Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:59:25 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: ΧΡΥΣΌΣ ΑΡΙΣΤΟΤΈΛΗΣ
Αγόρασα απο την τράπεζα
Αγορασα τιμη εκδοσης
Αγορασα με καπελο απο  10- 30%
Αγορασα με καπελο απο 30-60%
Αγορασα με καπελο απο 60- 100%
Δεν το έχω αλλά πιστεύω ότι θα έχει ανοδικες τάσεις
Δεν το έχω αλλά θέλω να το αποκτήσω
Δεν ασχολούμε με αναμνηστικά .
Δεν με ενδιαφέρει αυτό το νόμισμα

Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΑ ΧΡΥΣΑ ΤΤΕ 2013-2015  (Αναγνώστηκε 117406 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Μάιος 20, 2016, 05:17:46 μμ »

Α! μάλιστα.Για αυτό λοιπόν όσοι δεν τα έχετε και τα θέλετε, να σπεύσετε να τα πάρετε τώρα που έχουν αυτές τις τιμές ακόμα.Οι άλλοι καλύτερα να μην μιλούν αφού δεν τους ενδιαφέρουν και έχουν πάψει να ασχολούνται. Η συλλογή ελληνικών νομισμάτων είναι κάτι παραπάνω από την καθαρή αξία σε χρήμα (είναι πολλά περισσότερα πράγματα που θα χρειαστούν σελίδες για να τα γράψουμε) , οπότε δεν το δέχομαι αυτό... αφήστε τα... οι μη ασχολούμενοι με το συγκεκριμένο θέμα. Επίσης δεν πιστεύω ότι κάποιοι έχουν αποθέματα αυτών των νομισμάτων, μου φαίνεται πολύ περίεργο... εδώ οι μάγκες οι Γερμανοί τα παίρνουν και τα σφυρίζουν αμέσως με μικρό κέρδος. Οπότε λέω παίρνουν και άλλοι; για ποιο λόγο; για να τα στοκάρουν; δεν νομίζω να υπάρχουν τόσο βλάκες σήμερα. Και το εάν έκανε 2 εξυπνάδες η ΤτΕ και την πάτησε λες και αυτοί να μην ξέρουν στο μέλλον τι ποσότητες θα κόβουν ώστε να μην ξεφεύγουν και να ελέγχεται το πράγμα πλέον;
Τα πρόβληματα είναι άλλα που δεν τα λέει ξακάθαρα κανείς!
1ον: η κρίση που έχει ξεσκίσει την μεσαία κυρίως τάξη και
2ον: την μη συλλεκτική παιδεία και φιλοπατρία των Ελλήνων (ακόμα και πολλών από αυτούς που λένε τους εαυτούς τους συλλέκτες!!! και όχι τίποτα άλλο!!!... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός)
Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Μάιος 20, 2016, 06:18:51 μμ »

Α! μάλιστα.Για αυτό λοιπόν όσοι δεν τα έχετε και τα θέλετε, να σπεύσετε να τα πάρετε τώρα που έχουν αυτές τις τιμές ακόμα.Οι άλλοι καλύτερα να μην μιλούν αφού δεν τους ενδιαφέρουν και έχουν πάψει να ασχολούνται. Η συλλογή ελληνικών νομισμάτων είναι κάτι παραπάνω από την καθαρή αξία σε χρήμα (είναι πολλά περισσότερα πράγματα που θα χρειαστούν σελίδες για να τα γράψουμε) , οπότε δεν το δέχομαι αυτό... αφήστε τα... οι μη ασχολούμενοι με το συγκεκριμένο θέμα. Επίσης δεν πιστεύω ότι κάποιοι έχουν αποθέματα αυτών των νομισμάτων, μου φαίνεται πολύ περίεργο... εδώ οι μάγκες οι Γερμανοί τα παίρνουν και τα σφυρίζουν αμέσως με μικρό κέρδος. Οπότε λέω παίρνουν και άλλοι; για ποιο λόγο; για να τα στοκάρουν; δεν νομίζω να υπάρχουν τόσο βλάκες σήμερα. Και το εάν έκανε 2 εξυπνάδες η ΤτΕ και την πάτησε λες και αυτοί να μην ξέρουν στο μέλλον τι ποσότητες θα κόβουν ώστε να μην ξεφεύγουν και να ελέγχεται το πράγμα πλέον;
Τα πρόβληματα είναι άλλα που δεν τα λέει ξακάθαρα κανείς!
1ον: η κρίση που έχει ξεσκίσει την μεσαία κυρίως τάξη και
2ον: την μη συλλεκτική παιδεία και φιλοπατρία των Ελλήνων (ακόμα και πολλών από αυτούς που λένε τους εαυτούς τους συλλέκτες!!! και όχι τίποτα άλλο!!!... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός)


Μπάμπη εγώ προσωπικά πλέον δεν τα έχω(ευτυχώς τα ξεφορτωθηκα) και αν ήθελα να τα πάρω δεν θα το έκανα τώρα..γιατί όπως έγραψα δε βλέπω μέλλον με την κρίση..οπότε θα πέσουν και άλλο. Και ελληνικά κυκλοφορίας διαρκώς πέφτουν. Νομίσματα εύκολα ως μέτριας δυσκολίας σε χαμηλά μσ έχουν φάει κατρακύλα και δεν κράτησαν τιμη..φαντασου τα αναμνηστικά! Επίσης κουβέντα κάνουμε και αναφέρω την άποψη μου ως ένας άνθρωπος που είχε αναμνηστικά και τα έδωσε. Όπως ανέφερες εσύ τη δικιά σου εκτίμηση ως κάποιος που τα κρατάει. Οπότε βρίσκω άτυχη την έκφραση σου να μη μιλάμε όσοι δεν τα μαζεύουμε. Έχω ασχοληθεί καιρό με το θέμα και θεωρώ πως έχω άποψη επ αυτου. Επίσης δεν πιστεύω πως κάνω και ζημιά σε αυτούς που τα έχουν γιατί δεν είμαι και κανένα "μεγάλο ονομα" στο συλλεκτικό κόσμο ώστε με την άποψη μου να μεταβαλλω την αγορά! Ποιος χεστηκε στο κάτω κάτω αν ο iceman τα μαζεύει ή όχι;
Καταγράφηκε
ig
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Μάιος 20, 2016, 06:47:07 μμ »

Φιλε iceman, δηλαδη κανεις την εκτίμηση οτι στο μελλον, λογω κρίσης, θα πουλωνται κατω απο την τιμη έκδοσης; (μου ειναι αρκετα δυσκολο παντως να κανω εγω τετοια εκτιμηση)
ή κανεις μια εκτιμηση του στυλ... καποια στιγμη θα ανεβει αρκετα το μεταλλο αλλα θα παραμεινει σταθερη η τιμη των αναμνηστικων οποτε το premium τους θα μειωθει σημαντικα. (αυτο το σενάριο για μένα ειναι αρκετα πιθανο)

Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Μάιος 20, 2016, 07:37:01 μμ »

Κάποια λίγο πάνω, κάποια λίγο κάτω. Κάπου κοντά στην τιμή έκδοση. Πάντως σίγουρα δεν πιστεύω πως αποτελούν επένδυση.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Μάιος 20, 2016, 09:12:59 μμ »

Γιατί πιστεύω οτι ο χρυσός Αριστοτέλης μόνο ανοδική πορεία μπορεί να έχει?.....γιατί πολύ άπλα, 600 συλλέκτες που έχουν τον ασημένιο, δεν θα αποκτήσουν ποτέ και τον χρυσό για να τον κάνουν σετ ( και αυτό πονάει τον συλλέκτη;) ). Είναι 600 κομμάτια σε ενα ευρωπαϊκό νόμισμα . Για δείτε το βόλεϋ ( 1000 τιραζ ) , το 40 ( 1000 τιραζ ) , όχι 600! Τώρα ευκαιρίες ( απο κάποιον που έχει μια ανάγκη κλπ ) υπάρχουν πάντα, όπως και από κάποιον τρελαμένο όμως, που θα δώσει (γιατί όχι?) και 1500. Η λογική ( η δικιά μου τουλάχιστον ε Άνεση ) λέει οτι ενα αναμνηστικό με 600 η 750 τιραζ , μόνο ανοδική τάση μπορεί να έχει. Ναι είμαι από τους τυχερούς που τον πήραν απο την τράπεζα.....και ναι είμαι απο τους πιο τυχερούς όπου δεν συλλέγω τα συγκεκριμένα αναμνηστικά! Μεγάλο χαμόγελο Κλείσιμο ματιού Άνεση
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Μάιος 20, 2016, 09:36:46 μμ »

Γιατί πιστεύω οτι ο χρυσός Αριστοτέλης μόνο ανοδική πορεία μπορεί να έχει?.....γιατί πολύ άπλα, 600 συλλέκτες που έχουν τον ασημένιο, δεν θα αποκτήσουν ποτέ και τον χρυσό για να τον κάνουν σετ ( και αυτό πονάει τον συλλέκτη;) ). Είναι 600 κομμάτια σε ενα ευρωπαϊκό νόμισμα . Για δείτε το βόλεϋ ( 1000 τιραζ ) , το 40 ( 1000 τιραζ ) , όχι 600! Τώρα ευκαιρίες ( απο κάποιον που έχει μια ανάγκη κλπ ) υπάρχουν πάντα, όπως και από κάποιον τρελαμένο όμως, που θα δώσει (γιατί όχι?) και 1500. Η λογική ( η δικιά μου τουλάχιστον ε Άνεση ) λέει οτι ενα αναμνηστικό με 600 η 750 τιραζ , μόνο ανοδική τάση μπορεί να έχει. Ναι είμαι από τους τυχερούς που τον πήραν απο την τράπεζα.....και ναι είμαι απο τους πιο τυχερούς όπου δεν συλλέγω τα συγκεκριμένα αναμνηστικά! Μεγάλο χαμόγελο Κλείσιμο ματιού Άνεση

+ 1...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Μάιος 20, 2016, 09:48:39 μμ »

Εγώ θα συμφωνήσω με τον Αλέξανδρο. Σταμάτησα επίσης τα αναμνηστικά το 2015. Έχω κρατήσει μερικά στη συλλογή μου που μου αρέσουν, άλλα έδωσα σε συλλέκτες στη Κύπρο, και κάποια στιγμή θα ανεβάσω αυτά που δεν θέλω να κρατήσω στο στεκι. Μπορεί να ενδιαφέρουν κάποιους.

Με την ευκαιρία, θα βγει φέτος τρίπτυχο-blister; Αυτά μαζι με τα αντίστοιχα κυπριακα τα συλλέγω  Σαρκασμός
Ναι. Θα βγεί με θέμα την Πελοπόννησο στην περυσινή τιμή των 16€, η ημερομηνία ακόμη δεν είναι γνωστή. Αν μάθεις για την αντίστοιχη έκδοση του κυπριακού blister, βάλε φωνή!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Μάιος 20, 2016, 10:33:01 μμ »

Κάποια λίγο πάνω, κάποια λίγο κάτω. Κάπου κοντά στην τιμή έκδοση. Πάντως σίγουρα δεν πιστεύω πως αποτελούν επένδυση.
++ εγω πιστευω οτι ηδη και τωρα ειναι κακως υπερτιμημενα αλλα οπως αναφερει και ο Μιμης παντα θα υπαρχει ενα ψωνιο-τρελλος η οπως αλλιως θες που θα δωσει σε 8γρ 6-8 φορες πανω απο την τιμη,γιατι αν ειναι λογικος αντι να δωσει 1500ε για ενα αριστοτελη θα δωσει τα ιδια χρηματα και θα παρει 5 λιριτσες ,αλλα ειπαμε αυτα ειναι γουστα και εσεις που ασχολειστε με αυτες τις σειρες ξερεται περισσοτερα πανω στο θεμα,εγω ισως το κρινω και επιφανειακα-επιδερμικα
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Μάιος 20, 2016, 10:38:15 μμ »

Εγώ θα συμφωνήσω με τον Αλέξανδρο. Σταμάτησα επίσης τα αναμνηστικά το 2015. Έχω κρατήσει μερικά στη συλλογή μου που μου αρέσουν, άλλα έδωσα σε συλλέκτες στη Κύπρο, και κάποια στιγμή θα ανεβάσω αυτά που δεν θέλω να κρατήσω στο στεκι. Μπορεί να ενδιαφέρουν κάποιους.

Με την ευκαιρία, θα βγει φέτος τρίπτυχο-blister; Αυτά μαζι με τα αντίστοιχα κυπριακα τα συλλέγω  Σαρκασμός
Ναι. Θα βγεί με θέμα την Πελοπόννησο στην περυσινή τιμή των 16€, η ημερομηνία ακόμη δεν είναι γνωστή. Αν μάθεις για την αντίστοιχη έκδοση του κυπριακού blister, βάλε φωνή!
Ευχαριστώ Θανάση. Ναι, θα σε ενημερώσω όταν μάθω. Καλό βράδυ.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Μάιος 20, 2016, 11:50:45 μμ »

Κάποια λίγο πάνω, κάποια λίγο κάτω. Κάπου κοντά στην τιμή έκδοση. Πάντως σίγουρα δεν πιστεύω πως αποτελούν επένδυση.
++ εγω πιστευω οτι ηδη και τωρα ειναι κακως υπερτιμημενα αλλα οπως αναφερει και ο Μιμης παντα θα υπαρχει ενα ψωνιο-τρελλος η οπως αλλιως θες που θα δωσει σε 8γρ 6-8 φορες πανω απο την τιμη,γιατι αν ειναι λογικος αντι να δωσει 1500ε για ενα αριστοτελη θα δωσει τα ιδια χρηματα και θα παρει 5 λιριτσες ,αλλα ειπαμε αυτα ειναι γουστα και εσεις που ασχολειστε με αυτες τις σειρες ξερεται περισσοτερα πανω στο θεμα,εγω ισως το κρινω και επιφανειακα-επιδερμικα

Λιρίτσες μπορεί να πάρεις, επενδυτής μπορεί να γίνεις, αλλά όχι συλλέκτης.Γιατί και κιτρινιάρες να μαζέψεις αν θες να λέγεσαι συλλέκτης πάλι υπεραξίες πρέπει να πληρώνεις.Και δεν ξέρω τα τιράζ τους, είναι χιλιάδες ή εκατομμύρια; τα ελληνικά τουλάχιστον ξέρεις ότι είναι από 600 έως 1500 τεμάχια μόνο! αλλά ας όψεται η μιζέρια της εποχής μας.
Πάντως μην νομίζεις ότι μπόρεσα να τα πάρω και εγώ όλα.Κάποια πήρα που έτυχε να μπορώ να τα αγοράσω, οπότε συμφωνώ και δέχομαι, με ότι δυνατότητες έχει ο καθένας.Αλλά εκείνο που δεν μπορώ είναι η απαξίωσή τους. Όποιου δεν του αρέσουν καλό είναι να μην τα ξεφτιλίζει...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Μάιος 21, 2016, 01:21:26 πμ »

Συμφωνω Μπαμπη απο φαι λεει που δεν τρως αστο να τσικνωσει,εγω ουτε εχω κολλημα με δαυτα ουτε με τρελλαινουνε ,παντως δεν πιστευω απο τα 600 ατομα που εχουν τον Αριστοτελη τα πηραν για συλλεκτικο σκοπο ολοι,μεγαλη πλειοψηφια πονταρε στην ενδεχομενη υπεραξια τους και μονο,αλλα ειπαμε περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.Εγω μαζευω συλλεκτικα ενετικης περιοδου και οθωμανικα και αυτα καποιοι τα απαξιωνουν αλλα εμενα μου αρεσει αυτο γιατι δεν πολυασχολουνται και ετσι βρισκω ωραια νομισματα και σε προσιτες τιμες Κλείσιμο ματιού ;)κατα τα αλλα τα αναμνηστικα ειναι πολυ ενδιαφεροντα αλλα δεν χωρανε στο πορτοφολι ολων με τοσες σωρηδων κοπες,σε αναγκαζει να γινεις μονοσυλλεκτικος πραγμα που δεν μου αρεσει προσωπικα
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Μάιος 21, 2016, 06:03:33 πμ »

παντως μια και μιλατε  για συλλεκτες και για ¨΄ συλλεκτες¨¨  αναμεσα σε ενα χρυσο Οθωνα και ενα χρυσο Αριστοτελη ο συλλεκτης τι διαλεγει αληθεια;;αναμεσα σε ενα χρυσο Γεωργιου του 76 και σε ενα αναμνηστικο;;ξεκαθαριζω οτι για εμενα ολοι ειναι συλλεκτες δεν παει να πει οτι επειδη καποιος καποια στιγμη θα το πουλησει δεν ειναι συλλεκτης  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Μάιος 21, 2016, 07:55:41 πμ »

Στα χόμπυ δεν χωράνε αξιώματα. Ο καθένας συλλέγει ότι του αρέσει και ότι μπορεί. Όσο για τις συγκρίσεις διαφορετικών πραγμάτων, αυτές είναι συνήθως άστοχες. Ο Αριστοτέλης είναι κατά κανόνα proof 69+ και τα εικοσάρικο 1884 είναι κατά κανόνα au. Επιπλέον, από συλλεκτικής πλευράς, τα σύγχρονα αναμνηστικά μαζεύονται, ενώ τα χρυσά του Γεωργίου... Άστα καλύτερα.
Τέλος, συμφωνώ με το Μπάμπη, δεν είναι δυνατόν να ανάγονται όλα σε λίρες. Στο κάτω κάτω όποιος θέλει λίρες, ας πάρει λίρες.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Μάιος 21, 2016, 12:04:45 μμ »

Νίκο το στέκι έχει καταντήσει από φόρουμ συλλεκτών σε σαραφάδικο... έχει παραγίνει το κακό.Οι "νέοι" που μπαίνουν μόνο νέοι συλλέκτες δεν είναι.Τόσο εκνευρίζομαι πολλές φορές, που είπα ουκ ολίγες φορές να αυτοδιαγραφώ από το στέκι των συλλεκταράδων!!!...

Τέλος πάντων από τα χρυσά δεν γράψαμε για του 2013 το οποίο έχασα.(και μαζί με του 2015 είναι αυτά που μου λείπουν)

Του 2011 - 1000 κομμάτια- σπέσιαλ ολύμπικς- τιμή έκδοσης 450 ευρώ
Του 2012 - 100 χρόνια  απελευθέρωση Θεσσαλονίκης -1500 κομμάτια -500 ευρώ.
Του 2012 - 100 χρόνια από Βαλκανικούς πολέμους  - 1500 κομμάτια  500 ευρώ.

Ξεχάσαμε το χρυσό νόμισμα του 2013 με θέμα τον Ιπποκράτη. Αυτό έχασα δυστυχώς λόγω οικονομικών... Με αυτό το κομμάτι δεν ξέρω τι έγινε, απλά γνωρίζω ότι λόγω θέματος το ήθελαν πολλοί γιατροί.Αυτό εκδόθηκε σε 1200 τεμάχια (από όσο θυμάμαι) και τιμή 500 ευρώ.

Του  2014 χρυσό Αριστοτέλης - 600 κομμάτια - 450 ευρώ
Του 2015 το χρυσό Αρχιμήδης- 750 κομμάτια - 450 ευρώ
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Μάιος 21, 2016, 12:13:58 μμ »

...Ξεχάσαμε το χρυσό νόμισμα του 2013 με θέμα τον Ιπποκράτη. Αυτό έχασα δυστυχώς λόγω οικονομικών... Με αυτό το κομμάτι δεν ξέρω τι έγινε, απλά γνωρίζω ότι λόγω θέματος το ήθελαν πολλοί γιατροί.Αυτό εκδόθηκε σε 1200 τεμάχια (από όσο θυμάμαι) και τιμή 500 ευρώ....

Υπάρχει ακόμα στη φόρμα. Αν το θέλεις, απλά, το παραγγέλεις....
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences