Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:52:18 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μπορουμε να βρουμε χρονολογια;  (Αναγνώστηκε 8526 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 04:47:04 πμ »

Παιδια! Μια βοηθεια!
Οταν ημουν μικρος, ( δεκαετια 80 ) ειχα στο πανω μερος της βιβλιοθηκης μου, ενα καραβακι που μου το ειχε δωσει ο πατερας μου.
Ποτε δεν το πειραξα απο εκεινη την θεση,μονο την χρονια του 2007 που ηρθα στην Αθηνα. Το πηρα μαζι μου δηλαδη.
Πριν 2 μερες,εκανα μια γενικη καθαριοτητα στην καινουρια μου βιβλιοθηκη και ειπα να κατσω να επεξεργαστω  το καραβακι,που ποτε δεν ασχοληθηκα μαζι του. Εψαξα να βρω πληροφοριες για τσιγκινα παιχνιδια,μεταλλικα κτλ. Δεν βρηκα ομως καμια πληροφορια. Ρωτησα τον πατερα μου και μου ειπε οτι πρεπει να ειναι περιπου την δεκαετια του 50 αλλα δεν ειναι σιγουρος ( δεν θυμαται )
Μπορειτε να βρειτε περιπου του ποτε χρονολογειται;
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 07:43:55 πμ »

Aχιλλεα καλημερα
Παρα πολυ ωραιο το καραβι που εχεις και σε παρα πολυ καλη κατασταση, συνηθως αυτα βρισκονται σε πολυ ασχημη κατασταση και με πολλα κομματια τους να λειπουν λογο της ταλαιπωριας απο τα παιδια και τα χρονια . Η Ιαπωνια κατασκευαζε τα καλυτερα tin toys που κατεκλησαν την αμερικανικη αγορα μετα το πολεμο.

Εριξα μια γρηγορη ματια και το μονο που καταφερα να σου βρω ειναι το παρακατω link στο e-bay

http://www.ebay.com/itm/Vintage-Battery-United-States-ETC-Trademark-Litho-Ship-Tin-Toy-Japan-/400974154438

Με ενα που πρεπει ναναι ιδιο με το δικο σου πολυ πιο ταλαιπωργμενο. Δεν εχεις αρκετες φωτο και λεπτομεριες για συγκριση και ανευρεση . Δε βρισκω στο δικο σου το ETC TRADEMARK που πρεπει να βρισκεται στο πισ μερος αλλα οπως σουπα θες λεπτομερη φωτο γιατι μπορει να βρισκετε και απο την αλλη πλευρα . Δυστηχως δενν εχω χρονο γαι περισοερες πληροφοριες μπορει να βρεθει και κατασκευαστης και ημερομηνια.


Τα ξαναλεμε
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2015, 08:06:17 πμ από yiorgos131313 » Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 08:08:19 πμ »

Αχιλλεα
Επεσα πανω και σε αυτο  ριξε μια ματια , τοση ωρα εψαχνα στα κουρδιστα γιατι νομιζα οτι ηταν κουρδιστο αλλα αυτο παιρνει μπαραριες ! ! ! ! , προσδιοριζει και τη χρονολογια κατασκευης του αυτο , αργησα  τα λεμε .

http://www.antiquesnavigator.com/d-385466/yonezawa-tin-ss-united-states-ship-battery-powered.html


http://www.historytoy.com/yonezawa-tin-toy-liner-ss-united-states-friction#.VgDwz31ftMk
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 10:02:13 πμ »

Το μεταλικο καραβι  σου ειναι το <<  Liner S.S. UNITED STATE >> κατασκευασμενο απο την  Ιαπωνεζικη εταιρια << Yonezawa >> . 米沢市
Προκεται οπως προανεφερα για μια απο τις μεγαλυτερες μεταπολεμικες εταιριες  ,κατασκευαστες μεταλικων παιχνιδιων και μια απο τις προτοποριακες εταιριες κατασκευης ηλεκτρικων παιχνιδιων.
Ιδρυθηκε στο τοκυο αρχες 1950 και μεχρι το 1970 .
Αρα καλα τα λεει ο πατερας σου σιγουρα δεκαετιας 1950   ειναι περιπου  .

Και παντα  τα παιχνιδια ειναι αντιγραφα αλιθηνωω πραγματων , ριξε λοιπον μια ματια και μαθε τρελλα πραγματα για το πραγματικο   Liner S.S. UNITED STATE που εχει μια τρομερη ιστορια .

SS United States: Made in America (Chapter 1)

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2015, 10:21:48 πμ από yiorgos131313 » Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 02:28:00 μμ »

Το μεταλικο καραβι  σου ειναι το <<  Liner S.S. UNITED STATE >> κατασκευασμενο απο την  Ιαπωνεζικη εταιρια << Yonezawa >> . 米沢市
Προκεται οπως προανεφερα για μια απο τις μεγαλυτερες μεταπολεμικες εταιριες  ,κατασκευαστες μεταλικων παιχνιδιων και μια απο τις προτοποριακες εταιριες κατασκευης ηλεκτρικων παιχνιδιων.
Ιδρυθηκε στο τοκυο αρχες 1950 και μεχρι το 1970 .
Αρα καλα τα λεει ο πατερας σου σιγουρα δεκαετιας 1950   ειναι περιπου  .

Και παντα  τα παιχνιδια ειναι αντιγραφα αλιθηνωω πραγματων , ριξε λοιπον μια ματια και μαθε τρελλα πραγματα για το πραγματικο   Liner S.S. UNITED STATE που εχει μια τρομερη ιστορια .

SS United States: Made in America (Chapter 1)



Σ'ευχαριστω πολυ φιλε Γιωργο!
Δεν το ηξερα οτι εχει μεγαλη ιστορια!
Αυτα που μου εδειξες στο ebay ηταν σε αθλια κατασταση και το εδιναν περιπου 300 ευρω. Α!! με εβαλες στην πριζα!  Χαμόγελο Θα κατσω να το καθαρισω απο την σκονη και θα βαλω πιο καλες φωτο για να το δουμε!
Σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες και τον κοπο που εκανες για να τις βρεις.
Να'σαι καλα!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 03:33:21 μμ »

Αxιλλεα καλησπερα
Θα σου συνηστουσα να μην το καθαρισεις.
Δεν νομιζω να εχεις την εμπειρια και μπορει να του προκαλεσεις ζημια. Ειναι οπως και στα νομισματα.                  Η πραγματικη του αξια φαινετε μεσα και απο τη σκονη και βρωμια .

Καλη επιτυχια
Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 04:43:49 μμ »

Αxιλλεα καλησπερα
Θα σου συνηστουσα να μην το καθαρισεις.
Δεν νομιζω να εχεις την εμπειρια και μπορει να του προκαλεσεις ζημια. Ειναι οπως και στα νομισματα.                  Η πραγματικη του αξια φαινετε μεσα και απο τη σκονη και βρωμια .

Καλη επιτυχια

Με ενα πανακι θα το καθαρισω,ισα ισα να φυγει η σκονη. Δεν πιστευω να του κανω καμια ζημια.
Πολλη ωραια η ιστορια του πλοιου. Ειλικρινα αν το ηξερα απο την αρχη,θα το προσεχα πολυ περισσοτερο. Βεβαια δεν το εχω πειραξει ποτε,μια ζωη σε μια βιβλιοθηκη ηταν μαζι με κατι αμαξακια.
Σ'ευχαριστω και παλι για την βοηθεια!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 11:10:10 μμ »

Όχι πανακι.!!!!
μονο μαλακό πινέλο. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences