Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 04:18:00 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΡΓΟ ΣΕ ΓΥΨΟ (?)  (Αναγνώστηκε 7967 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 289

per aspera ad astra


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 01, 2015, 12:45:10 πμ »

http://i65.tinypic.com/bjfzx2.jpg
http://i63.tinypic.com/3023v4y.jpg
Βρίσκεται για πάνω από 100 χρόνια στην κατοχή της οικογένειάς μου. Θα παρακαλούσα εάν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με εποχή - τεχνοτροπία - προέλευση κλπ να μοιραστεί τις πληροφορίες.
Σας ευχαριστώ πολύ Χαμόγελο
Καταγράφηκε
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 289

per aspera ad astra


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 11:20:09 μμ »

κάποιος....... Απορία
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 11:39:56 μμ »

Δυστυχως ειναι ιδιαιτερο εργο και δεν μπορω να σε βοηθησω..δεν φτανουν οι γνωσεις μου μεχρι εκει.Μπορεις να κοιταξεις αν εχει καποια υπογραφη μπροστα ή πισω;
Καταγράφηκε
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 289

per aspera ad astra


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 12:27:17 πμ »

Σε ευχαριστώ φίλε μου..η προσπάθεια αρκεί Χαμόγελο
Δυσυχώς δεν έχει υπογραφή ή άλλο διακριτικό πουθενά!!Χρόνια προσπαθώ να βρώ κάτι σχετικά..και σε αναζητήσεις μου στο internet δεν κατάφερα να βρώ κάτι παρόμοιο και μου κάνει εντύπωση γιατί δεν νομίζω να είναι κάτι το μοναδικό.
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 12:23:34 μμ »

Το υλικο ειναι μαρμαρο;
Καταγράφηκε
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 289

per aspera ad astra


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 12:24:49 μμ »

Μάλλον γύψος
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 03:33:13 μμ »

πανεμορφο ειναι Χαμόγελο Χαμόγελο δεν ξερω τι ειναι αλλα αν μου δωσεις λιγες μερες ισως βρω την αναπαρασταση που απεικονιζεται και απο εκει μπορει να ξετυλιξουμε ισως το κουβαρι Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 289

per aspera ad astra


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 03:50:29 μμ »

Μάρκο έχεις όσο χρόνο θέλεις Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο..εγώ ψάχνω χρόνια....
Καταγράφηκε
p_floyd1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 395


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 04:00:18 μμ »

πράγματι,πανέμορφο  και ιδιαίτερο,κάποιος που γνωρίζει καλά μυθολογία,θα μπορεί να βοηθήσει,/η κοντινότερη αναπαράσταση που βρήκα,είναι σε ένα πίνακα με θέμα την μάχη των Λαπιθών και Κενταύρων(κάποια μεμονωμένα σημεία)
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%B1%CF%80%CE%AF%CE%B8%CE%B5%CF%82#/media/File:Piero_di_Cosimo_015.jpg
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 05:13:25 μμ »

ειναι περιεργο κι ομορφο εργο... μου μοιαζει μια μιξη αρχαιου ελληνικου θεματος με επιδρασεις αναγεννησιακες ισως;; το λεω για τους πολλους ερωτιδεις... που νομιζω εκεινη την εποχη ειναι που τους βλεπουμε! συνηθως σε αρχαια εργα τεχνης.. δεν βλεπουμε τοσους πολλους... αλλα ισως κανω λαθος!

καπου ειχα δει εργο αρχαιο με ερωτιδεα να καβαλαει εναν κενταυρο... αρα οτι ο ερωτας ταν δαμασε... Κλείσιμο ματιού

εν πασα τη περιπτωση... το συγκεκριμενο μαλλον εχει να κανει με το επεισοδειο που ειχε γινει στον γαμο του Περιθου, βασιλια των Λαπιθων, με την πανεμορφη Ιπποδαμεια! οι κενταυροι στον γαμο μεθυσαν και ο κενταυρος Ευρυτιωνας αρπαξε την νυφη... εγινε φασαρια... χαμος.. και για να μην τα πολυλογω οδηγησε σε μαχη με τους κενταυρους...

οι κενταυροι ηταν γνωστοι γυναικαδες, και εκτος του Χειρωνα, ηταν.. αγριοι, αξεστοι κτλ...

μαλλον κατι τετοιο ειναι που δειχνει λοιπον το εργο, και το εχουν φτιαξει σαν να ειναι κομματι απο μετοπη ή απο ζωφορο ναου σε μικρογραφια! δειχνει την προσπαθεια αρπαγης (δεν καταφερε να την παρει...), της Ιπποδαμειας.... και οι ερωτιδεις ειναι γιαν α μας δειξουν το τι κυριαρχει στην σκηνη... το παθος κι ο ερωτας.. κτλ..

τωρα... ποιου ειναι, του ποτε, ποσο κανει και παραπανω πραγματακια... δεν ξερω.. συγνωμη! Χαμόγελο

 

Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 05:27:29 μμ »

ειναι περιεργο κι ομορφο εργο... μου μοιαζει μια μιξη αρχαιου ελληνικου θεματος με επιδρασεις αναγεννησιακες ισως;; το λεω για τους πολλους ερωτιδεις... που νομιζω εκεινη την εποχη ειναι που τους βλεπουμε! συνηθως σε αρχαια εργα τεχνης.. δεν βλεπουμε τοσους πολλους... αλλα ισως κανω λαθος!

καπου ειχα δει εργο αρχαιο με ερωτιδεα να καβαλαει εναν κενταυρο... αρα οτι ο ερωτας ταν δαμασε... Κλείσιμο ματιού

εν πασα τη περιπτωση... το συγκεκριμενο μαλλον εχει να κανει με το επεισοδειο που ειχε γινει στον γαμο του Περιθου, βασιλια των Λαπιθων, με την πανεμορφη Ιπποδαμεια! οι κενταυροι στον γαμο μεθυσαν και ο κενταυρος Ευρυτιωνας αρπαξε την νυφη... εγινε φασαρια... χαμος.. και για να μην τα πολυλογω οδηγησε σε μαχη με τους κενταυρους...

οι κενταυροι ηταν γνωστοι γυναικαδες, και εκτος του Χειρωνα, ηταν.. αγριοι, αξεστοι κτλ...

μαλλον κατι τετοιο ειναι που δειχνει λοιπον το εργο, και το εχουν φτιαξει σαν να ειναι κομματι απο μετοπη ή απο ζωφορο ναου σε μικρογραφια! δειχνει την προσπαθεια αρπαγης (δεν καταφερε να την παρει...), της Ιπποδαμειας.... και οι ερωτιδεις ειναι γιαν α μας δειξουν το τι κυριαρχει στην σκηνη... το παθος κι ο ερωτας.. κτλ..

τωρα... ποιου ειναι, του ποτε, ποσο κανει και παραπανω πραγματακια... δεν ξερω.. συγνωμη! Χαμόγελο

 


δεκτη η συγνωμη σου Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 289

per aspera ad astra


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 11:31:05 μμ »

Όντως..δεκτή η συγνώμη σου Σαρκασμός Σαρκασμός
Πραγματικά με εντυπωσιάζετε!!!Και εγώ πιστέυω ότι πολύ πιθανό να είναι αποτύπωση καλλιτεχνική, παράστασης από τη ζωοφόρο του Παρθενώνα..αλλά δεν έχω τεκμηριωμένη άποψη πάνω σε αυτό....εικασίες κάνω...πάντως όπως το πάμε κάτι θα βγεί στο τέλος
Σας ευχαριστώ Χαμόγελο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 11:37:58 μμ »

η ζωφορος του παρθενωνα ειχε σαν θεμα την γιορτη των παναθηναιων...

μαλλον αναφερεσαι στις μετοπες της νοτιας πλευρας του παρθενωνα... οπου και συνανταμε την κενταυρομαχια Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 289

per aspera ad astra


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 11:42:47 μμ »

Ακριβώς!Ευχαριστώ για τη διόρθωση Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 11:59:47 μμ »

οι μετωπες που εχουν θεμα αρπαγη Λαπιθιδας, ειναι οι: 10, 22, 25, 29. καποιες ειναι γνωστες μονο απο σχεδια...

ερωτιδεις δεν υπαρχουν οποτε μαλλον ειναι υστερη προσθηκη με την φαντασια του καλλιτεχνη... κατι που γινονταν νομιζω κατα την αναγεννηση.. ακομα και σε αρχαια συμπλεγματα αγαλματων!

δες εδω τις μετωπες με την κενταυρομαχια!

http://users.sch.gr/ipap/Ellinikos%20Politismos/parthenonas/N.m/n.m.htm

αν προσεξεις το στυλ που ειναι φτιαγμενα θα δεις οτι δεν εχουν καμια σχεση με το δικο σου...

το δικο σου εχει φορτωμενο σχεδιο (που δεν ταιριαζει με τα αρχαιοελληνικα προτυπα) και θα μπορουσα να πω... φερνει υστερες δυτικες τεχνοτροπικες τασεις ακομα και ως προς την κινηση, την ενδυση (χοντρο μαλλινο αττικο πεπλο...) κτλ...

γενικα λειπει η χαρη και η πλαστικοτητα της κλασικης αρχαιοελληνικης τεχνης.. ενω παρατηρουμε λιγο ακομψες για τα αρχαιοελληνικα προτυπα, σωματικες διαστασεις... με παχακια κτλ... ενω τοτε το σωμα ηταν τελειο μιας και αποτελουσε και τροπο ζωης το να εχεις "υγειες" (ομορφα φτιαγμενο, αθλητικο) σωμα και νου... Κλείσιμο ματιού

η λαπιθιδα και ο τροπος που ειναι πανω στο γλυπτο σου μου θυμιζει εντονα την αρπαγη της περσεφονης.. ετσι που γυριζει προς τα πισω το κεφαλι... αν θυμασαι καλα και στον ταφο της αμφιπολης... Κλείσιμο ματιού
ισως να εκανε μια μιξη ο καλλιτεχνης θελωντας να εκφρασει με αυτο τον τροπο απο την μια το παθος και την ερωτικη λαχταρα του κενταυρου και απο την αλλη την απογνωση της Λαπιθιδος που δεν θελει να παει μαζι του... και ζηταει απεγνωσμενα (και την ωρα που ματαια προσπαθει να απελευθερωθει απο τα χερια του κενταυρου), βοηθεια απο καποιον δικο της!

ο καλλιτεχνης προσπαθησε να βγαλει λοιπον το συναισθημα και την ενταση της σκηνης αλλα δεν μπορει να πιασει την τελειοτητα των γλυπτων του παρθενωνα! Χαμόγελο

ολα αυτα αποτελουν εικασιες δικες μου! Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2015, 12:11:59 πμ από NMS » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences