Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 02:00:15 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: χαρτης 1785  (Αναγνώστηκε 6292 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 26, 2015, 02:56:20 μμ »

καλησπερα παιδια..θα ηθελα να συζητησουμε λιγο σχετικα με δυο διαφορετικες πωλησεις που εχω βρει για το ιδιο αντικειμενο..

η πρωτη ειναι αυτη
http://www.oldmarket.gr/full_product.php?prod_id=xalkografo%201785%20anacharsis..&page=1

και η δευτερη αυτη
http://www.geographicus.com/P/AntiqueMap/Megaris-bocage-1791

προκειται για τον ιδιο ακριβως χαρτη,απο τον ιδιο χαρτογραφο,την ιδια ημερομηνια,και στην ιδια τιμη περιπου.
η μονη τους διαφορα ειναι πως στο ελληνικο σαιτ,εχει καποια κοκκινα-κιτρινα περιθωρια γυρω απο τα ''συνορα'' των περιοχων ενω στο ξενο σαιτ ειναι καθαρα ασπρο-μαυρο.
μπορειτε να μου δωσετε μια εξηγηση για αυτο?δεν πιστευω οτι ο ελληνας πουλαει τον ξενο χαρτη,μιας και οι φωτο δειχνουν πραγματικες στον χωρο του (ισως) ενω υπαρχει και η παραπανω διαφορα..
θα μπορουσε καποιος απο τους δυο να ειναι ανατυπωση η πλαστος?θα μπορουσε να υπαρχει σε πολλα ΙΔΙΑ αντιτυπα?τι πιστευετε οτι συμβαινει?

περιμενω τις αποψεις σας....
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 03:36:44 μμ »

... στο ελληνικο σαιτ,εχει καποια κοκκινα-κιτρινα περιθωρια γυρω απο τα ''συνορα'' των περιοχων ενω στο ξενο σαιτ ειναι καθαρα ασπρο-μαυρο...
περιμενω τις αποψεις σας....
Κώστα, έχω την εντύπωση, πως και στον ξένο χάρτη φαίνονται οι οριοθετήσεις με διαφορετικό, όμως, τρόπο. Τώρα, από τις φωτογραφίες είναι δύσκολο να πει κάποιος ότι είναι αντίγραφο. Οσον αφορά τα "σύνορα" θα μπορούσες κι εσύ να τα χρωματίσεις. Για τη διαφορά στην τιμή, όσο και για τα μεταφορικά είναι καθαρά απόφαση του αγοραστή.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 03:47:35 μμ »

θαναση,το θεμα ειναι να ειναι με χρωμα απο την κατασκευη του..το να ηταν ασπρομαυρος και να τον εβαψε καποιος μετα,το θεωρω σαν να ζωγραφισαν μια γκραβουρα με χρωμα...η τιμη δεν ειναι ιδιαιτερα απαγορευτικη,ειδικα αν προκειται για την περιοχη μου και αν ειναι γνησιο.το θεμα μου ειναι οτι αν ειναι και τα δυο γνησια,η αν δεν αξιζει να ασχοληθω με το ελληνικο τουλαχιστον...

επισης συμφωνω οτι και στον ξενο φαινονται οι οριοθετησεις αλλα αλλο το να ειναι σκιαγραφημενα και αλλο να τα εχουν βαψει..κατι που δεν με ενοχλει ιδιαιτερα αρκει το βαψιμο αυτο να ειναι ''απο την μανα'' του και οχι απο χερι καποιου μετα απο χρονια..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 04:00:22 μμ »

Προφανώς είναι από διαφορετικές εκδόσεις του βιβλίου κομμένος.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 04:04:47 μμ »

ειναι ομως απο βιβλιο δημητρη,χρονια πολλα κιολας!
εγω δεν ειδα κατι που να δηλωνει οτι ειναι απο βιβλιο και οχι καθαρα χαρτης..αν ειναι απο βιβλιο αλλαζει το πραγμα σε πολλα σημεια..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 04:09:43 μμ »

Ευχαριστώ.

Το βιβλίο : Voyage du jeune Anacharsis en Grèce

http://www.ebay.fr/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2047675.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.XVoyage+du+jeune+Anacharsis+en+Gr%C3%A8ce.TRS0&_nkw=Voyage+du+jeune+Anacharsis+en+Gr%C3%A8ce&_sacat=0

Έχει μεταφραστεί και στα ελληνικά από τον Ρήγα και κάποιον Χρυσοβέργη Κουροπαλάτη.

http://www.mariolata.gr/1787.html

http://www.opac.ems.gr:92/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=2055&shelfbrowse_itemnumber=3259
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 04:25:02 μμ »

εχεις δικιο!! υποθετω οτι το μεγαλο μεγεθος του (περ 20χ30 εκ) σημαινει οτι ειναι απο τον ατλα και οχι απο καποιον αλλον απο τους 7 τομους που εχει μιας και ειναι μικροτεροι..ευχαριστω παρα πολυ δημητρη!!με εβγαλες απο την αμφιβολια αλλα μου εδωσες και την ευκαιρια να παρω ολους τους τομους σε καλη τιμη αντι για να παρω μονο τον χαρτη! Χαμόγελο καλη συνεχεια!!! Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences