Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 04:37:04 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ενα νομισμα εχει παντα δυο πλευρες  (Αναγνώστηκε 15346 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΕΛΛΗΝΑΣ30
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 214


η ταν η επι τας


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 21, 2015, 04:09:16 μμ »

ελεος οταν λες πως το εννοεις;μιλας σαν να σκοτωσα καποιον και δεν μ αρεσει.τωρα ειδα ενα θεμα σου και λες παιδια οχι σχολια ευχαριστω.οχι σχολια μεθοδιε ξανα σε δικο μου θεμα,ευχαριστω.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 21, 2015, 04:22:17 μμ »

πειτε οτι καποιος πεθαινει απο την πεινα και σηκωνει το χερι του κρατωντας ενα σπανιο νομισμα αξιας 10.000ευρω που δεν μπορεσε να πουλησει γτ ηταν μ.αλ.κας και τρεχει ενας συλλεκτης του δινει νερο και φαι και 1000ευρω..και του σωζει την ζωη αλιως θα εμενε νεκρος με το νομισμα πανω του.

Πολύ ενδιαφέρουσα οπτική από νέο συλλέκτη που λέει ότι είναι άνεργος. Τα νομίσματα έχουν όντως δυο όψεις.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 21, 2015, 04:24:19 μμ »

Αγαπητε Ελληνα30 (δεν εχω μαθει και το ονομα σου, οποτε συγχωρα με) δειξε λιγο ελεος στο σαητ και κυριως στο Μεθοδιο που στο ζηταει  Σαρκασμός Επισης ασε για τωρα τον Πλατωνα, θουκυδιδη, Παπαρηγοπουλο κλπ... Ξεκινα απο κατι πιο light, οπως το φυλλαδιο με τις προσφορες του καρφουρ.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
ΕΛΛΗΝΑΣ30
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 214


η ταν η επι τας


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 21, 2015, 04:26:55 μμ »

αν εχεται προβλημα με το θεμα ας σβηστει,εχουν το ελευθερο οι εποπτες να το σβησουν οποιος θελει.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 21, 2015, 04:36:51 μμ »

αν εχεται προβλημα με το θεμα ας σβηστει

Κανονικά όχι να σβηστεί, να καρφιτσωθεί πρέπει, για να ανοίγουμε τα μάτια μας και να θυμόμαστε πέντε πράματα. Κι αυτά φιλικά, γιατί λες ότι είσαι νέος συλλέκτης, αλλιώς θα μιλούσαμε αλλιώς.

Κατανοητό το να θες χαμηλές τιμές και να μην μπορείς ή να μη θες να πληρώνεις τις τιμές των εμπόρων. Άλλο να θες να πάρεις κομμάτι φτηνά από μένα και να τα βρούμε σα συλλέκτης προς συλλέκτη κι άλλο να το πάρεις από τρίτο.

Κι επειδή φέρνεις το πολύ βολικό παράδειγμα ότι όποιος έχει οικονομικά προβλήματα και δεν πουλάει τα ακριβά του αντικείμενα στις τιμές της αγοράς είναι  "μ.αλ.κας" (δικιά σου κουβέντα), να σου πω το εξής.

Οι γριές και οι γέροι που λες απ' τα ΚΑΠΗ ούτε ίντερνετ έχουν, ούτε καταλόγους, ούτε τίποτε. Κι αν εσύ ξέρεις πόσο κοστίζει ένα κομμάτι και τους δίνεις το 1/10 ή τα παίρνεις τζάμπα και στην ξεφτίλα, τότε εύχομαι να μην πέσεις στην ανάγκη να πουλήσεις κομμάτια και σε εκμεταλλευτεί κάνας ξύπνιος που θα σε πατήσει στην ανάγκη. Σου εύχομαι τότε ολόψυχα να βγάλεις όλο το κέρδος, να μη φανείς "μ.αλ.κας" και να χαρείς που το αγόρασες κάποτε για ένα ξεροκόμματο.

Ελπίζω να το δεις λίγο αλλιώς, γιατί μόνο μια λέξη έρχεται διαφορετικά στο μυαλό:

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
ΕΛΛΗΝΑΣ30
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 214


η ταν η επι τας


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 21, 2015, 04:41:56 μμ »

αυτο ηθελα να δω...με βγαλατε σημερα απο την περιεργεια....
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 21, 2015, 05:24:54 μμ »

Οι μαυραγοριτες,μετα το τελος της κατοχης,στα δικαστηρια,αυτη τη δικαιολογια ελεγαν.Οτι εσωσαν πολυ κοσμο,ενω τους επαιρναν τα παντα για μια οκα λαδι.Για να σοβαρευτουμε λιγο,και να μην γραφουμε χωρις να εχουμε σκεφτει λιγο.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 21, 2015, 05:49:16 μμ »

Μήπως το πάμε λάθος? εγω καταλαβαίνω μια πικρία απο τον ΕΛΛΗΝΑΣ30 , και εγω έχω φίλους και συγγενείς που έχουν νομίσματα μεμονωμένα η κάποιες μικρές συλλογές  και που κατα καιρούς με εχουν ρωτήσει διάφορα γιατι ξέρουν οτι ασχολούμαι (τι ειναι αυτο , ποσο κάνει κλπ) . πολύ λιγα απο αυτα δεν τα εχω και ακόμα πιο λιγα θα ήθελα να τα εχω παρόλα αυτα οπου ήξερα τους απαντάω με ειλικρίνεια .
Τωρα αν καποτε μάθαινα οτι πούλησαν κάποια νομίσματα και δεν πήραν και απο εμένα μια προσφορά η αλήθεια ειναι οτι θα μου κακοφαινόταν , χωρείς αυτο να σημαίνει οτι ειναι και υποχρεωμένοι . Σίγουρα δεν επικροτώ την εκμετάλλευση κάποιου που εχει ανάγκη , ουτε και την κοροϊδία , μην παρεξηγηθώ . Μια προσφορά θα μπορούσε να πάρει και απο τον συγγενή η φίλο του , μήπως αυτο ήθελε ο φίλος   ΕΛΛΗΝΑΣ30 και τίποτα άλλο?  λέω τώρα εγω  Στριφογύρισμα ματιών Μιμης
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 21, 2015, 06:10:03 μμ »

επειδη το λιγο χρονικο διαστημα που ξερω τον Ελληνα 30 εχω βγαλει ενα συμπερασμα οτι ειναι απο τα ποιο αγνα παιδια με συνεπεια καμμια φορα οτι σκεφτεται να το λεει φωναχτα ,πιστευω και εγω οτι καυτηριαζει την μνησικακια καποιων που δεν θελουν να ριξουν τον εγωισμο δινοντας η προτεινοντας σε καποιον γνωστο ,το εχουμε ζησει σε πολλες φασεις της ζωης μας ολοι πιστευω,φιλε Ελληνα σε εκτιμω απεριοριστα αλλα σαν φιλος οφειλω στον φιλο να λεω την αληθεια καταλαβαινω την πικρια σου ειλικρινα τωρα στο διαταυτα φιλε εισαι οφσαιτ γιατι το προσωπο που αναφερεσαι δεν ειναι εν ζωη,ο γεγονε εγεγονε που ελεγαν οι αρχαιοι και οπως λεει και η εκκλησια μας συγχωρεμενες ολες οι αμαρτιες μας εκουσιες η ακουσιες οταν αφηνουμε τον ματαιο τουτο κοσμο,οσο για την τιμη και εκει εχω να σου πω οτι ολα δεν ειναι χρημα,μου εχουν τυχει περιπτωσεις τωρα που ψαχνω στην πολη μου που για ψιχουλα ανθρωποι που ξερω δινουν οτι εχουν και δεν εχουν,προσωπικα οταν αντιλαμβανομαι τετοιες καταστασεις φευγω μακρυα γιατι ψυχοπλακωνομαι βεβαια για να ειμαστε ειλικρινεις στον απροσωπο κοσμο του διαδικτυου υπαρχουν περιπτωσεις που αγοραζω μαλλον ετσι χωρις ομως να το ξερω και να εχω αυτο το βαρος μεσα μου,με απεριοριστη εκτιμηση στο προσωπο σου φιλικα Μαρκος Χαμόγελο
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 21, 2015, 06:32:21 μμ »

Εγω βλεπω οτι ο ελληνας (οχι ο ελληνας30) ειναι κουτοπονηρος. Αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι, ο συγγενης,ο φιλος, ο γνωστος, που ξερει οτι ασχολεισαι με νομισματα, αν του πεις οτι αυτη η δραχμη του 1911 εχει πχ 8 ευρω, θα νομιζει οτι τον κοροιδευεις για να την παρεις τσαμπα!  Ειναι η ''παστα'' μας τετοια ως λαος. Το εχω δει κ εγω απο ΦΙΛΟ που νομιζε πως με 200-300 κερματα του 1960-2000 θα επιανε το τζοκερ...μεχρι που του τα γυρισα ολα σε μια κουτα, να τα εχει να τα κοιταει να σκουριαζουν!  Κουνοπονηροι ελληναραδες ειμαστε κ θα παραμεινουμε εις αει. Απλα για εναν περιεργο λογο, αυτο συμβαινει κυριως στα νομισματα...
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 21, 2015, 06:36:54 μμ »

Δεν νομίζω να έχει να κάνει γενικά με τον Έλληνα αυτό
Οι συμπεριφορές των λαών είναι πάνω κάτω ίδιες σε ότι άφορά περιουσιακά στοιχεία που νομίζουμε ότι έχουμε και αξίζουν πολλά..

Νομίζουμε πάντα ότι ο άλλος μας κοροιδεύει και αυτό δυστυχώς το δημιουργεί το εμπόριο...
Υπάρχουν καλές συναλλαγές και κακές συναλλαγές
Προς όφελος του συμφέροντος μας ποτέ δεν θα κοιτάξουμε αν ένας επαγγελματίας είναι καλός αλλα θα προτιμήσουμε τον πιο φθηνό!

Καταγράφηκε

μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 21, 2015, 06:46:18 μμ »

στα νομισματα-κερματα υπαρχουν και ορισμενοι μυθοι που αναπτυχθησαν απο τους παλιους ,ενας απο αυτους ηταν με τους 5 βασιλεις οτι το κρατος εκανε λαθος και ειχαν τρομερη αξια και τα απεσυρε κτλ κτλ κτλ ο μακαριος ο παππους μου ειχε αγορασει 2 το ενα το επιχρυσωσε και το εδωσε στον θειο και το αλλο στην μανα μου,η οποια αισθανοταν ριγμενη οταν τις εξηγησα τωρα που εμαθα και εγω οτι το επιχρυσο δεν εχει καμμια συλλεκτικη αξια και οτι και το αλλο το δικο της κανει λιγα ευρω ηρεμησε,ποσοι δεν εχουμε βρεθει σε θεση να παμε να δουμε μια συλλογη κορυφαια κατα τα λεγομενα του κατοχου  που την ειχε ο παππους την εδωσε στον πατερα και αυτος στον γιο και οταν τους λες οτι δυστυχως εχουν μονο συναισθηματικη αξια και αναφερεις συμβολικα τους 5 βασιλεις οτι κανουν τοσο αν ειναι φιλοι οκ αλλα αν ειναι ξενοι σε κοιταζουν με ενα βλεμμα λες και εισαι ο μαυραγοριτης η ο γερολαδας που κοιτας να τα φας τσαμπα
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 22, 2015, 03:28:06 πμ »

Καταλαβαίνω τον αντίλογο και τη συγκατάβαση από τους φίλους, ειδικά αυτούς που ξέρουν το θεματοθέτη καλύτερα και τον οποίο δε γνωρίζω. Το θέμα μου είναι όταν βλέπω δημόσια εκφρασμένο αυτό:

απλο συμπερασμα.να μην εχεται τυψεις οι συλλεκτες που αγοραζεται τζαπα ενα νομισμα ενω αξιζει,το ζητα ο οργανισμος αυτου που το πουλαει.εσεις δεν φταιτε σε τιποτα.

Και το πρόβλημά μου είναι το εξής: Για έναν νέο συλλέκτη που σκέφτεται έτσι, αυτό είναι κάτι που μπορεί να οδηγήσει σε πολύ λάθος μονοπάτια. Κι αν το δεχόμαστε να υπάρχει εκφρασμένο χωρίς αντίλογο εδώ που μπαίνει και κόσμος απλά για να δει πόσο αξίζει κάτι που έτυχε να βρεθεί στην κατοχή του και νέοι συλλέκτες που ψάχνουν για συμβουλές, μπορεί να δημιουργήσει λάθος εντυπώσεις για το τι κάνουμε εδώ.

Και υπάρχει κι ένα ηθικό δίλημμα για το αν θα προσθέσουμε ένα ακόμη κομμάτι στη συλλογή μας, έτσι απλά για την ικανοποίηση της λόξας μας, που επειδή τα σάβανα δεν έχουν τσέπες, κάποτε μπορεί να μεταπωληθεί με σημαντικότατο κέρδος, ειδικά αν αγοράστηκε χαμηλά ή αν θα ενημερώσουμε τον καλώς ή κακώς ανυποψίαστο πωλητή για την αξία του αντικειμένου. Γιατί 500 ή 1000 ευρώ μπορεί να φτάνουν για βιοτικές ανάγκες ενός ή δυο μηνών, ενώ 10.000 για δέκα ή είκοσι. Και μην ακούω ότι τα βλέπω όλα σα χρήμα, γιατί άμα το θέλω τόσο πολύ στο ράφι μου το ρημάδι, θα το πληρώσω και θα ικανοποιήσω και τις ανάγκες του ανθρώπου, τίμια. Αν δεν μπορώ, θα τον κατευθύνω με τις γνώσεις μου προς κάποιον τίμιο, που να μπορεί.

Αυτά, με το προηγούμενο άρπαγμα απ' τα μούτρα που έκανα, καθαρά σε αυτά τα πλαίσια. Έτσι, για το φιλικό ταρακούνημα, ειδικά όταν έχω διαβάσει προηγούμενα θέματα για "από κοντά τις γριές, ΚΑΠΗ κτλ.". Κι επίσης υπό το πρίσμα ότι μιλάμε για "συλλογή ακυκλοφόρητων του 1800" κατά το θεματοθέτη και όχι για "ανεκτίμητα κατά τον πωλητή χρέπια του 1960".
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 22, 2015, 06:00:09 πμ »

απλο συμπερασμα.να μην εχεται τυψεις οι συλλεκτες που αγοραζεται τζαπα ενα νομισμα ενω αξιζει,το ζητα ο οργανισμος αυτου που το πουλαει.εσεις δεν φταιτε σε τιποτα.
Έχεις δίκιο σε αυτό , τέτοιες κουβέντες δεν πρέπει να γράφονται γιατι δημιουργούν λάθος εντυπώσεις Άνεση !!
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 22, 2015, 08:35:44 πμ »

O ΕΛΛΗΝΑΣ30 αποχώρησε από το φόρουμ.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences