Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 02:36:17 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 λεπτα orange-red pair 80-86  (Αναγνώστηκε 2374 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 08, 2015, 11:20:51 μμ »

Ας βαλω και ενα ζευγαρι απο τα αγαπημενα μου κοκκινα δεκαλεπτα 80-86, το συγκεκριμενο ειναι ζευγος με το αριστερο γραμματοσημο να εχει σφαλμα πλακος, ο κυκλος στο μεταλλιο στη δεξια μερια εχει σπασει, ακριβως στο υψος του ματιου. Σφραγιδα ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΝ 7 ΙΟΥΛ 81, αν δε κανω λαθος, με το 81 να ειναι αναποδο (συνηθες σφαλμα στη σφραγιδα αυτη). Δυσκολουτσικο κομματακι σε ζευγος στην αποχρωση αυτη. Για μενα καθε κεφαλη του Ερμη ειναι μοναδικη, ειδικα αυτες που εχουν ευκρινεις σφραγιδες και διαφορα αλλα χαρακτηριστικα οπως σφαλματα πλακος που προσδιοριζουν και τη θεση του γραμματοσημου στο φυλλο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LLH
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 11:03:45 μμ »

Ας βαλω και ενα ζευγαρι απο τα αγαπημενα μου κοκκινα δεκαλεπτα 80-86, το συγκεκριμενο ειναι ζευγος με το αριστερο γραμματοσημο να εχει σφαλμα πλακος, ο κυκλος στο μεταλλιο στη δεξια μερια εχει σπασει, ακριβως στο υψος του ματιου. Σφραγιδα ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΝ 7 ΙΟΥΛ 81, αν δε κανω λαθος, με το 81 να ειναι αναποδο (συνηθες σφαλμα στη σφραγιδα αυτη). Δυσκολουτσικο κομματακι σε ζευγος στην αποχρωση αυτη. Για μενα καθε κεφαλη του Ερμη ειναι μοναδικη, ειδικα αυτες που εχουν ευκρινεις σφραγιδες και διαφορα αλλα χαρακτηριστικα οπως σφαλματα πλακος που προσδιοριζουν και τη θεση του γραμματοσημου στο φυλλο.


Πολύ ωραίο ζεύγος,αν δεν έχει κάποια λέπτυνση από πίσ
Καταγράφηκε
Karamitsos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 90



Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 02, 2015, 01:54:46 μμ »

αγαπητέ φίλε, κατ 'αρχάς θα συμωνήσω απόλυτα μαζί σου ότι η κάθε ΜΚΕ είναι μοναδική! το γραμματόσημο αυτό σε ζύγος είναι όντως ζόρικο. Το συγκεκριμένο που δείχνεις είναι οι θέσεις 143-144 με τον λεπτό κύκλο στη θέση 143 με τη μόνιμη μουτζούρα επάνω (εμφανίζεται στα συνεχόμενα 10λεπτα στο μπλε χαρτί και όχι από την αρχή αυτών των εκτυπώσεων- η μουτζούρα, ο λεπτός κύκλος υπήρχε). Η χρονολογία στη σφραγίδα είναι όντως ανάποδα όπως περιγράφεις. Μπράβο σου. Μερακλήδικο κομμάτι!

Αρβανιτίδης Γιώργος
Καταγράφηκε

A.Karamitsos International Auctions - www.karamitsos.com
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 12:54:55 μμ »

Ευχαριστω πολυ Γιωργο, ειχα επισκεφτει πριν λιγο καιρο τα γραφεια σας, Δημητρης απο Καρδιτσα, με εσενα ειχα μιλησει απο οτι θυμαμαι! Ελπιζω να περασω συντομα να τα ξαναπουμε  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences