Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 08:13:47 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΡΓΟ ΣΕ ΓΥΨΟ (?)  (Αναγνώστηκε 7965 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 11:19:24 μμ »

Νομιζω οτι τα παχουλα ''μωρα'' ειναι χαρακτηριστικο της Αναγεννησιακης τεχνης (15ος-16ος αιωνας).Ποσο παλιο μοιαζει; Μπορεις να τραβηξεις μερικες πολυ κοντινες φωτογραφιες που να δειχνουν λεπτομερειες της υφης του;
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 11:26:22 μμ »

το βαρος του ποσο ειναι περιπου; Φαινεται βαρυ για το μεγεθος του;
Καταγράφηκε
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 289

per aspera ad astra


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 11:30:54 μμ »

οι μετωπες που εχουν θεμα αρπαγη Λαπιθιδας, ειναι οι: 10, 22, 25, 29. καποιες ειναι γνωστες μονο απο σχεδια...

ερωτιδεις δεν υπαρχουν οποτε μαλλον ειναι υστερη προσθηκη με την φαντασια του καλλιτεχνη... κατι που γινονταν νομιζω κατα την αναγεννηση.. ακομα και σε αρχαια συμπλεγματα αγαλματων!

δες εδω τις μετωπες με την κενταυρομαχια!

http://users.sch.gr/ipap/Ellinikos%20Politismos/parthenonas/N.m/n.m.htm

αν προσεξεις το στυλ που ειναι φτιαγμενα θα δεις οτι δεν εχουν καμια σχεση με το δικο σου...

το δικο σου εχει φορτωμενο σχεδιο (που δεν ταιριαζει με τα αρχαιοελληνικα προτυπα) και θα μπορουσα να πω... φερνει υστερες δυτικες τεχνοτροπικες τασεις ακομα και ως προς την κινηση, την ενδυση (χοντρο μαλλινο αττικο πεπλο...) κτλ...

γενικα λειπει η χαρη και η πλαστικοτητα της κλασικης αρχαιοελληνικης τεχνης.. ενω παρατηρουμε λιγο ακομψες για τα αρχαιοελληνικα προτυπα, σωματικες διαστασεις... με παχακια κτλ... ενω τοτε το σωμα ηταν τελειο μιας και αποτελουσε και τροπο ζωης το να εχεις "υγειες" (ομορφα φτιαγμενο, αθλητικο) σωμα και νου... Κλείσιμο ματιού

η λαπιθιδα και ο τροπος που ειναι πανω στο γλυπτο σου μου θυμιζει εντονα την αρπαγη της περσεφονης.. ετσι που γυριζει προς τα πισω το κεφαλι... αν θυμασαι καλα και στον ταφο της αμφιπολης... Κλείσιμο ματιού
ισως να εκανε μια μιξη ο καλλιτεχνης θελωντας να εκφρασει με αυτο τον τροπο απο την μια το παθος και την ερωτικη λαχταρα του κενταυρου και απο την αλλη την απογνωση της Λαπιθιδος που δεν θελει να παει μαζι του... και ζηταει απεγνωσμενα (και την ωρα που ματαια προσπαθει να απελευθερωθει απο τα χερια του κενταυρου), βοηθεια απο καποιον δικο της!

ο καλλιτεχνης προσπαθησε να βγαλει λοιπον το συναισθημα και την ενταση της σκηνης αλλα δεν μπορει να πιασει την τελειοτητα των γλυπτων του παρθενωνα! Χαμόγελο

ολα αυτα αποτελουν εικασιες δικες μου! Χαμόγελο
[/quote
Η προσέγγισή σου με εντυπωσιάζει φίλε μου...
Καταγράφηκε
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 289

per aspera ad astra


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 11:33:15 μμ »

Είναι και φαλινεται παλιό αλλά δεν μπορώ να υπολογίσω πόσο....θα προσπαθήσω να ανεβάσω μία - δύο φώτο ακόμα. Να φανταστεί κανείς ότι το βελούδο περιμετρικά του σχεδίου έχει φθαρεί και μόνο σε ορισμένα σημεία διασώζεται το ύφασμα σε καλή κατάσταση. Όσο δε για το βάρος του ...είναι ασήκωτο!!!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 11:48:45 μμ »

χαχαχαχαχα ειδες τι κανει το ΙΕΚ και η ιστορια τεχνης (ενα απο τα μαθηματα που μας διδασκουν στον τομεα που παρακολουθω στο ΙΕΚ) ; χαχαχαχαχα
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 11:52:21 μμ »

Σε ρωταω γιατι η πρωτη εντυπωση που μου δινει οπως το βλεπω ειναι οτι ειναι φτιαγμενο απο μαρμαρο .Παντως η κινηση των σωματων θυμιζει λιγο Rubens και γενικα Φλαμανδικη σχολη 17ου αιωνα...  

Καταγράφηκε
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 289

per aspera ad astra


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 11:53:12 μμ »

"Πιάνουν τόπο" τα μαθήματα!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 289

per aspera ad astra


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 11:59:08 μμ »

Σε ρωταω γιατι η πρωτη εντυπωση που μου δινει οπως το βλεπω ειναι οτι ειναι φτιαγμενο απο μαρμαρο .Παντως η κινηση των σωματων θυμιζει λιγο Rubens και γενικα Φλαμανδικη σχολη 17ου αιωνα...  


[/quote
Μάρμαρο δεν είναι..από μακριά δείχνει ακόμα και για αλάβαστρο αλλά μάλλον γύψος ή τερακότα!Η αποτύπωση και τα χαρακτηριστικά των μορφών όντως μοιάζουν με αυτές σε έργα του Ρούμπενς αλλά δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω εαν είναι της εποχής αυτής χωρίς βέβαια και να το αποκλείω...
Καταγράφηκε
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 289

per aspera ad astra


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 12:25:16 πμ »

Άλλη μία φώτο....
inypic.com/15qciog.jpg
Καταγράφηκε
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 289

per aspera ad astra


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 12:27:54 πμ »

http://i67.tinypic.com/15qciog.jpg
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 12:27:59 πμ »

παντως ο σωματοτυπος τοσο των κενταυρων οσο (και περισσοτερο) της γυναικας και των ερωτιδαιων δειχνει προς τα εκει... νομιζω τον 16ο, 17ο και 18ο αιωνα μια γυναικα με πιασιματα ηταν μια γυναικα ομορφη... δεν ειχαν το αρχαιοελληνικο προτυπο αλλα την παχουλη εκδοση του! χαχαχαχα

απο εκει ειναι που εχουμε και τα παχουλα παιδακια με τα φτερα... τους ερωτιδεις με τετοιο στυλ.. Κλείσιμο ματιού

στην αρχαια ελληνικη γλυπτικη καθε πραγμα ειναι μελετημενο και το δειχνουν με ειδικο τροπο και στυλ... ενω ενα πραγμα... το μικραιναν επιτηδες... χαχαχα
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 12:48:54 πμ »

η αποψη μου ειναι πως δεν προκειται για κατι ιδιαιτερα παλιο..ισως των δεκαετιων 80-90..μεχρι και τωρα βρισκω τετοιους 'πινακες' να τους πουλανε σε παζαρια,με διαφορες παραστασεις αναγεννησιακες και σε διαφορα μεγεθη..αν μιλαμε για κομματια των εποχων που αναφερατε,η θα μιλουσαμε ξεκαθαρα για πινακες η για γλυπτα..οχι κατι ενδιαμεσο..δεν παυει να ειναι ομως ενα καλοφτιαγμενο και καλαισθητο αντικειμενο..απο αξια δεν γνωριζω..ισως σε καποια αντικερι να βγαλεις ακρη..σε καμια εβδομαδα που θα γυρισω θα ψαξω να βρω την καρτα ενος πωλητη που πουλουσε τετοιους πινακες μηπως γνωριζει κατι...θα μπορουσαμε να εχουμε και φωτο απο την πισω πλευρα?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 289

per aspera ad astra


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 01:17:54 πμ »

Γνωρίζω με κάθε βεβαιότητα πως είναι τουλάχιστον 100 ετών.Τα θυμάται η μητέρα μου στο πατρικό σπίτι της γιαγιάς της και από εκείνη πέρασε στην κόρη της και από εκεί στη μητέρα μου τη δεκαετία του  ' 60. .Τώρα η προέλευσή τους και η ακριβής χρονική τοποθέτησή τους είναι παντελώς άγνωστα σε εμένα. Και μιλώ σε πληθυντικό πρόσωπο γιατί υπάρχει και δεύτερο απλά δεν μου είναι εύκολο να ανεβάσω φώτο.
Καταγράφηκε
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 289

per aspera ad astra


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 01:25:46 πμ »

Η πίσω πλευρά είναι ένα συμπαγές και ενιαίο τμήμα από το ίδιο υλικό των μορφών ή τουλάχιστον έτσι δείχνει και είναι ντυμένο με χαρτόνι σύγχρονο καθώς η παλαιότερη επένδυση προφανώς είχε φθαρεί.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 01:29:32 πμ »

Αχα...μαλιστα...οπως ανεφερα κ πριν ηταν αποψη μου..οι "γνωσεις" μου σταματανε μεχρι εδω..δ ξερω κατι παραπανω..οπως ειπα και πριν θα θελαμε φωτο την πισω μερια και θα σου στειλω το τηλ οταν επιστρεψω να κανεις μια ερωτηση μηπως σε βοηθησουν παραπανω.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences