Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 04:01:10 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 60 Τορνέζια PCGS  (Αναγνώστηκε 5518 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 10:26:20 πμ »

τα 60 τορνεσια μεταφραζονται ως 4 σολδια εξου και οι 4 καθετες γραμμες ηταν η δευτερη σειρα που κοπηκε με ελληνικη επιγραφη το 1625-1629 εχει διαμ περοπου 29-30 μμ και βαρος  7,5 και   7,7γρ και ειναι απο χαλκο
στην μιαμερια φερουν το λιονταρι του Αγ.Μαρκου και στην αλλη την ονομαστικη αξια,τα πρωτα που κοπηκαν με ελληνικη περιγραφη ηταν τα 30 τορνεσια το 1618-1623 και ακολουθησαν οπως προαναφερω τα 15-30 και 60 ,μετα την ηττα της Βενετιας στην Κυπρο απο τους τουρκους το 1571 ο ενετικος συμμαχικος στολος εγκατασταθηκε στην Κρητηκαι η ενετικη διοικηση του νησιου επιβαρυνθηκε με τα εξοδα συντηρησης του ,ο γενικος προβλεπτης του νησιου εξεδωσε τις 5 γαζετες προκειται για τις λεγομενες καβαλινες η οποιες αποσυρθηκαν αμεσα ,2 χρονια διαρκεσε η κυκλοφορια τουςγια να ανταπεξελθει στην τοτε οικονομικη ασταθεια της εποχης η βενετια εισηγαγε στην Κρητη χαλκινα σολδινιαγια τις καθημερινες δοσοληψιες,η κοπη των τορνεσσιων με ελληνικη περιγραφη αποσκοπουσε στο να κερδισει την εμπιστοσυνη των Κρητικων που τα ειχαν απαξιωμενα,
φιλε να το χαιρεσαι ειναι η αδυναμια μου αυτα γενικα,τον χειμωνα με το καλο θα δειτε -δουμε και αλλα που θα ανεβασω μια και δεν τα εχω ευκαιρα στο σπιτι,μονη ενσταση το 0 στο ιοαννης και οτι στα 60 τορνεσια εχει καθετα πανω κατω 2 μαργαριτες και στην κορυφη αριστερα και δεξια 2 αστερια ,σαυτο που ανεβασες εχει ενα αστερι και ενα απροσδιοριστι σχημα δεξια οπως βλεπουμε,να επισημανω μονο οτι πολλες φορες η κιβδηλεια ηταν νομιμη σε κατατοπους περιοχες γιαυτο και αμφιβαλλω αν το μινταζ που αναφερει η εταιρεια 286 χιλιαδες στεκει,να το χαιρεσαι ζηλευω με την καλη εννοια,καλη μερα και ελπιζω να βοηθησα σαυτη την συζητηση
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 11:12:27 πμ »

Να σου πω την αλήθεια μου κάνει και εμένα εντύπωση η ακρίβεια του τιράζ (289.283 ) , να υπάρχουν αρχεία σε μια τέτοια περίοδο μου φαίνεται δύσκολο . Μήπως είναι ένα νούμερο γενικό μετά απο κάποιες μελέτες , και μήπως περιλαμβάνει όλες τις τυχόν ποικιλίες? . Τώρα αν συγκρίνουμε πχ τα Καποδιστριακα τα οποία υπάρχουν δεκάδες ποικιλίες όχι μόνο στο σχέδιο αλλά και στην επιγραφή (ελληνικ ) τότε φαντάσου 200 χρόνια πριν τι πρέπει να γινότανε Χαμόγελο  . Παράδειγμα η 20αρα του Καποδίστρια τιραζ 2.272.650 και γνωστές ποικιλίες 45??? (http://www.mycoins.gr/) Για αυτό πιστεύω οτι το Ο η Ω στο ΙΩΑΝ  η το Ο υπάρχει δεν υπάρχει στο ΜΑΡΚΟΣ (http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=536.0 )είναι προϊόν ποικιλίας και οχι παραχάραξης . τώρα αυτά είναι δικές μου σκέψεις οι οποίες μπορεί να είναι και σε λάθος μονοπάτι , κάθε διόρθωση και κάθε επιπλέον πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη , αν υπάρχει και κάποια φώτο θα ήταν ωραία να την βλέπαμε . Το ίδιο ισχύει και για τις μαργαρίτες τα αστέρια η την ημερομηνία? χαμηλά σε σχέσει με την απόσταση μεταξύ τους .
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2015, 11:26:21 πμ από exmim » Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 11:58:07 πμ »

συμφωνω οτι θα υπαρχουν παρα πολλες ποικιλιες και εγω με τα λιγα που διαβαζω αυτο το συμπερασμα μπορω να βγαλω ,αν αναλογιστουμε την ταχυτητα των κοπων και την βιασυνη να βγουν στην κυκλοφορια για να καλυψουν παγιες και διαρκες αναγκες πιστευω οτι δεν θα τα πολυκοιτουσαν ως προς την ομοιομορφια τους,εγω ξερω παρα πολυ λιγα και ολα απο βιβλια και συγκριση με το διαδικτυο,κατεμε προκειται για ενα απο τα ποιο ιστορικα κειμηλια του Ελλαδικου χωρου γιατι κρυβουν πισω τους της τελευταιες στιγμες των Κρητικων και Ενετων πριν αναλαβει τα ηνια η οθωμανικη αυτοκρατορια,νασαι καλα που μοιραστηκες μαζι μας το συγκεκριμενο θησαυρο και περιμενω να μαθω κιαλλα απο τους ποιο εμπειρους του ειδους επαυτου Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences