Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 10:41:16 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τάληρο Κρητικής Πολιτείας  (Αναγνώστηκε 6813 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 07:29:54 μμ »

Ας μου επιτραπεί μία μόνο ερώτηση,με αφορμή το όμορφο τάληρο του κυρίου lucky louk.
Υπάρχει περίπτωση,απιστοποίητο τάληρο να κοστίζει 5000€;Είναι ακυκλοφόρητο,σε άριστη κατάσταση,αλλά, 5000€;
Εαν ο πωλητης εχει το κυρος να υποστηριξει πωληση ακριβου νομισματος raw (σοβαρος οικος δημοπρασιων, αξιοπιστος coin dealer κλπ) και ο αγοραστης ειναι γνωστης και πεπειραμενος, η ελλειψη πιστοποιησης δεν ειναι εμποδιο στην τιμη που θα πουληθει ενα νομισμα.
Η πιστοποιηση στοχευει στο να ξερει καποιος που δεν ειναι απολυτα εμπειρος και γνωστης η δεν μπορει να το δει στο χερι, τι ακριβως θα αγορασει.
Τυποποιει, κατα καποιον τροπο, το προιον και καθιστα ευκολοτερες τις συναλλαγες εξ αποστασεως.

Ναι,σε όλα.Αλλά σε πάγκο;;;;;
Δέχομαι raw,αναγνωρισμένου μεγαλοσυλλέκτη,που έχει ως premium το όνομα του πώλητη,αλλά,σε πάγκο;;;;

Γιατι, σου εβγαλαν σε παγκο ταληρο Κρητικο και σου ζηταγαν πεντε χιλιαρικα?
Να σου κανω μια ερωτηση?
Και ενα χιλιαρικο να σου ζηταγε ο παγκιτης, θα το εδινες?
Οποτε, τι αγχωνεσαι?
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 07:44:46 μμ »

Απλά μου έκανε εντύπωση ένα τέτοιο ποσό,σε ένα τέτοιο μέρος και αναρωτήθηκα άν κάποιος θα έδινε σε πάγκο 5000€.Κανένα άγχος,μια απλή απορία εξέφρασα.Ζητώ συγνώμη για την παρέμβαση σε πόστ,άλλου μέλους χωρίς την έγκριση του.
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 08:11:09 μμ »

Αν ήταν σε πάγκο και ξεκινούσε από τα 5χ, τότε με τα 1 ή 1,5χ θα έτριβε τα χέρια του... 
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 08:34:53 μμ »

Αν ήταν σε πάγκο και ξεκινούσε από τα 5χ, τότε με τα 1 ή 1,5χ θα έτριβε τα χέρια του... 
αν ηταν οντως γνησιο θα τα τριβανε και οι 2 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 08:36:50 μμ »

Γνήσιο θάταν, ακυκλοφόρητο δεν νομίζω... Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 08:55:56 μμ »

Γνήσιο θάταν, ακυκλοφόρητο δεν νομίζω... Μεγάλο χαμόγελο
+1000
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 08:58:13 μμ »

Απλά μου έκανε εντύπωση ένα τέτοιο ποσό,σε ένα τέτοιο μέρος και αναρωτήθηκα άν κάποιος θα έδινε σε πάγκο 5000€.Κανένα άγχος,μια απλή απορία εξέφρασα.Ζητώ συγνώμη για την παρέμβαση σε πόστ,άλλου μέλους χωρίς την έγκριση του.

Προσπαθω να σου δειξω οτι η απορια σου δεν εχει μονολεκτικη απαντηση.
Τετοια νομισματα (πραγματικα ακυκλοφορητα Κρητικα ταληρα) δεν εκτιθενται προς πωληση δημοσια σε παγκους, προφανως ο παγκιτης σου ειπε εκει μια βλακεια, για να κεφαρει με την αντιδραση σου,θα ειχε το πολυ-πολυ κανα XF-, σκυλοκαθαρισμενο και ξαναπατιναρισμενο.
Αυτο ομως δεν σημαινει οτι μεσω παγκιτων (καποιοι λιγοι απο αυτους ειναι πολλα χρονια στον χωρο και εχουν καλες συλλογες) δεν διακινουνται καμια φορα νομισματα αξιολογα στο πριβε με πελατες που γνωριζονται χρονια μεσα στο γενικο νταραβερι του συλλεκτισμου.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 09:49:38 μμ »

Δεν νομίζω οτι του έδωσα την εντύπωση οτι μπορεί να σπάσει πλάκα με την αντίδραση μου.Λίγο πρίν είχα πάρει μπροστά του τα 1 και 2 λεπτά Κρητικής Πολιτείας απο άλλον πάγκο(αυτά,στην online εκτίμηση)
και μετά πήγα σ'αυτόν και τον ρώτησα αν έχει τάληρο.
Οσο για το νόμισμα,το είδα φευγαλέα.Η ερώτηση έγινε "κατά δήλωση του πωλητή".
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 10:59:37 μμ »

Δεν νομίζω οτι του έδωσα την εντύπωση οτι μπορεί να σπάσει πλάκα με την αντίδραση μου.Λίγο πρίν είχα πάρει μπροστά του τα 1 και 2 λεπτά Κρητικής Πολιτείας απο άλλον πάγκο(αυτά,στην online εκτίμηση)
και μετά πήγα σ'αυτόν και τον ρώτησα αν έχει τάληρο.
Οσο για το νόμισμα,το είδα φευγαλέα.Η ερώτηση έγινε "κατά δήλωση του πωλητή".
Νομίζω είναι ατυχέστατη η συσχέτιση των 1 και λεπτών με το τάληρο της Κρητικής Πολιτείας. Πάμπολλοι έχουμε ακυκλοφόρητα 1 και 2 λεπτά, ελάχιστοι έστω και AU τάληρο. Πολύ φιλικά, Νίκος
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 06:19:31 πμ »

Δεν νομίζω οτι του έδωσα την εντύπωση οτι μπορεί να σπάσει πλάκα με την αντίδραση μου.Λίγο πρίν είχα πάρει μπροστά του τα 1 και 2 λεπτά Κρητικής Πολιτείας απο άλλον πάγκο(αυτά,στην online εκτίμηση)
και μετά πήγα σ'αυτόν και τον ρώτησα αν έχει τάληρο.
Οσο για το νόμισμα,το είδα φευγαλέα.Η ερώτηση έγινε "κατά δήλωση του πωλητή".
Νομίζω είναι ατυχέστατη η συσχέτιση των 1 και λεπτών με το τάληρο της Κρητικής Πολιτείας. Πάμπολλοι έχουμε ακυκλοφόρητα 1 και 2 λεπτά, ελάχιστοι έστω και AU τάληρο. Πολύ φιλικά, Νίκος
Ασφαλώς,είναι ανόμοια τα μεγέθη.Η αναφορά μου έγινε για να καταδείξω την διαφορά κάποιου που απλά βολτάρει και ξεφυλλίζοντας το άλμπουμ ρωτάει τυχαία,πόσο κάνει αυτό,με κάποιον που ήδη αγοράζει στοχευμένα,έστω και χαμηλής ποιότητας και τιμής νομίσματα της συγκεκριμένης περιόδου.
Εν τέλει,ο έμπορος οφείλει να αντιμετωπίζει τον κάθε εν δυνάμει πελάτη το ίδιο,γιατί δεν γνωρίζει ποιός είναι απέναντι του.
"Ο πελάτης και τη σκόνη του να αφήσει στο μαγαζί,κέρδος είναι."
Να έχετε μια καλή μέρα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences