Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:13:00 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κλασσικα Εικονογραφημενα  (Αναγνώστηκε 11419 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nightwisher
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 29, 2012, 07:31:49 πμ »

Παιδια εχω αρκετα τευχη απο τα Κλασσικα Εικονογραφημενα και θελω να ρωτησω αν εχουν καποια αξια αν αποφασισω να τα διαθεσω προς πωληση.Παρακατω αναφερω τους τιτλους: Μομπυ Ντικ, το Σιδηρουν Προσωπειο, ο Πιλοτος, ο Θαλασσολυκος, Μοναστηρι και Σπιτι, η Μαχη του Μαραθωνα, Βασιλειος ο Βουλγαροκτονος, ο τελευταιος των Μοϊκανων, Ρομπεν των δασων, οι Κορσικανοι αδελφοι, ο πυργος των καταιγιδων, Μακβεθ, η καλυβα του Μπαρμπα-Θωμα, Χωκ Φιν, Ιβανοης, ο μικρος αγριος, Ριχαρδος ο Λεοντοκαρδος, οι κατακτησεις του Καισαρα, οι τρεις Σωματοφυλακες, Σκηνες του δασους, ο πολεμος των κοσμων, το μυστηριωδες νησι, ο μεγας Αλεξανδρος, οι περιπετειες του Μαρκο Πολο, ο Ελαφοκυνηγος.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 29, 2012, 09:30:40 πμ »

εγω πιστευω,οτι υπαρχουν αρκετοι συλλεκτες που τα θελουν,οπως και τα πρωτα ελληνικα μικυ μαους,κλπ.ισως καποιος φιλος που ασχολειτε με κομιξ,σου πει την αξια τους,αρκει να ειναι καλοδιατηρημενα.υπαρχουν πολλοι συλλεκτες του ειδους!!!ισως? υπαρχει και αναλογη ιστοσελιδα,οπως και με ελληνες σκιτσογραφους.σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
nightwisher
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 29, 2012, 11:04:22 πμ »

σε ευχαριστω φιλε γιαννη.μηπως ξερεις ποια ιστοσελιδα ειναι αυτη? αλλιως θα περιμενω να μου απαντησει καποιος εδω.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 29, 2012, 01:07:26 μμ »

αν ψαξεις? σε ιστοσελιδες για κομιξ,υπαρχουν αρκετοι οπαδοι του ειδους,οπως και εγω,απο μικυ μαους,λουκυ λουκ,αστεριξ,μασκα,μικρος σεριφης,μεχρι το παρα πεντε,βαβελ,κλπ.αλλα,το κλασσικα εικονογραφημενα θεωρουνται, απο τα πρωτα ελληνικα δειγματα,(οπως και ο μικρος ηρως)με ομορφη επιμελεια,και θεματα της παγκοσμιας,και ελληνικης λογοτεχνιας.σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
nquees
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 33



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 29, 2012, 01:17:14 μμ »

Πρεπει να γνωριζεις πως και αυτοι που ασχολουνται με τα κομιξ,δινουν σημασια στην κατασταση στην οποια αυτα ειναι.Για παραδειγμα τσαλακωμενα ή ταλαιπωρημενα εξωφυλλα,ή τσακισμενα ή σκισμενα μειωνουν την αξια τους.Ενα φορουμ που εγω τουλαχιστον γνωριζω,και μπορει να παρεις μια γνωμη ειναι το
www.greekcomics.gr
Καταγράφηκε
nightwisher
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 29, 2012, 02:56:43 μμ »

οκ ευχαριστω πολυ
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 29, 2012, 07:16:40 μμ »

σιγουρα η κατασταση του καθε περιοδικου,εκτος σπανιωτητων,παιζει καθοριστικο ρολο στην τιμη,αν ειδες γραφω πιο πανω,να ειναι καλοδιατηρημενο.παντα τα κομιξ,ηταν η διαφυγη καθε νεου απο την σχολικη,και οχι μονο, καθημερινοτητα.ειδικα σε μας, τους καπως μεγαλυτερους, τοτε εποχη 60-70,και πιο παλια,ηταν σαν μορφη αντιδρασης απο την οικογενειακη,και κοινωνικη εξαρτηση.ποσοι νεοι δεν γαλουχηθηκαν με τις ιστοριες των υπερ-ηρωων, των εβδομαδιεων η και μηνιεων κομιξ, καθε εποχης.χαιρετω,γιαννηςτ.υγ.ποιος θυματε τις ομαδες? που παιζαμε στους δρομους,(μπαζ,παραμπαζο)με βοτσαλα η μαρμαρα, με επαθλα περιοδικα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences