Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:28:45 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κων/νος Β'  (Αναγνώστηκε 6185 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 05:21:35 μμ »

καλησπερα παιδια..δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι η καταλληλη κατηγορια που το αναρτω αλλα ειχα την εντυπωση οτι ειχαμε κατηγορια καρτ-ποσταλ... Απορία Απορία
Προκειται για μια φωτο-καρτα του Κων/νου Β' με την οικογενεια του..λογικα ειναι μια απλη φωτο επεξεργασμενη ομως (προσθετοντας τους δυο γιους ψηλα σε ξεχωριστο πλαισιο).. βρεθηκε στο σπιτι του προ-παππου μου.εχει καποιο ενδιαφερον?
φυσικα δεν μιλαω για χρηματικο ενδιαφερον η ενδιαφερον προς αγορα της απο τα μελη...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 05:38:09 μμ »

Σε αυτές τις περιπτώσεις η πίσω πλευρά είναι η πιο ενδιαφέρουσα. Πού τυπώθηκε, πότε, από ποιον, αν είναι φωτογραφικό χαρτί ή καρτ-ποστάλ κτλ. Επίσης αν μιλούσαμε για αφιερώσεις, ιδιόχειρες υπογραφές κτλ. το συλλεκτικό ενδιαφέρον θα ήταν μεγαλύτερο. Πάντα βέβαια μιλάμε για έναν έκπτωτο, εν ζωή βασιλιά, τα αναμνηστικά του οποίου κυκλοφορούν και "παράγονται" ως σήμερα, οπότε το ιστορικό και συλλεκτικό ενδιαφέρον δεν είναι το ίδιο με ένα αντίστοιχο αντικείμενο του πατέρα του ή του θείου του π.χ.

Κατά βάση λοιπόν αυτό που βλέπεις, είναι και αυτό ακριβώς που είναι από άποψη ενδιαφέροντος... Χρηματικά, μόνο για να δώσω ένα μέτρο σύγκρισης, θα έλεγα κάτω από 10 ευρώ, εκτός κι αν η πίσω πλευρά έχει κάτι εξαιρετικά ενδιαφέρον...
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 05:49:41 μμ »

Σε αυτές τις περιπτώσεις η πίσω πλευρά είναι η πιο ενδιαφέρουσα. Πού τυπώθηκε, πότε, από ποιον, αν είναι φωτογραφικό χαρτί ή καρτ-ποστάλ κτλ. Επίσης αν μιλούσαμε για αφιερώσεις, ιδιόχειρες υπογραφές κτλ. το συλλεκτικό ενδιαφέρον θα ήταν μεγαλύτερο. Πάντα βέβαια μιλάμε για έναν έκπτωτο, εν ζωή βασιλιά, τα αναμνηστικά του οποίου κυκλοφορούν και "παράγονται" ως σήμερα, οπότε το ιστορικό και συλλεκτικό ενδιαφέρον δεν είναι το ίδιο με ένα αντίστοιχο αντικείμενο του πατέρα του ή του θείου του π.χ.

Κατά βάση λοιπόν αυτό που βλέπεις, είναι και αυτό ακριβώς που είναι από άποψη ενδιαφέροντος... Χρηματικά, μόνο για να δώσω ένα μέτρο σύγκρισης, θα έλεγα κάτω από 10 ευρώ, εκτός κι αν η πίσω πλευρά έχει κάτι εξαιρετικά ενδιαφέρον...
Τωρα Γιωργο να με συμπαθας, αλλα εαν κανει γυρω στα 10 ευρω, τοτε ολες οι υπεργηρες κυριες που εχουν απο ενα ματσο τετοιες που στελνονται καθε χρονο, στα πλαισια των δημοσιων σχεσεων, Χριστουγεννα και Πασχα σε οπαδους της πρωην βασιλικης οικογενειας, θα εβγαζαν τα εξοδα για δευτερη μασελα. Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 05:56:34 μμ »

Η χρηματικη αξια δεν νομιζω οτι με αφορα ιδιαιτερα..κυριως "ιστορικα" ενδιαφερομαι..βασικα νομιζω οτι δεν το περιεγραψα σωστα.δεν ειναι καρτ-ποσταλ.εχει μεγεθος κ υφη φωτογραφιας.απο πισω δεν εχει τιποτα..ειναι σαν μια φωτογραφια απλα εχουν προσθεσει και τα δυο πορτραιτα απο πανω "πριν την εκτυπωση"...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 06:10:24 μμ »

Φιλε μου η χρηματικη αξια στα συλλεκτικα παει χερι με χερι με την σπανιοτητα και την ιστορικοτητα ενος αντικειμενου, που ετσι κεντριζει το ενδιαφερον του συλλεκτη και πληρωνει για να το αποκτησει.
Δεν σου ειπε κανεις φυσικα οτι θες να το πουλησεις, αλλα μια φωτο, που κατα πασα πιθανοτητα ειναι ανατυπωση και μαλιστα επεξεργασμενη με "τσοντα" τα δυο πορτραιτα των νεαρων,της πρωην βασιλικης οικογενειας που ειναι μαλιστα εν ζωη, ειλικρινα δεν μπορω να δω να εχει καμια ιστορικη, συλλεκτικη η αλλη αξια, πλην της συναισθηματικης, ως ενθυμιο απο καποιον προγονο σου.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 06:19:18 μμ »

Καταλαβα δημητρη κ συμφωνω απολυτα..ευχαριστω για τις αποψεις σας! Καλη σας συνεχεια.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 06:54:39 μμ »

Τωρα Γιωργο να με συμπαθας, αλλα εαν κανει γυρω στα 10 ευρω, τοτε ολες οι υπεργηρες κυριες που εχουν απο ενα ματσο τετοιες που στελνονται καθε χρονο, στα πλαισια των δημοσιων σχεσεων, Χριστουγεννα και Πασχα σε οπαδους της πρωην βασιλικης οικογενειας, θα εβγαζαν τα εξοδα για δευτερη μασελα. Σαρκασμός Σαρκασμός

Είπα να είμαι χουβαρντάς, αλλά όντως είναι πολλά... Το παίρνω πίσω λοιπόν!  Μεγάλο χαμόγελο

βασικα νομιζω οτι δεν το περιεγραψα σωστα.δεν ειναι καρτ-ποσταλ.εχει μεγεθος κ υφη φωτογραφιας.απο πισω δεν εχει τιποτα..ειναι σαν μια φωτογραφια απλα εχουν προσθεσει και τα δυο πορτραιτα απο πανω "πριν την εκτυπωση"...

Απλά για να προστεθεί στην κουβέντα, γενικά στις φωτογραφίες έχει ενδιαφέρον το χαρτί και ο κατασκευαστής του. Μπορεί να πει πολλά για τη χρονολογία και αν το θέμα είναι επανεκτύπωση ή όχι.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 08:06:01 μμ »

Γιωργο,για αυτο το τελευταιο που ειπες μπορω να κανω κατι για να προσφερω καποιες πληροφοριες? Νομιζω πως οχι.μονο μια φωτο απο την πιαω πλευρα μπορω να προσφερω κατι που δεν οδηγει πουθενα μιας και ειναι κενο τελειως...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 08:21:41 μμ »

εγω παντως θελω να καταθεσω την δικη μου μαρτυρια οτι ειναι ενας υπεροχος ανθρωπος χωρις ταμπου και σνομπ 2 φορες τον εχω δει και τις 2 ηρθε αυτος να με χαιρετησει,τωρα που μπηκα στον συλλεκτισμο τον εχω χασει αν ομως τον ξαναδω θα κραταω ολη την σειρα για υπογραφες και φωτο Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 08:48:30 μμ »

οι υπεργηρες κυριες

Εμ, έλα που δεν είναι μόνο υπέργηρες κυρίες...
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 09:38:53 μμ »

Γιωργο,για αυτο το τελευταιο που ειπες μπορω να κανω κατι για να προσφερω καποιες πληροφοριες? Νομιζω πως οχι.μονο μια φωτο απο την πιαω πλευρα μπορω να προσφερω κατι που δεν οδηγει πουθενα μιας και ειναι κενο τελειως...

Αν είναι εντελώς λευκό, όχι, δεν μπορεί να δείξει και πολλά πράγματα. Βασικά το έγραψα σαν γενικό σχόλιο, για να υπάρχει καταγεγραμμένο, επειδή πολλές φορές αρκετές πληροφορίες βρίσκονται ακριβώς εκεί.

Περισσότερο σαν "πάσα" γράφτηκε, γιατί θα είχε ενδιαφέρον να ανοίξουμε ένα θέμα για το φωτογραφικό χαρτί και τους κατασκευαστές ανά περίοδο. Έχω στο μυαλό μου κάτι για τον επόμενο καιρό, σιγά σιγά σκανάρω πίσω όψεις...
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences