Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 06:28:14 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: σωστη συλλογη  (Αναγνώστηκε 4899 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ανδρεας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 16


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 04, 2012, 08:54:23 μμ »

καλησπερα!θελω μια αποψη για την συλλογη νομισματων ευρω.για να ειναι σωστη μια συλλογη πρεπει να εχουμε εκτως απο τα νομισματα ολων των χωρων και τα αναμνηστικα τους,να συλλεγουμαι και νομισματοκοπεια και χαρτες (πριν το 08 και μετα) οπως και υπογραφες δημιουργων κτλ?
Καταγράφηκε
ανδρεας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 05, 2012, 12:10:15 πμ »

ΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορία?
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 05, 2012, 01:44:32 πμ »

καλησπερα!θελω μια αποψη για την συλλογη νομισματων ευρω.για να ειναι σωστη μια συλλογη πρεπει να εχουμε εκτως απο τα νομισματα ολων των χωρων και τα αναμνηστικα τους,να συλλεγουμαι και νομισματοκοπεια και χαρτες (πριν το 08 και μετα) οπως και υπογραφες δημιουργων κτλ?

Για να ειναι ολοκληρωμενη ισως χρειαζεται ολα αυτα που προανεφερες  Στριφογύρισμα ματιών.

Για τον αν ειναι σωστη η οχι, αρκει να αρεσει σε σενα, και να νιωθεις ικανοποιημενος
με αυτα που εχεις   Χαμόγελο  η αυτα που θα αποκτησεις με τον καιρο  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
ανδρεας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 05, 2012, 02:00:52 πμ »

αρα καλο ειναι να τα μαζευω και οπου φτασω!! σε ευχαριστω πολυ!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 05, 2012, 09:23:19 πμ »

θα ηθελα και εγω να βαλω μια παρενθεση,στο θεμα που ονομαζεται συλλογη,καθε ειδους.πολλοι φιλοι διαβαζοντας διαφορα εξιδικευμενα αρθρα, γα σπανιωτητες,δοκιμια,και γενικα δυσκολα νομισματα, ισως αποθαρυνονται?λογω του νεαρου της ηλικιας, η και λογω(ας μην κρυβωμαστε)οικονομικης αδυναμιας, να αποκτησουν τετοια κομματια.συλλεκτης λεγεται και αυτος, που μαζευει και χαμηλες καταστασεις η κυκλοφοριας διαφορων χωρων,εστω και μηδαμινης αξιας!!!για μενα, πιο γνησιος συλλεκτης ειναι αυτος που αγοραζοντας, εστω και με πεντε ευρω ενα ομορφο νομισμα(δεν ειναι μονο τα ακριβα ομορφα),παρα αυτος που εχει καταχωνιασμενα σε μια θυριδα, νομισματα δεκαδων, η και παραπανω, χιλιαδων ευρω!θυμαμαι οταν αρχισα απο παιδακι,σχεδον πρωτη γυμνασιου,να μαζευω τα χαλκινα φθηνα τοτε, του γεωργιου η του 1926,ο ενθουσιασμος μου ηταν απεριγραπτος.καθομουν με τις ωρες,τα κοιταζα με τον φακο,εβλεπα λεπτομερειες,και γενικα με ικανοποιουσε το γεγονος!!! του καινουργιου αποκτηματος.σιγουρα με τα σημερινα μεσα,τα πραγματα ειναι πιο ευκολα,απο θεμα επιλογων η εστιασεως, σε εναν ωρισμενο θεματικο μερος οπως τα ευρω,ξενα διαφορων παραστασεων,οπως λεγονται οι θεματικες συλλογες και στον φιλοτελισμο,κλπ.σκοπος δεν ειναι, να γινουμε μονο πλουσιοι,η μεγαλοσυλεκτες,αλλα να αγαπαμε αυτο που κανουμε,που σιγουρα εκτος απο οικονομικα ωφελη,προσφερει και γνωσεις,καλαισθησια,και ταξιδια σε αλλες εποχες η τοπους,με τις ομορφες παραστασεις τους.ποσα νομισματα? που στην ουσια ειναι κοινοτυπα!!!η βαρετα, εχουν μια περιουσια,και τα χαραχτηριζουμε πανεμορφα? σε σχεση με αλλα, με πανεμορφες παραστασεις,η χαραξεις τα απαξιωνουμε, γιατι ειναι φθηνα.ας γινουμε και λιγο φιλοτεχνοι,και οχι μονο επενδυτες,καλη εβδομαδα σε ολην την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
micayian
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 05, 2012, 11:25:03 πμ »

ας γινουμε και λιγο φιλοτεχνοι,και οχι μονο επενδυτες,καλη εβδομαδα σε ολην την παρεα,γιαννηςτ.

+ 1. 000
 Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 05, 2012, 04:18:00 μμ »

οτι ικανοποιει εσενα ειναι το σωστο να το συλλεγεις.
Ενα ειναι σιγουρο οτι πολλες φορες θα αλλαξεις προσανατολισμο στην συλλογη σου. Πολλες φορες δεν θα σ αρεσουν καποια κομματια και θα τα δωσεις για να παρεις αλλα. Εγω μαλιστα οταν δεν εχω χρηματα να αγορασω τοτε αλλαζω την σειρα στα αλμπουμ οποτε βλεπεις με αλλο ματι την συλλογη που ηδη εχεις.
Καταγράφηκε
ανδρεας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 05, 2012, 05:11:39 μμ »

την συλλογη παλαιων νομισματων ολων των χωρων την κανω καθαρα επειδη μου αρεσει η ιστορια και τα νομισματα σε βοηθουν να την μαθεις και να την πλησιασεις!βεβαια θελω να μαθαινω την αξια τους.εχω νομισματα 60 χωρων(400 περιπου) τα ποια μαζευω πανω απο 15 χρονια αλλα φετος αποφασισα να τα βαλω σε ταξη,σκεφτηκα να τα βαλω ανα ηπειρο-χωρα-χρονολογια,μπηκα στο στεκι για να διαβασω αποψεις πιο εμπειρων και η αληθεια ειναι οτι βοηθατε πολυ.την συλλογη νομισματων ευρω την κανω πιο πολυ για να εχω κατι επιπλεον για τον ελευθερο χρονο αλλα ακομα δεν εχω αποφασισει αν θα μαζευω ολες τις λεπτομεριες.(προς το παρον δεν το κανω)
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 05, 2012, 06:23:09 μμ »

Εγω μαλιστα οταν δεν εχω χρηματα να αγορασω τοτε αλλαζω την σειρα στα αλμπουμ οποτε βλεπεις με αλλο ματι την συλλογη που ηδη εχεις.

Τσ τσ τσ καθεσε και κουραζεσε τσαμπα , , , γιατι δεν ανοιγεις το ντοσιε απο πισω προς  τα προς  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 05, 2012, 08:21:58 μμ »

Εγω μαλιστα οταν δεν εχω χρηματα να αγορασω τοτε αλλαζω την σειρα στα αλμπουμ οποτε βλεπεις με αλλο ματι την συλλογη που ηδη εχεις.

Τσ τσ τσ καθεσε και κουραζεσε τσαμπα , , , γιατι δεν ανοιγεις το ντοσιε απο πισω προς  τα προς  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Γλώσσα Γλώσσα

Καλόοοοο!!!!!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences