Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 07:56:01 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δραχμή Όθωνα 1832  (Αναγνώστηκε 7543 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Silverpanda
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 178



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 11:32:42 πμ »

Καλορίζικη Παναγιώτη, δεν έχω λόγια απλά εξαιρετική, να τη χαίρεσαι!
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 03:06:24 μμ »

Πολυ όμορφη Παναγιωτη . Χαμόγελο
Αυτο κατω απο τον λαιμό Οθωνα ειναι στο σλαμπ ?
Ράγισμα στη μήτρα Τόνι .
Ευχαριστώ όλους τους φίλους για τα σχόλια τους.
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 03:43:43 μμ »

Να κανω και εγω ενα σχολιο, το νομισμα σιγουρα ειναι πανεμορφο αλλα εμφανες οτι εχει δεχτει καποιου ειδους ντιπαρισμα, το πεδιο ειναι πεντακαθαρο και αρχιζει και πιανει πατινα σε συγκεκριμενα μερη (πχ γυρω απο το κεφαλι), σιγουρα ολα τα ελληνικα νομισματα πλην ελαχιστων εχουν καθαριστει , και ισως και δικαιολογημενα για να φυγει η βαρια πατινα και να αναδειχτει το λουστρο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 04:05:34 μμ »

Συνήθως συλλέγω ότι μου αρέσει στο μάτι (eye appeal) και όχι με το τι μπορεί να έχει ειπωστεί κάθε νόμισμα.
Κριτήρια μου φυσικά , πεδία λούστρο και λεπτομέρειες .....τώρα αν ένα νόμισμα που έχει ντιπαριστεί πως μπορεί να δείχνει κυκλικό λούστρο και όχι σαν πλυμένο δεν μπορώ να γνωρίζω .
Στην NCS απο όσο γνωρίζω στα ασημένια χρησιμοποιούν άλλου είδους χημικά παρά ντιπ.
Φυσικά όλα αναλόγως γούστων κ απαιτήσεων ....αν ας πούμε το νόμισμα αυτό ήταν μες την μπίχλα ή είχε πολύ βαριά πατίνα ίσως κ να μην μου άρεσε.
Κάθε άποψη δεκτή .
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 05:12:54 μμ »

Δεν ηξερα οτι ηταν δικο σου , ουτως η αλλως δεν ειναι θεμα προσωπικο η οχι. Δε με ενδιαφερουν αυτα. Απλα πιστευω οτι ενα νομισμα του 1832 δε μπορει να ναι σα καθρεφτης, εκτος αν εχει αποθηκευτει σε απιστευτες συνθηκες, βλεπω οτι υπαρχει ελαφρια πατινα γυρω γυρω και οχι στο πεδιο. Δε λεω οτι αυτου του ειδους το 'καθαρισμα' ειναι παρατυπο, ισα ισα οτι μπορει να ναι και καλο για να αναδειχτει το νομισμα. Απλα πιστευω οτι νομισμα που δεν εχει καθαριστει ποτε θα πρεπε να ναι με βαρια πατινα ομοιομορφα και οχι επιλεκτικα πατιναρισμενο σε ορισμενα σημεια.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 05:38:27 μμ »

Απλα πιστευω οτι ενα νομισμα του 1832 δε μπορει να ναι σα καθρεφτης, εκτος αν εχει αποθηκευτει σε απιστευτες συνθηκες, βλεπω οτι υπαρχει ελαφρια πατινα γυρω γυρω και οχι στο πεδιο.
Ex Otto Horn collection  The coin has not been in the market since before the WWII war.

Τον καθρέφτη που τον είδες  Απορία σου φαίνεται proof  Απορία Σαρκασμός
Καταγράφηκε

μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 05:45:51 μμ »

Εγω παντως νομιζω οτι ειναι ενα απο τα ποιο παρθενα νομισματα που εχω δει,ετσι φανταζομαι ολα αυτα που οι ποιο πολλοι παρακαλαμε να βρουμε ξεχασμενο σε καμμια πολυ πολυ παλια συλλογη ξεχασμενη σε καποιο σεντουκι Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 06:06:18 μμ »

Πασο ,μπορει να κανω και λαθος
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 11:46:46 μμ »

Ουτε εμενα μου φαινεται ντιπαρισμενο. Το λουστρο του δειχνει βαθος  Κλείσιμο ματιού Πολυ καλη προσθηκη Πανο συγχαρητηρια!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 11:59:57 μμ »

Πολυ ομορφη Πανο, ετοιμος να μιλησει ειναι ο Οθωνας.

Το 90% των παλιων ασημενιων συλλεκτικων της προκοπης εχει υποστει καπου, καπως ,καποτε, καποια περιποιηση-προσεκτικο καθαρισμο, οχι απαραιτητα αυτον που καταστρεφει το λουστρο και αφηνει hairlines.(τα τελευταια χρονια αυτο το αναλαμβανουν οι εταιριες και το ονομαζουν συντηρηση, αλλα ανεκαθεν γινοταν απο εμπειρους νομισματαδες)
Αυτο ειναι δοκιμο και γνωστο, γιαυτο και υπαρχουν νομισματα 100 και βαλε χρονων που δεν ειναι καταμαυρα (οπως θα επρεπε να ειναι ενα απλο κομματι ασημι).
Συμφωνω με τον Πανο, ειναι και θεμα αισθητικης, εαν το νομισμα αυτο ειχε μια βαρια πατινα, μπορει και να μην ηταν τοσο απιστευτα εντυπωσιακο.
Καλοριζικη φιλε.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2015, 12:10:18 πμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 27, 2015, 01:37:05 μμ »


Το 90% των παλιων ασημενιων συλλεκτικων της προκοπης εχει υποστει καπου, καπως ,καποτε, καποια περιποιηση-προσεκτικο καθαρισμο, οχι απαραιτητα αυτον που καταστρεφει το λουστρο και αφηνει hairlines.(τα τελευταια χρονια αυτο το αναλαμβανουν οι εταιριες και το ονομαζουν συντηρηση, αλλα ανεκαθεν γινοταν απο εμπειρους νομισματαδες)
Αυτο ειναι δοκιμο και γνωστο, γιαυτο και υπαρχουν νομισματα 100 και βαλε χρονων που δεν ειναι καταμαυρα (οπως θα επρεπε να ειναι ενα απλο κομματι ασημι).
Συμφωνω με τον Πανο, ειναι και θεμα αισθητικης, εαν το νομισμα αυτο ειχε μια βαρια πατινα, μπορει και να μην ηταν τοσο απιστευτα εντυπωσιακο.
Καλοριζικη φιλε.

Ο Δημήτρης εδώ είπε μία πικρή αλήθεια και συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί του.
Εκτός από κάποια ασήμένια δοκίμια,όλα τα υπόλοιπα ασημένια νομίσματα 100 χρόνων κλπ, πρέπει να είναι
κατάμαυρα. κατράμι!!
Τονίζω (μετά από κουβέντα με νεαρούς συλλέκτες,'' η επόμενη γενιά συλλεκτών'') ότι οι ιριδίζουσες
πατίνες και ρέινμπόου κλπ είναι ΤΕΧΝΗΤΕΣ και όχι από το ίδιο το νόμισμα. Εκτός ελαχίστον περιπτώσεων
που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

Πάνο καλορίζικη!! Κούκλα είναι!!   
Καταγράφηκε
gio196
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 272



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 27, 2015, 01:41:55 μμ »

Ντιπ για ντιπ όμορφο !! Καλη αγορα παναγιωτη
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 03, 2016, 06:32:59 μμ »

Όσοι λιγουρευτηκατε την δραχμή του Παναγιώτη και έχετε τον τρόπο να χτυπήστε ρίξτε μια ματιά και σ΄αυτήν εδώ...νομίζω ότι αξίζει τον κόπο  Κλείσιμο ματιού

http://www.auctiones.ch/browse.html?auction=45&lot=9456#!prettyPhoto
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences