Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 02:15:50 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Καραμήτσος-προμήθεια  (Αναγνώστηκε 18477 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 05:35:58 μμ »

Να ρωτησω κατι. Αν είσαι στο Hilton και τα χτυπήσεις από εκεί, τα παίρνεις με μεταφορικά ή χωρίς; Απορία
Καταγράφηκε

iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 05:56:16 μμ »

Χωρις μεταφορικα βρε Γιαννη!  Χαμόγελο Χαμόγελο Τα πληρωνεις τα παιρνεις και φευγεις!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 06:00:38 μμ »

Χωρις μεταφορικα βρε Γιαννη!  Χαμόγελο Χαμόγελο Τα πληρωνεις τα παιρνεις και φευγεις!  Κλείσιμο ματιού
Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Ευχαριστώ Στέλιο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 06:51:08 μμ »

Μια παρατήρηση... για ακόμη μια φορά...
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=24366.msg312517#msg312517

Παρατηρήσεις, άσχετες με το θέμα... αλλά πρέπει να ειπωθούν.

Όταν αναφέρουμε τιμές που κλείνει ένα νόμισμα στο eBay, το κλασσικό επιχείρημα είναι : -10% οι κρατήσεις του eBay και -4% οι κρατήσεις του Paypal. Δεν έχει σημασία πόσο είναι οι κρατήσεις, αφού ο αγοραστής πληρώνει όσο κάνει και όχι -10%... - 4%. Αν ένα νόμισμα κλείνει 100 ευρώ, ο αγοραστής πληρώνει 100 ευρώ, δεν πληρώνει 86 ευρώ.

Το ίδιο περίπου ισχύει και για τις δημοπρασίες στους οίκους, αλλά εκεί το κλασσικό επιχείρημα είναι το αντίστροφο : Έκλεισε στα 100 ευρώ. Αλλά δεν αναφέρουμε ότι πρέπει να πληρωθούν και τα fees, που πολλές φορές αγγίζουν το 25%, συν τα τελωνεία κλπ (αν είναι εκτός ΕΕ).


Συνεπώς... όταν κάνουμε σύγκριση τιμών, θα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψιν το συνολικό ποσό που πληρώνει ο αγοραστής, και όχι ότι μας συμφέρει ανά περίπτωση.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 08:15:50 μμ »

συμφωνω Κωστα αλλα ποσα πηρε ο πωλητης καθαρα στο χερι ειναι το σημειο κλειδι πιστευω,δεν εχω πουλησει σε ιμπει ακομα αλλα οταν κοστολογειτε οσοι πουλατε στο ιμπει δεν συνυπολογιζεται το 14 τοις εκατο;;δηλαδη μεθαυριο πουλαω εγω και κοστολογω οτι την ταδε δραχμη την αγορασα 10 ευρω θα την βαλω στο ιμπει 10ε η 14ε,αυτη ειναι εμενα η απορια μου,μιλαω για απευθειας πωληση και οχι δημοπρασια,φιλε greenday προσωπικα σε ευχαριστω γιατι πολλα απο αυτα δεν τα ξερω και ειναι βοηθεια η αναρτηση σου
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 08:41:13 μμ »

 Φιλοι, ολα αυτα ειναι επιχειρηματα (του πωλητη η του αγοραστη αντιστοιχα) για να καθοριστει-διαπραγματευτει η τιμη ενος νομισματος.
Θα μπορουσα να σκεφτω και καμποσα αλλα, πχ. αν το παρεις (η το πουλησεις) απο ebay εχεις καποιου κινδυνους που δεν υπαρχουν οταν το παρεις ( η δωσεις) απο γνωστο σου.
Η στο ebay θα πληρωσεις περισσοτερα ταχυδρομικα κλπ κλπ.

 Το θεμα ειναι οτι στην τελικη, μια συναλλαγη γινεται οταν συμφωνησουν και οι δυο σε καποια τιμη.
Τωρα τα επιχειρηματα της καθε πλευρας (για την τιμη), μικρη σημασια εχουν ουσιαστικα..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
imike
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 08:48:34 μμ »

Κατά την άποψή μου, τιμή του νομίσματος δεν μπορεί να είναι άλλη από την τιμή κλεισίματος της δημοπρασίας. Όλα τα άλλα είναι "άλλα λόγια να αγαπιόμαστε". Άλλος χρεώνει μεγαλύτερες προμήθειες, άλλος μικρότερες, άλλα μεταφορικά κοκ.
Αντίστοιχα, όταν αγοράζεις ένα διαμέρισμα, τιμή πώλησης είναι η τιμή που συμφωνείς με τον πωλητή. Τώρα, ως αγοραστής έχεις να πληρώσεις φόρο, μεσιτικά, συμβολαιγράφους, υποθηκοφυλακεία κλπ. Δεν μπορείς να επικαλεστείς ότι η τιμή πώλησης είναι μεγαλύτερη γιατί καλυπτει και αυτά τα επιπλέον αναγκαστικά έξοδα.
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 09:11:12 μμ »

οποιος παρακολουθει τιμες που κλεινει ενα (χ) νομισμα π.χ 100€ +-
προσπαθει να το παρει και ο ιδιος εκει στα 100€ οχι 100 + 30 προμηθειες 130
τι θα πουμε οτι το πηρε 100 αλλα το πληρωσε 130?
να ρωτησω και το αλλο οταν θα φτασει η ωρα να το δωσεις ποσο θα το ζητας?
για μενα τιμη του νομισματος ειναι το κοστος αποκτησης, ξεκαθαρα....
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 09:21:01 μμ »

Κατα τη γνώμη μου άλλο η τιμή του αντικειμένου άλλο η προμήθεια. Κάθε οίκος δημοπρασιών έχει τις δικές του προμηθείς οπότε αφου οι προμήθειες δεν είναι συγκρίσιμες δεν μπορείς να συγκρίνει έτσι δυο τιμές.

Το ίδιο γίνεται και στο χρηματιστήριο, βλέπουμε την τιμή της μετοχής και όχι την τιμή της μετοχής μαζί με την προμήθεια που κάθε χρηματιστηριακή έχει διαφορετική
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 09:32:43 μμ »

Είναι απλό... (Σημ. Αναφέρομαι πάντα σε τιμές δημοπρασιών)
Η τιμή ενός νομίσματος είναι η τελική τιμή αγοράς του. Δηλαδή, πόσο πληρώθηκε από τον αγοραστή.

Στους οίκους, το ποσό που πληρώνεται είναι το ποσό που κλείνει, συν τα fees.
Στο eBay, το ποσό που πληρώνεται είναι το ποσό που κλείνει, διότι περιέχει και τα fees.

Αν πωλητής έχει γκόμενα τον οίκο ή το eBay και δεν τους δίνει μία, δεν μας απασχολεί.
Όπως δεν μας απασχολεί αν ο πωλητής δίνει το 99% στον οίκο ή στο eBay.

Σε όλες τις περιπτώσεις υπάρχουν fees, που τα πληρώνει ο αγοραστής.
Το να τα αφαιρούμε κατά το δοκούν, είναι λάθος.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 09:40:37 μμ »

Κατα τη γνώμη μου άλλο η τιμή του αντικειμένου άλλο η προμήθεια. Κάθε οίκος δημοπρασιών έχει τις δικές του προμηθείς οπότε αφου οι προμήθειες δεν είναι συγκρίσιμες δεν μπορείς να συγκρίνει έτσι δυο τιμές.

Το ίδιο γίνεται και στο χρηματιστήριο, βλέπουμε την τιμή της μετοχής και όχι την τιμή της μετοχής μαζί με την προμήθεια που κάθε χρηματιστηριακή έχει διαφορετική

Αν μου επιτρεπεις την εξης ερωτηση,
αγοραζεις απο εταιρια 100 +30 προμηθειες, ταχυδρομικα, κλπ
ποσο θα το πουλησεις οταν και αν?
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 09:47:04 μμ »

Βρε παιδια τι λεμε τωρα?
εχει δημοπρασίες στο εβαυ..που λεει ελεγε "τιμη 10 ευρω και μεταφορικα 840"...δηλαδή αυτος που το πηρε θα λεει το πηρα 10?...
Να μου πειτε να βαζω τα δικα μου στο εβαυ..1ευρο και μεταφορικα 140...και να σας λεω
"αντε παλι τυχερακια...με   1 ευρω μου το πηρες ΤΣΑΜΠΑ" Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Δε νομιζω να χωραει συζητηση..καμια...αλλιως φερτε μου ολο το Heritage με τιμες κλεισιματος  και ας κλεινει ακριβα...και εγω θα σας δινω 5%( Σαρκασμός) ..να κονομήσουμε ολοι Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 10:00:13 μμ »

Βρε παιδια τι λεμε τωρα?
εχει δημοπρασίες στο εβαυ..που λεει ελεγε "τιμη 10 ευρω και μεταφορικα 840"...δηλαδή αυτος που το πηρε θα λεει το πηρα 10?...
Να μου πειτε να βαζω τα δικα μου στο εβαυ..1ευρο και μεταφορικα 140...και να σας λεω
"αντε παλι τυχερακια...με   1 ευρω μου το πηρες ΤΣΑΜΠΑ" Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Δε νομιζω να χωραει συζητηση..καμια...αλλιως φερτε μου ολο το Heritage με τιμες κλεισιματος  και ας κλεινει ακριβα...και εγω θα σας δινω 5%( Σαρκασμός) ..να κονομήσουμε ολοι Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο ......απολαυστικος
Καταγράφηκε
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 10:10:31 μμ »

.......
εχει δημοπρασίες στο εβαυ..που λεει ελεγε "τιμη 10 ευρω και μεταφορικα 840"...δηλαδή αυτος που το πηρε θα λεει το πηρα 10?...

Σωστός ... στην τιμή απόκτησης ενός νομίσματος, υπολογίζονται όλα και όταν το πουλήσεις πρέπει
(για να μην έχεις χασούρα), να το δώσεις στην τελική τιμή που το αγόρασες.
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 10:13:12 μμ »

παντως για να γελασουμε λιγο πριν κανα 3μηνο πουληθηκε στο ιμπει 50δρχ του 1988 1ε και τα μεταφορικα για αμερικη εγραφαν 599ε Σαρκασμός Σαρκασμός φανταζομαι ο αγοραστης απο την βιασυνη δεν το προσεξε Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences