Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:08:06 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50 Λεπτα 1921 στο ebay!!!  (Αναγνώστηκε 27362 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 06:00:49 μμ »

http://www.ebay.com/itm/151799943536?_trksid=p2055119.m1438.l2648&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Καταγράφηκε
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 06:12:41 μμ »

ωρε βαγγελιστρα μου θα χυθει αιμα  Έκπληξη
Είχε και μεγάλο φάρδος ο μπαγάσας. Το βρήκε λέει σε ένα κουτί απο γλυκά μαζί με άλλα νομίσματα!!!!
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 06:17:35 μμ »

Η τιμη εκκινησης παραειναι χαμηλη κατι που μου δειχνει οτι ισως να μην γνωριζει τι εχει.αλλα αυτο που βλεπω ειναι οτι τα φυλλα δεν ειναι καλοχτυπημενα.ετσι ειναι η "βρωμαει" κατι στο συγκεκριμενο? Δεν εχω ασχοληθει καθολου με αυτα τα νομισματα οποτε δεν γνωριζω...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 06:31:13 μμ »

ΚΝ;;μακαρι να επαναπατριστει ενα τετοιο νομισμα,προβλεπεται μαχη,εγω σαν νεος πρωτη φορα το βλεπω ζωντανα σε πωληση,εχει μεγαλο ενδιαφερον το θεμα,χαμηλη εκκινηση αλλα θα πεσουν τα π.μ συννεφο και γρηγορα θα καταλαβει τι ειναι και εγω δεν ξερω απο αυτα (και πως να ηξερα αλλωστε Χαμόγελο)εδω οι ειδικοι θα μας πουν τι και πως,το μονο που μου κινει την περιεργεια ειναι το χρησιμοποιημενο που αναφερει μια και ουδεποτε τεθηκε σε κυκλοφορια
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 07:06:31 μμ »

Yπάρχει θέμα, κατά την γνώμη μου και χωρίς να γνωρίζω αρκετά για αυτό το νόμισμα, αλλά νομίζω πως του  λείπει ένας καρπός
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 07:16:21 μμ »

Το νομισμα φαινεται γνησιο, αλλα για την τιμη... θα δειξει. Θα γινει μαχη σιγουρα!
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 07:18:09 μμ »

Σε αυτό το σημείο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 07:23:31 μμ »

Σε αυτό το σημείο

Ακριβως αυτο ηταν το σημειο που με παραξενεψε οπως ανεφερα παραπανω..αυτο κ στην αρχη του κλαδιου ενα φυλλο που στην συνδεση του με το κλαδι ειναι απατητο..δ ειμαι σε ηυ για να ανεβασω φωτο...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 07:36:01 μμ »

Δεν πάτε καλά μου φαίνεται ... χα χα χα αν νομίζεται ότι ο Άγγλος δεν ξέρει τι έχει ... ρε πλάκα που θα γίνει νομίζω ... (μόνο που έχει ξεχωριστά φωτογραφημένο σημειωμένο το ΚΝ φτάνει)  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μακάρι να βγω λάθος και να το πάρει κάποιος χαμηλά ...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός αλλά μόνο με τα πμ φτάνει ...
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 07:47:52 μμ »

Το οτι εχει φωτογραφημενο ξεχωριστα το κν δεν μου λεει απολυτως τιποτα..πολλα σημεια εχει φωτογραφημενα ξεχωριστα...βεβαια δεν ξερω τον πωλητη κ γενικα δεν ασχολουμαι με εβαυ κ δεν γνωριζω..εγω ξεκαθαριαα οτι δεν εχω ασχοληθει με αυτα τα νομισματα κ εξεφρασα την αποψη μου για το σημειο που επεσημανε και ο οροπ.τι να πω? Μακαρι να ειναι ενα γνησιο κομματι κ να κλεισει χαμηλα..κ ο καλυτερος ας το παρει..καλη σας επιτυχια λοιπον!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Vaggosmaster
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 231



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 07:57:19 μμ »

Τώρα γιατί ένα τέτοιο νόμισμα δεν το έχει πιστοποιήσει ο πωλητής και το αφήνει να πλανάτε με την αμφιβολία γνήσιου η μή είναι ένα μεγάλο ερωτηματικό, σίγουρα ξέρει τι έχει 100%.

Υπάρχει και αυτή η δημοπρασία με πιστοποιημένο στο link ,πιστεύω όλοι την έχετε δει.

 http://www.ebay.com/itm/1921-H-Greece-Fifty-Lepta-Coin-MS-62-Slabbed-NGC-50-Greek-Extremely-Rare-KM-65/281562548641?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D33098%26meid%3De61b5af33d5840bbabfad5349f6dbb0a%26pid%3D100005%26rk%3D3%26rkt%3D6%26sd%3D151799943536
Καταγράφηκε

Χρω φιλανθρώπως και δικαίως τοις εντυγχάνουσι
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 09:14:45 μμ »

Το οτι εχει φωτογραφημενο ξεχωριστα το κν δεν μου λεει απολυτως τιποτα..

Το ότι έχει φωτογραφημένο ξεχωριστά το ΚΝ λέει τα πάντα και ο πωλητής ξέρει ακριβώς τι έχει και αηδίες για νομίσματα που βρέθηκαν σε κουτιά με γλυκά είναι για μικρά παιδιά...
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 09:27:18 μμ »

Δεν αντιλεγω οτι ισως να ξερει.εγω υπςθεσα οτι πιθανον να μην ξερει λογω της χαμηλης τιμης εκκινησης για ενα τετοιο νομισμς..εσεις αν ειχατε τετοιο νομισμα κ ξερατε θα το ξεκινουσατε απο τετοια τιμη???δεν νομιζω..επισης ειπα οτι η φωτογραφιση του κν δεν ειναι δειγμα οτι ξερει τι εχει.
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 09:48:20 μμ »

Γνήσιο αλλά ταλαιπωρημένο.
Προσωπικά, το χτύπησα ήδη 'τιμής ένεκεν'. Δεν έχει σημασία η τιμή εκκίνησης, ακόμη και για πλάκα θα ανέβει εκεί που πρέπει και αρμόζει για την κατάστασή του.
Είναι ιδιαίτερο νόμισμα, καθότι ναι μεν δεν κυκλοφόρησε, αλλά απ' την άλλη υπάρχει επίσημη διαταγή και κόπηκε για κυκλοφορία. Δε νομίζω να 'χαλάει' κανέναν να το έχει ακόμη και σε τέτοια κατάσταση, σε σχετικά πιο προσιτή τιμή, απ' ότι κάποιο πιστοποιημένο υψηλής κατάστασης.

ΥΓ
Βλέποντας το, ξεκίνησε κάποιος περίεργος συνειρμός...
Λέτε να βρέθηκε κανένα τσουβάλι, απ' αυτά που δεν έφυγαν από Αγγλία ή χάθηκαν κατά τη μεταφορά τους ;;
Λέτε να βρέθηκαν στο χώμα κάποιες ΧΨ ποσότητες απ' αυτά (εξού και η κατάσταση) ;;
Λέτε να σκάσουν μύτη 5-10-100-ΧΨ τέτοιας κατάστασης και ν' αλλάξει η 'ιδέα' που είχαμε για αυτά ;;
Μα τι λέω... Κανείς δεν ξέρει... Κάνε με προφήτη να σε κάνω Θεό.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 09:59:01 μμ »

εγω παλι πιστευω οτι οταν ξερεις τι νομισμα ειναι με οποιο τροπο και να το βαλεις ,ειτε 0 ειτε 200ε αρχικη θα παει μονο του,απορια που ειπα και παραπανω εχει ο χψ ενα νομισμα πριν 40 χρονια και ξερει οτι ειναι σπανιο θα το ειχε αφησει εκτεθειμενο και να φτασει σε τετοια κατασταση;;απο την αλλη για γνησιοτητα δεν ξερω αν κανετε ενα σερτς σε GKcollect και σε βιβλια  καραμητσο-στρατουδακη-κατσουρο-λουλακακη και δειτε τα 2 50 λεπτα θα διαπιστωσετε οτι το ΚΝ δηλαδη η συγκεκριμενη κοπη εχει ποιο ελαφρια πατηματα στα φυλλα,υ.γ
ενδιαφερον για οσους διαβαζουν και ειναι νεοι σαν εμενα ιστορικα ειναι οτι τα 50λεπτα του 21 δεν κυκλοφορησαν ποτε και τα ποιο πολλα πηγαν για λιωσιμο και το μεταλλο τους χρησιμοποιηθηκε για τα 2δραχμα του 26,σημερα το εμαθα και εγω  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences