Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 07:27:17 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΑ ΕΡΜΗΔΕΣ?? -ΜΕΡΟΣ Α-ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΕΦ  (Αναγνώστηκε 5508 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 30, 2015, 03:40:58 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Εμ τι, όλοι θα μοστραρετε τις κεφαλές σας και γώ θα 'μαι μπουκάλα? Σαρκασμός

Έκανα την ιεροσυλία να της βγάλω από το άλμπουμ για σκαναρισμα, διότι μερικές είχαν αριθμ. ελέγχου (τι επινόηση κι αυτή...).

Χωρίς control nums (γι' αυτό σάρωσα μόνο μπροστα) http://i60.tinypic.com/2h5noyu.jpg

Με control numbers (σάρωση μπρος και όπισθεν)  http://i59.tinypic.com/16jln41.jpg
http://i61.tinypic.com/1y5yzm.jpg


Καμμιά γνώμη για τα παραπάνω??   Απορία

Κάπου βόσκουν και μικρες κεφαλές...σκαλίζω να βρώ και άλλες μεγάλες...ίδωμεν τε και οψόμεθα...

ΥΓ: Μην με πείτε να βγάλω γνωμάτευση περί ποιας εκδόσεως είναι καθένα, δεν το κάμω από τεμπελιά, απλώς  ξέρετε όλοι το χαώδες του πράγματος με τους ερμήδες, έχω καραμίτσο κατάλογο, ψάχνω και internet αλλά μιλάμε για χάος... μόνο τα διαφορετικά χαρτιά και τις καθαρισμένες και ακαθάριστες πλάκες να δει κανείς, χααααοοοςςς....θελει πολλά έμπειρα μάτια για ερμήδες
Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
Ioannis_collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 30, 2015, 04:35:26 μμ »

Χωρίς ιδιαίτερη προσοχή, μου κάνουν κλικ η μεσαία μπεζ και η πάνω δεξιά μπλε με το σπασμένο 0 στον αριθμό ελέγχου Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Πότε πουλάει ένας συλλέκτης;
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 30, 2015, 05:20:05 μμ »

Κουκλάκια. η μπλε πάνω δεξιά είναι 1870 (τα "ξυρισμένα"), η μπλε πάνω αριστερά έχει πολύ ωραίο ΑΕ, είναι πιο παλιά έκδοση. Επίσης το τρίτο 5λεπτο πρέπει να έχει ΑΕ πίσω
Καταγράφηκε
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 30, 2015, 05:41:18 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Θα βρώ και άλλα να γίνει χαμός...!

Θα δούμε τι είναι το μπεζ...και μενα με διαολιζει...Α, μου ξεφυγε...το 40λεπτο μπεζ ΕΧΕΙ ΑΕ αλλά πολυυυυυ αχνο...!!!!!!!! Ανέβασα παρακάτω την όπισθεν όψη μαζί με την πρόσθια, αν και δεν φαίνεται καλά...

Νομίζω οτι το μπεζ 40λεπτο είναι του 1875-1880 έκδοση σε υποκίτρινο ή κρεμ χαρτί. Εκτύπωση με τη "μαλακή" μέθοδο, μερικές φορές επιμελημένη, αλλά τις περισσότερες φορές πολύ μελανωμένη. Πριν από την εκτύπωση έγινε καθαρισμός στις τυπογραφικές πλάκες. Το κύριο χαρακτηριστικό της έκδοσης αυτής και όλων των νεώτερων είναι το υποκίτρινο ή κρεμ χαρτί σε διάφορες ποιότητες. Οι αριθμοί ελέγχου είναι συνήθως χονδροειδείς και σε αποχρώσεις πολύ βαριές, ιδίως προς το τέλος της περιόδου. (στοιχεία από http://hermesheads.blogspot.gr/2008/03/blog-post.html. Και ο καραμιτσ εκεί κατατείνει στον κατάλογό του)

Και γω υποψιάζομαι οτι η μπλε πάνω αριστερά είναι πιο παλιά έκδοση...πρέπει να έχω και άλλα μπλέ παλιά, και ξυρισμένα, αν και θέλει πολύ ερευνα να ταυτοποιήσει κανείς τις εκδόσεις όλες....το θέμα είναι να μην εχουν ΑΕ, αυτά τα 2 τα δικά μου έχουν...εάν δεν είχαν θα ήταν πιθανότατα κάποια πρώτη προσωρινή αθηναική έκδοση, αρκετά σπανια δηλαδή...

γμτο έχω πολλά album ανακατα όμως μέσα, σαν αταξινόμητο accumulation, και θέλει ψάξιμο το πράμα...

Και όμως salonico ΔΕΝ έχει κανένα πρασινο πεντάλεπτο αριθμό ελέγχου...γιαυτό και δεν τα σκάναρα πίσω όσα είναι στην πρώτη σάρωση...μόνο τα 5 γραμματόσημα της δευτερης σάρωσης έχουν ΑΕ, γιαυτό και τα ξανασκάναρα αυτά τα 5 ειδικά και από την όπισθεν...

Το κακό που δεν μπορώ να παραγνωρίσω, είναι οτι την έχουν μερικά την φθορά τους και δεν είναι ίσια κομμένα (η έλλειψη ολόισιας κοψιάς γενικώς ρίχνει πολύ την αξία τους, αν και δεν με συμφέρει που το λέω αλλά τούτο είναι γνωστό ακόμη και σε μένα τον όλως ερασιτέχνη, οπότε γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε...)

Α, το πορτοκαλί δεκάλεπτο πρέπει να είναι αρχική εκτύπωση παρισίων (1861). Η πρώτη αυτή έκδοση ξεχωρίζει από τις μεταγενέστερες για την εξαιρετική της εμφάνιση αλλά και την ποιότητα χαρτιού. Από όλες τις κλάσεις, μόνο το 10λεπτο φέρει στην πίσω πλευρά "αριθμούς ελέγχου" με τον αριθμό "10" που είναι και η ονομαστική αξία του και με ύψος αριθμών 8 mm.

Παρακάτω το μπεζ 40ρι που μου ξεφυγε...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2015, 06:18:17 μμ από Mad Collector » Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 30, 2015, 06:41:35 μμ »

Το μπεζ δίλεπτο μου κανει και για εκτυπωση σε meshed - δικτυωτό χαρτί, το είδα με φώς και μου φάνηκε κάπως...αλλά ίσως και κάποια από τις αθηναικές εκδόσεις...δεν ξευρω... επίσης η αριστερή κάθετη γραμμή είναι έντονη διπλή...error ή κακεκτυπη εκτύπωση?
Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 30, 2015, 08:00:59 μμ »

To 40lepto που σκάναρες ίσως έχει μεγάλο ενδιαφέρον στον ΑΕ.
Κάνε και ένα σκαν το 5λεπτο από πίσω. Δεν είναι σε κρεμ χαρτί και πρέπει να έχει ΑΕ.
Καταγράφηκε
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 30, 2015, 08:08:05 μμ »

Ισως να εχεις δικιο που επιμενεις...Σαν να βλέπω κατι ΠΟΛΥΥΥΥΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΧΝΑ, αλλά  δεν διακρίνεται γμτο... τα άλλα δεν έχουν τα τριπλο κοιταξα, αλλά αυτό ισως...είναι ομως πολυ ΠΟΛΥ αχνο...Περίμενε...θα το σκανάρω με πιό υψηλή ανάλυση και θα το κάνω crop μετά, και εάν δεν χωράει εδώ θα το βαλω στο tinypic (παλιά μου τεχνη κόσκινο...)
Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 30, 2015, 08:10:08 μμ »

https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=507&lot=419115

Καλορίζικο!
Καταγράφηκε
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 30, 2015, 08:15:01 μμ »

Xmm, μοιάζει...μακάρι...

Περίμενε γιατι το κομπιουτερ μου *&$^%^&8ται με αυτο το πενταλεπτο....

Παρε πισω οψη...φαινεται αχνότατα μόνο με το σκανερ και μόνο αμα το μεγεθύνεις ...ή αμα το δείς με καλό μεγεθυντικό φακό (χρησιμοποιώ φακό ΝΙΚΟR ΝΙΚΚΟRΜΑΤ 50 μμ), στο μάτι ΔΕΝ φαίνεται, τόσο αχνός είναι ο αριθμός ελέγχου...αλλα κάποιος @@@@@@@ στο μακρυνό παρελθόν έγραψε επάνω...ΑΓΚΡΡΡΡΡΡ!

Τελικά ποιο είναι αυτο το πενταλεπτο?? Κοινή συνεχής αθηναική (1862-67)? Ψαχνω και γω στον καραμιτσ τωρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2015, 08:48:29 μμ από Mad Collector » Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 30, 2015, 08:56:26 μμ »

Για κοινη συνεχή αθηναική το κόβω το πεντάλεπτο...Το σαραντάρι θα το βάλω αγγελία μπας και το θέλει κανείς, και σε τι τιμή...καλο βράδυ κύριοι...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2015, 09:17:10 μμ από Mad Collector » Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 30, 2015, 09:19:13 μμ »

Ναι, το 5λεπτο είναι συνεχών. Αν οι σημειώσεις είναι με μολύβι, φεύγουν με γόμα (με το μαλακό!), όσο παλιές και να είναι.
Το 10λεπτο μάλλον είναι σε διχτυωτό χαρτί.
Το 20λεπτο με τον φίνο ΑΕ είναι πανέμορφο, πρέπει να είναι πριν το '65 χτυπημένο. Δες πόσο λεπτά διαγράφονται οι τριχοειδείς αριστερές πλευρές του ΑΕ. Αλλά είναι σκισμένο, ε;
Καταγράφηκε
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 30, 2015, 09:29:33 μμ »

Ωωωωχχχ, τι μου λες τώρα, μακάρι, αλλά σβησιμο με γομολάστιχα σε κεφαλή ερμή χαρτί 150 ετών...αν εσυ το χεις καταφερει αυτό ποτέ, χωρίς να πάρεις το γραμματοσημάκι σου σε κομμάτια μετά, θα σε δείχνουν όλοι με το δάχτυλο στο στέκι...καλή μου τύχη...

Οχι δεν είναι σκισμενο το μπλέ, το κ^$λοσκανερ καμμια φορά το παρακάνει με το χαρτί και δείχενι λεπτομέρειες που με το ματι δεν φαίνονται.. Μιλάς για ένα ζιγκ ζαγκ που φαίνεται στην πίσω όψη του παλιού μπλε...σε πληροφορώ οτι με το μάτι ΔΕΝ φαίνεται τίποτε, ούτε υπάρχει κανένα σκίσιμο, αλλά ούτε τσάκισμα, όπως δεν φαίνεται με το μάτι καθόλου και το control number του πενταλέπτου που λεγαμε παραπανω, αλλά με το σκάνερ γίνεται ορατό...απλώς το σκανερ μου μάλλον μεγεθύνει το αναγλυφο του χαρτιού και την αντίθεση...αμα το δείς απο κοντά το γραμματόσημο θα δείς οτι δεν είναι σκισμένο...άλλωστε δεν έχω λόγο να πώ ψέμματα, μικρά παιδάκια ειμαστε?

Σκισμένο, που λείπει μάλιστα και μεγάλο κομμάτι δυστυχως, είναι το τριαντάρι (πρώτη φωτό με τα πολλά μαζί  http://i60.tinypic.com/2h5noyu.jpg , δίπλα από το μπεζ σαρανταρι)

Θα το ξανασκαναρω να τα δείτε.! Δεν έχουν  πάντως τίποτε ιδιαίτερο νομίζω από αξία, κανα πενηντάρικο εξηντάρι πρέπει ναναι τιμή καταλόγου.

Φωτο τα μπλε (μπρος-πισω):
http://i59.tinypic.com/2cwlpoi.jpg
http://i57.tinypic.com/eq3rk9.jpg

Καλό βράδυ κύριοι!  Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2015, 10:02:27 μμ από Mad Collector » Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 31, 2015, 09:04:11 πμ »

Καλημέρα. Δεν έβλεπα ο στραβούλιακας και την σφραγίδα με ημ/νία 73 στο ζωηρούλι πορτοκαλί δεκάλεπτο? Δεν είναι σε καμμία περίπτωση άρα παρισινή, ήτοι ^&$#^ είπα παραπάνω περί τάχα παρισινής εκδοσης (θα με παρουνε με τα γιαούρτια....)!
 http://i59.tinypic.com/16jln41.jpg
http://i61.tinypic.com/1y5yzm.jpg
Συμπίπτει to '73 με εκδόσεις σε δικτυωτό χαρτί ('71-76), ΕΙΝΑΙ πράγματι δικτυωτό, το είδα στο φώς, το ερώτημα τωρα είναι: ΑΝΕΣΤΡΑΜΜΕΝΟ "1"  (καραμιτσος hellas 40Na)  Απορία
Δεν φερνει λίγο ? Η βάση του "1 είναι λοξοκομμένη...κάπως...


(Ασχετο: δίπλα από το επίμαχο πορτοκαλί δεκάλεπτο, το σαραντάρι φουξιοροζλιλα -τι σκατα ειναι- σε μπλέ χαρτί, στην αυτη φωτο, είναι δυστυχώς σκισμένο στο επάνω μέρος, μην νομίζει κανείς οτι τα κρύβω, άλλωστε φαίνεται "καραμπαμ", απλώς το ξέχασα να το αναφέρω...αν και δεν έχει μεγάλη αξία...)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2015, 09:56:48 πμ από Mad Collector » Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
LLH
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 31, 2015, 09:40:07 μμ »

Για το 20λ που αναφέρεστε πιο πάνω είναι έκδοση 1862-67 ,απλώς είναι έκδοση 1862 τέλη-1863 για αυτό και το χρώμα που μοιάζει με επιμελημένο καθως και ο λεπτός ΑΕ
Καταγράφηκε
LLH
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 31, 2015, 09:43:02 μμ »

Επίσης μέτρα και τον ΑΕ στο 10λ δικτυωτό μεταξύ των δυο ψηφίων,νομίζω ότι η απόσταση είναι μεγαλύτερη των 2.5 χιλιοστών,που σημαίνει ότι θα έχεις ''απέχοντες'' αριθμούς ελέγχο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences