Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 01:44:13 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κύπρος, Ρωσία και δημοκρατία  (Αναγνώστηκε 3223 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« στις: Αύγουστος 04, 2015, 01:34:42 πμ »

Σήμερα και έχει πιάσει και θυμάμαι ιστορίες. Μάλλον άρχισα να γερνάω...

Για να μην χαλάμε άλλα θέματα, ανοίγουμε αυτό.

Όταν ήμουνα φαντάρος το 1988 παρουσιάστηκα στη Σπάρτη και κάποια στιγμή μας έστειλαν στην Καλαμάτα. Ήταν αμέσως τους σεισμούς και μας έστειλαν να βοηθήσουμε στο μάζεμα των "παραγκών" που είχαν στηθεί για τους σεισμόπληκτους στο στρατόπεδο της Καλαμάτας. Το Σύνταγμα της Καλαμάτας είχε απενεργοποιηθεί (και) λόγω των σεισμών και είχε κάπου 40 μόνιμους και έφεδρους.

Έπεσα και στην ημέρα του Πολυτεχνείου, έγινε μια σχετική εκδήλωση και έβγαλε και λόγο ο διοικητής αντισυνταγματάρχης. Μας είπε ότι τις ημέρες του Αττίλα ήταν νεαρός ανθυπολοχαγός στη Σάμο. Το μόνο που κατάλαβαν από την τουρκική εισβολή ήταν... η επιφυλακή...

Όταν πια ήρθαν τα Χριστούγεννα και κάποιοι πήραν άδεια και πήγαν στα σπίτια τους, τότε έμαθαν τι είχε γίνει. Με τον Αττίλα, με τη μεταπολίτευση και... με το δημοψήφισμα (για τον βασιλιά). Και όταν γύρισαν στη μονάδα τους, ενημέρωσαν και τους υπόλοιπους!

Και κατέληξε με μια κουβέντα που τη θυμάμαι ακόμα: "Η κυκλοφορία της πληροφορίας είναι δημοκρατία".

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2015, 02:24:40 πμ από sac » Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 04, 2015, 01:39:37 πμ »

ΣΕΜΙΤΖΗΣ εισουν φιλε μου?
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 04, 2015, 02:12:00 πμ »

Κάπου στην τηλεόραση άκουγα την ιστορία ενός Ρώσου επίλαρχου.

Μια ωραία ημέρα του Αυγούστου του 1991 πήρε διαταγή να πάει πρωί-πρωί να... καταλάβει τη Βουλή! Την Κρατική Δούμα στο κέντρο της Μόσχας. Έδωσε τις σχετικές διαταγές, επιθεώρησε τα άρματα και τα εφόδια και όρισε ώρα αναχώρησης στις 5 το πρωί.

Πέντε το πρωί λοιπόν τα άρματα βγήκαν από την πύλη, οι φαντάροι νυσταγμένοι βαριόντουσαν... "Πάλι ασκήσεις, πότε θα απολυθούμε..." Κάτι όμως δεν πήγαινε καλά. Δεν πήγαιναν προς το συνηθισμένο πεδίο των ασκησεών τους, αλλά... προς τη πόλη... Νυσταγμένοι και βαρεμένοι οι φαντάροι δεν έδιναν και πολλή σημασία...

Καθώς έμπαιναν στην πόλη και καθώς η ώρα περνούσε, έβλεπαν όλο και συχνότερα ανθρώπους στις στάσεις των λεωφορείων να περιμένουν να πάνε στη δουλειά τους. Ο κόσμος κοίταγε τα άρματα παραξενεμένος, οι φαντάροι κοίταγαν τον κόσμο παραξενεμένοι... Σιγά-σιγά, καθώς ο κόσμος πύκνωνε, άρχισαν οι φωνές: "Πού πάτε, σύντροφοι; Τι πάτε να κάνετε;"

Σιγά-σιγά άρχισαν και οι φαντάροι τη μουρμούρα: "Πού πάμε, κύριε επίλαρχε; Τι πάμε να κάνουμε;" Ο επίλαρχος... άρχισε να σκέφτεται ότι "ο καλός ο καπετάνιος στη φουρτούνα φαίνεται".

Καθώς πλησίαζαν όλο και πιο πολύ στο κέντρο της πόλης και καθώς η ώρα περνούσε όλο και περισσότερο, και ο κόσμος πύκνωνε και οι φωνές δυνάμωναν: "Πού πάτε, σύντροφοι; Τι πάτε να κάνετε;" "Πού πάμε, κύριε επίλαρχε; Τι πάμε να κάνουμε;" "Έχετε μου εμπιστοσύνη, παιδιά, και όλα θα πάνε καλά!"

Όταν έφτασε στο κτίριο της Βουλής, παρέταξε τα άρματα γύρω-γύρω και μπήκε στο κτίριο. Βρήκε τον Α' αντιπρόεδρο (ο πρόεδρος της Βουλής Γιέλτσιν ερχόταν ακόμα από το Καζαχστάν) και του ανέφερε ότι διατάχτηκε να πάρει θέσεις με την επιλαρχία του στη Βουλή και, αφού δεν έχει άλλες διαταγές, "τίθεται υπό τις διαταγές" της Βουλής.

Ήδη θα το καταλάβατε δημοκρατία τι σημαίνει (που θα έλεγε και ο Καβάφης)...

Περισσότερες λεπτομέρειες: https://en.wikipedia.org/wiki/1991_Soviet_coup_d%27%C3%A9tat_attempt
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 04, 2015, 02:14:20 πμ »

ΣΕΜΙΤΖΗΣ εισουν φιλε μου?

Έχεις χάσει πολλά επισόδεια. :-)))))))
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=19925.0
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 04, 2015, 02:21:30 πμ »

μαλιστα εγω ειμουν Ριζια 1983-1984
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 04, 2015, 02:27:21 πμ »

Για συντονίσου. Πριν την επιστράτευση (και τη μετακόμιση) ή μετά;
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 04, 2015, 02:36:56 πμ »

ειμουν απολυμενος οταν εισουν εσυ φιλε μου εσυ μαλλον εαν δεν κανω λαθος εισουν τιν εποχη με το "sismik"
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 04, 2015, 02:40:49 πμ »

Το Sismik ήταν το 1985. Για αυτό, όπως βλέπεις, το στρατόπεδο ήταν σε σκηνές και τολ.
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 04, 2015, 02:44:13 πμ »

1987 δες αυτο λιγο

http://www.mixanitouxronou.gr/i-krisi-tou-sismik-to-1987-sto-egeo-i-proklisi-ton-tourkon-i-apili-tou-polemou-ke-i-epidromi-sta-souper-market/
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 04, 2015, 01:29:20 μμ »

Κακιά συνήθεια να γράφουμε από μνήμης...

Θυμάμαι, πάντως, ότι τον Νοέμβριο του 1988 που έφτασα για τον Έβρο, πολλά στρατόπεδα ήταν "υπό κατασκευή". Πολλές μονάδες που βρισκόντουσαν αλλού, μετακόμισαν βιαστικά με την επιστράτευση και έμειναν εκεί. Στην αρχή πρόχειρα, και σιγά-σιγά "κανονικά".

Το 21ο Σύνταγμα, στο οποίο ανήκε και ο 805 ΛΕΜ που υπηρέτησα εγώ, βρισκόταν στο Πολύκαστρο του Κιλκίς και με την "αλλαγή δόγματος" τάχθηκε στο Τρίγωνο. Με την επιστράτευση μεταφέρθηκε από το Πολύκαστρο στον Έβρο και μετά στρατοπέδευσε στην Πλάτη. Και οι μονάδες του γύρω-γύρω...
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 04, 2015, 02:34:16 μμ »

Και η 212 Ε.Μ.Α. (Επιλαρχία Μέσων Αρμάτων) από την  ΧΧΙ τεθ. ταξιαρχια Κομοτηνής στον Λαγό του Έβρου.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 04, 2015, 02:44:01 μμ »

Τι μου θυμίσατε;;;  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Εκείνον τον Μάρτη, του 87, πρωί πρωί, μέσα στην ομίχλη, με φώναξαν από τον λόχο διοικήσεως να πάω στο ΚΕΠΙΚ για να λάβω το πρώτο διαβαθμισμένο σήμα...

Υπήρξαν αυτά τα χρόνια στη ζωή μου; Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 04, 2015, 03:47:43 μμ »

Μιχάλη, νομίζω ότι βρήκαμε ακόμα έναν από τους ίδιους εκείνους πρασινοφρουρούς. Νόμιζα ότι ήταν μικρότερος...

Μέρα με τη μέρα επιβεβαιώνεται ότι είναι οι ίδιοι άνθρωποι.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences