Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 05:48:53 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 euro διαφορετικα serial number?  (Αναγνώστηκε 15085 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannis7
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 384


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 17, 2012, 12:27:34 πμ »

Βγαλε φωτο το χαρτονομισμα με δυνατο φως απο πισω του. Αν υπαρχει συρραφη θα φανει ευκολα λογω καποιας επικαλυψης των δυο μισων. Παντως το μαυρο τετραγωνο στο αριστερο αριθμο αντι του γραμματος ειναι απο μονο του σφαλμα.

Ποσα ζηταει ο φιλος σου;
δεν ξερει οτι του πω εγω.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 17, 2012, 12:42:14 πμ »

λοιπον..... αν σου πω τι ειναι το χαρτονομισμα και απο τι ειναι φτιαγμενο... τι χανεις;; Σαρκασμός

το χαρτονομισμα δεν ειναι οκ! ειναι οντως συρραφη και δεν ειναι σφαλμα! το ενα κομματι ειναι απο γερμανικο χαρτονομισμα και το αλλο ειναι απο Αυστριακο ή Σλοβακικο 20ευρω.. και πιστευω οτι ειναι Αυστριακο!

οτι και να κανεις.... και να το ενωσεις σαν επαγγελματιας συντηρητης εργων τεχνης που μπορουν να ενωσουν κομματια κτλ... δεν μπορεις να αλλαξεις τον αριθμο σειρας! ακομα και που μαυρισε ο φιλος σου... το γραμμα μπροστα στο αλλο κομματι... δεν μπορεις να φανταστεις ποσο ευκολα μπορεις να δεις απο που ειναι!

ουτε μεγενθυσεις... ουτε τιποτα!

 εχεις ακουστα το checksum;;; εχεις ακουσει γιατι δεν υπαρχουν κανονικα συνεχομενοι αριθμοι σειρας στα ευρω; για το checksum! πιανεις τον αριθμο σειρας και προσθετεις ολα τα ψηφια του μεχρι να βγαλεις μονοψηφιο!

στο ενα κομματι που φαινεται το Χ κωδικο γραμμα της γερμανιας βλεπουμε οτι η προσθεση βγαζει το 38 αρα 3+8 = 11... 1+1 = 2 που ειναι οντως το checksum της Γερμανιας!

στο αλλο κομματι ομως... τι βγαζει;;;48 αρα 4+8=12..... 1-2= 3 που δεν ειναι γερμανιας αλλα το checksum απο Αυστρια και Σλοβακια (ειναι και της Δανιας αλλα δεν ειναι στην ευρωζωνη ακομα...). και επειδη της σλοωακιας ειναι σχετικα νεα τα χαρτονομισματα της...και με αλλη υπογραφη... (του Τρισε και οχι του Ντουισμπεργκ..) πιστευω ακραδαντα οτι ειναι αυστριακο... και το λερωμενο γραμμα που δεν μπορουμε να δουμε ειναι το Ν.

η γερμανια δεν νομιζω να βγαζει αυστριακα ευρω... σε κανενα τυπογραφειο... και βλεποντας οτι ειναι και η πρωτη υπογραφη.... του Ντουισμπεργκ οπως αναφερα... δεν παιζει... (η αυστρια εβγαζε νομιζω μονο σην χωρα της και στην ολλανδια... καποια μετα παο παραγγελια...)

αρα.... ελπιζω να ημουν κατατοπιστικος.. για το χαρτονομισμα...

για περισσοτερες πληροφοριες.. μπορειτε να δειτε και στo wkikipedia αλλα και το site της ευρωπαικης κεντικης τραπεζας!
Καταγράφηκε
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 17, 2012, 12:52:49 πμ »

Μειν κουραζεστε απλα θα σας πω οτι το ενα κοματι το δεξιο ειναι ποιο φθαρμενο απο το αλλο
Καταγράφηκε
giannis7
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 384


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 17, 2012, 01:12:21 πμ »

λοιπον..... αν σου πω τι ειναι το χαρτονομισμα και απο τι ειναι φτιαγμενο... τι χανεις;; Σαρκασμός

το χαρτονομισμα δεν ειναι οκ! ειναι οντως συρραφη και δεν ειναι σφαλμα! το ενα κομματι ειναι απο γερμανικο χαρτονομισμα και το αλλο ειναι απο Αυστριακο ή Σλοβακικο 20ευρω.. και πιστευω οτι ειναι Αυστριακο!

οτι και να κανεις.... και να το ενωσεις σαν επαγγελματιας συντηρητης εργων τεχνης που μπορουν να ενωσουν κομματια κτλ... δεν μπορεις να αλλαξεις τον αριθμο σειρας! ακομα και που μαυρισε ο φιλος σου... το γραμμα μπροστα στο αλλο κομματι... δεν μπορεις να φανταστεις ποσο ευκολα μπορεις να δεις απο που ειναι!

ουτε μεγενθυσεις... ουτε τιποτα!

 εχεις ακουστα το checksum;;; εχεις ακουσει γιατι δεν υπαρχουν κανονικα συνεχομενοι αριθμοι σειρας στα ευρω; για το checksum! πιανεις τον αριθμο σειρας και προσθετεις ολα τα ψηφια του μεχρι να βγαλεις μονοψηφιο!

στο ενα κομματι που φαινεται το Χ κωδικο γραμμα της γερμανιας βλεπουμε οτι η προσθεση βγαζει το 38 αρα 3+8 = 11... 1+1 = 2 που ειναι οντως το checksum της Γερμανιας!

στο αλλο κομματι ομως... τι βγαζει;;;48 αρα 4+8=12..... 1-2= 3 που δεν ειναι γερμανιας αλλα το checksum απο Αυστρια και Σλοβακια (ειναι και της Δανιας αλλα δεν ειναι στην ευρωζωνη ακομα...). και επειδη της σλοωακιας ειναι σχετικα νεα τα χαρτονομισματα της...και με αλλη υπογραφη... (του Τρισε και οχι του Ντουισμπεργκ..) πιστευω ακραδαντα οτι ειναι αυστριακο... και το λερωμενο γραμμα που δεν μπορουμε να δουμε ειναι το Ν.

η γερμανια δεν νομιζω να βγαζει αυστριακα ευρω... σε κανενα τυπογραφειο... και βλεποντας οτι ειναι και η πρωτη υπογραφη.... του Ντουισμπεργκ οπως αναφερα... δεν παιζει... (η αυστρια εβγαζε νομιζω μονο σην χωρα της και στην ολλανδια... καποια μετα παο παραγγελια...)

αρα.... ελπιζω να ημουν κατατοπιστικος.. για το χαρτονομισμα...

για περισσοτερες πληροφοριες.. μπορειτε να δειτε και στo wkikipedia αλλα και το site της ευρωπαικης κεντικης τραπεζας!
αγαπητε φιλε nms πρωτα απ ολα σε ευχαριστω για τον χρονο σου να απαντησεις.
δεν εχω καμια πειρα σχετικα με χαρτονομισματα ποσο με τα σφαλματα?αλλα επιμενω οτι δεν ειναι συρραφη και παρακαλω καποιον ποιο εμπειρο να μας πει εναν τροπο να διαπιστώσουμε τι ειναι (pcgs κτλ)με δικα μου εξοδα και χανω μια χρυση λυρα.φιλικα παντα και χωρις κανενα ιχνος αντιπαραθεσης.και παλι ευχαριστω και καληνυχτα.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 17, 2012, 01:24:02 πμ »

φιλε μου γιαννη... το τι χανεις το εγραψα καθαρα για πλακα.... δεν υπαρχει περιπτωση...
γιατι να χασεις χρυση λιρα; οχι βρε αδερφε! Χαμόγελο ουτε θα δεχομουν ποτε κατι τετοιο!! Χαμόγελο

οταν το ενωμα το κανει καποιος επαγκελματιας.. μπορει να μην φαινεται ειτε καθολου ειτε ελαχιστα! σκεψου οτι μπορουν να κλεισουν τρυπες και να συνεχισουν το σχεδιο σε ενα χαρτονομισμα και να μην παρεις χαμπαρι! οταν ο αλλος ειναι καλλιτεχνης...

υπαρχει ενα παλιο θεμα στα ελληνικα χαρτονομισματα... για ενα επιδιορθωμενο χαρτονομισμα της Ροδου... μιλαμε οτι ο καλλιτεχνης εγραψε!!! το χαρτονομισμα ειναι πανακριβο! για τα 20 ευρω... μπορει να ειναι και για εξασκηση... ή για πλακα!
δες το θεμα εδω...

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=796.0

πλαστα υπαρχουν πολλα... ακομα και νομισματα! εχω 2 ευρω γαλλιας! αλλα το καλυτερο ηταν αυτο που ειχε τυπωμενη την πισω μερια και στις 2 οψεις! 2 λεπτο νομιζω... ολα ηταν τελεια... αλλα τελικα βρηκαν οτι το εκοψε η μαφια.... η τιμη του ειχε φτασει τα 20000 ευρω! αλλα με νομο αν ειχες τετοιο νομισμα πηγαινες φυλακη στην ιταλια... μετα... σαν πλαστογραφος και με σχεσεις με την μαφια.... οποτε...

αντιπαραθεση; απλη κουβεντα κανουμε φιλε μου! Χαμόγελο παντως αυτο με το checksum ειναι τεκμηριομενο! Χαμόγελο

Καταγράφηκε
giannis7
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 384


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 17, 2012, 01:29:54 πμ »

φιλε μου γιαννη... το τι χανεις το εγραψα καθαρα για πλακα.... δεν υπαρχει περιπτωση...
γιατι να χασεις χρυση λιρα; οχι βρε αδερφε! Χαμόγελο ουτε θα δεχομουν ποτε κατι τετοιο!! Χαμόγελο

οταν το ενωμα το κανει καποιος επαγκελματιας.. μπορει να μην φαινεται ειτε καθολου ειτε ελαχιστα! σκεψου οτι μπορουν να κλεισουν τρυπες και να συνεχισουν το σχεδιο σε ενα χαρτονομισμα και να μην παρεις χαμπαρι! οταν ο αλλος ειναι καλλιτεχνης...

υπαρχει ενα παλιο θεμα στα ελληνικα χαρτονομισματα... για ενα επιδιορθωμενο χαρτονομισμα της Ροδου... μιλαμε οτι ο καλλιτεχνης εγραψε!!! το χαρτονομισμα ειναι πανακριβο! για τα 20 ευρω... μπορει να ειναι και για εξασκηση... ή για πλακα!
δες το θεμα εδω...

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=796.0

πλαστα υπαρχουν πολλα... ακομα και νομισματα! εχω 2 ευρω γαλλιας! αλλα το καλυτερο ηταν αυτο που ειχε τυπωμενη την πισω μερια και στις 2 οψεις! 2 λεπτο νομιζω... ολα ηταν τελεια... αλλα τελικα βρηκαν οτι το εκοψε η μαφια.... η τιμη του ειχε φτασει τα 20000 ευρω! αλλα με νομο αν ειχες τετοιο νομισμα πηγαινες φυλακη στην ιταλια... μετα... σαν πλαστογραφος και με σχεσεις με την μαφια.... οποτε...

αντιπαραθεση; απλη κουβεντα κανουμε φιλε μου! Χαμόγελο παντως αυτο με το checksum ειναι τεκμηριομενο! Χαμόγελο

παρακαλω καποιον ποιο εμπειρο να μας πει εναν τροπο να διαπιστώσουμε τι ειναι (pcgs κτλ) απλα να μας λυθει καθε απορια.παντος αγαπητε φιλε nms εαν εισαι αθηνα θα χαρω να πιουμε ενα καφε να τα πουμε.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 17, 2012, 01:30:20 πμ »

κατι αλλο... εχει το χαρτονομισμα καποιες γραμμες αλα μπορει να εινα απλα σπασιματα του χαρτιου! το ενωμα μπορει να ειναι εκει που ειναι η ταινια ασφαλειας! τελειο μερος για να κανεις το μαγικο σου.... Κλείσιμο ματιού εκει το ενωμα εξαφανιζεται ευκολοτερα...
Καταγράφηκε
giannis7
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 384


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 17, 2012, 01:31:43 πμ »

φιλε μου γιαννη... το τι χανεις το εγραψα καθαρα για πλακα.... δεν υπαρχει περιπτωση...
γιατι να χασεις χρυση λιρα; οχι βρε αδερφε! Χαμόγελο ουτε θα δεχομουν ποτε κατι τετοιο!! Χαμόγελο

οταν το ενωμα το κανει καποιος επαγκελματιας.. μπορει να μην φαινεται ειτε καθολου ειτε ελαχιστα! σκεψου οτι μπορουν να κλεισουν τρυπες και να συνεχισουν το σχεδιο σε ενα χαρτονομισμα και να μην παρεις χαμπαρι! οταν ο αλλος ειναι καλλιτεχνης...

υπαρχει ενα παλιο θεμα στα ελληνικα χαρτονομισματα... για ενα επιδιορθωμενο χαρτονομισμα της Ροδου... μιλαμε οτι ο καλλιτεχνης εγραψε!!! το χαρτονομισμα ειναι πανακριβο! για τα 20 ευρω... μπορει να ειναι και για εξασκηση... ή για πλακα!
δες το θεμα εδω...

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=796.0

πλαστα υπαρχουν πολλα... ακομα και νομισματα! εχω 2 ευρω γαλλιας! αλλα το καλυτερο ηταν αυτο που ειχε τυπωμενη την πισω μερια και στις 2 οψεις! 2 λεπτο νομιζω... ολα ηταν τελεια... αλλα τελικα βρηκαν οτι το εκοψε η μαφια.... η τιμη του ειχε φτασει τα 20000 ευρω! αλλα με νομο αν ειχες τετοιο νομισμα πηγαινες φυλακη στην ιταλια... μετα... σαν πλαστογραφος και με σχεσεις με την μαφια.... οποτε...

αντιπαραθεση; απλη κουβεντα κανουμε φιλε μου! Χαμόγελο παντως αυτο με το checksum ειναι τεκμηριομενο! Χαμόγελο

παρακαλω καποιον ποιο εμπειρο να μας πει εναν τροπο να διαπιστώσουμε τι ειναι (pcgs κτλ) απλα να μας λυθει καθε απορια.παντος αγαπητε φιλε nms εαν εισαι αθηνα θα χαρω να πιουμε ενα καφε να τα πουμε.

παρακαλω καποιον ποιο εμπειρο να μας πει εναν τροπο να διαπιστώσουμε τι ειναι (pcgs κτλ) απλα να μας λυθει καθε απορια.παντος αγαπητε φιλε nms εαν εισαι αθηνα θα χαρω να πιουμε ενα καφε να τα πουμε.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 17, 2012, 01:32:01 πμ »

φιλε μου γιαννη... το τι χανεις το εγραψα καθαρα για πλακα.... δεν υπαρχει περιπτωση...
γιατι να χασεις χρυση λιρα; οχι βρε αδερφε! Χαμόγελο ουτε θα δεχομουν ποτε κατι τετοιο!! Χαμόγελο

οταν το ενωμα το κανει καποιος επαγκελματιας.. μπορει να μην φαινεται ειτε καθολου ειτε ελαχιστα! σκεψου οτι μπορουν να κλεισουν τρυπες και να συνεχισουν το σχεδιο σε ενα χαρτονομισμα και να μην παρεις χαμπαρι! οταν ο αλλος ειναι καλλιτεχνης...

υπαρχει ενα παλιο θεμα στα ελληνικα χαρτονομισματα... για ενα επιδιορθωμενο χαρτονομισμα της Ροδου... μιλαμε οτι ο καλλιτεχνης εγραψε!!! το χαρτονομισμα ειναι πανακριβο! για τα 20 ευρω... μπορει να ειναι και για εξασκηση... ή για πλακα!
δες το θεμα εδω...

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=796.0

πλαστα υπαρχουν πολλα... ακομα και νομισματα! εχω 2 ευρω γαλλιας! αλλα το καλυτερο ηταν αυτο που ειχε τυπωμενη την πισω μερια και στις 2 οψεις! 2 λεπτο νομιζω... ολα ηταν τελεια... αλλα τελικα βρηκαν οτι το εκοψε η μαφια.... η τιμη του ειχε φτασει τα 20000 ευρω! αλλα με νομο αν ειχες τετοιο νομισμα πηγαινες φυλακη στην ιταλια... μετα... σαν πλαστογραφος και με σχεσεις με την μαφια.... οποτε...

αντιπαραθεση; απλη κουβεντα κανουμε φιλε μου! Χαμόγελο παντως αυτο με το checksum ειναι τεκμηριομενο! Χαμόγελο

παρακαλω καποιον ποιο εμπειρο να μας πει εναν τροπο να διαπιστώσουμε τι ειναι (pcgs κτλ) απλα να μας λυθει καθε απορια.παντος αγαπητε φιλε nms εαν εισαι αθηνα θα χαρω να πιουμε ενα καφε να τα πουμε.



δυστυχως... ειμαι Ροδο! εχω να ανεβω Αθηνα... απο.... τις δραχμες! χαχαχαχαχα τελευταια φορα ηταν το 1996..... αλλαξαν πολλα απο τοτε ε;; Κλείσιμο ματιού παρακαλω.. λεγε με Νικο! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
giannis7
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 384


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 17, 2012, 01:35:04 πμ »

φιλε μου γιαννη... το τι χανεις το εγραψα καθαρα για πλακα.... δεν υπαρχει περιπτωση...
γιατι να χασεις χρυση λιρα; οχι βρε αδερφε! Χαμόγελο ουτε θα δεχομουν ποτε κατι τετοιο!! Χαμόγελο

οταν το ενωμα το κανει καποιος επαγκελματιας.. μπορει να μην φαινεται ειτε καθολου ειτε ελαχιστα! σκεψου οτι μπορουν να κλεισουν τρυπες και να συνεχισουν το σχεδιο σε ενα χαρτονομισμα και να μην παρεις χαμπαρι! οταν ο αλλος ειναι καλλιτεχνης...

υπαρχει ενα παλιο θεμα στα ελληνικα χαρτονομισματα... για ενα επιδιορθωμενο χαρτονομισμα της Ροδου... μιλαμε οτι ο καλλιτεχνης εγραψε!!! το χαρτονομισμα ειναι πανακριβο! για τα 20 ευρω... μπορει να ειναι και για εξασκηση... ή για πλακα!
δες το θεμα εδω...

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=796.0

πλαστα υπαρχουν πολλα... ακομα και νομισματα! εχω 2 ευρω γαλλιας! αλλα το καλυτερο ηταν αυτο που ειχε τυπωμενη την πισω μερια και στις 2 οψεις! 2 λεπτο νομιζω... ολα ηταν τελεια... αλλα τελικα βρηκαν οτι το εκοψε η μαφια.... η τιμη του ειχε φτασει τα 20000 ευρω! αλλα με νομο αν ειχες τετοιο νομισμα πηγαινες φυλακη στην ιταλια... μετα... σαν πλαστογραφος και με σχεσεις με την μαφια.... οποτε...

αντιπαραθεση; απλη κουβεντα κανουμε φιλε μου! Χαμόγελο παντως αυτο με το checksum ειναι τεκμηριομενο! Χαμόγελο

παρακαλω καποιον ποιο εμπειρο να μας πει εναν τροπο να διαπιστώσουμε τι ειναι (pcgs κτλ) απλα να μας λυθει καθε απορια.παντος αγαπητε φιλε nms εαν εισαι αθηνα θα χαρω να πιουμε ενα καφε να τα πουμε.



δυστυχως... ειμαι Ροδο! εχω να ανεβω Αθηνα... απο.... τις δραχμες! χαχαχαχαχα τελευταια φορα ηταν το 1996..... αλλαξαν πολλα απο τοτε ε;; Κλείσιμο ματιού παρακαλω.. λεγε με Νικο! Χαμόγελο
δεν χανεις και τιποτα μια χαρα εισαι στην ροδο.καληνυχτα αυριο συνεχια.
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 18, 2012, 09:45:59 μμ »

Οι φωτο δεν  είναι πολύ κοντινες και καθαρές για να κρίνω και να σου πω με σιγουριά.
όπως είπε και o vangelis που ειναι και ο πιο ειδικός  πρεπει να η φωτο να βγει με εντονο φως για να δούμε τις λεπτομερειες στο χαρτί.
Σφαλμα με νουμερα εχω δεί αρκετά αλλά αυτό δεν έχει κάποια λογική με βαση την εκτύπωση και μου φαίνεται ύποπτο. Το μπροστινό νουμερο P008 ειναι σύμφωνο με το πίσω Χ... (γερμανία) όμως το άλλο νουμερο είναι τελειως άσχετο.
Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 18, 2012, 09:55:00 μμ »

Το συγκεκριμενο χαρτονόμισμα πως εφτασε στον φιλο σου;
Καταγράφηκε

giannis7
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 384


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 18, 2012, 10:38:11 μμ »

Το συγκεκριμενο χαρτονόμισμα πως εφτασε στον φιλο σου;
Ο φίλος δεν είναι συλλέκτης του το έδωσαν ρέστα και μου το έφερε να το δώ και το έχω στα χέρια μου.
Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 18, 2012, 11:37:59 μμ »

To να κατσει καποιος ειδικος και να κανει μια τετοια τελεια ενωση και μετα να επιστρεψει στην κυκλοφορια το χαρτονομισμα το θεωρω απιθανο. Τετοιες επαγγελματικες δουλειες χρεωνονται αρκετα, και θα ηταν χαζο να πεταξει καποιος μια τετοια καλη δουλεια.

Λοιπον για μενα εχεις ενα πολυ ενδιαφερον σφαλμα. Ο εκδοτης (τυπογραφος) του συγκεκριμενου χαρτονομισματος (κωδικος Ρ) ειναι η Giesecke & Devrient. Μεταξυ αλλων εκτυπωνει εικοσαευρα για λογαριασμο της Γερμανιας (Χ) αλλα και της Αυστριας (Ν). Το checksum για τον αριθμο αριστερα αντιστοιχει οντως στην Αυστρια (για Σλοβακια απιθανο οπως προαναφερθηκε).

Ετσι λοιπον εγινε ενα ομορφο μπερδεμα στους αριθμητηρες που εκτυπωνουν σε χωριστο τυπωμα τους αριθμους και φτασαμε στο αποτελεσμα που συζηταμε.

Εγω για το συγκεκριμενο σφαλμα εδινα ανετα 100 ευρω, αν και πιστευω οτι αν βγει στο ebay θα πιασει χαλαρα πολυ παραπανω.
Καταγράφηκε

NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 19, 2012, 01:00:40 πμ »

To να κατσει καποιος ειδικος και να κανει μια τετοια τελεια ενωση και μετα να επιστρεψει στην κυκλοφορια το χαρτονομισμα το θεωρω απιθανο. Τετοιες επαγγελματικες δουλειες χρεωνονται αρκετα, και θα ηταν χαζο να πεταξει καποιος μια τετοια καλη δουλεια.

Λοιπον για μενα εχεις ενα πολυ ενδιαφερον σφαλμα. Ο εκδοτης (τυπογραφος) του συγκεκριμενου χαρτονομισματος (κωδικος Ρ) ειναι η Giesecke & Devrient. Μεταξυ αλλων εκτυπωνει εικοσαευρα για λογαριασμο της Γερμανιας (Χ) αλλα και της Αυστριας (Ν). Το checksum για τον αριθμο αριστερα αντιστοιχει οντως στην Αυστρια (για Σλοβακια απιθανο οπως προαναφερθηκε).

Ετσι λοιπον εγινε ενα ομορφο μπερδεμα στους αριθμητηρες που εκτυπωνουν σε χωριστο τυπωμα τους αριθμους και φτασαμε στο αποτελεσμα που συζηταμε.

Εγω για το συγκεκριμενο σφαλμα εδινα ανετα 100 ευρω, αν και πιστευω οτι αν βγει στο ebay θα πιασει χαλαρα πολυ παραπανω.

σορρυ.. αλλα ειναι σιγουρο οτι η Giesecke & Devrient με κωδικο Ρ εβγαλε 20 ευρα της αυστριας με υπογραφη του Ντουισμπεργκ; εχω χασει (και παλι...) το site που εγραφε τα plate numbers... αλλα νομιζω οτι με την πρωτη υπογραφη αυστριακα ειχαν βγει μονο στην αυστρια....
μηπως με Ρ βγηκαν με την υπογραφη του Τρισε; γιατι αν ισχυει αυτο... κανει ατοπο αυτο που συμβαινει στο χαρτονομισμα!

σε ξενο site μονο για τα ευρω... ενας ειχε παραπλησιο προβλημα... με το checksum.. σε ενα ιταλικο χαρτονομισμα και τελικα... μαλλον ηταν πλαστο!

το checksum ειναι βασικο στοιχειο ασφαλειας και ελεγχου γνησιοτητας! δεν παιζουν με αυτο...

το θεμα με το ενωμα κτλ... μπορει να ειναι ετσι κι αλλιως πλαστο! αλλα οπως και να εχει... αν αναρωτιεσαι τι γινεται... μππορει να βγαλει 1-2 εξω στην κυκλοφορια για να γινουν γνωστα... και μετα να κοπανησει στην τιμη τα αλλα που θα φανουν... νε ειναι δηλαδη δολωμα αυτο το χαρτονομισμα! μην ξεχνατε το 2 λεπτο της μαφιας!

δειτε και το αλλο... γιατι ρε παιδια αν ειναι λαθος ειναι καλλυμενο το Ν στον αριθμο σειρας; γινεται σε λαθος τετοιο πραγμα; ακομα κι αν περασε απο απροσεξια απ οτον ελεγχο... το καλλυμα εκει το εθετε ακυρο, και καταστρεφοταν... για να βγει νεο!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences