Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 10:48:47 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναμνηστικά 10έυρα Τιμές της Πιάτσας...  (Αναγνώστηκε 27592 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 07:52:26 μμ »

Για εσενα ποια θα ηταν η "λογικη"τιμη?
Οτιδηποτε κοντα στην τιμη μεταλλου+καποιο premium για το κοστος κατασκευης ισως?
Φιλε μου, τοτε δεν θα ηταν συλλεκτικα αναμνηστικα, αλλα bullion ουγκιες.

Οι τιμες στα συλλεκτικα νομισματα υπαρχουν επειδη υπαρχει συλλεκτικος κοσμος που τα επιθυμει και τα αγοραζει.
Οσοι περισσοτεροι τα επιθυμουν, τοσο ανεβαινουν οι τιμες και "δικαιες" αποτιμησεις δεν υπαρχουν.
Οσο λιγοτεροι ασχολουνται με αυτα, πεφτουν οι τιμες και παλι δεν υπαρχει "δικαιη" αποτιμηση.
Η τιμη εκδοσης ειναι ψυχολογικο οριο και, το ξαναλεω, δεν σημαινει τιποτα απολυτως.
Αν τα νομισματα αυτα στο μελλον γινουν επιθυμητα απο πολλους, κανεις δεν θα θυμαται την τιμη εκδοσης, ουτε θα τον απασχολει.
Αν τα νομισματα αυτα στο μελλον τα ξεχασουν ολοι, θα πουλιουνται κοντα στο μεταλλο και παλι η τιμη εκδοσης θα ειναι τελειως ασχετο θεμα.

Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι τα συγχρονα ελληνικα αναμνηστικα ενδιαφερουν αποκλειστικα τους Ελληνες συλλεκτες.
Και οι ξενοι εμποροι στους Ελληνες προσβλεπουν να τα πουλησουν.
Επομενως η εξελιξη της τιμης τους ειναι αρρηκτα συνδεδεμενη με την κατασταση του πορτοφολιου των Ελληνων συλλεκτων και μονο.

Κατι που δεν ισχυει απολυτα με αλλα συλλεκτικα νομισματα κυκλοφοριας, π.χ. τα ταληρα Οθωνα-Γεωργιου, οπου το ενδιαφερον ειναι και απο αλλες χωρες.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
ig
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 07:55:53 μμ »

Αν πάρουμε δεδομένο ότι η τιμή ήταν 65, και για κάτι που είναι 1200 τεμ. (λίγα δηλαδή) . Τι τιμή θα δικαιολογούσες φίλε ig μετά από 2 χρόνια... Τα 80? τα 70?

Η δική μου στάση ειναι να απέχω απο τη συγκεκριμένη συλλογή παράλο που μου αρεσε πολύ, οπως αλλωστε εγραψα.
Η προσεγγιση μου ειναι η εξης:
Προκυτε για νομισμα μιας ουγγιας ασημι που πουλιεται απο την ΤτΕ σε τιμή περιπου 4 φορες πανω απο το μεταλλο, δηλαδη 400% πανω.
Εσυ το αγοράζεις σε τιμη 7 φορες πανω απο το μεταλλο, δηλαδη 700% πανω
Υπάρχουν σελίδες στο ιντερνετ (εμποροι) που το πουλανε 12 φορες πανω απο το μεταλλο, δηλαδη 1200$ πανω.
Και στο μελλον μπορει να ανεβουμε και αλλο.

Και απαντώντας ταυτοχρονα και στον φιλο ΜΙΔΑ, τα παραπανω ειναι απλα ενα μπερδεμα συλλεκτισμου και επενδυσης ή μηπως κερδοσκοπια εις βαρος του συλλεκτη ή μια προσωρινη μοδα ή μια φουσκα ή κατι φυσιολογικο γιατι ειναι χαμηλο τα τεμαχια;  Πραγματικα ειμαι πολυ προβληματισμενος και ετσι επελεξα την αποχη.
  
Καταγράφηκε
ig
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 08:08:37 μμ »

Φίλε haros, τα bullions εχουν ενα premium που ειναι διψήφιο ποσοστο επι της τιμης του μεταλλου (και συνήθως μικρο-μεσαιο διψήφιο) Εδω συζητάμε για premium γυρω στο 400% απο την ΤτΕ ...
Θα μου ηταν λογικο ενα Premium 100% απο τη τιμη μεταλλου, π.χ 30 ευρω.

Και επαναλαμβανω την αρχικη απορια μου. Μονο εγω βλεπω υπερβολή σε αυτα τα νομισματα, ειμαι επιφιλακτικος και απέχω;
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 08:14:45 μμ »

Φιλε ig προσπαθω να σου πω οτι σκεπτεσαι με λαθος ορους.
Η δεχεσαι την λογικη των συλλεκτικων αναμνηστικων (γενικως) η δεν την δεχεσαι.
Δεν μπορεις να τα αντιμετωπιζεις με λογικη bullion.
Σου διευκρινιζω οτι ουτε εγω τα μαζευω, αλλα μπορω να κατανοησω την λογικη οσων το κανουν.

Με την λογικη που διεπει τα συλλεκτικα αναμνηστικα, μια χαρα ειναι η τιμη εκδοσης.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 08:19:48 μμ »

 Νομίζω ότι προσπαθείς να καταλάβεις τα συλλεκτικά νομίσματα μέσα από μια λογική στάκερ . Είναι τι φτιάχνει τον καθένα. Και το καταλαβαίνω, απλά δεν είναι αυτά τα νομίσματα για την λογική σου. Τι να πεις για έναν συλλέκτη που αγοράζει ένα τάληρο ΜΣ στα 1200 ευρώ? Ότι το αγόρασε 100 φορές πάνω από το μέταλλο ή κανένα πιο σπάνιο 1000 φορες πάνω από το μέταλλο.
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 08:23:03 μμ »

Μικρά μινταζ = υπεραξία.Πόση; Όσο θέλει!  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 08:24:04 μμ »

ή κανένα πιο σπάνιο 1000 φορες πάνω από το μέταλλο.
Kαι βάλε....  Άνεση
 http://www.dailymail.co.uk/news/article-2623891/A-record-516-000-royal-coin-Incredibly-rare-sovereign-bearing-head-Edward-VIII-struck-abdication-sold-auction.html
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 08:28:18 μμ »


Βρε ξουτ απο δω με τις λιρες σου.
Εδω μιλαμε για ασημια. Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 08:30:41 μμ »

Για ασήμια?

Ε, πάρτε το 6ευρω και τα ξαναλέμε σε 5 χρόνια Άνεση  Γλώσσα Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 08:49:18 μμ »

Κατα τη δικη μου αποψη λογω της μεγαλης ζητησης τα τελευταια χρονια εχουν αποκτησει ενα μεγαλο πρεμιουμ και θεωρω πως βρισκονται στο peak τους,αυτο διοτι δεν μπορω να.πιστεψω οτι η ζητηση θα αυξηθει περισσοτερο απ.οτι.τωρα που γινεται ψιλοχαμος( βλ.στη ζητηση εδω στο στεκι)και αφετερου διοτι αν μεινουν εκει ή ανεβουν δλδ 140 150 170 + τοτε μιλαμε πως για να αποκτησει καποιος ολη τ συλλογη θα πρεπει.να.σκασει.κανα χιλιαρικο τουλαχιστον(μονο για τα εως τωρα),πραγμα αποτρεπτικο που παραλληλα λογικα θ κανει τις τιμες να γινουν φυσιολογικοτερες συνδυαστικα και με το βιοτικο επιπεδο των ελληνων που πεφτει.Μη λησμονουμε αλλωστε πως κατα την πρακτικη τησ ττε τ μισα κομματια πανε.στους εμπορους οι οποιοι θελουν φυσικα να τα πουλησουν και αρα οσο.κ αν δεν.πουλιουνται οι τιμες θα πεφτουν.
Υγ1:Προκειται για εξαιρετικη συλλογη ποιοτικα και θεματικα με τον κ.Σταματοπουλο να ξεπερνα συνεχως τον εαυτο του με τοκαθε νομισμα να ειναι κλτρο απ το.προηγουμενο!
Υγ2:Απαιτειται υπομονη και κοινη λογικη τοσο απο.τους αγοραστες οσο.και απο τους πωλητες οι οποιοι μερικες φορες θελουν να βγαλουν 100 κ 200%κερδος(αφου βεβαια υπαρχουν καποιοι π.το.πληρωνουν καλα.κανουν κ αυτοι)
Υγ3:Αρνητικοτατος και ο τροπος διανομης της ττε κ.τ παρατραγουδα του π.και αυτος μπορει ν αποθαρρυνει το συλλεκτικο κοσμο
Καταγράφηκε
ig
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 08:56:09 μμ »

Νομίζω ότι προσπαθείς να καταλάβεις τα συλλεκτικά νομίσματα μέσα από μια λογική στάκερ . Είναι τι φτιάχνει τον καθένα. Και το καταλαβαίνω, απλά δεν είναι αυτά τα νομίσματα για την λογική σου. Τι να πεις για έναν συλλέκτη που αγοράζει ένα τάληρο ΜΣ στα 1200 ευρώ? Ότι το αγόρασε 100 φορές πάνω από το μέταλλο ή κανένα πιο σπάνιο 1000 φορες πάνω από το μέταλλο.

Για τα πολύ παλια νομίσματα δειχνω αρκετη κατανοηση για τις υψηλές τιμές (χωρις ομως να ειμαι σε θεση να προσδιορίσω το ύψος τιμής) Δείχνω κατανοηση γιατι λαμβανω σοβαρα υποψην την παλαιοτητα καθως και την προσπαθεια (ή τυχη) που εγινε για τη προστασία/φυλαξη/συντηριση του νομισματος για δεκαετιες ή εναν αιωνα.

Ομως για τα 10ευρα νομισματα που συζηταμε, εχουμε να κανουμε με νεα νομισματα τα οποια κοπηκαν σε μικρο αριθμο. Επειδη ο αριθμος ειναι μικρος πουληθηκαν σε υψηλη τιμη απο την ΤτΕ και πουλιουνται ακομη υψηλότερα απο τους εμπόρους. Επειδη ειναι πολύ ωραια νομισματα, οι συλλεκτες τα θελουν και τα κρατανε. Οσοι μπορεσαν πηραν και δευτερο με την πωληση του οποιου θα βγαλουν και την αγορά του πρωτου. Όλο αυτο εμενα μου φαινετε μια ενδιαφερουσα εμπορικη και επενδυτικη δραστηριοτητα (με εντονα χαρακτηριστικα κερδοσκοπίας) που καποιος αν θελει/μπορει συμμετάσχει ή όχι. Δεν εχω κανενα προβλημα με όλο αυτο, μου κανει εντυπωση ομως αν αυτο ειναι η φυσιολογική συλλεκτική λογικη ή η λογικη των συλλεκτικων αναμνηστικων. Εκτος και αν κατι χανω, και θα ήθελα να βοηθησει π.χ ο φιλος haros να καταλαβω τη λογικη των συγχρονων συλλεκτικων νομισματικων αναμνηστικων που να δικαιολογει τις τιμες.

Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 09:53:03 μμ »

Αφου δεν δεχεσαι την λογικη των αναμνηστικων τι ακριβως να σου εξηγησω?
Αυτοι που τα πληρωνουν ξερουν γιατι τα πληρωνουν και τα εχουν στην συλλογη τους.
Οσοι θεωρουν τα αναμνηστικα πεταμενα λεφτα η ακριβα κλπ, απλα δεν τα μαζευουν.
Δεν πολυεχει νοημα να λεμε "νομιζω οτι η δικαιη τιμη εκδοσης θα ηταν τα 30 ευρω", γιατι ο αλλος μπορει να πιστευει οτι ειναι τα 40 η ο αλλος τα 100, οτι θελει πιστευει ο καθενας.
Για τα αλλα που λες, ο συλλεκτισμος νομισματων ειναι απολυτα συνυφασμενος με  την κινηση χρηματος-νομισματων, καθως και με την κερδοσκοπια η και με την ..χασοσκοπια.
Τα αναμνηστικα ειναι απλως ενα μερος του.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 10:32:49 μμ »

περι δικαιων τιμων εκδοσης........που να παμε σε αυστριακο νομισματοκοπειο η σε κατι "νησακια".
το πληρωνεις με καπελο γιατι απλα σου αρεσει η εχεις την εντυπωση οτι στο μελλον θα ανεβει η αξια του και θα τη κρατησει.οποτε αν το δεις επενδυτικα σορρυ αλλα τζογος ειναι.
η διαθεση τους χωλαινει......αλλα τι να κανουμε.γουστα βγαζεις.
γενικα τα αναμνηστικα ειναι θεμα......πχ το οχι οκ να καταλαβω...εχει αναλυθει....αλλα και η δεκαετια της γυναικας πχ?
σε ποιον αρεσει αυτο το νομισμα?(το χα βρει το ασημενιο σε καλη τιμη πριν κανα χρονο αλλα δε το πηρα,δε μου αρεσει).
τα ολυμπιακα του 2004 που αναφερονται συχνα πυκνα ειναι αλλη κατηγορια γιατι η εταιρια που ειχε τη διαθεση, τα υπολοιπα τα εδωσε εξω σε τιμη μεταλλου......
σε αντιθεση οι παραολυμπιακοι που ηταν 5000 μινταζ (μεγαλο για τα τωρα δεδομενα) με 40 ευρο τιμη διαθεσης κατω απο 70-90 δε υπηρχαν.τωρα επεσε η τιμη τους κανα 6μηνο Αναποφασιστικότητα
απλα οι "τραπεζες" προσπαθουν να βγαλουν κερδος, οι "συλλεκτες" να παρουν κατι που τους αρεσει και να μη χασουν πολλα χρηματα.
γιατι οπως παει ειδικα με τα ελληνικα θα απαξιωθουν μελλοντικα η θα μεινουν κανα 2 σειρες "συλλεξιμες"
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 10:40:29 μμ »


γενικα τα αναμνηστικα ειναι θεμα......πχ το οχι οκ να καταλαβω...εχει αναλυθει....αλλα και η δεκαετια της γυναικας πχ?
σε ποιον αρεσει αυτο το νομισμα?(το χα βρει το ασημενιο σε καλη τιμη πριν κανα χρονο αλλα δε το πηρα,δε μου αρεσει).

σε μενα αρεσει οτι εχει σχεση με γυναικα  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα αν το ξαναβρεις σε καλη τιμη εδω ειμαι σφυρα κλεφτικα και εφτασα
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 10:53:38 μμ »

τοτε θα σαι πολυ μερακλης Γλώσσα  Μεγάλο χαμόγελο
πανω το βρηκα στη λεσχη......εδω τι να βρω.....καμμια λιρα μονο και νομιζουν οτι ειναι και σπανια Κλάμα
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences