Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 12:34:34 μμ
Σελίδες: 1 ... 14 15 [16]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΛΛΑΔΑ 1946-2000  (Αναγνώστηκε 60963 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #225 στις: Οκτώβριος 09, 2018, 12:32:48 πμ »

Ευχαριστώ αγαπητοί φίλοι. Φαίνεται τελικά ότι η δύσκολη οικονομική κατάσταση που έχει όλη την κοινωνία στραγγαλίσει, έχει απαξιώσει  και έχει βάλει στην άκρη και τις λίγες ευχάριστες ενασχολήσεις των ανθρώπων.

Δεν ευθύνεται αγαπητέ η οικονομική δυστοκία για την συγκεκριμένη περίπτωση.
Τα σύγχρονα ελληνικά γραμματόσημα και ειδικότερα αυτά που κυκλοφόρησαν μετά το 1960 είναι απαξιωμένα από μόνα τους. Ήσαν ανέκαθεν απαξιωμένα (από εκδόσεώς τους), διότι παρήχθησαν σε τεράστιες ποσότητες και επιπροσθέτως στοκαρίστηκαν σωρηδόν.

Όταν όμως πρόκειται για πραγματικά αξιόλογα κομμάτια (συλλεκτικά εν γένει), η οικονομική κρίση που επικαλείστε δεν αναχαιτίζει στο παραμικρό την αγοραπωλησία τους. Τουναντίον, διακινούνται σε.. σκανδαλώδεις τιμές!

Μία ματιά σε αποτελέσματα εγχώριων δημοπρασιών θα σας πείσει..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2018, 12:42:25 πμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
Γεωργιος54
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 33


Προφίλ
« Απάντηση #226 στις: Φεβρουάριος 05, 2020, 08:26:34 πμ »

Είναι ματατοπισμένη οριζόντια οδόντωση ?
Στον κατάλογο HELASS 2018,  σελ126, 1972α.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #227 στις: Φεβρουάριος 05, 2020, 04:18:08 μμ »

Εντάξει μετατόπιση ειναι, αλλά ειναι και στα όρια της ανοχής, εγώ θα το κράταγα στο αλμπουμ αν δεν ειχα άλλη πιο έντονη μετατόπηση. Όταν λέω πιο έντονη η οδώντωση να έχει πέσει πάνω στην εικόνα.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Γεωργιος54
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 33


Προφίλ
« Απάντηση #228 στις: Φεβρουάριος 06, 2020, 07:53:10 πμ »

Valeroi,  ευχαριστώ.

Και κάτι άλλο :
1) Αρχαία τέχνη, 1958
2) Βασιλεύς Παύλος, 1964
Δύο γραμματόσημα σε ένα φάκελο. Γραμματόσημο του 1958 ταχυδρομήθηκε το 1964.

1) Τακτική, Τουριστική 1961
2) Αναμνηστική, Αναβίωση Ο.Α., 1971
Δύο γραμματόσημα σε ένα φάκελο. Γραμματόσημο του 1961 ταχυδρομήθηκε το 1971.

Συνεχίζω ........
Καταγράφηκε
Γεωργιος54
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 33


Προφίλ
« Απάντηση #229 στις: Φεβρουάριος 06, 2020, 07:54:44 πμ »

1) Τακτική, Λιμάνια 1958
2) Νομίσματα Β' , 1963
3) Λαϊκή Τέχνη, 1966
4) Αθλητικές εκδηλώσεις, 1967
Τέσσερα  γραμματόσημα σε ένα φάκελο. Γραμματόσημο του 1958 ταχυδρομήθηκε το 1967.

1) Τακτική, Λιμάνια 1958
2) Επανάσταση, Η Εκκλησία 1971
3) Επανάσταση, Κατά Θάλασσα 1971
Τρία γραμματόσημα σε ένα φάκελο. Γραμματόσημο του 1958 ταχυδρομήθηκε το 1971, δέκα τρία χρόνια μετά.

Συνεχίζω ........
Καταγράφηκε
Γεωργιος54
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 33


Προφίλ
« Απάντηση #230 στις: Φεβρουάριος 06, 2020, 07:56:03 πμ »

1) Αναμνηστική, Ευρήματα Θήρας, 1973
2) Τακτική, Εθνικές Ενδυμασίες, 1972
Στάλθηκε από το ταχυδρομείο Βόλου.
Συνολική αξία 64 ΔΡΑΧΜΕΣ. Μάλλον ήταν βαρύ το δέμα. Φαίνεται ο υπάλληλος του ταχυδρομείου δεν είχε μεγάλης κλάσης γραμματόσημα ή ήθελε να ξεφορτωθεί τις μικρές. Την ημέρα αποστολής είχαν ήδη κυκλοφορήσει οι αξίες των 5ΔΡΧ και των 6,5ΔΡΧ της ίδιας σειράς, αλλά και τον  10 ΔΡΧ των Ο.Α. Μονάχου.

Τα κρατώ ως έχουν για τις “ταχυδρομικές ιστορίες” ή τα ξεκολλώ και τα τοποθετώ στα σφραγισμένα?
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #231 στις: Φεβρουάριος 06, 2020, 12:41:35 μμ »

Αυτή η πρακτική παίζει γενικά αν ο άλλος ειχε ακόμα στοκ γραμματόσημα τα έστελνε, δεν καταργούταν.

Όλα αυτά ειναι σπαράγματα απο φάκελο αν θες να τα κρατάς για την ταχυδρομική τους ιστορία με τις ημερομηνίες, καλό θα ειναι να τα κρατάς με όλο το φάκελο (αν εχεις αυτή τη δυνανότητα και δε φτάσανε απλά έτσι στα χέρια σου)

Το πιο ωραίο για μένα ειναι το τελευταίο που έχει κολλήσει ολόκληρο φύλλο ο άλλος, ειναι ωραίο γιατί πιάνει όλο το φάκελο, είναι μεγάλη αξία και δέμα.

Μιας και είπαμε για ταχυδρομική ιστορία, δεν έχει μόνο σημασία ημερομηνία σε σχέση με το γραμματόσημο. Αλλά και απο που έφυγε και που πήγε και τι διαδρομή έκανε καθώς και άλλες σφραγίδες που μπορεί να έχει ο φάκελος πάνω του.

Αφου τα έχεις σαν σπαράγματα και θες να το εχεις να φαίνεται η απόκληση της ημερομηνίας με το γραμματόσημο αναγκαστικά τα κρατάς έτσι, αλλιως θα κρατούσες όλο το φάκελο.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Γεωργιος54
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 33


Προφίλ
« Απάντηση #232 στις: Φεβρουάριος 06, 2020, 02:08:25 μμ »

Valeroi,  σε ευχαριστώ και πάλι. 

Δυστυχώς τα παρέλαβα στην μορφή που τα βλέπεις.

Οι σφραγίδες είναι αυτές που είναι, επομένως δεν μπορούμε να προσδιορίσουμε τις διαδρομές των επιστολών.
Η πληροφορία που είχα , χωρίς να είναι διασταυρωμένη, λέει, ότι ο αποστολέας όλων των επιστολών ήταν το Ι.Κ.Α. 
Για την “ιστορία” θα τα κρατήσω ως έχουν.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #233 στις: Φεβρουάριος 07, 2020, 10:02:03 πμ »

Μαζεύεις Βόλο και τις γύρω περιοχές να υποθέσω?
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Γεωργιος54
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 33


Προφίλ
« Απάντηση #234 στις: Φεβρουάριος 10, 2020, 11:09:47 μμ »

Συλλέγω, όπως λένε ότι μου “κάτσει”
Τις προάλλες μου φέρανε  μία σακούλα με 347 (τα μέτρησα παρακαλώ) ελληνικά γραμματόσημα.
Όλα, όπως τα χαρακτήρισες, ήταν σπαράγματα, εκτός μερικών, που ήταν ξεκολλημένα κανονικά. Όλα ήταν επικολλημένα σε καφέ φακέλους και κομμένα με το χέρι, ακανόνιστα. Πλειοψηφία 1969-1974.
Ευανάγνωστες σφραγίδες δεν βρήκα, εκτός από τα αναρτημένα στο στέκι.
 Τα περισσότερα ήταν “ΗΡΑΚΛΗΣ”, “ΕΛΛΑΣ & ΘΑΛΛΑΣΑ”, διάφορα από τις σειρές  “150 ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ”, “ΕΝΔΥΜΑΣΙΕΣ”, κ.λ.π.
Από της “ΕΝΔΥΜΑΣΙΕΣ”, μετρημένα 138 κομμάτια, δεν έτυχε κανένα με σφάλμα.
Έχω αναρτήσει στο θέμα “Επιστροφή στα βασικά”, από την σειρά “ΕΝΔΥΜΑΣΙΕΣ 1974” ένα γραμματόσημο με κάπως περίεργο χρώμα, μέχρι σήμερα …… χωρίς απάντηση. Μπορεί να ήχε πάρει χρώμα στο ξεκόλλημα - πλύσιμο? Δεν έχω εμπειρία για να κρίνω.
Ένας γνωστός μου, εργαζόταν στην κατεδάφιση ενός σπιτιού, μου είπε ότι βρήκε κάτι σαν μικρά “καρτονάκια” με γραμματόσημα επάνω και υποσχέθηκε να  μου τα φέρει. Μάλλον πρόκειται για επιστολικά δελτάρια.  Ίδωμεν.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 14 15 [16]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences