Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 09:43:10 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τα capital controls, η PAYPAL και το μπέρδεμα.  (Αναγνώστηκε 10119 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 05, 2015, 10:02:47 πμ »

Αυτή η κατάσταση, τελικά και μας έχει μπερδέψει και μας έχει κουράσει.
Αλλοτε μπορείς να κάνεις αγορά από το ebay, άλλοτε όχι. Είτε χρησιμοποιείς VISA ή MASTER είτε χρεωστική.
Πρόβλημα που μου μετέφερε ένα από τα παλαιότερα μέλη μας και συνέβη σε φίλο του επιχειρηματία. Το μεταφέρω αυτούσιο.

Περί PayPal: Εχτές ήμουν με έναν φίλο εστιάτορα. Ήθελε να αγοράσει κάποιες κάμερες από την Κίνα (ebay) και... ζοριζόταν και για αυτό με φώναξε. Ποσό 40 ευρώ περίπου.
Εδώ και μήνες δεν είχε πρόβλημα με την κάρτα του. Ως επαγγελματίας, πλήρωνε κανονικά στο εξωτερικό τις υποχρεώσεις του. Εχτές το πρωί έστειλε κανονικά 600 ευρώ σε αλλοδαπές επιχειρήσεις, αλλά κόλλησε στο PayPal (και με φώναξε).
Αφού δοκιμάσαμε διάφορες πατέντες για να πληρώσουμε, του τηλεφώνησαν από τη Eurobank ότι "κάτι τρέχει με την κάρτα του". Τους εξήγησε ότι προσπαθεί να αγοράσει κάμερες από την Κίνα και του απάντησαν ότι "δεν γίνεται, γιατί τα προϊόντα αυτά δεν είναι της ειδικότητάς του και ότι η κάρτα του λειτουργεί μόνο για δοσοληψίες που έχουν σχέση με τη δουλειά του".
Βέβαια... μας έμεινε η απορία, αν δοκίμαζε να αγοράσει κατσαρόλες από το ebay, τι θα γινόταν, αλλά δεν πήραμε ξεκάθαρη απάντηση...


Κι εγώ ρωτώ: Υπάρχει σοβαρή εξήγηση;
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 05, 2015, 04:55:41 μμ »

Ίσως... Νομίζω ότι με την τελευταία χαλάρωση των capital control,(π.χ. το 500αρι έμβασμα στο εξωτερικό) οι Τράπεζες έχουν κάθε μήνα ένα συνολικό  πλαφόν (όλες μαζί) που δεν μπορούν να ξεπεράσουν. Τον προηγούμενο μήνα αυτό πρέπει να συμπληρώθηκε κοντά στις 26-27 του μήνα... Υποθέτω ότι αν δούλευαν όλα τα συστήματα άψογα όλον τον μήνα, το συγκεντρωτικό όριο , θα το άγγιζαν σε 10-15 μέρες.
Καταγράφηκε
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 471


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 05, 2015, 04:56:23 μμ »

παιδια χωνεψτε το.υπαρχει προβλημα μεγαλο και δεν αφηνουν ουτε ενα ευρω να βγει εκτος χωρας.ειναι απλα τα πραγματα.οτιδηποτε αλλες δικαιολογιες σας λενε ειναι για καταναλωση.
Καταγράφηκε
evangelos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 11



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 08:08:07 μμ »

Προς ενημέρωση..

μετά από ΑΡΚΕΤΟ καιρό σήμερα κατάφερα να κάνω αγορές από e-bay, να πληρώσω μέσω paypal 3 αγορές (αξεσουάρ για κινητά) κόστος 100

μήπως κάτι αρχίζει να κινείται?
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 08:12:53 μμ »

Εγω τον τελευταίο μηνα συναλλάσσονται κανονικα ,eBay,PayPal .
Φυσικα δεν εχω κανει αγορα πανω απο 500€
Καταγράφηκε
R-E-T-H-Y-M-N-O
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 401


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 08:14:04 μμ »

με πιστωτικη καρτα?η προπληρωμενη?
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 08:17:11 μμ »

με πιστωτικη καρτα?η προπληρωμενη?
πιστωτικες
Μια visa και μια Amex .δουλευουν κανονικότατα
Καταγράφηκε
R-E-T-H-Y-M-N-O
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 401


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 08:19:57 μμ »

το φανταστικα  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
ευχαριστω παντως
Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 09:04:55 μμ »

εαν τελειωσουν οι ανακεφαλαιοποιησεις τραπεζων γρηγορα και ομαλα τοτε ισως να εχουμε σχετικα συντομα αρση καπιταλ κοντρολ.
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 09:14:41 μμ »

εαν τελειωσουν οι ανακεφαλαιοποιησεις τραπεζων γρηγορα και ομαλα τοτε ισως να εχουμε σχετικα συντομα αρση καπιταλ κοντρολ.
Ναι και εγω αυτο πιστευω φιλε Τασο πιθανολογω κατα το 2024 θα εχει λυθει το θεμα Σαρκασμός
απο 1/1/2016 οι συστημικες τραπεζες φευγουν απο την ομπρελα προστασιας που τους παρεχει το Ελληνικο Κρατος ,οποτε οποιαδηποτε απωλεια τους θα κληθουν να ψαξουν απο εντος,δηλαδη τους καταθετες,πιστευω να καταλαβαινεις  με   τι συνεπαγεται αυτο Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού,προσωπικα πιστευω ουδεν μονιμοτερων του προσωρινου δυστυχως τα καπιταλ ηρθαν για να μεινουν για χρονια,αποψη μου βεβαια,οι προπληρωμενες εχουν το θεμα και εμενα η προπληρωμενη μου κανει νερα,μια δουλευει μια οχι και το σημαντικοτερο εχω παει στις τραπεζες 3 διαφορετικες και ουτε οι ιδιοι ξερουν μαλιστα αναφερουν οτι δεν εχει αλλαξει τιποτα (δηλαδη αγνοια)
Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 09:50:03 μμ »

ε βασικα το προβλημα  (για εμας) ειναι στο οτι δυσκολευομαστε να κανουμε αγορες στο ebay Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 10:43:09 μμ »

Εγω παντως βαζω λεφτα στο balance της Paypal και ολα μια χαρα.
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 09:15:09 πμ »

Πως το κάνεις ρε Νίκο αυτό???
Εμένα μου έτυχε το παρακάτω: πήγα να πληρώσω 2 αγορές στο ebay μεσω paypal σε έλληνες πωλητές και δε μπόρεσα ενω την ίδια μέρα μια χαρά πληρώθηκε ένας κινέζος πωλητής... Θυμός Θυμός Θυμός
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 09:51:11 πμ »

Έκανα νέο λογαριασμό παιδιά. Έβαλα κ νέο email φυσικά .δεν έβαλα κάρτα όμως στον νέο λογαριασμό. Ζήτησα μετα χρήματα από μένα. Τον παλιό λογαριασμό δηλαδή που έχω συνδέσει την  κάρτα μου. Έχει επιλογή request money.τα έδωσα τα λεφτά στον νέο μου λογαριασμό κ αυτά αφού δεν έχουν κάρτα μπαίνουν στο balance.δεν ξέρω γιατί κ σε μένα ή κάρτα Πειραιώς έκανε νερά στο paypal.ενώ έτσι κανονικά Στέλνω χρήματα στον άλλο λογαριασμό κ πληρώνω με αυτόν
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 10:25:45 πμ »

Το έχω κάνει αυτο...
Εσυ μου λές πως δε μπορώ να πληρώσω Ελλάδα και πληρώνω Κίνα?
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences