Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 10:39:53 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: γερμανικα γραμματοσημα  (Αναγνώστηκε 3087 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikos laz
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 03:25:03 μμ »

 γεια σας τα πηγα σε εμπορο θεσσαλονικη και μου ειπε μια τιμη εγω στο stampworld  ειδα αλλες αν γνωριζει καποιος ας κανει μια εκτιμηση
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 04:57:57 μμ »

Τώρα εδω έχεις θέμα και δε ξέρω πόσο θες να ασχοληθείς.

Για αρχή δεν έχω ασχοληθεί με γερμανικά οπότε δε μπορώ να σου πώ γνώμη, παρα μόνο 1-2 πράγματα γενικά να έχεις μια ιδέα.

Πρώτα, επειδή είναι έτσι κολλήμενα με μια πρώτη ματιά χάνουν πάρα πολλά απο την αξία τους. Γι αυτό δεν μπορείς να κάνεις κάτι ήταν μια πρακτική των τότε φιλοτελιστών που αποδείχτηκε καταστροφική για πολλά γραμματόσημα. (Γι αυτό θα δείς οτι το ίδιο γραμματόσημο που έχεις εσυ με κάποιο άλλο ίδιο το οποίο θα είναι χωρίς σαρνιέρα ή κολλήμενο με αυτό τον τρόπο θα έχει άλλη αξία.

Απο την άλλη όμως είναι μια συλλογή του σε χρονολογική περίοδο που σίγουρα δεν θα είναι το ίδιο εύκολη με τις σχετικά πρόσφατες.

Επιπλέον πολλά βλέπω έχουν καλά τυπωμένες τις σφραγίδες. Τώρα αν κάποια σφραγίδα είναι σπάνια η δύσκολή σίγουρα θα αξίζει κάποια λεφτά.

Τώρα για να το βρείς αυτό ή πρέπει να βρείς κάποιον που γνωρίζει απο γερμανικά γραμματόσημα ή να πάρεις έναν κατάλογο για γερμανικά γραμματόσημα μόνο (πχ Michel)

Δε ξέρω τι τιμή σου είπε και τι τιμή είδες στο stampworld. Η πραγματική τιμή είναι αυτή που πιάνει σε δημοπρασίες που σημαίνει αν έχεις όρεξη να το ψάξεις, πρέπει να βρείς γερμανικούς οίκους που κάνουν δημοπρασίες γραμματοσήμων και απο τους καταλόγους τους να δείς τι τιμές πιάνουν και φυσικά να τα ψάξεις στο ebay. Φυσικά δε θα τα συγκρίνεις με ακυκλοφόρητα γραμματόσημα αλλα με χρησημοποιημένα ή hinged δηλαδή με σαρνιέρα.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 06:15:37 μμ »

Φυσικά δε θα τα συγκρίνεις με ακυκλοφόρητα γραμματόσημα αλλα με χρησημοποιημένα ή hinged δηλαδή με σαρνιέρα.

Στα γερμανικά η σαρνιέρα είναι (mit) Falz και "χωρίς σαρνιέρα" falzlos.
Καταγράφηκε
nikos laz
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 06:37:38 μμ »

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες δεν εχω και τοσο χρονο να ψαξω, ειναι παρα πολλα τα γερμανικα που εχω  αν καποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει μυνημα
Καταγράφηκε
ΤΑΛΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 09:47:22 μμ »

Τα γραμματόσημα σου είναι καλά και κάποια πολύ καλά η σαρνιερα θα σου ρίξει την τιμή.
Δύσκολα στην Ελλάδα να τα δώσεις στην πραγματική άξια τους(ορισμένα είναι και ακριβά).
Η άποψη μου είναι να κοιτάξεις για το εξωτερικό εδώ η αγορά έχει πολύ μεγάλο πρόβλημα
και δύσκολα θα ξεπεραστεί.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 04, 2015, 12:22:28 πμ »

Μη τα πετάξεις απλά έτσι είναι παλιών χρονολογιών και σίγουρα θα υπάρχουν και καλά κομμάτια μέσα, ή βάλτα σε μια δημοπρασία εδώ στο στέκι ή προσπάθησε να στα αξιολογήσει κάποιος οίκος στο εξωτερικό
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
nikos laz
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 04, 2015, 04:55:20 πμ »

πως μπορω να παρω μερος σε δημοπρασια στο στεκι?
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 04, 2015, 08:47:03 πμ »

Διαβάζεις τους κανόνες πρώτα http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=17762.0 και μετά ανοίγεις θέμα στις δημοπρασίες
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
nikos laz
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 04, 2015, 09:13:47 πμ »

ok!!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences