobels » Καταγράφηκε

silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1018 στις: Ιούνιος 26, 2013, 06:23:40 μμ »

Μαζευουν χρυσο σε φυισικη μορφη πριν τον επερχομενο υπερπληθωρισμο και την αλλαγη νομισματος
ΔΙΕΘΝΩΣ.Λυπαμαι που το λεω αλλα το πιστευω κατι ετοιμαζεται
Φίλε με το πρωτότυπο όνομα, δεν διαφωνώ μαζί σου ΑΛΛΑ όταν η FED(δλδ BERNACKE) μέχρι και σήμερα λέει πως θα μειώνει σταδιακα τη νομισματική χαλάρωση (μέσω επαναγοράς ομολόγων) και βλέπεις καθημερινά ενισχυμένους αμερικάνικους οικονομικους δεικτες με αποεπενδύσεις τρις στα commodities και τοποθετήσεις σε χαρτιά της πραγματικής τους οικονομιας ,πως θα έρθει ο υπερπληθωρισμός?? Εντάξει ο Ντράγκι σήμερα είπε πως δεν θα διακόψει το ΟΜΤ,αλλά μέχρι σήμερα εγώ προσωπικά ξέρω πως μόνο όταν βραχνάται ο Αμερικάνος σύονται τα υπόλοιπα.Άποψη μου ,φυσικά, απλά πιστεύω πως για τα επόμενα 2-3 χρόνια δεν θα αλλάξει αυτή η τάση.

Υ.Γ-είμαι υπέρ της κατοχής φυσικής μορφής χρυσού (σε ατομικό επίπεδο) αλλά και η διασπορά σε υπόλοιπα assets, παρέχει μια δικλείδα ασφαλείας.


Όλο το ρεζουμέ Παναγιώτη(διότι γινόμαστε κουραστικοί για πολλόυς που δέν γνωρίζουν όρους) είναι στην τελευταία σου φράση:

 είμαι υπέρ της κατοχής φυσικής μορφής χρυσού (σε ατομικό επίπεδο) αλλά και η διασπορά σε υπόλοιπα assets, παρέχει μια δικλείδα ασφαλείας.

 
Καταγράφηκε
gio196
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 272



Προφίλ
« Απάντηση #1019 στις: Ιούνιος 26, 2013, 07:22:10 μμ »

για να αφησουμε τη θεωρια αυτη τι στιγμη και 220 να παει η και 2οο ελαχιστοι εως κανενας  θα αγοραζε η κανω λαθος ?
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 66 67 [68] 69 70 ... 148
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences