Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 11:14:08 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Aξιολογηση χρυσων αμερικανικων !  (Αναγνώστηκε 7381 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 03:25:13 μμ »

Ξεκινώντας πριν λιγες μερες με το χρυσο νομισμα ( μαλλον ) που εβαλα στην online εκτιμηση ...πηρα λιγο θαρρος  και ετσι ειπα να αναρτησω μερικα νεα κομματια και θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας ( λεω να τα πιστοποιησω ) τι βαθμο μπορουν να βγαλουν :
1) us 5 dollar 1906 χρυσο
2) us 1 dollar 1868 χρυσο
3) us 2/5 dollar 1861 ( μαλλον type 1 ) οποιος γνωριζει ας βοηθησει ....

Οι φωτο δεν είναι τελειες ειδικα του 1 dollar αλλα δεν ειχα τον καταλληλο φωτισμο στον χωρο .
ευχαριστω

χαρης .
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2015, 03:35:42 μμ από HARRISGREECE » Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 03:25:51 μμ »

.
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 03:27:33 μμ »

.
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 03:29:07 μμ »

.
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 04:12:32 μμ »

Χάρη το δεύτερο και το τρίτο τα στέλνεις Ngc με κλειστά μάτια θα πάρουν μεγάλη υπεραξία αν γράψουν καλα αλλά και μέτρια.Το πρώτο στειλτο μόνο αν είσαι σίγουρος ότι θα γράψει από ms60 και πάνω.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 04:18:14 μμ »

Το 1 dollar Χάρη δεν είναι γνήσιο. Αυτό φαίνεται από την έκκεντρη τύπωση που έχει και από άλλες λεπτομέρειες που διακρίνω. Αν το φέρεις σε αντιπαραβολή με ένα ίδιας χρονολογίας πιστεύω θα καταλάβεις την διαφορά. Για τα υπόλοιπα δυο δεν το έψαξα να σου πω την αλήθεια, πάντως το 2 1/2 dollar είναι γυαλισμένο και είναι η ποικιλία new reverse- Small letters.

Αν μου επιτρέπεις βέβαια θέλω να σου τονίσω ότι όλες οι φωτογραφίες σου δεν βοηθούν, προσπάθησε με κάποιο τρόπο να τις βελτιώσεις.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 05:11:56 μμ »

Το 1 dollar Χάρη δεν είναι γνήσιο. Αυτό φαίνεται από την έκκεντρη τύπωση που έχει και από άλλες λεπτομέρειες που διακρίνω.
+1
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 08:00:52 μμ »

Το 1 dollar Χάρη δεν είναι γνήσιο. Αυτό φαίνεται από την έκκεντρη τύπωση που έχει και από άλλες λεπτομέρειες που διακρίνω. Αν το φέρεις σε αντιπαραβολή με ένα ίδιας χρονολογίας πιστεύω θα καταλάβεις την διαφορά. Για τα υπόλοιπα δυο δεν το έψαξα να σου πω την αλήθεια, πάντως το 2 1/2 dollar είναι γυαλισμένο και είναι η ποικιλία new reverse- Small letters.

Αν μου επιτρέπεις βέβαια θέλω να σου τονίσω ότι όλες οι φωτογραφίες σου δεν βοηθούν, προσπάθησε με κάποιο τρόπο να τις βελτιώσεις.
Το χρωμα του μεταλλου στο 1 dollar ειναι απο κοντα οπως στις φωτο που εχω παρει.. και ειναι καπως ματ-θαμπο ...στα αλλα 2 κομματια το γυαλισμα που φαινεται στις φωτο ειναι το λουστρο τους .
Εαν πουμε οτι το 5$ και το 2.5$ πιστοποιηθουν και βγουν σωστα τι βαθμο θα μπορουσαν να βγαλουν ;
Παντως ηταν μεσα σε πλαστικη θηκουλα το καθενα στο μεγεθος του .....
Απο βαρος - διαμετρο κλπ ειναι σωστα .
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 11:18:40 μμ »

Αν πουλάς την κόπια ενδιαφερομαι
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 04:35:16 μμ »

3 οι ενδιαφερόμενοι εως τωρα για το 1 dollar !!!
Θα παρω και μερικες ακομα γνωμες και εάν τελικα αποφασισω να τα δωσω θα ενημερωσω τους φιλους που τα θελουν ....
Του 1861 θα βγει κανενα καλο ms παιδια ; ...πειτε καμμια αποψη .
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 05:34:34 μμ »

Χάρη εγώ θα σου έλεγα να στείλεις και το μονοδόλλαρο για πιστοποίηση γιατί και κάποιος άλλος είχε δείξει παλιότερα 2 παρόμοια και αρκετοί του είπαν οτί είναι πλαστά και πιστοποιηθηκαν απο την NGC και τα 2.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 08:24:35 μμ »

Χάρη εγώ θα σου έλεγα να στείλεις και το μονοδόλλαρο για πιστοποίηση γιατί και κάποιος άλλος είχε δείξει παλιότερα 2 παρόμοια και αρκετοί του είπαν οτί είναι πλαστά και πιστοποιηθηκαν απο την NGC και τα 2.
Αυτο που ειπε ο Θωδορης να κανεις Χαρη. Ποτε δεν ξερεις και ετσι κι αλλιως φωτο βλεπουμε, οχι το νομισμα στο χερι  Κλείσιμο ματιού
Ελπιζω ολα να πανε καλα
Καταγράφηκε

m42b18 isT
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 08:38:53 μμ »

Το 1 dollar Χάρη δεν είναι γνήσιο. Αυτό φαίνεται από την έκκεντρη τύπωση που έχει και από άλλες λεπτομέρειες που διακρίνω. Αν το φέρεις σε αντιπαραβολή με ένα ίδιας χρονολογίας πιστεύω θα καταλάβεις την διαφορά. Για τα υπόλοιπα δυο δεν το έψαξα να σου πω την αλήθεια, πάντως το 2 1/2 dollar είναι γυαλισμένο και είναι η ποικιλία new reverse- Small letters.

Αν μου επιτρέπεις βέβαια θέλω να σου τονίσω ότι όλες οι φωτογραφίες σου δεν βοηθούν, προσπάθησε με κάποιο τρόπο να τις βελτιώσεις.
+1
Απορία Απορία Απορία Απορία Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο πλακα κανεις? αστο ρητορικη ηταν. παλι "ασταλεια" επεσε? αφου σε χαλαει τι το παιδεύεις
Καταγράφηκε

m42b18 isT
annita
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 66


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 08:39:46 μμ »

Το 1 dollar Χάρη δεν είναι γνήσιο. Αυτό φαίνεται από την έκκεντρη τύπωση που έχει και από άλλες λεπτομέρειες που διακρίνω. Αν το φέρεις σε αντιπαραβολή με ένα ίδιας χρονολογίας πιστεύω θα καταλάβεις την διαφορά. Για τα υπόλοιπα δυο δεν το έψαξα να σου πω την αλήθεια, πάντως το 2 1/2 dollar είναι γυαλισμένο και είναι η ποικιλία new reverse- Small letters.

Αν μου επιτρέπεις βέβαια θέλω να σου τονίσω ότι όλες οι φωτογραφίες σου δεν βοηθούν, προσπάθησε με κάποιο τρόπο να τις βελτιώσεις.
+1 Τι σημαινει ασταλεια φιλε μου?και δεν το (παιδευω?),ουτε με (χαλαει?).
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 09:54:30 μμ »

Για να μην κουράζουμε το θέμα το μονοδολλαρο του 1868 είναι από τις πιο κοπιαρισμένες ημερομηνίες. Δείτε το Iστο AMERICA στην εμπρόσθια όψη που ίσα φαίνεται, αυτό δεν θα το δείτε σε κανένα πιστοποιημένο ως γνήσιο. Παρόλα αυτά φίλε Χάρη ακολούθησε την συμβουλή του Θοδωρή και στείλε το στην NGC -PCGS για να αποφανθούν την γνησιότητα του. Ή θα χάσεις 30€ ή μπορεί αποδεικνύοντας την γνησιότητα τούτο κέρδος για σένα να είναι πολλαπλάσιο. Σου εύχομαι το καλύτερο και εύχομαι να έχω άδικο στην εκτίμησή μου.

Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences