Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 05:37:12 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Στο «σφυρί» το έπαθλο του Σπύρου Λούη !!!!  (Αναγνώστηκε 6004 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 10, 2012, 12:33:33 πμ »

Σε δημοπρασία στο Λονδίνο,

Το έπαθλό του θρυλικού Μαραθωνοδρόμου Σπύρου Λούη, ένα ασημένιο Κύπελλο για την πρωτιά του το 1896, βγαίνει «στο σφυρί» στο Λονδίνο σε δημοπρασία.
 
Παλαιότερα είχε γίνει προσπάθεια το Κύπελλο να μπει σε μουσείο, η προσπάθεια όμως δεν ευοδώθηκε...
 
Η τιμή του ξεκινάει από τις 160.000 και είναι ενδεικτικό του τι σημαίνει, όχι για την Ελλάδα, αλλά για την παγκόσμια κοινότητα το γεγονός ότι το BBC κάνει από το πρωί εκτενείς αναφορές στη δημοπρασία, στην ιστορία και τη σημασία του αντικειμένου.

Ο Σπύρος Λούης έγινε εθνικός ήρωας όταν νίκησε στον Μαραθώνιο των πρώτων Ολυμπιακών Αγώνων, ενώ ζήτησε να τον συναντήσει και ο Χίτλερ. Σήμερα επανέρχεται στην επικαιρότητα καθώς το ασημένιο Κύπελλο από τον θρίαμβό του το 1896 εκποιείται στο Λονδίνο.

Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 10, 2012, 04:29:58 πμ »

βασιμες δημοσιογραφικες πληροφοριες εκτιμουν,οτι θα το πλειοδοτησει η κυρια μερκελ,να πινει την μπυρα της.γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 10, 2012, 06:21:17 πμ »

Στα χρονια της κατοχης η οικογενεια το ειχε θαμμενο στο χωμα για να μην τους το παρουν οι Γερμανοι ακουσα χτες στις ειδησεις!!
Εναι βαρυ το τιμημα να κρατας ενα τετοιο κειμηλειο στα χερια σου,
κριμα για τους απογονους του θρυλικου αγωνιστη που θελουν να το αποχωριστουν!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 10, 2012, 06:26:27 πμ »

Εγω Γιωργο θα πω κριμα εαν τα 300 ρεμ@λι@  μας , δεν βαλουν απο ενα 1000ρικο

απο τον μηνιαιο μισθουλακο τους να το φερουν στην Ελλαδα  Θυμός
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2012, 06:46:26 πμ από ANTONIO1967 » Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 10, 2012, 07:45:08 πμ »

Τα αρχαία Ελληνικά νομίσματα θεωρούνται από το τρόπο κατασκευής τους έργα τέχνης...

Θυμάμαι ένα παλιό γεγονός χωρίς λεπτομέρειες όμως. Το είχα διαβάσει στην εφημερίδα "ΤΑ ΝΕΑ".

Σε δημοπρασία του Σόθμπις έβγαινε νόμισμα της Ελλάδας (κάτω Ιταλία) που το είχε δημιουργήσει Έλληνας γλύπτης του οποίου δεν είχαμε ούτε καν αντίγραφο δημιουργήματός του. Μόνο από τα γραπτά, ΕΚΤΟΣ από αυτό το νόμισμα. Τρία υπήρχαν. Δύο σε ιδιωτικές συλλογές (κρυμμένα) και ένα στο Βρεττανικό Μουσείο.

Εμφανίστηκε το ένα από τα δύο λοιπόν.

Ο Κωστόπουλος, μεγαλομέτοχος της ALPHABANK ήρθε σε συνεννόηση με το Σόθμπις αλλά και με τον ιδιοκτήτη του νομίσματος, να το αγοράσει απευθείας σε τιμή 70.000.000 Δραχμών.  Τιμή εκκίνησης περί τα 5.000.000 και εκτίμηση περί τα 35.000.000. Πολλά χρήματα για την εποχή. (Υπουργός Οικονομικών είχε ξεκινήσει για ένα χρόνο ο Παπαδόπουλος επί  ΠΑΣΟΚ. Το κόμμα δεν έχει σημασία).

Στέλνει επιστολή στο Υπουργείο Οικονομικών την πρόθεσή του να το αγοράσει ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ο ίδιος και όχι η Τράπεζα, με σκοπό να το ΔΩΡΙΣΕΙ στο Ελληνικό Κράτος. Τους εξήγησε ότι είχε ήδη έρθει σε συμφωνία για την αγορά και το ποσό. Επιπλέον τους είπε ότι δεν θέλει καμμιά φοροαπαλλαγή στα προσωπικά του εισιδήματα για τη Δωρεά αυτή.

Ο άνθρωπος το μόνο που ζήτησε ήταν κατά την Εισαγωγή από το Λονδίνο του νομίσματος
1. Να μη θεωρηθή αρχαιοκάπηλος
2. Να απαλλαγή από ton ΦΠΑ. (Σύμφωνα με τον νόμο στην εισαγωγή επιβαλλόταν ΦΠΑ και μάλιστα το υψηλό ποσοστό λόγω ....αντικειμένου δημοπρασίας.

Το αποτέλεσμα κύριοι το φαντάζεστε....

Του απέρριψαν το αίτημα, φυσικά το νόμισμα δεν αγοράστηκε από Έλληνα, και το νόμισμα έχει κρυφτεί πάλι σε κάπποια ιδιωτική συλλογή......
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 10, 2012, 08:05:25 πμ »

Ιστορία Νο 2......  Το "Κρυφό Σχολιό"

Το πίνακα του Γύζη οι παλιοί τον έβλεπαν τακτικά στα τετράδια της εταιρείας ΦΟΙΝΙΞ και ΑΡΙΣΤΟΝ.

Ο πίνακας αυτός λοιπόν (1885 περίπου) απεικόνιζε λαικές μυθοπλασίες αλλά για εμάς τους παλιούς ήταν εικόνα των παιδικών χρόνων και της παράδοσης.

Ο πίνακας όμως αυτός βρισκόταν στα χέρια ξένου ιδιώτη.

(Παρένθεση: κάποια στιγμή, είχαν ξεκινήσει οι οίκοι Κρίστις και Σόθμπις να κάνουν δημοπρασίες στην Ελλάδα. Η άγρια επιβολή φόρων και ΦΠΑ στα δημοπρατούμενα αντικείμενα στο σύνολο της ΄τελικής αξίας  από το Ελληνικό Κράτος, έδιωξαν τους όίκους αυτούς από την Ελλάδα).

Σε δημοπρασία που έγινε στην Ελλάδα λοιπόν (γίνανε 1-2 ακόμη και μετά φύγανε) δημοπρατούντο ΄"το κρυφό σχολειό". Με κομμένη την ανάσα όλοι οι Έλληνες παριστάμενοι άκουγαν τα χτυπήματα να πέφτουν συνεχώς. ΚΑΝΕΝΑΣ Έλληνας δεν το χτύπαγε. Μόνο "ΞΕΝΟΙ" Ιδιώτες και η Εθνική Πινακοθήκη. Όλοι οι παριστάμενοι Έλληνες θεώρησαν υποχρέωση ο πίνακας να πάει στην Εθνική Πινακοθήκη.

Προς έκπληξη όλων, η Εθνική Πινακοθήκη σταμάτησε τότε στο 65.000.000 Δραχμές. Τόσα λεφτά "λέει" είχαν.

Οι "ξένοι" έστησαν "πάρτυ". Η τιμή ξέφευγε και ο πίνακας ήταν αντικείμενο πλειοδοσίας εκτός Ελλάδας...

165.000.000 δραχμές είχε φτάσει αλλά από τα 110.000.000 οι Έλληνες ιδιώτες (που μπήκαν μετά το σταμάτημα της πινακοθήκης) είχαν αποσυρθεί. Έτοιμος να κατακυρυθεί. 1....2...

Έλληνας επιχειρηματίας και ΟΧΙ συλλέκτης που είχε πάει εκεί για να δει την εικόνα των παιδικών του χρόνων, χτύπησε τα 170.000.000. Τον πήρε τελικά. Σήμερα έχει και άλλους πίνακες. Την ιστορία μου την είπε ο ΙΔΙΟΣ σε ένα "γεύμα εργασίας".

Το θράσος που έφτασε? Πήγαν και του τον ζήτησαν να τον δωρίσει στη πινακοθήκη.........




 
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 10, 2012, 08:07:49 πμ »

Κύριοι, Πολλοί συλλέκτες υπάρχουν με αντικείμενο τους Ολυμπιακούς αγώνες.

Το αντικείμενο το βλέπω να πηγαίνει σε Ιάπωνα... Οι γνώστες του θέματος ξέρουν το λόγο.

Το Ελληνικό Κράτος σίγουρα θάναι ΆΠΩΝ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 10, 2012, 12:33:26 μμ »

αγαπητε φιλε νικο, εχεις δικιο χιλια τοις εκατο,αλλα εκει που μου την δινει τελειως!!! ειναι που κοπτονται για τα εθνικα ιδεωδη,και τους αρχαιους,η και προσφατους,ενδοξους προγονους.η ολη ιστορια,με υπουργεια πολιτισμου και παιδειας, θυμιζει την πολυ ομορφη ταινεια, του συχωρεμενου τζαβελλα,-ενα ηρως με παντουφλες-αλλα θα δεις, σε λιγο καιρο καινουργιους εθνοσωτηρες,που θα περιμενουμε να μας σωσουν!!!σε χαιρετω,οπως και ολην την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 10, 2012, 06:18:46 μμ »

η ολη ιστορια,με υπουργεια πολιτισμου και παιδειας, θυμιζει την πολυ ομορφη ταινεια, του συχωρεμενου τζαβελλα,-ενα ηρως με παντουφλες-αλλα θα δεις, σε λιγο καιρο καινουργιους εθνοσωτηρες,που θα περιμενουμε να μας σωσουν!!!σε χαιρετω,οπως και ολην την παρεα,γιαννηςτ.
Συγνώμη για την παρέμβαση και χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν θέλω να κάνω μια διόρθωση. Η παραπάνω ταινία δεν ήταν του Γιώργου Τζαβέλλα, αλλά του μεγάλου Αλέκου Σακελλάριου, που σήμερα πολλοί τον έχουν ξεχάσει. Έτσι για την αποκατάσταση της ιστορικής αλήθειας.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 10, 2012, 07:57:30 μμ »

Στρατηγός Δεκαβάλας....
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 10, 2012, 11:13:24 μμ »

 Καποτε θελησα να εχω στη συλογη μου ενα αρχαιο νομισμα( 1) του  ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ το οπιο και απεκτησα σε δημοπρασια του εβαυ με ολα τα παραστατικα και τα εγγραφα . το παρουσιασα στην εδω αρχ υπηρεσια και  μου βγαλανε την ψιχη για να το εχω στην κατοχη μου νομιμα,ε λοιπονγια ενα χρονο με ταλεπορουσαν πως ειναι να το δουμε,τη να πω ΤΡΕΛΑ.....ΤΡΕΛΑ. Θυμός Θυμός Θυμός επιτελους αποφασισαν να το εχω στην κατοχη μου. Αποτρεπουν με την μ......α που τους βαραει τον καθε ελληνα να εισαγει καπιο αρχαιο η αλο αντηκιμενο και να ειναι εδω στην φτοχωμανα Ελλαδα Λύπη Λύπη ΚΡΙΜΑ τη να πω μας διοικουν αχρηστοι και ανiκανοι αλλα φταιμε και εμεις που τους εκλεγουμε και τους καμαρονουμε σαν γυφτικα σκερπανια καλα μας κανουν. διστιχως παλι αυτοι θα εκλεγουν και η ιστορια τραβαει την ανηφορα Λύπη Λύπη Θυμός Θυμός
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2012, 01:11:56 πμ από fanis » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 11, 2012, 07:00:13 πμ »

η ολη ιστορια,με υπουργεια πολιτισμου και παιδειας, θυμιζει την πολυ ομορφη ταινεια, του συχωρεμενου τζαβελλα,-ενα ηρως με παντουφλες-αλλα θα δεις, σε λιγο καιρο καινουργιους εθνοσωτηρες,που θα περιμενουμε να μας σωσουν!!!σε χαιρετω,οπως και ολην την παρεα,γιαννηςτ.
Συγνώμη για την παρέμβαση και χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν θέλω να κάνω μια διόρθωση. Η παραπάνω ταινία δεν ήταν του Γιώργου Τζαβέλλα, αλλά του μεγάλου Αλέκου Σακελλάριου, που σήμερα πολλοί τον έχουν ξεχάσει. Έτσι για την αποκατάσταση της ιστορικής αλήθειας.
αγαπητε φιλε παρκερ,συγνωμη για το ολεθριο λαθος μου,αν και το θεμα, δεν ειναι ο συγγραφευς ουτε απαξιωνω ,τον σπουδαιο αλεκο σακελλαριο,απλως το ανεφερα συμβολικα σαν σημειο των καιρων μας.επαφιεμαι στην επιεικια σου,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 16, 2012, 03:57:25 μμ »

Κατι παει να γινει με το επαθλο του Σπυρου Λουη τελικα απο το δημο αμαρουσιου που εχει κανει λογαριασμο για να μεινει στην ελλαδα και απο ραδιοφνικους σταθμους.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 18, 2012, 05:01:23 μμ »

Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στο ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος!!!!!,που έδωσε μισό εκατομμύριο ευρό
για να γίνει Ελληνικό.!!!!!!!!
 
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2166451
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 18, 2012, 06:31:26 μμ »

Πραγματικά μπράβο τους.  Δυστυχώς οι υπηρέτες-υπάλληλοι της επίσημης Ελληνικής πολιτείας δε είναι σε θέση να αντιληφθούν και να πράξουν τα στοιχειώδη και αυτονόητα. 
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences